Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas muuta omavahelist elatise kokkulepet, kui üks kahest lapsest soovib nüüd isa juurde elama asuda?14.08.2014

Minu abikaasal on eelmisest abielust kaks poega (13 ja 15). Ametlikult hooldusõiguse ja rahade jagamist ei ole olnud, lapsed kasvavad ema juures. Isa maksab elatist vastavalt omavahelisele kirjalikule kokkuleppele. Nüüd lõpetas vanem poeg põhikooli, vahetas kooli ja soovib elama tulla isa juurde. Sellisel juhul kasvataks isa ühte last, teine jääks ema juurde. Isa soov oleks ka elatisrahasid ema kontole enam mitte maksta, vaid lapse omale, kuna on teada, et suur osa rahast ei jõua lasteni. Kui kumbki vanem üht last kasvatab, siis vist seda kohustust enam olema ei peaks. Ema selle kõigega nõus ei ole. Kuidas oleks nüüd juriidiliselt õige edasi toimida?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanemad omavahel kokkuleppele ei saa, tuleks esmalt oma murega pöörduda lastekaitsetöötaja poole ja kui ka lastekaitsetöötaja vahendusel kokkuleppele ei saada, siis kohtusse.

Selleks tuleb isal esitada kohtule avaldus vanema poja ühise hooldusõiguse osaliseks lõpetamiseks ja isale lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmiseks – kui kohus isa avalduse rahuldab, saab isa ainuisikuliselt otsustada vanema lapse elukoha üle.

Kui laste ülalpidamiskulud on enam-vähem võrdsed ja üks lastest asub elama isa juurde, ei peaks isa tõepoolest enam emale elatist maksma, kuivõrd mõlema vanema ülalpidamisel on üks laps. Kui vanematel on elatise maksmise osas omavaheline kokkulepe, mitte kohtulahend, võib isa lihtsalt alates vanema poja enda juurde elama asumisest elatist mitte maksta – kui laste ema sellega ei nõustu, on tal võimalus elatise väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole ja siis saab isa esitada oma vastuväite.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas on elatisraha maksmise kohustusega, kui laps tuleb pikemaks kui kuuks ajaks isa juurde elama?14.08.2014

Laps elab koos emaga ning isa maksab iga kuu elatisraha. Nüüd kui laps tuleb isa juurde elama pikemaks ajaks (pikemaks kui üks kuu), kas selle aja jooksul peab isa maksma elatisraha? Kas isa saab küsida emalt selleks ajaks elatisraha maksmist lapse ülalpidamise eest? Miks? Kas on vahet, kui elatisraha maksmine on poolte kokkuleppel ja kui on kohtuga määratud?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui elatisraha on väljamõistetud kohtuotsusega ja isa jätab mingi perioodi eest elatise maksmata, peab arvestama võimalusega, et ema võib pöörduda elatisraha kättesaamiseks kohtutäituri poole, väites, et ta ei ole kõnealuse perioodi eest elatist saanud. Sellisel juhul ei loe isa põhjendus, et laps oli pikema perioodi vältel tema juures ja sellega kaasnesid kulutused lapse ülalpidamiseks, kuivõrd kohtuotsust tuleb täita vastavalt selles kindlaksmääratud tingimustele ja kohtuotsust saab muuta uus kohtuotsus.

Kui elatise maksmises on vanemad kokku leppinud kohtuväliselt ja isa jätab mingi perioodi eest elatise maksmata, tuleb arvestada sellega, et ema võib pöörduda kohtusse elatise väljamõistmiseks, väites kohtule, et isa ei täida enam lapse ülalpidamiskohustust – sellisel juhul on muidugi võimalik esitada vastuväide, et isa täitis kõnealuse perioodi eest ülalpidamiskohustust vahetult ja nimetatud perioodi eest puudub alus elatise väljamõistmiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas peab maksma maja müügilt tulumaksu kui see on minu teine elukoht?14.08.2014

