Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas abikaasa, kellega elame ammu lahus ja ühisvara jagamata, saab minult nõuda igasuguste asjade ostmist?21.02.2014

Kuidas on lood lahus elavate lastevanematega (ühised lapsed, ühine korter + veel aastaid hiljem endiselt abielus olles) aga ühel poolel kaasadest on uus elu ja laps sündinud.
Pangalaenu maksab mees, aga tema abielus olev naine elab lastega (lapsi 4) nende ühises korteris. Kas endisel naisel (olgugi, et on abielus paberil) on õigust peale elatise veel nõuda lisaraha enda kulutusteks ja nõuda täpselt niipalju juurde, kui süda lustib, et laste isa peab juurde ostma teatud marki telefone ja muid hinnalisi asju? Mehel ju ka oma elu ja oma sündinud laps ning uue elukaaslase lapsed. Temal läheb samamoodi väljaminekuid, olgugi, et mehe naisel on suurem sissetulek kui mehel endal.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui korter, kus mees uue naisega elab, kuulub abikaasade ühisvara hulka, on naisel õigus abielu lahutamisel taotleda selle korteri kui abikaasade ühisvara jagamist. Muidugi tuleb seejuures arvestada, et lisaks ühistele õigustele tuleb jagada ka ühised kohustused ehk pangalaenu(sid).

Iseenesest on abikaasad vastastikku kohustatud oma tööga ja varaga perekonda ülal pidama. Antud juhul abikaasadel ühist majapidamist aga ei ole, mistõttu on nö ühine majandamine keeruline.

Perekonnaseadus sätestab, et kui abikaasad elavad lahus, peaksid nad endiselt hoolitsema üksteise ülalpidamise eest, kuid samas on sätestatud, et kui lahus elav abikaasa suudab ennast ise ülal pidada või kui lahuselu on põhjustanud tema enda käitumine, ei ole ta õigustatud teiselt abikaasalt ülalpidamist nõudma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha kui lapsest ametlikult loobunud isa ei hoia lapsendamise saladust ja sekkub lapse ellu?21.02.2014

Mida teha kui lapsest ametlikult loobunud isa ei hoia lapsendamise saladust ja rikub PerekS §164 ning kuidas ära hoida soovimatut sekkumist lapse ellu?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse bioloogiline isa rikub lapsendamise saladuse hoidmist, peaksite oma murega pöörduma elukohajärgse maavalitsuse poole. Lastekaitsetöötaja võtab ilmselt seejärel lapse bioloogilise isaga ühendust ja selgitab talle täiendavalt lapsendamissaladuse hoidmise kohustust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas nõuda sisse kaasomandi eseme korrashoidmiseks tehtud kulutused?21.02.2014

Kui väikeses 3 korteriomandiga elamu (ühisus, valitsejat pole) mõttelistes osades kinnistul üks omanikest ei hoolda oma mõttelist osa kinnistust ja seda hooldavad (niidavad muru) teised korteriomandite omanikud, siis kuidas nõuda sisse kaasomandi eseme korrashoidmiseks tehtud kulutused, kui kulutused tekivad osadel kaasomanikel? Sama lugu kinnistuga piirneva tänava hooldamisega (koristamine, muru niitmine, lume lükkamine), millise kohalik omavalitsus kinnistu omanikele on pannud.
Isiku tähelepanu juhiti asjaolule, et ta pole juba 2 suve (2011 ja 2012) muruniitmise eest kinnistu kaasomanikele tasunud. Selle peale vastas, et kes käskis niita. Kui isik peab loomulikuks, et teised tema omandit hooldavad, siis see on ju kvalifitseeritav kelmusena ja teiste kulul rikastumisena?
Kui muruniitmiseks palgata firma, siis on arve ja asi selge. Aga kui teised kaasomanikud (elamu väike, haldaja ja hooldaja palkamine üleliia koormav) kulutavad omi ressursse (tööjõud, bensiin, muruniiduki kulumine), siis kuidas seda arveldada?
Nõue hakkab aeguma.
Kui arvet pole esitada, siis ei saagi kaasomandi eseme korrashoidmiseks tehtud kulutusi sisse nõuda?
Kas kaasomandi eseme korrapäraseks hoolduseks tehtud kulutuste tasumise nõue algab arve esitamisest või tehtud kulutuste ajast?
Kas eraisik saab teise eraisiku käest viivist nõuda alates kulutuse tasumise kohustuse tekkimise hetkest või arve esitamise hetkest? Millist viivise protsenti võib küsida? Kas eraisikul ja juriidilisel isikul on võrdsed võimalused viivist nõuda?
Kas isikute ebavõrdne kohtlemine on seadustega kooskõlas?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Esmalt, arve esitamine ei tekita kohustust. Kohustuse tekkimise aluseks on reeglina kokkulepe või seadus. Praegu vastate ju sisuliselt ise oma küsimusele, et teil on õigus nõuda kaasomandi korrashoiuks tehtud kulude hüvitamist, kuid kulude määratlemine on äärmiselt keeruline. Kui oleks teenus tellitud, oleks asi selge. Praegu saaksite teoreetiliselt nõuda 1/3 osa muruniitmisele kulutatud otsestest kuludest (bensiin, kui on bensiini mootoriga niiduk, niiduki tera teritamine või ostmine jne). Enda kulutatud aeg ei ole otsene rahaline kulu. Üks võimalus selle mõõtmiseks võiks olla kokkuhoitud kulu, et kui palju oleksite maksnud kohalikule teenuse osutajale teostatud tööde eest.
Kulutuste hüvitamise nõue algab nende kulude tegemisest. Seadusjärgne viivis on 7% nõudesummalt aastas ja selle arvestamise aeg algab hetkest, kui teil tekib õigus nõuda kulutuste hüvitamist.
 

Küsimus: Kas üürnikul on õigus nõuda üürileandjalt rahalist kompensatsiooni kui eluruumi tingimused on halvenenud?21.02.2014

Kas, kuidas ja kui palju võin ma üürnikuna nõuda omanikult, üüriraha arvelt, kompensatsiooni selle eest, et üüritavas eluruumis on lakanud töötamast elektriboiler ja selleks ajaks, kui nüüd omaniku poolt tellitud remondimees tulla saab, olen pidanud elama 3 nädalat ilma sooja veeta, mis on mulle kujunenud tohutuks piinaks. Omanik ütleb, et varem ei saa midagi teha, ja et see on tema jaoks force majeure, tema ei ole süüdi. Aga mina leian, et ta peaks üürileandjana tagama üürnikule need tingimused, mille eest ta igakuiselt raha saab ja kui tingimused on halvenenud tuleb see üürnikule kompenseerida kui kannatanule.

Ja kas üürnikul on õigus, kokkuleppe mittesaavutamise korral, üürileping päevapealt üles öelda?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimusest ei selgu, kas tööd on nüüdseks tehtud või mitte, kuid lepingu ülesütlemine tagantjärele ei ole põhjendatud. Lepingu saaksite üles öelda siis, kui remondimees ei ole saabunud lubatud tähtaegadel. Juhul, kui kolme nädalane remonditähtaeg teid ei rahulda, siis tellige ise remondimees ja temale makstud summa tasaarvestate üüriga. Alternatiivina võite üürida selleks perioodiks teise samaväärse korteri ja nõuda üürileandjalt selle üürisumma tasaarvestamist.
Seadus sellist kahjusummat ei sätesta, oma piinale peate te ise hinna määrama, mida saaks siis kahjuna nõudma hakata.
 

Küsimus: Kui põhjustasin avarii ja alkoholi sisaldus oli 1,02mg/l kohta, kas siis saab mind karistada Kars 424 järgi?21.02.2014

Tere
Kui põhjustasin avarii ja alkoholi sisaldus väljahingatavas õhus oli 1,02mg/l kohta, kas siis saab mind karistada pealkirjas ära toodud karistusseadustiku paragrahvi järgi või mitte. Varem ei ole alkoholi joobes karistatud.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

KarS § 424 näeb ette karistuse mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest joobeseisundis. Liiklusseaduse § 69 lg 1 tähenduses loetakse juht alkoholijoobe seisundis olevaks, kui tema väljahingatavas õhus on alkoholi 0,75 milligrammi ühe liitri õhu kohta või rohkem. Alkoholijoobes olevaks võib lugeda ka juhi, kelle väljahingatavas õhus on alkoholi 0,25 mg ühe õhuliitri kohta või rohkem, tingimusel, et väliselt on tajutavad tema tugevalt häiritud või muutunud kehalised või psüühilised funktsioonid ja reaktsioonid, mille tõttu ei ole ta ilmselgelt võimeline sõidukit liikluses nõutava kindlusega juhtima.

Kui Teie väljahingatavas õhu ühes liitris oli alkoholi 1,02 mg, siis karistatakse Teid KarS § 424 järgi kuriteo eest.
 

Küsimus: Kas lapse ema saab kohtuga sundida mind last külastama?21.02.2014

Tere!
Lapse ema ähvardab mind sellega, et kui ma last iga nädal ei saa võtta enda juurde, siis ta annab mu kohtusse ja laseb kohtul paika panna, kui tihti ma pean last nädalas võtma. Aga mul töögraafik selline, kus pole võimalik iga nädal last võtta ja teen korteris parajasti suurt remonti. Ütlesin talle, et ma lõpetan ära remondiga, et siis saan võtta, ma ei saa last ju mustuse ja tolmu sisse viia. Aga ta tahab kiusu ajada. Aga kas on selline asi siis võimalik, et kohus määrab mulle ise kindlad korrad ema nõudmisel?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kohus peab suhtlemiskorra kindlaksmääramisel lähtuma vanemate soovidest ja võimalustest. Eelkõige tähendabki see seda, et kui Te käite graafikujärgselt tööl, siis peab kohus suhtluskorra kindlaksmääramisel selle asjaoluga arvestama, st kohus ei saa määrata kohtumisi nendele päevadele, mil peate tööl olema.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lasteaedade ja koolide toitlustamisega tegeleval ettevõttel on õigus nõuda töötajatelt suvel üks kuu tasuta puhkust?20.02.2014

Kas tööandjal, kes tegutseb lasteaedade ja koolide toitlustamisega, on õigus nõuda töötajalt üks kuu tasuta puhkust, seoses töömahu vähenemisega suve-perioodil juulis-augustis?
Töölepingus on kirjas: puhkus 28 tööpäeva. Tasuta puhkusest pole juttugi.

Lugupidamisega,

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Kui töölepingus on kirjas, et Teie puhkus on 28 päeva, siis selline ongi Teie puhkuse pikkus ning Teil on õigus saada ka puhkusetasu. Tasustamata puhkuse andmine toimub poolte kokkuleppel ehk kui Teie sellega nõus pole, siis pole võimalik Teid ka tasustamata puhkusele saata.

Tööandja peab töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka olukorras, kus töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud talle tööd.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Tanel Melk & Partners Law Firm`i poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@melk.ee.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas on mõtet isalt ametlikult elatisraha nõuda, kui tal oli insult ja töövõimetuspension on väiksem kui kulud lapsele?20.02.2014

