Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui tasusin inkassole aasta jagu osamakseid üleliia, kas siis raha tagasi küsides saan ka nende endi intressi rakendada?22.09.2014

Tere,
Aastal 2011 esitas inkasso minu kohta maksekäsu kiirmenetluse. Kohtus sai sõlmitud maksegraafik igakuise tasumise kohta.
Olen osamakset iga kuu kohusetundlikult maksnud. Nüüd hakates kontrollima, kui pikalt veel maksta on jäänud, avastasin, et olen neile aasta aega kauem maksnud kui oleksin pidanud. Ehk siis 12 osamakset ülearu. Inkasso võttis rõõmsalt raha vastu ning mind ei teavitanud, et võlgnevus on juba tasutud.
Minu küsimus oleks, et kui ma nüüd teen neile avalduse enammakstud summa mulle tagastamiseks, kas mul on ka õigus nõuda selle summa pealt intressi ning kui suurt (hirmus kiusatus oleks neile kirjutada nende enda stiilis ala põhisumma ja intress on sendipealt sama suured)? Enammakstud summa on umbes 400 €.

Tänan vastuse eest juba ette!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Seadusjärgne intress on 7% aastas. Arvan, et paraku teil rohkem neilt küsida ei õnnestu.
 

Küsimus: Mis karistus ootab, kui esmaste lubadega jäin joobes vahele, mõõdeti 0.78?22.09.2014

Tere.
Ma olen esmase juhiloaga juht ja ma jäin politseile vahele joobes juhtimisega. 0.78 mõõdeti mul miskit jaoskonnas. Ja nad ütlesid, et 0.1 rohkem kui vaja. Mis nad sellega öelda tahtsid? Ja mis võidakse mulle karistuseks määrata? Lubadest ilma arest? Viimase 4 aasta sees mul pole olnud rikkumisi.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui ühe liitri väljahingatava õhu alkoholisisaldus on 0,75 mg ja rohkem, loetakse juht alkoholijoobes olevaks. Kuni selle koguseni on tegemist üldjuhul väärteoga. 0,75 mg/l ja suurem kogus tähendab, et tegemist on kuriteoga, millele järgneb kriminaalvastutus. Arvestades mõõtevahendi mõõteviga, mis lahutatakse mõõteseadme näidust maha juhi kasuks, võis Teie näit nn kriminaalse piiri ületada 0,1 ühiku võrra - seda võisid ametnikud Teile öeldud lausega silmas pidada.

Karistusseadustiku § 424 näeb mootorsõiduki juhtimise eest joobeseisundis ette rahalise karistuse või vangistuse kuni 3 aastat. Samuti võib ära võtta mootorsõiduki juhtimise õiguse kuni 3 aastaks. Milline saab olema konkreetne karistus Teile, sõltub süüteo asjaoludest, tõenditest ja valitavast kaitsetaktikast.
 

Küsimus: Kas erafirma võib nõuda leppetrahvi ühistu haljasalal parkimise eest?22.09.2014

