Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui ema ei luba mul lapsega piisavalt kohtuda?21.10.2013

Tere!
Lahutasime abikaasaga. Meil on üks pooleteist aastane laps ja varsti peaks ilmavalgust nägema ka teine. Saime naisega kokkuleppele, et hakkan maksma 160 eurot kuus, nagu on miinimum, vähemalt praegu. Kuid mul on probleem sellega, kuna ma käin veel kutsekoolis. Selle kõrvalt on pea võimatu tööl käia, kuna muidu kannataks kool. Mida ma tegema peaksin? Veel on probleem lapsega koosolemine. Nimelt ei või ma oma last kuskile kaasa võtta, samas ei tohi teda ka väga vaatamas käia. Põhjus väga lihtne, nimelt on mu elus uus naine ja endine naine on rangelt selle vastu, et mu laps temaga kohtuks, samuti peetakse mind nüüd ebausaldusväärseks kuigi mul pole lapse hoidmisega kunagi probleeme olnud. Ma armastan oma last väga ja ei laseks temaga midagi halba juhtuda. Mina ei tohi oma last kuskile kaasa võtta kuid mu lapse ema viib teda igale poole ilma minu nõusolekuta, samuti kohtub ta inimestega kellega ma sooviks, et ta ei kohtuks. Kas selles suhtes saaks ma midagi ette võtta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseadus sätestab, et elatis ühele lapsele ei või olla väiksem kui pool alampalka – hetkel on alampalga suuruseks 320 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis olla väiksem kui 160 eurot. Kohtupraktika ei soosi väga elatise vähendamist alla miinimummäära ja suure tõenäosusega ei oleks elatise vähendamiseks alust ka Teie olukorras. Kui maksate lapse emale lapse jaoks elatist alla miinimummäära, peate arvestama sellega, et lapse ema võib elatise väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole, sh taotleda 1 aasta tagasiulatuvalt selle osa väljamõistmist, mis jäi puudu miinimummäärast.

Kui lapse emaga ei õnnestu lapsega suhtlemise osas kokkuleppele saada, tuleks kõigepealt pöörduda lastekaitsetöötaja poole. Kui seal lapse emaga kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas eksisteerib võimalus, et lahku kolimisel määratakse 2,5-aastase lapse elukohaks isa kodu?21.10.2013

Tere! Umbes kuu aega tagasi sai meie 9-aastane kooselu mu elukaaslasega otsa ja ta kolis meie 2,5 aastase pojaga oma vanemate juurde. Leppisime kokku, et meie lapsega koosviibimise aeg jääb võrdseks ja elatisraha kumbki kummalegi maksma ei pea. Suuremad kulutused tšekkide alusel kanname pooleks. Nüüd on tekkinud olukord, kus lapse ema otsib põhjuseid, miks sellest kokkuleppest kõrvale hoida ja minul lapsega suhtlemist piirata. Ta küll nõustub, et leppisime kokku aga toob põhjenduseks lapse heaoluga mitte arvestamist minu poolt, kui olen avaldanud soovi pojaga kohtumiseks. Küll on põhjuseks see, et see on lapse väntsutamine ja sealt edasi igasugu muud jaburad põhjendused. Tean ka seda (ta ise ütles mulle), et tema vanemad on minu suhtes väga vihaselt meelestatud ja kardan, et seal toimub lapse mõjutamine. Kui laps on minuga, on meie (lapsega) läbisaamine superhea. Lapse elukoht sünnist saadik oli selles kohas, kus ma ise hetkel elan. Ta ise ka nimetab seda veel siiani koduks ja seda kohta, kus ema nüüd elab vanaema juures. Lasteaed on minu kodust 200m kaugusel. Nende jaoks teises linna otsas. Kuigi meil ei ole otseselt dokumenti, mis omaks mõlema allkirju kokkuleppeks lapsega seonduva suhtes, suudaks ma meievaheliste suhtlustega (internetis, sõnumid) tõestada meie kokkulepet. Mis on mu võimalused või lootused kui asjale ametlik käik anda? Kas eksisteerib võimalus, et lapse elukohaks määratakse isa kodu?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Esmalt soovitan Teil pöörduda oma murega lastekaitsetöötaja poole, võib-olla õnnestub Teil lapse emaga lastekaitsetöötaja vahendusel lapse elukohas/lapsega suhtlemise korras kokkuleppele saada.