Tere,
Kas peab maksma maja müügilt tulumaksu kui see on minu teine elukoht. Elasin seal nädalalõppudel, maja asub maakonnas. Töökoha tõttu elasin nädala sees linnas ja linnas on mul ka elukoht registreeritud. Inimesel ei pea ju seaduse järgi olema ainult üks elukoht, mida mõistetakse elukoha all? Maja on saadud kinkimise teel 10 aastat tagasi.
Ette tändades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kinnisasja võõrandamisest saadud kasu on maksuvaba juhul, kui kinnisasja oluliseks osaks on eluruum, mida maksumaksja kasutas kuni võõrandamiseni oma elukohana. Elukoht on koht, kus isik alaliselt või peamiselt elab. Seega, tuleb öelda: maja on peamine elukoht, linnakorterit kasutatakse olude sunnil seni, kuni linnas tööl tuleb käia ja korteri registreerimine elukohana oli vajalik linlase soodustuste saamiseks (tasuta sõit, lapse kool vmt).
 

Küsimus: Kust saab informatsiooni selle kohta, kas korteriga on võimalik teha mingeid tehinguid?13.08.2014

Kust ma saaksin informatsiooni selle kohta, kas on selle korteriga võimalik teha mingeid tehinguid nt ümber kirjutada teise inimese nimele?
Lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, soovitud infot korteri kohta on Teil võimalik saada korteri kinnistusraamatust, mida peavad maakohtute juures olevad kinnistusosakonnad.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Miks on Draamateatri ees oleva ristmiku fooris jalakäijate ootamisaega suurendatud, kes selliseid muutusi teeb?13.08.2014

Miks on Tallinnas Draamateatri ees oleva ristmiku fooris jalakäijate ootamisaega suurendatud peaaegu kahekordseks: nüüd on see juba üle 100 sekundi. Seoses remonttöödega on autosid Pärnu maanteel antud lõigul isegi vähe ning inimesed on tühjal tänaval massiliselt foori punast tuld pika ooteaja tõttu ignoreerima hakanud. Kas oleks võimalik foori ooteaeg taas 60 sekundile üle viia nagu enne ümberseadistamist?
Võimalik väide, et tegemist on autode rohelise lainega, ei pea samuti paika, sest reeglina tuleb suurem autode mass just sel 16-sekundisel hetkel, mil jalakäijad teed ületavad.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liikluskorralduslike küsimustega tegeleb teeomanik e. Tallinna linnale kuuluvate teede- ja tänavate osas Tallinna linn läbi oma vastava ametkonna. Soovitan esitatud päringuga pöörduda Tallinna linna, kui teeomaniku poole, kuna mul puudub info, millistel kaalutlustel on ühel või teisel ristmikul määratud fooritsüklite pikkus.
 

Küsimus: Kas see takistab lubade saamist, kui 17-aastasena sain karistada alkoholi tarbimise eest?13.08.2014

Tere,
Olen 17-aastane ja sain politseilt alkoholi tarbimise eest trahvi. Ma õpin hetkel ka autokoolis ja küsimus oleks siis selline, et kas mul on nüüd aastane keeld ARKi minekuks või kas see trahv segab lubade õigeaegset kättesaamist?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

See trahv ei sega mootorsõiduki juhtimise õiguse taotlemist ega omandamist.
 

Küsimus: Mida teha, kui naaber pargib oma remonditavaid autosid minu kinnistule?13.08.2014

Naaber pargib juba pikemat aega oma garaažis remonditavaid autosid minu kinnistul. Olen temaga vestelnud, aga minu kinnistult autosid ta ära ei vii. Tema räägib, et kuna mul pole liikluskorraldusvahenditega kinnistu ära reguleeritud, pargib tema, kus tahab.
Mida antud olukorras teha? Kas mul on õigus autod ära lasta teisaldada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Eelkõige võiksite oma kinnistu ära piiritleda ja siis hakata nõudma selle vabastamist.
 

Küsimus: Millised seadused reguleerivad hüpoteekkiirlaene?13.08.2014

Tere,
Mind huvitab, millised seadused reguleerivad hüpoteekkiirlaenude andmist?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Enamuses osas tsiviilseadustiku üldosa seadus, asjaõigusseadus ja võlaõigusseadus.
 

Küsimus: Kas pank saab dikteerida, et endise elukaaslase asemel ei saa hakata kaaslaenajaks minu õde?13.08.2014

Võtsin koos endise elukaaslasega 2 aastat tagasi pangalaenu maja soetamiseks, mõlemad oleme laenusaajad ja kaasomand 50:50. Nüüdseks elame lahus ning omavahelisel kokkuleppel jääb maja minule. Probleem seisneb selles, et soovin siis endise elukaaslase asemele uueks laenusaajaks oma õde, aga pank ei ole sellega nõus. Ainult sel juhul saan laenusaajat vahetada, kui selleks on uus elukaaslane. Kas on reaalne, et pank selliseid tingimusi esitab. Sel juhul võin ju ükskõik, millise inimese "tanki" panna.
Või on veel mingi variant, et sõlmime endise elukaaslasega omavahelise kirjaliku kokkuleppe, et ta ei hakka aastate pärast, kui maja valmis ehitatud, midagi minu käest nõudma.
Kuidas peaksin edasi toimima?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Pank valib ise, kellega ta lepingu sõlmib. Kui teie õde mingil põhjusel ei kvalifitseeru laenu saajaks, siis pank ei pea temaga lepingut sõlmima. Endise elukaaslasega sellise kokkuleppe sõlmimine võib mõistlik mõte olla, kuid kaasomand jaguneb vastavalt omandi osa suurusele. See tähendab, et tal on õigus saada teie majast või selle väärtusest 50%. Temale makstavast hüvitisest võidakse maha arvata teie poolt tehtud otsesed kulud.
Üldiselt on nii, et kinnistu jagamisel ja jagunemisel leping pangaga ei puutu niivõrd asjasse - s.t kas olete kaastaotlejad või kes maksab tagasi ja kes mitte. Oluline on see, kui suur on kaasomandi osa. Kui maja on ehitusjärgus ja teie jätkate ehitust üksinda, siis oleks mõttekas kas kaasomand lõpetada või sõlmida jagamise kokkulepe, mis nende asjaoludega arvestaks ja oleks ka järgmistele omanikele siduv.
 

Küsimus: Kuidas teha seaduslikuks ja liita korteriga korteri juurde ehitatud ruum?12.08.2014

Tere
Korteri suurus on 20 ruutmeetrit, juurde on ehitatud 4 ruutmeetri suurune ruum, kus asub wc ja dušširuum. Korteriomanikul on soov see juurdeehitatud osa seaduslikuks teha. Juurdeehitus on tehtud koridori arvelt, mis on üldkasutatav. Millest peaks alustama?

Ette tänades ja kõike head soovides

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, esmalt tuleks välja selgitada, kas teised korteriomanikud on juurdeehitusega nõus ja korteriomandi suurendamise eelduseks oleva notariaalse kokkuleppe sõlmimiseks kättesaadavad.

Kui kõikidelt korteriomanikelt korteri laiendusele nõusoleku saamine on kindel, siis tuleb koostada hoone plaan, millel on piiritletud ja korterinumbriga tähistatud iga korteriomandi reaalosaks olevad ruumid ning hankida sellele kohaliku omavalitsuse kooskõlastus (vt korteriomandiseaduse paragrahv 4 lõige 4). Viimase sammuna tuleb sõlmida korteriomanikevaheline notariaalne reaalosade ja kaasomandi mõttelise osa suuruse muutmise kokkulepe ning esitada kinnistusregistrile vastav avaldus.

Juhul, kui kõik korteriomanikud ei ole juurdeehitusega nõus, siis võimaldab korteriomandiseaduse paragrahv kaheksa primm korterit suurendada 2/3 korteriomanike nõusolekul eeldusel, et sellega ei kahjustata ebamõistlikult korteriomaniku huve, kaasomandi võõrandamisest saadav tulu vastab võõrandatava osa harilikule väärtusele ning võõrandamisest saadav tulu makstakse korteriomanikule või kulutatakse mõistlikult korteriomandi kaasomandi osa korrashoiuks või parendamiseks.

Lugupidamisega,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