Lapse isa maksis seni kokkuleppel elatisraha, mis oli pool valitsuse kehtestatud kuu alampalgast.
Möödunud aasta detsembris oli tal insult. Tema naise sõnul on mees kiiresti taastunud ja tema töövõimetuspension on vaid 268 eurot. Neil on ühine laps ja naine väidab, et tema on mehe ülalpidamisel. Nüüd pakuvad nad elatisraha 70 eurot kuus. Kas mul on mõtet küsida kohtu kaudu miinimumelatisraha või pole rohkem (kui 70 e) võimalik nagunii saada?
Kodulaenu arvestamata kulub lapsele u 365 eurot kuus. Mida tuleb kirjutada hagiavalduse reale – vanemate varalise seisundi kirjeldus? Kas pean teadma ka kostja vara? Kas tuleb esitada enda vara kohta tõendid, näit palga, korteri jm kohta?
Kui on ette näha, et kohus küsib infot lapsele mineva kulu kohta, kas võin kohe esitada kuludokumendid?
Kas elatisabi saamiseks võin kohtule esitada hagi tagamise taotluse vabas vormis või on ka selleks olemas blankett?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldjuhul mõistetakse miinimumulatuses elatis lahus elavalt vanemalt välja, kuid teatud juhtudel võib siiski elatist vähendada alla miinimumi. Ilmselt Teie poolt kirjeldatud olukorras võib elatise vähendamine isegi kõne alla tulla, kuid raske on ette prognoosida, millise otsuse kohus kokkuvõttes ikkagi langetab.

Vanemate varalise seisundi kohta peaksite enda puhul märkima oma sissetuleku suuruse ja Teile kuuluva vara ning kostja varalise seisundi kohta info, mis on Teile teada. Võimalusel lisage juurde ka vastavad tõendid enda varalise seisundi kohta.

Kui nõuate elatist rohkem, kui kehtiv miinimum, peavad kõik lapse kulutused olema tõendite alusel kindlaks tehtud, seega on mõistlik koos hagiavaldusega esitada tõendid lapse ülalpidamiskulude kohta.

Kui soovite taotleda Sotsiaalkindlustusametilt elatisabi, peaksite koos hagiavaldusega elatise väljamõistmiseks esitama hagi tagamise taotluse (ühes menetlusdokumendis).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 18-aastane gümnaasiumiõpilane peab ise isalt elatisraha nõudma?20.02.2014

Kui laps on 18-aastane ja õpib gümnaasiumis ning isa lõpetas elatisraha maksmise, kas lapse emal on õigus kohtu kaudu täiskasvanud lapsele elatist nõuda või peab laps seda ise tegema. Senini oli tegemist kohtuvälise kokkuleppega fikseeritud summale (1500 krooni).

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps on saanud 18-aastaseks, kuid tal on endiselt õigus vanematelt ülalpidamist saada, nagu Teie poolt kirjeldatud olukorras, peab laps elatise väljamõistmiseks ise kohtu poole pöörduma.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ühistu võib meid arvel "võlglasena" näidata, kui tegelikult on meil makstud, kuid maksame teise graafiku alusel?20.02.2014

Tere.
Ühistu otsusega tasutakse keskkütte eest ettemaksu 9 kuud (näiteks 10 eurot m2), et talvel ei oleks kütte eest vaja palju korraga maksta. Kes soovisid, saavad tasuda tegeliku tarbimise järgi, siis talvel arved suuremad. Kuid arvel oleme võlglased. Kas ühistul on õigus näidata meid võlglastena, kuigi kõik arved tasutud, ka keskkütte eest?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vastus sõltub sellest, kuidas on korteriühistu üldkoosoleku otsus formuleeritud. Kui otsus on langetatud, et korteriomanik kohustub tasuma igakuiselt kütte eest 10 eur/m2, kuid korteriomanik tasub tegeliku tarbimise järgi, mis teeb vähem kui 10 eur/m2, siis on võla näitamine korrektne kuna üldkoosoleku otsus on korteriomaniku jaoks siduv.
Samas kui otsus on formuleeritud küsimuses esitatud viisil, st et ühistu teostab küttekulude kohta ka jooksvat arvestust, siis ei ole võla näitamine korrektne.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