Kui lastekaitsetöötaja juures kokkuleppele saada ei õnnestu, on võimalik pöörduda kohtusse ja taotleda lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmist – sellise nõude rahuldamine annaks Teile õiguse otsustada, kus laps elab.

Kindlasti on olemas võimalus, et kohus annaks lapse viibimiskoha otsustusõiguse Teile, kuid asjaolusid täpsemalt teadmata on väga keeruline öelda, milline oleks Teie jaoks algatatava kohtuasja perspektiivikus. Teie nö kasuks räägib ilmselt asjaolu, et Teie elukoht on lapse sünnikodu, kus on lapse jaoks väljakujunenud elukeskkond, samuti see, et lasteaed on Teie elukohale väga lähedal.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas käib tasustamine töö mitteandmise korral?21.10.2013

Tere,
seoses töö vähesusega minu töökohas rakendati kokkuleppel töötajatega TLS § 37 p 1. Paar päeva nädalas tööl. Ülejäänud päevad kodus, tasustatuna miinimumi järgi.
Kui nüüd see 3-kuuline periood on möödas ja tööd endiselt vähe (tegemist tootmisega, täidame tellimustöid), siis kuidas peaksid töötajad tasustatud saama? Ilma rahata kodus istuda ei soovi ilmselt keegi.
Kuidas käib peale selle perioodi lõppemist puhkusetasu arvestamine? Näiteks: töötasu vähendamise periood lõpeb novembriga ära, detsembris soovin võtta puhkust. Kas puhkusetasu arvestamisel võetakse arvesse ka antud (viimased 3) kuud? Või võetakse aluseks see 6-kuu keskmine, mis eelnes sellele perioodile?
Tänan vastamast!

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Saan Teie küsimusest aru, et tööandja on teinud jõupingutusi koondamiste vältimiseks, vähendades seaduses ettenähtud tingimustel ajutiselt töötajate töötasu, aga paraku ei ole see siiski andnud soovitud tulemust.
Vastavalt TLS § 35 peab tööandja maksma töötajale keskmist tasu aja eest, mil tööandja ei ole töötajale andnud tööd, kuigi töötaja on töö tegemiseks valmis. Ilmselt on tööseisaku eest tasu maksmine tööandjale majanduslikult liiga koormav. Sellisel juhul näen kahte võimalikku lahendusvarianti, millest kahjuks kumbki ei ole kõige meeldivam.
Kui on vastastikune soov töökohad siiski kõigile säilitada, võib kõne alla tulla töökoormuse vähendamine (näit. 0,5 või 0,75 peale), fikseerides sellkohane kokkulepe töölepingu lisana.
Teiseks variandiks on see, et tööandja otsustab, kui mitmele töötajale tal täiskoormusega tööd pakkuda oleks ja teeb valiku, keda ära koondada.
Puhkusetasu arvutamisel võetakse aluseks viimase 6 kuu keskmine tasu, mis kahjuks hõlmab ka töötasu vähendamise 3-kuulist perioodi.
Soovides Teile kindlat töösuhet:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui osadel päevadel ei ole tööd, kas siis peaksin ikka mingit tasu saama selle eest?20.10.2013

Pooltevaheline leping on sõlmitud personalivahendusega tegeleva firmaga 40-töötunnist töönädalat aluseks võetuna. Töö on lähetuses graafiku alusel 3 nädalat tööl ja 1 nädal Eestis (ei ole lepingus sätestatud) välismaises firmas.
Küsimus(ed). Kui töökoormuse vähesuse tõttu ei ole tagatud iganädalane 40-tunnine rakendus, kas on "tühjade" päevade eest õigus saada rahalist tasaarvestust? Ja kui, siis milline on sellisel juhul kuu lõikes normtunnid (120 või 160)? Ja kas on sellisel juhul ka tagasiulatuvus?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Kõnealuses küsimuses täpsema vastuse andmiseks oleks tarvis tutvuda pooltevahelise töölepinguga. Hetkel jääb mõnevõrra arusaamatuks pooltevahelises töölepingus tööaja arvestust puudutav.

Lähtudes aga töölepingu seadusest (TLS) tulenevatest põhimõtetest, siis kõnealuse seaduse kohaselt peab tööandja kindlustama töötaja tööga (TLS § 28 lg 2 p 1) ning TLS § 35 kohustab tööandjat maksma keskmist töötasu, kui ta nimetatud kohustust ei täida. Seejuures tuleb töötajale töötasu maksta alati, kui töötamine on takistatud tööandjast tuleneval põhjusel ning töötaja on sel ajal töötamiseks võimeline ja töö tegemiseks valmis.

Mis puudutab võimalike nõuete esitamist, siis vastavalt individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse § 6 lg 3 on töötasu nõude esitamise tähtaeg 3 aastat, mistõttu võib kõnealuse perioodi jooksul saamata jäänud töötasu saamiseks nõude kas töövaidluskomisjonile või kohtule esitada.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Tanel Melk & Partners Law Firm`i poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@melk.ee.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Mille alusel esitatakse mulle nõue, kui pole tehtud lepingut?19.10.2013

Kevadel soovisin osaleda libedasõidu koolituses. Jäi suuline kokkulepe (allkirju ma kuhugi ei lisanud), et osalen kindlal kuupäeval koolitusel. Raha mult selle eest ei võetud.
Paraku suutsin vahepeal koolitusaja ära unustada ja see tuletati mulle alles meelde paar päeva pärast koolitust, kui hakati nõudma raha, mis on siis 30€. Ma keeldusin sellest. Selle peale öeldi, et nemad kannatasid selle alusel kahju ja kui mina ära ei maksa, antakse nõue üle inkassole.
Eile, so 16.10.2013, laekus minu meili postkasti võlanõue Julianus Inkassolt, kes siis esindab Koolituskeskust. Nõude suurus 72€.
Küsimus selline: Kas ma olen kohustatud seda üleüldse maksma või mitte? Otseselt pole ma teenust saanud, allkirju ma kuhugi andnud ei ole jne.
Küsisin ka dokumentaalseid tõestuseid, mis tõendaksid, et nemad kannatasid otsest kahju, kuid seda mulle ei antud.
Lugupidamisega

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kahju tekkimist peab jah, igal konkreetsel juhul tõendama. Paljas väide, et neile tekkis teie osalemata jätmise tõttu 30 euro suurune kahju, ei ole pädev. Seega võite seni, kuni teile ei ole konkreetseid kahju tekkimist tõendavaid dokumente esitatud, selle maksmata jätta.
Oluline on ka see, et need konkreetsed kahjud peavad olema otseselt seostatavad teie poolt koolitusel osalemata jätmisega, mitte näiteks osalejate arvuga jagatud üldkulud (näit raja rent) vms.
 

Küsimus: Kas võin Eestis sõita, kui Soomes joobes juhtimise eest on sõidukeeld ja juhiload seal maal hoiul?18.10.2013

Tere. Soomes joobes juhtimise eest on sõidukeeld ja juhiload seal maal hoiul. Kas võin Eestis autoga liigelda ja kuidas olla selles kindel? Kui küsin ARKist siis teevadki ehk märke juurde? Milliselt maalt saab load lõpuks tagasi, kui olen alalise sissekirjutusega Soome, kuid on veel Eestis väljaantud load? Liikvel on igasuguseid teooriaid. Tänan.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Erinevatel riikidel ja nende ametiasutustel on erinevad kokkulepped juhilubadega toimimise suhtes. Millised on Eesti Maanteeameti kokulepped Soome vastava ametkonnaga, ma ei tea. Seega ei saa ka midagi kindlat öelda selle kohta, kas ja kuidas toimub Soomes ära võetud juhiloa tagasi saatmine Eestisse või tagastamine Soomes elavale Eesti kodanikule, kelle juhiluba on väljastatud Eestis.

Samas Viini 1968.a Teeliikluse konventsiooni artikkel 42 kohaselt võib juhiloa äravõtnud osalisriik hoida juhiluba enda käes kuni juhtimisõiguse äravõtmise tähtaja lõppemiseni või juhiloa omaniku riigist lahkumiseni, sõltuvalt sellest, kumb asjaolu leiab aset varem.

Eelöeldu ei tähenda, et riigid ei võiks lähtuda pooltevahelistest kokkulepetest ja saata juhiloa selle välja andnud riigile posti või muul teel. Täpsema info Eesti ja Soome vahelise praktika kohta saate ikkagi tõenäoliselt Maanteeametist.
 

Küsimus: Kas tööandjal saab keelduda talvepuhkuse andmiseset kui kollektiivleping on hetkel veel kehtiv?17.10.2013

Minu tööandja on 2009. aastal sõlminud ROTAL-iga kollektiivlepingu, mis kehtis kuni 31.12.2009. Lepingu kehtivuse lõppemise järel on pooled kohustatud täitma lepingu tingimusi kuni uue lepingu sõlmimiseni. Uut lepingut ei ole seni sõlmitud. Oktoobri alguses saime teate, et tööandja on teinud ROTAL-ile ettepaneku lõpetada kehtiv kollektiivleping alates 2014. aasta aprillist.
Hetkel kehtivas lepingus on punkt, mille kohaselt annab tööandja teenistujale talveperioodil kuni viis vaba päeva palga säilitamisega tervise ja töövõime taastamiseks. Nüüd teatab tööandja, et kuigi kollektiivleping kehtib järgmise aasta aprillini, ei saa enam talveperioodil viit vaba päeva kasutada. Kas tööandjal on õigus keelduda talvepuhkuse andmiseset kui kollektiivleping on hetkel kehtiv ja soovin talvepuhkust kasutada?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Tööandja kohustus töötaja ees on anda ettenähtud puhkust ja maksma puhkusetasu (TLS § 28 p 3). Eeldatakse, et töötaja iga-aastane puhkus on 28 kalendripäeva (põhipuhkus), kui töötaja ja tööandja ei ole leppinud kokku pikemas põhipuhkuses või kui seadus ei sätesta teisiti (TLS § 55).

Kollektiivleping on dokument, mille peamiseks eesmärgiks on kokkuleppe sõlmimine nendes küsimustes, mis ei ole seadusega üheselt reguleeritud või mille osas pooled peavad vajalikuks seaduse miinimumnõuetest soodsamate tingimuste kohaldamist kõigile ettevõtte töötajatele. Kollektiivlepingut muudab küll töösuhete õigusraamistiku paindlikumaks, kuid sellegi poolest ei oma seadusest tugevamat võimu.

Seetõttu ei kohusta nimetatud leping tööandjat täitma kõiki soodustusi, kui see on ettevõttele ebamõistlikult koormav.
Nii nagu põhipuhkuse puhul, eeldab ka täiendava puhkuse kasutamine, kokkulepet.

Pooli rahuldavaid kokkuleppeid soovides:

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas tasustatakse öösel toimuv ületunnitöö?17.10.2013

Tere!
Vastavalt töölepinguseadusele tuleb ületunnitööd tasustada (või ka anda selle eest vaba aega) 1,5-kordselt; tööd riigipühadel 2-kordselt ja öötööd 1,25-kordselt.
Milliste koefitsientide järgi peaks tasustatama aga siis, kui
a) ületunnitöö toimub öösel
b) ületunnitöö toimub riigipühal
c) ületunnitöö toimub ühtlasi nii öösel kui riigipühal?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Olete õigesti toonud välja koefitsiendid. Vastavalt töölepinguseaduse § 45 lg 7 makstakse ületunnitöö korral 1,5-kordset töötasu. Ületunnitööks loetakse üle kokkulepitud aja töötamist, mida üldjuhul tehakse ainult poolte kokkuleppel.

Ööajaks loetakse TLS § 45 lg 1 järgi ajaperioodi 22.00-6.00 ning selle eest tasustatakse 1,25-kordselt. Vastavalt lõikele kaks, makstakse kahekordset tasu riigipühadel töötamise eest.

Kui töötaja tööaeg langeb ööajale, peab tööandja maksma töö eest 1,25-kordset töötasu. 1,25-kordselt tuleb hüvitada need töötunnid, mis langevad ööajale. Näiteks olukorras, kus töötaja vahetus algab päevasel ajal ja lõpeb ööajal, tuleb täiendavalt hüvitada ööajale langevad tunnid, ülejäänud töötunnid tasustatakse tavalises korras. Kui töötaja teeb ööajal ületunnitööd, tuleb lisaks 1,25-kordsele töötasule hüvitada töötajale ka tehtud ületunnid.

Sama metoodikat kasutatakse ületunnitöö tegemise kohta riigipühal ning töö tegemisel riigipühal öisel ajal.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Mis on elatisraha vähendamise aluseks, mis näitavad, et üks laps on majanduslikult vähem kindlustatud?17.10.2013

Olen olukorras, kus abikaasal on eelmisest elust laps ja ta maksab mitteametlikult lapsele elatisraha (160 eur). Kuid täna on kujunenud olukord, kus meie ühise lapse kulud katan ainukesena mina ja mul ei ole tõesti võimalik oma lapsele ühes kuus 160 eurot kulutada. Rääkimata sellest, et ka meie saaksime mõlemad oma lapsele kokku kulutada 320 eur. Sügisel abikaasa sissetulek oluliselt vähenes. Olen aru saanud, et elatisraha vähendatakse juhul, kui üks laps jääb majanduslikult vähem kindlustatuks. Mis on need kriteeriumid/näitajad mis näitavad, et üks laps on majanduslikult vähem kindlustatud? Kuidas seda välja selgitada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseaduse § 102 lõike 1 kohaselt võib kohus mõjuval põhjusel vähendada elatist alla elatise alammäära, mh siis, kui vanem on töövõimetu või kui vanemal on teine laps, kes elatise väljamõistmisel miinimummääras osutuks varaliselt vähem kindlustatuks kui elatist saav laps.

Asjaolu tuvastamisel, et vanema peres kasvav laps on varaliselt vähem kindlustatum, kui elatist saav laps, lähtutakse vanema sissetuleku suurusest, vanema enda esmavajadustest ja teiste ülalpeetavate arvust. Samuti võetakse arvesse seda, kas vanema peres kasvaval lapsel on ka teine ülalpidamiseks kohustatud vanem (kui teine vanem on nt surnud, siis lasub lapse ülalpidamiskohustus täies ulatuses ühel vanemal).

Üldjuhul mõistetakse miinimummääras elatis vanemalt välja ja seda ka olukorras, mil vanemal on veel lapsi. Kohtupraktikas on kujunenud seisukoht, et vanem on kohustatud leidma vahendid nii enda kui ka oma laste ülalpidamiseks, seega on elatise vähendamine alla miinimummäära üsna erandlik.

Parimate soovidega,
Hanna Kiviarand
 

Küsimus: Kas isa peab maksma 18-aastasele täiskasvanute gümnaasiumi 8. klassis õppivale lapsele elatisraha?17.10.2013

Kas isa peab maksma 18-aastasele Täiskasvanute Gümnaasiumi 8. klassis õppivale lapsele elatisraha? Siiani maksab isa elatisraha vabatahtlikult. Laps ei tööta.

Aitäh!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps jätkab täisealiseks saanuna põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses, siis lasub vanemal lapse suhtes ülalpidamiskohustus, kuid mitte kauem kui lapse 21-aastaseks saamiseni.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand