Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas pean maksma tulumaksu, kui soovin müüa kinkelepinguga saadud maa?06.05.2014

Tere!
Ema oli represseeritu, kui tulid seadused maade tagastamise kohta, sai ema tagasi maa, mis kuulus talle enne represseerimist.
Ema kinkis kinkelepinguga maa mulle.
Minu küsimus: Soovin müüa selle maa, kas ma pean maksma müügi hinna pealt tulumaksu ja mis seadusesätte alusel? Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvaba on omandireformi käigus tagastatud maa müük. Kuna kõnealune maa ei ole tagastatud, vaid saadud kinkena, siis maksustatakse tehing tulumaksuga. Alus: tulumaksuseaduse § 15 lg 1 ja § 37).
 

Küsimus: Mida teha, kui auto müüja tahab suuremat summat ja nüüd jäi auto ka veel tema kätte ja ta ei anna seda tagasi?05.05.2014

Tere, mul on mure. Mureks on see, et ostsin auto endale järelmaksuga kahes osas. Auto summaks küsiti 400 eurot. Autot ära tuues andsin 270 eurot ja järgmise pidin maksma kuu aja pärast. Nii, on jõudnud põhimõtteliselt kuu aega ja kui läksin vana omaniku ukse taha, et maksta ära järgmine 130eurot + auto ümberregistreerimine ja siis ütleb vana auto omanik mulle, et ta ei müü mulle enam seda autot 400 euroga ehk tema tahab poole suuremat summat saada selle eest, kuigi summat ta pole öelnud. Siis hakkasin vastu rääkima, et meil on tehtud ostu-müügi leping, kus on mõlemad allkirjastanud ja summaks määratud 400 eurot. Ja eelnevalt ta viis auto enda kätte, et enne ei saa ma autot tagasi, enne kui on teine osapool ära makstud. Nõustusin, ja läksin täna siis rahadega tema ukse taha, et ära maksta ja auto ära tuua. Ja nüüd ta ei annagi autot enam kätte ja nõuab poole suuremat summat. Väitsin kohe vastu, et leping on olemas ja ta ei saa enam midagi teha, siiski auto kuulub nüüd mulle ja autot ei antagi kätte enam ja lubatakse raha tagasi maksta. Nii ei saa asja jätta, et tema arvab, et nõuab suuremat summat või annab üldse raha tagasi. Nüüd on küsimus selles, et mida teha? Kas pöörduda politseisse ja politseiga auto tagasi nõuda ja raha ära maksta või mis peaksin ette võtma? Tänades vastuse eest

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui olete talle lepingujärgse summa ära maksnud, siis ei ole tal õigust teie autot enda käes hoida. Kahtlen, kas politsei asja lahendab, kuid võite küsida. Teine võimalus on pöörduda kohtusse ja nõuda auto väljaandmist, kuid kahtlemata on see palju aeganõudvam ja kulukam.
 

Küsimus: Kas lapse emal on tagantjärele õigus nõuda väljamõistetud elatise maksmist endale, kui laps on saanud täisealiseks?05.05.2014

Kas lapse emal on õigus nõuda väljamõistetud elatist tagantjärele otseselt endale kui laps on saanud täisealiseks ja avaldab soovi saada elatise osa otse endale aga ema sellega nõus ei ole. Kas täisealiseks saanud laps võib ka ise täitemenetluse lõpetada kui on saavutatud kokkuleppe isaga või saab seda lõpetada ainult lapse esindajana olnud ema. Kui palju saab täitemenetlus kinni pidada palgast kui on elatise nõue aga laps on saanud täisealiseks ja isal on veel kaks alaealist last, kes jäävad vähemkindlustatuks (miinimum elatis nõue on täidetud on jäänud ainult tagantjärele suurema summa nõue vastavalt kiirmenetlusele).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui elatis on kohtuotsusega välja mõistetud alaealisele lapsele, kes osales menetluses läbi seadusliku esindaja ehk lapse ema, on lapse emal õigus täitemenetluses nõuda saamata jäänud elatisraha. Täitemenetluse saab lõpetada vastava avalduse tegemisega lapse ema, mitte laps.

Sissetuleku arestimise ulatus oleneb sissetuleku suurusest, seega sellele küsimusele kahjuks Teie poolt esitatud asjaolude pinnalt vastata ei ole võimalik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapse isal on õigus perekonnanime andmisest keelduda ka peale positiivset DNA testi?05.05.2014

Tere!
Olen seisus, kus peale kolme-aastast koosolemist ootan last ja lapse isa, kellel on ka teine perekond, on otsustanud meid sündiva lapsega üksi jätta.
Kuna soovin, et laps kannaks oma isa perekonnanime ja lapse isa maksaks lapsele elatisraha, siis millal ja kuhu peaksin pöörduma? Ilmselt enne lapse sündi pole mul võimalik midagi teha ega asjadele seaduslikku käiku anda?
Ausalt öeldes on minu jaoks üsna alandav minna last üksinda oma perekonnanimele registreerima, teades, et isa on ju lapsel reaalselt olemas ja laps on alguse saanud armastusest.
Kas lapse isal on õigus perekonnanime andmisest keelduda ka peale DNA testi (olgugi, et see kinnitab mehe isadust) ja kas elatissumma osas saan mina midagi kaasa rääkida? Nimelt on mehel eelnevalt kaks last juba olemas.
Kes peab katma kohtukulud ja tasuma DNA-testi eest?
Palun abi

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa ei ole nõus vabatahtlikult lapse isadust omaks võtma, tuleb isaduse tuvastamise nõudega kohtu poole pöörduda. Kui kohus isaduse tuvastab, kantakse isa lapse sünnitunnistusele ning Teil on õigus lapse ja vajadusel ka enda ülalpidamiseks lapse isalt elatist nõuda.

Märgin täpsuse huvides ära, et lapse perekonnanimi ja isaduse omaksvõtt ei ole omavahel seotud, st ka olukorras, mil laps kannab Teie perekonnanime, võib lapse sünnitunnistusele olla kantud isana mees, kes on lapse eostanud. Õiguste ja kohustuste tekkimiseks on oluline, et lapse sünnitunnistusele oleks isa kantud, lapse perekonnanimi seejuures oluline ei ole.

Kui otsustate isaduse tuvastamise nõudega kohtu poole pöörduda, peaksite algselt riigilõivu ise tasuma – võimalik on taotleda ka riigilõivu maksmisest vabastamist. Kohtumenetluse lõppedes võib kohus jätta kohtukulud teise poole, s.o lapse isa kanda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võlgnevuste sissenõue suunatakse esimeses järjekorras sellele abikaasale, kelle nimel on ühisvara?05.05.2014

Abikaasadel on ühisvaraks maja, samas on mõlemad oma firmas osanikud, kummalgi pool osakapitalist. Põhikirja järgi võib tehingutes esindada firmat vaid üks osanik. Maja on pandud praegu müüki, et selle müügist saadav raha võrdselt jaotada. Samas võib maja müük jääda venima, kuid üks osapooltest soovib siiski kiiremas korras lahutada (mehest) abikaasast, kes osutus petiseks ja viivitab kõigega, maja müügiga, abielu lahutusega, tekitab seoses ühisvaraga vaid võlgasid maksmata kommunaalmaksete näol. Maja on naise nimel ja kommunaalmaksete arved tulevad ka tema nimele. Ilmselt ajal kui nad on abielus ja ka pärast lahutust on kommunaalkulud ikkagi mõlemale võrdselt kohustuslikult. Kas võlgnevuste sissenõue suunatakse esimeses järjekorras abikaasale, kelle nimel on ühisvara, millelt tulenevad arved? Mis järjekorras "tülitatakse" abikaasat, kelle nimele arved ei tule, kuigi kes sisuliselt neid arveid tekitab? Kuidas oleks parim käituda naisel, kes sisuliselt kannatab, kui abikaasa notarisse ei ilmu abielulahutust korraldama? Kas jääb vaid kohtulik tee abielu lahutuseks ja ühisvara jagamiseks? Kas kohus saab nõuda ühisvara müüki panemist kui üks pooltest (mees) ei soovi müüa või lõpmatuseni venitab ja vingerdab sellega. Millised kohustused on lahutatud abiakaasal ühisvara suhtes kui ta kolib ära majast, mis ka pärast lahutust on endiselt ühisvara? Mis saab ühises firmas finantskohustustest, kuigi liisingulepingu sõlmis mees vaid üksi ilma naise nõusolekuta.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui abikaasadel ei õnnestu abielu lahutamise ja ühisvara jagamise osas kokkuleppele jõuda, tuleb tõesti nende küsimuste lahendamiseks kohtusse pöörduda.

Ühise elamispinnaga seotud kulutusi peaksid abikaasad kandma ühiselt, kuid praktikas nõuavad teenusepakkujad arvete tasumist ikkagi sellelt abikaasalt, kelle nimel on vastav leping sõlmitud.

Kui abikaasade vahel on abielulised suhted lõppenud, peaksid abikaasad võimalike komplikatsioonide vältimiseks abielu võimalikult kiiresti lahutama ja jagama ka ühisvara. Kohus saab ühisvara jagada vastavalt abikaasade poolt esitatud ühisvara jagamise viisidele – kui kumbki abikaasadest ühisvara müüa ei soovi, ei saa kohus abikaasasid selleks ka kohustada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suur võib olla maksimaalne kahe lapse elatisraha nõue, kui lapsevanem saab miinimumpalka?02.05.2014

Tere,
Kui suur võib olla maksimaalne elatisraha nõue, kui maksja lapsevanem saab miinimumpalka ja teise vanema juures elavaid lapsi on kaks?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise puhul ei ole kindlaks määratud selle maksmimaalselt suurust, vaid miinimummäär, milline on pool alampalka ehk käesoleval aastal 177,5 eurot. Sellest lähtuvalt ei tohiks elatis ühele lapsele olla väiksem kui 177,5 eurot kuus.

Kui elatise maksmiseks kohustatud vanema palk on alampalga ulatuses, ei mõisteta temalt kummalegi lapsele tõenäoliselt elatist suuremas summas kui elatise miinimummäär, pigem võib asjaoludest olenevalt olla põhjendatud elatise vähendamine alla miinimumulatuse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas vormistada korter ja auto, kui plaanime lahutada, kuid mitte veel, kas teha abieluvaraleping?02.05.2014

Tere! Meil on enne abiellumist pangalaenuga ostetud kaasomandisse kuuluv korter ja mehe nimel liisingus olev auto. Ja lisaks abielu ajal ostetud auto. Abielludes valisime ühisvara. Abieluvaralepingut ei ole. Oleme lahku minemas, ametlikult lahutamisega ei tahaks veel kiirustada. Mees soovib korteri ja autod jätta minule. Kuidas peaksime edasi toimima? Milline leping tuleks sõlmida, mis hõlmaks ka varem soetatud korterit ja liisingus olevat autot, et need jääksid ka tulevikus mulle, kui abielu lahutame või kui abikaasa hiljem meelt muudab? Kas oleks siiski mõttekam kohe abielu ka ametlikult ära lahutada? Kas piisab, et teeksime abieluvaralepingu?
Tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Soovitan Teil peale abieluliste suhete lõppemist võimalike komplikatsioonide vältimiseks abielu lahutada, kuid kui soovite kindlasti jätta abielu lahutamata, peaksite sõlmima abieluvaralepingu, millega lepite kokku, et edaspidi kohaldub teie varalistele suhetele lahusvara vararežiim.

Lisaks eeltoodule on abieluvaralepinguga on võimalik määrata ka Teie poolt märgitud esmete kuulumine Teie lahusvara hulka. Täpsema informatsiooni saamiseks soovitan Teil pöörduda notari poole, kes vastavalt Teie ja abikaasa soovidele valmistab vastava lepingu ette.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas ära hoida olukorda, kui vanas töökohas oled esitanud lahkumisavalduse, kuid uues kohas lubatud tööd ikka ei pakuta?02.05.2014

Mida arvata lasteaiajuhatajast, kes lubab su tööle võtta (Lubab, et tööleping sõlmitakse esimesel tööpäeval), lubab ka koolitust. Lepib kokku su eelneva tööandjaga, et sa ikka töölt vabaks saad. Saab ta nõusoleku ja teada millal. Sa oled esitanud ka lahkumisavalduse oma eelnevast töökohast. Seejärel teatab, et ta ikka ei võta sind tööle ja et sa jõuad ju oma eelmisest töökohast lahkumisavalduse tagasi võtta.

Kuidas selliseid olukordi vältida?

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (TLS) § 82 järgi on töölepingust taganemine keelatud. Tööleping ehk kokkulepe on sõlmitud, kui pooled on jõudnud kokkuleppele olulistes tingimustes. Olulised tingimused piiritlevad pooled ise. Eelduslikult on need tehtav töö, makstav tasu jm.

TLS eeldab, et kirjalik tööleping sõlmitakse ja töötingimused esitatakse töötajale kirjalikult enne tööle asumist. Tahteavaldused, mille alusel võib lugeda kokkuleppe sõlmituks, võivad olla otseste tahteavaldustena ka suulised või kaudsete tahteavaldustena ka mingi teona väljendatud, kuid dokumentaalne tõend nagu seda on kirjalik tööleping, kinnitab poolte tahet kõige selgemalt.

Niisiis on võimalik kokkuleppest taganemise olukorra tõenäolisemaks vältimiseks sõlmida kirjalik tööleping tööle asumiseks kokkulepitud kuupäeval ja teistel tingimustel juba enne olemasoleva töölepingu lõpetamist. Samuti võimaldab kirjalik kokkulepe sel juhul tõendada kokkulepitu rikkumist ning töö nõudmise põhjendatust ning seaduslikkust.

Töölepingu ülesütlemisavalduse tühistamine ehk tagasivõtmine on võimalik ainult kokkuleppel lõpetatava lepingu sõlminud tööandjaga.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
 

Küsimus: Kui palju tohib 17-aastane töötada?02.05.2014

Tere,
kas 17-aastane neiu saab töötada täiskohaga ettevõttes?
Lugupidamisega

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

17-aastane alaealine töötaja tohib töötada töölepingu seaduse (TLS) § 43 lõike 4 punkti 4 järgi alaealise lühendatud täistööajaga kuni 7 tundi päevas ja 35 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul. Tööajakorraldus peab võimaldama talle igapäevast puhkeaega vähemalt 17 tundi 24-tunnise ajavahemiku jooksul. See tähendab, et tema järgmine tööpäev ei saa alata enne, kui eelmise lõppemisest on möödunud vähemalt 17 tundi.

Töö ei tohi sisaldada töökeskkonna ohutegureid, mille puhul on Vabariigi Valitsuse määrusega nr 94 (11.06.2009) alaealise töötamine keelatud.

Alaealine ei tohi töötada seadusliku esindaja (lapsevanema) nõusolekuta. Samuti ei tohi ta töötada ajavahemikul kell 20.00 kuni 6.00., kui see just ei toimu täiskasvanud järelevalve all ja pole kerge töö kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevuse alal (TLS § 49). Alaealisel on keelatud teha ületunnitööd.

Seega tohib 17-aastane neiu töötada arvestades kõike eelpooltoodut.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist. Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust. Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
 

Küsimus: Kas korteriomanikud saavad dikteerida, mis valdkonna ettevõte võib nende majas äriruumis tegutseda?30.04.2014

Tere,
Kas korteriühistu (korteriomanikud) saavad takistada ja piirata ühistusse kuuluva äriruumi omanikul ruume välja rentida ja seada tingimusi, et me ei taha siia näiteks kohvikut?
Kas äriruumi üürniku on õigus ruum välja rentida kellele tahes ja mistahes tegevusvaldkonna ettevõttele?
Mida teha, kui korteriühistul ei ole õigus piirata, kuid ilma ühistuta ei saa ju ka ventilatsiooni ega muid kommunikatsioone ühendada?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, antud olukorras tuleks lähtuda korteriomandiseaduse paragrahv 10 lõikest 1, mille kohaselt võib korteriomanik korteriomandi reaalosa kasutada oma äranägemise järgi, välja arvatud siis, kui kasutus läheb vastuollu seadusega või kolmanda isiku õigustatud huvidega.
Reaalosa kasutus võib seadusega vastuollu sattuda eelkõige siis, kui seda soovitakse kasutada ehitusprojektiga ette nähtud sihtotstarbest erinevalt. Eelnimetatud olukorra tekkimise korral on korteriühistul õigus esitada nõue ruumide mittesihipärase kasutamise lõpetamiseks.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