Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas katseajal on võimalik ise töölt lahkuda päevapealt või on mingi etteteatamisaeg?30.04.2014

Tere. Olen lepinguga tööl ja katseaeg kestab kaks kuud. Soovin teada, kas katseajal on võimalik ise töölt lahkuda päevapealt või on etteteatamisajaga?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Katseajal töölepingu lõpetamisele kehtib 15-päevane etteteatamise tähtaeg.

Juhul, kui tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas linnavalitsus saab nõuda kogu summa tasumist nüüd korraga, kui septembrist alates ei ole meile arveid esitanud?30.04.2014

Tere!
Probleem on selline, et elame linnavalitsusele kuuluvas korteris üürnikena. Alates septembrikuust ei ole linnavalitsus meile edastanud ühtegi arvet, hoolimata mitmetest küsimistest ja meeldetuletustest. Nüüd saatis linnavalitsus terve poolaasta arved korraga. Küsimus ongi: kuna võlgnevus pole tekkinud meie süül, kas siis linnavalitsusel on õigus nõuda, et need arved tasutakse ühekorraga või siis paralleelselt edaspidi esitatavate arvetega?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ühekorraga tasumist nõuda ei saa, kuna üür on jäänud maksmata üürileandjast tuleneva asjaolu tõttu. Üürileandja ei saa keelduda kohustuse ositi täitmisest, kuna see oleks vastuolus hea usu põhimõttega. Seega tuleb omavahel maksegraafik kokku leppida. Üürnik peab tegema ositi maksmise pakkumise. Samuti, kui üürnik ei maksa kogu summat arvel näidatud tähtajal, kuid üürileandja nõuab siiski kogu raha, siis peab ta andma kohustuse täitmiseks mõistliku täiendava tähtaja.
 

Küsimus: Kas elatisabi saab nõuda välisriigist kui võlgnik elab ja töötab seal, kuid rahvuselt eestlane?30.04.2014

Tere,

Alustasin kiirmenetluse korras lapse elatisraha taotlemist lapse isalt ja sellega seoses küsisin ka elatisabi Eesti riigilt. Kui lapse isa töötab ja elab Soomes, kas siis on Eesti riigi asemel võimalik hoopis Soomest elatisabi küsida ja mis on nende summade erinevus ja kui pikalt Soome riik seda maksab?
Samuti kui kaua kestab menetlus Soomes ses osas?

Päikest

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eestis on võimalik elatisabi saada lapsel, kes on Eesti alaline elanik või välismaalasest lapsel, kes elab Eestis tähtajalise elamisloa või elamisõiguse alusel. Sellest lähtuvalt on Eestis elatisabi saamise võimalus seotud Eestis püsiva elamiskoha omamisega – kahjuks ei oska ma öelda, kuidas on elatisabi saamine reguleeritud Soomes ehk kas Soomest elatisabi taotleja alaline elukoht peab olema Soomes.

Soovitan Teil oma murega pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole, kindlasti oskavad nad Teid elatisabiga seotud küsimustes aidata, võibolla anda infot ka Soome elatisabi süsteemi kohta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas prokuristi kannet äriregistrist kustutada?29.04.2014

Seoses töötaja lahkumisega, kes oli ettevõtte prokurist, on vajalik vabastada töötaja prokuristi kohalt ning et kanne äriregistrist kustutataks. Mida ma peaksin selleks edasi tegema, kuhu pöörduma? Saan aru, et vajalik on osanike otsus, kuid kuidas vormistada, kuhu saata, kas on vajalik veel mingi avaldus, jne.jne. jne?! Ei ole varasemalt selle teemaga kokku puutunud ning ei tahaks midagi valesti toimetada. Ette tänades

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Isiku prokuristi kohalt tagasikutsumiseks ehk prokuura tagasivõtmiseks peab osaühingu osanike koosolek (kui OÜ-l on nõukogu, siis nõukogu) võtma vastu vastava otsuse ja esitama äriregistrile avalduse prokuristi kustutamiseks äriregistrist (ÄS § 168 lg 1 p 9 ja § 19). See toimub ettevõtjaportaali vahendusel (https://ettevotjaportaal.rik.ee/) või notari juures.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas võrguteenuse pakkuja võib katkise arvesti puhul esitada tagantjärgi arve ainult tarbimise analüüsile tuginedes?29.04.2014

Tere!
Märtsi algul vahetati meil elektriarvesti. Aprilli lõpus tuli kiri, et vana arvesti on katki ja nüüd esitatakse meile akt+arve tagantjärgi.
Aktil on märgitud arvesti rikkeperioodi alguseks 01.01.2014.
Kas Elektrilevi võib esitada arve puhtalt tarbimiskoguseid analüüsides ja sellele tuginedes väita, et arvesti oli katki alates 01.01.14? Tõepoolest on juba möödunud aasta lõpust tarbimiskogused oluliselt väiksemad kui varasemalt. Ise ei osanud sellele üldse tähelepanu pöörata. Aasta algul sai väga palju aega ka kodust ära oldud.
Elektrilevi tüüptingimustes on kirjas: "Kui mõõteseadme viga on suurem, kui lubatud, on pooltel õigus nõuda võrguteenuse ja elektrienergia koguste ümberarvestamist kuni 12 kuu ulatuses tagasiulatuvalt." Mille alusel määratakse paika tarbitud kogus mida tagasi arvestatakse?
Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Arvestuse alused on ilmselt võrguteenuse lepingus kirjas. Tavaliselt tehakse arvestus möödunud tarbitud perioodide alusel.
 

Küsimus: Kas saan keelduda ja nõuda koondamist, kui soovitakse koondada pool minu kohta?29.04.2014

Olen töötanud ühes ja samas asutuses üle 30.a. Töötan täiskohaga, nüüd koondatakse minu koht poole kohani. Kas minu mitte nõusolekul on minul võimalus koondamistasule? Poole kohaga ma töötada ei soovi. Olen pensionär.
Ette tänades

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Poolt kohta koondada ei ole võimalik. Tööandjal on kohustus järgida Teiega sõlmitud töölepingut.

Koondamine tähendab töölepingu erakorralist ülesütlemist tööandja poolt, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul. Kui selline olukord on saabunud, on tööandjal võimalik koondamine läbi viia, kuid seda mitte poole töökoha osas. Juhul, kui tööandja otsustab Teid koondada, on Teil õigus koondamishüvitisele.

Tööandja ning Teie vahel on sõlmitud tööleping, milles on ilmselt sätestatud kõik töötamise tingimused, sh nt täistööaeg. Kui tööandja soovib Teie koormust poole võrra vähendada (ja maksta poole vähem palka), on tegemist töölepingu muutmisega, millega peavad nõus olema mõlemad pooled. Kui Te ei nõustu poole kohaga töötamist jätkama, jätkub senini kehtinud leping.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas laen lahusvara parendamiseks on abielu ühiskohustus?28.04.2014

Tere
Meil on hetkel selline situatsioon, et oleme praegu vabaabielus ning elukaaslane saab kinkelepingu alusel kingituseks tühja krundi.
Mais me abiellume ning meie varasuhe on määratud "ühisvara". Nagu ma aru saan, siis kõik, mis on enne abielu kummalgi ning kinkelepingu teel saadud on nagunii lahusvara.
Kui nüüd elukaaslane võtab üksi ehituslaenu, et hakata sellele kinkelepingu alusel saadud krundile (lahusvara) maja ehitama, siis minu küsimus on, kas see laen, mille eest parendatakse lahusvara (krunti) on abielu ühiskohustus?
Millised kohustused mul sellega võivad tekkida juhul kui peaksime lahku minema? Kas on võimalusi kuidagi ennast selle vastu kaitsta?

Ette tänades,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie tulevane abikaasa võtab abielu ajal laenu maja ehitamiseks, kus te perekonnana elama hakkate, siis on tegemist ühise kohustusega, kuivõrd laen on võetud perekonna huvides.

Talle kingitava maa näol on tegemist Teie tulevase abikaasa lahusvaraga ja sellele maja ehitamine kinnistut ühisvaraks ei muuta. Sellegipoolest on võimalik arvestada Teie ja Teie tulevase abikaasa ühisvara hulka need kulutused, mis on tehtud maja ehitamiseks.

Soovitan Teil soojalt sõlmida tulevase abikaasaga abielludes abieluvaraleping, millega määrate ühisvara hulka ka krundi, mis abikaasale kingitakse. Sellisel juhul on Teie õigused kõige paremini kaitstud.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elukaaslase on õigus naise alaealisi lapsi kasvatada kui naine käib Soomes tööl?28.04.2014

Tere
Oleme koos elanud üle kahe aasta ja ma tahan Soome tööle minna aga lastel on veel mai kuu koolis käia. Peale kooli tulevad lapsed ja mees järgi. Kas ma võin oma lapsed tema hoolde jätta kooli lõpuni või pean hooldusõiguse taotlema? Ja kuidas seda teha kui peab.
Aitäh

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste isal sellele vastuväiteid ei ole, et lapsi kasvatab kuni Soome kolimiseni Teie elukaaslane, siis ei näe ma selles mingit probleemi.

Kui aga laste isa peaks tahtma sellel perioodil ise laste eest hoolt kanda, ei ole põhjendatud jätta lapsi Teie elukaaslasega, sest laste eest hoolitsemise esmane õigus (ja ka kohustus) lasub lapse vanematel.

Kui Te laste isaga kuidagi kokkuleppele ei saa, võite taotleda laste viibimiskoha määramise otsustusõigust – kui kohus Teie nõude rahuldab, on Teil õigus otsustada laste viibimiskoht. Nimetatud otsustusõiguse saamine on Teie jaoks vajalik ka laste Soome elama viimisel, kuivõrd vastava otsustusõiguse olemasolu on vajalik lastega seotud asjaajamisel (kool, lasteaed). Seda muidugi siis, kui laste isa ei ole vabatahtlikult andnud nõusolekut laste välismaale kolimiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui vanalt on lapsel õigus otsustada, kui tahab isa perekonnanime ema oma vastu vahetada?28.04.2014

Tere.
Lapsel on vaja uuendada id-kaarti ja saada pass! Tahan teda oma perekonnanimele saada, et hiljem ei oleks uute dokumentide vahetamisi. Laps on 15 ja augustis saab 16 aastaseks. Millal on õigus lapsel ise otsustada ja kas tal seda on või peab ootama tema täisealiseks saamiseni, et saaks lapse isa perekonnanime vahetada, sest isaga kokkupuuteid pole tal olnud 15 a ja huvi pole üles näidatud ja ametlikke alimente makstud? Kas on ilmtingimata vaja isa kuskilt teadmata kohast üles leida, et ta nõusoleku annaks? Lapse enda soov on nime vahetada!
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühise hooldusõiguse korral on lapse perekonnanime muutmiseks vajalik mõlema vanema nõusolek ja seda isegi siis, kui isa ja laps üldse ei suhtle. Kui nõusolekut ei ole võimalik saada, võib last kasvatav vanem pöörduda kohtu poole ja taotleda otsustusõigust lapse perekonnanime muutmiseks – kui kohus vanema nõude rahuldab, saab lapse perekonnanime muuta teise vanema nõusolekuta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui auto endine omanik ei klaari liisingusuhteid pangaga ja ma ei saa autot registreerida?28.04.2014

Tere,
tegin eraisikust automüüjaga ostu-müügi lepingu, kus müüja kinnitas, et autole ei ole kolmandate osapoolte poolt mingeid nõudeid. Tasusin kokkulepitud summa ülekandega. Hiljem selgus, et auto oli siiski liisingus. Endine omanik väidab, et on nüüd auto välja ostnud aga pank ark'i kinnitust ei ole saatnud ja mina autot ümber registreerida ei saa.
Hiljem avastasin ka, et müügilepingus on märgitud vale vin kood, üks täht on vale. Müügilepingu sõlmimisest on tänaseks möödas 7 päeva.
Kas peaksin kahtlustama pettust ja mida peaksin edasi tegema?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui auto oli liisingus, siis müüs ostja teile asja, mis ei kuulunud talle. Kui nüüd tagantjärele on asi korda aetud, siis tõenäoliselt saadab liisingufirma selle kinnituse üsna varsti ARK-i ja saate ära registreerida. Ma ei oska öelda, mida te edasi peaksite tegema, peamiselt oleneb see sellest, mida te teha tahate.