Kas erafirma võib nõuda leppetrahvi haljasalal parkimise eest? Nimelt parkis mu naine kahe korteriühistu haljasalale, alale sissesõidul on kaks liiklusmärki: „Õueala” ja „Peatumiskeelu ala” täpsustava kirjaga ainult KÜ kirjalikul loal, märgi „Peatumiskeelu ala lõpp” üldse ei ole. Lisaks pandud väike kollane märk evakuaatori joonisega. Õueala ei ole märgistatud/kohendatud parklaks, on olemas mõned äärekivid muru peal, märgistusjooned üldse puuduvad. Järgmine päev avastasin leppetrahvi kviitungi firma ... OÜ poolt, ehk sellest firmast ja et nemad organiseerivad järelvalvet sain teada alles kviitungilt, lepingu tingimusi nägin esimest korda ka trahvikviitungi peal. Mina ei ole autoomanik. Võtsin sõbra auto kasutamiseks?
Nüüd on küsimused:
1) Kas seda ala võib mõista parklaks?
2) Kas sellel firmal peab olema infotahvel lepingutingimustega, võib piisab liiklusmärgist „Peatumiskeelu ala” täpsustava kirjaga ainult KÜ kirjalikul loal?
3) Kas selline nö "leping", mis on kirjeldatud trahvikviitungil, on korrektne ja õiglane?
4) Kas neil on õigus määrata mulle leppetrahvi?
5) Kas sellel firmal või siis inkassofirmal on õigus saada minu isiklikud andmed (aadress, telefoninumber jne) ARK-st?
6) Kuidas nad saavad tõestada, kas roolis oli minu naine, mina või auto omanik?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Leppetrahvi saab küsida lepinguliste kohustuste rikkumise eest, kui selline trahv oli lepingus kokku lepitud. Käesoleval juhul saaks tegemist olla parkimislepingu tingimuste rikkumisega ning leppetrahvi kohaldamise võimalus peaks olema tingimustes kirjas. Tingimused peavad olema parkimist alustavale juhile e. lepingu teisele poolele tehtud mõistlikult nähtavaks. Lepingutingimuste tutvustamine alles leppetrahvi vormil ei ole korrektne. Lepingu teise poole isiku tõendamine on nõuet esitava poole kohustus e. juhi isikut, kui lepingu teist poolt, peab suutma tõendada leppetrahvi nõudja.
 

Küsimus: Mis juhtudel nõuda valitsejalt korteriomanike üldkoosoleku protokolli notariaalset tõetamist?22.09.2014

Mida tähendab korteriomandiseaduse §20 (4) - korteriomanike üldkoosoleku protokolli notariaalne kinnitus. Mis juhtudel seda valitseja peaks tegema ja mis alustel valitsejalt seda nõuda saab?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kõnealune korteriomandiseaduse paragrahv 20 lõige 4 eesmärgiks on eelkõige kolmandate isikute, kellega valitseja korteriomanike nimel lepinguid sõlmib, huvide kaitsmine. Nimelt puudub Eestis avalik register (a la äriregister), mille kaudu kontrollida valitseja volituste kehtivust.
Kui keegi seda otseselt ei nõua, siis minu hinnangul ei anna volituse nö igaks-juhuks tegemine suurt lisaväärtust. Ise kaaluksin notariaalse volituse võtmist juhul, kui valitseja võtab korteriomanikele pikaajalise (laenu)kohustuse.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui kaua tuleb maksta elatst, kui laps on 20-aastane ja õpib täiskavanute gümnaasiumis?22.09.2014

Kas tuleb maksta elatst kui laps on 20-aastane ja õpib mitte statsionaarses gümnaasiumis (täiskavanute gümnaasium)?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps sai gümnaasiumis õppides 18-aastaseks ja jätkab õpinguid keskhariduse omandamiseks, tuleb elatist maksta kuni gümnaasiumi lõpetamiseni või kuni lapse 21-aastaseks saamiseni.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas töötajad peavad puudujäägi kinni maksma - see ei ole õiglane, sest töötajaid on vähe ja me ei jõua kõike jälgida?22.09.2014

Tere
Töötan kaupluses klienditeenindaja ning on sõlmitud tööleping. Kuna tavaliselt oleme kahekesti tööl, ei jõua lihtsalt kõiki inimesi jälgida ja valvata. Seega on peale inventuuri puudujääk üpris suur. Küsimus, kas meie töötajad oleme kohustatud selle puudujäägi kinni maksma?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Täpsema vastuse andmiseks oleks eelnevalt vaja tutvuda pooltevahelise töölepinguga. Kaupade puudujäägi kinnimaksmine on oma olemuselt kahju hüvitamine, mistõttu tuleks esmalt täpsustada, kas tööandja on puudujäägi hüvitamise nõudmisel tuginenud üldistele alustele kahju hüvitamisel (töölepingu seaduse § 72 ja § 74) või on töötajaga sõlmitud varalise vastutuse kokkulepe (TLS § 75).
Kui töötaja on rikkunud töölepingust tulenevat kohustust, saab tööandja kasutada võlaõigusseaduses ettenähtud õiguskaitsevahendeid üksnes juhul, kui töötaja on rikkumises süüdi (TLS § 72). Seega tuleb kahju hüvitamise üldistele alustele tuginemiseks tööandjal esmalt tuvastada, milline töötaja oma kohustusi rikkus. Kui kahju tekitaja on tuvastatav, tuleb tööandjal kontrollida, kas kahju põhjustati tahtlikult või hooletusest. TLS § 74 järgi vastutab töötaja täielikult ainult tahtliku rikkumise korral (TLS § 74 lg 1), hooletuse puhul on töötaja vastutus üldjuhul piiratud. TLS § 74 lõikest 2 tulenevalt, kui töötaja on töölepingut rikkunud hooletuse tõttu, vastutab ta tööandjale tekitatud kahju eest ulatuses, mille määramisel arvestatakse töötaja tööülesandeid, süü astet, töötajale antud juhiseid, töötingimusi, töö iseloomust tulenevat riski, tööandja juures töötamise kestust ja senist käitumist, töötaja töötasu, samuti tööandja mõistlikult eeldatavaid võimalusi kahjude vältimiseks või kindlustamiseks. Hüvitist vähendatakse tööandja tegevusega seonduva tüüpilise kahju tekkimise riski tagajärjel tekkinud kahju võrra.
TLS §-s 75 sätestatud varalise vastutuse kokkuleppega võtab töötaja sõltumata süüst vastutuse temale tööülesannete täitmiseks antud vara säilimise eest. Arvestada tuleb aga sellega, et varalise vastutuse kokkulepe kehtib üksnes juhul, kui see vastab TLS § 75 lg 2 sätestatud nõuetele ehk on sõlmitud kirjalikult, see on ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ja töötajale äratuntavalt piiritletud, töötajale usaldatud varale on ligipääs ainult töötajal või kindlaksmääratud töötajate ringil, on kokku lepitud vastutuse rahalises ülempiiris ning tööandja maksab töötajale vastutuse ülempiiri arvestades mõistlikku hüvitist. Juhul, kui varalise vastutuse kokkulepe ei vasta kas või ühele neist tingimustest, ei saa seda lugeda TLS-s sätestatust lähtuvalt kehtivaks.
Mida aga kindlasti tähele panna – tööandja ei tohi ilma töötaja kirjaliku nõusolekuta iseseisvalt palgast kinnipidamisi teha.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas ettevõte võib tasuda osaniku/juhatuse liikme ülikooli poolaasta õppemaksu?22.09.2014

1) Kas ühe osanikuga OÜ saab tasuda osaniku/juhatuse liikme magistri ühe poolaasta õppemaksu täies ulatuses (ülejäänud aja eest tasub osanik ise või saab tasuta õppele)?. Isik ei ole OÜ's tööle võetud. Ettevõtte tegevus ja õpingud haakuvad erialaselt.
2) Kui saab tasuda, kas tuleb iseendaga (juhatuse ja õppima asuja vahel) sõlmida selleks leping või võib küsida ülikoolilt arve lihtsalt ettevõtte nimele?
3) Kuna õpingud on erialased, siis järelikult ei tule maksta erisoodustusmaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Äriühing võib teha mistahes makseid, sõltumata isikute omavahelistest suhetest, lepingute olemasolust või sellest, kelle nimele on arve väljastatud. Juhatuse liikme õppemaksu tasumine ei ole käsitletav erisoodustusena juhul, kui õpingud on sisuliselt seotud äriühingu juhtimise ja/või majandustegevusega. Tehingu tegemine juhatuse liikmega on osanike pädevuses, st osanik peaks oma otsusega määrama juhatuse liikmele vajaliku koolituse sisu ja taseme ning selle eest tasumise tingimused (sh ulatuse).
 

Küsimus: Kas 7 allkirjast piisab (majas 12 korterit), et trepikoja välisuksi vahetada, või peab üldkoosoleku kokku kutsuma?19.09.2014

Tere,
Viimasel üldkoosolekul valiti mind uueks juhatuse esimeheks. Samal koosolekul räägiti ka trepikoja välisuste vahetusest. Protokolli läkski kirja, et trepikoja uksed vajaksid vahetust. Mina siis küsisin ustele pakkumised ja valisin välja ühe, mis sobiks. Ei tahtnud kohe uut üldkoosolekut korraldama hakata ja printisin pakkumise välja ja panin mõlema trepikoja seinale, et koguda allkirju nõusolekuks. Sain 12 korteri peale 7 allkirja. Kas sellest nüüd piisab ja võin uksi vahetama hakata või peab ikkagi üldkoosoleku ka korraldama? Küsiks veel igaks-juhuks, et ega ma vallast uste vahetamiseks luba ei pea küsima?

Suured tänud!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, alustaksin vastamist kirjalikust hääletusest,mida reguleerib mittetulundusühingute seaduse paragrahv 22 lõige 3. Eelnimetatud seadusesätte kohaselt loetakse üldkoosoleku otsus vastuvõetuks koosolekut kokku kutsumata, kui otsuse poolt hääletavad kirjalikult kõik mittetulundusühingu liikmed. Seega kirjaliku hääletuse tulemusele - 7 poolt, 5 mittehääletanut - kui eraldiseisvale otsusele Te antud juhul tugineda ei saa. Küll aga saab läbiviidud hääletust hinnata koosmõjus üldoosolekul vastu võetud otsusega sellest, et "trepikoja uksed vajavad vahetust", ning asuda seisukohale, et juhatus sai üldkoosolekult volituse trepikoja välisuksed välja vahetada.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas ema peab samamoodi maksma elatisraha, kui laps on kolm kuud suvel isa juures?19.09.2014

Vanemad läksid lahku ning laps elab emaga. Isa maksab emale elatisraha. Nüüd, suvevaheajaks toob ema lapse isa juurde 3 kuuks elama. Küsimus: kas isal on õigus emalt elatisraha küsida/saada nende kolme kuu jooksul/ kolme kuu eest, mil laps oli isa juures? Kas ema peab sama moodi maksma elatisraha või mitte?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere! PKS § 96 ja § 97 p 1 koostoimes on vanemal kohustus ülal pidada oma alaealist last. Rõhutada tuleb seda, et ülalpidamiskohustus on mõlemal vanemal. Elatist maksab lapsele üldjuhul see vanem, kes ei ela temaga koos või kes ei osale lapse kasvatamises (PKS § 100 lg 2). Praegu saab öelda, et Te osalete lapse kasvatamises ning 3 kuud aastast elab laps Teie juures. Kui laps on suvevaheajal Teie juures, siis on sel hetkel ka tema alaline elukoht seal. Seega on lapse emal tõesti kohustus maksta elatist lapse isa juures viibimise perioodil.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas laps saab täisealisena peale gümnaasiumi lõpetamist (19a) nõuda mult elatist, kui ta asub õppima kutsekooli?19.09.2014

Kas lapsel on õigus täisealisena peale gümnaasiumi lõpetamist (19a) nõuda mult elatisraha, kui ta asub uuesti õppima kutsekooli?
Maksin korrektselt kuni gümnaasiumi lõpetamiseni.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui täisealiseks saanud laps omandab põhi- või keskhariduse, lõppeb vanemal lapse suhtes PkS § 97 punktist 2 tulenev ülalpidamiskohustus. Seega antud juhul lapse õppima asumisel kutseõppeasutusse Teil lapsele enam elatist maksta ei tule, loomulikult võite seda teha vabatahtlikult.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand