Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas vanem peab elatist maksma ka ülikoolis käivale (kohe 20-aastaseks saavale) lapsele?11.10.2013

Tere,
kas vanem peab elatist maksma ka ülikoolis käivale (kohe 20- aastaseks saavale) lapsele? Või kehtib maksmise kohustus ainult kuni 21-aastasele kesk- või kutseõppes õppivale lapsele.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vanemal on kohustus ülal pidada oma alaealist last ja kuni 21-aastast last, kui laps jätkab täisealiseks saanuna põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses. Eeltoodust tuleneb, et kõrgharidust omandava lapse suhtes vanemal ülalpidamiskohustust ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 11 aastat hiljem saab nõuda minult alimente?11.10.2013

11 aastat on läinud mööda, kui oli pere ja sündis laps. 2 aastat oli kõik korras, siis ema lõpetas korralikuks olemise ja otsis uusi tuuli. Mind peteti ja lõhuti perekond. Alguses hoolitsesin lapse eest rahaliselt ja vajalike asjadega. Elasin siis välismaal. Kuna ei suutnud petmist lähedalt seedida enam. Tulin mitu korda eestisse lapse sünnipäevale, aga last ei näidatud. Kuna öeldi, et lapsel pole isa vaja. Aga raha nõuti. Nüüd on laps 11 a vana. Hetkel elan Soomes ja tuli alimentide nõue. Palju nõutakse ja kui pikalt tagasi? Last ma ei ole näinud 7 aastat.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatist on võimalik kohtu kaudu nõuda kuni 1 aasta tagasiulatuvalt – kas lapse ema tagasiulatuvalt elatise väljamõistmist nõudnud on, seda saate välja lugeda Teile saadetud hagiavaldusest.

Elatise suurus, mida Teilt nõutakse, on samuti märgitud hagiavaldusse. Elatise suurus tuleneb peaasjalikult lapse vajadustest, kuid seejuures ei tohi olla väiksem, kui pool alampalka – hetkel on alampalga suurus 320 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis olla väiksem kui 160 eurot. Kui Teilt nõutava elatise suurus on suurem kui 160 eurot kuus, peaksid lapse kulutused olema dokumentaalselt tõendatud lapse igakuiste püsikulude ulatuses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mehel on lahutuse korral õigus naisele kingitud ehted lihtsalt tagasi võtta?11.10.2013

Tere!
Mees kinkis naisele ehted. Kas mehel on õigus (lahutuse puhul) need lihtsalt võtta ja ära viia.
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühe abikaasa poolt teisele abikaasale kingitud ehted on iseenesest selle abikaasa lahusvara, kellele need kingiti, seega lahutuse korral need abikaasade vahel jagamisele ei kuulu.

Samas on kinkijal õigus kinkelpepingust taganeda ja kingitu tagasi nõuda, kuid selleks peaksid juba esinema vastavad alused.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas tagada, et isa täidaks meievahelist (mittenotariaalset) elatise maksmise kokkulepet?11.10.2013

Tere
2012.a. pöördusin kohtusse lapsele elatisraha saamiseks, milles oli ka üheaastane tagasiulatuv nõue. Peale kohtumääruse saamist koostasime eks-iga kohtuvälise kokkuleppe (notariaalset tõestust ei ole). Kokkuleppes on, et peale põhimaksete tegemist tasub ka üheaastase tagasiulatuva makse (ühe aasta jooksul). Igakuise makse tasus tähtaegselt.
- Kas ta peab kandma selle summa minu arvele?
- Kas see nõue ka aegub?
Mida pean tegema, et ta maksaks ka selle makse tähtaegselt?
Tänan

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie ja lapse isa vaheline kokkulepe on sõlmitud kohtuväliselt (st ei ole kohtulikult kinnitatud, sest lõpetasite kohtumenetluse kokkuleppele jõudes hagi tagasivõtmisega ära), siis ei saa lapse isa kuidagi selle kokkuleppe täitmisele sundida, kui ta seda vabatahtlikult ei täida.

Peaksite elatise väljamõistmise nõudega pöörduma uuesti kohtu poole. Kui lapse isa ei täida kohtuotsust, millega elatis välja mõisteti, saate pöörduda kohtutäituri poole, kes algatab elatisraha kättesaamiseks täitemenetluse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas peaksin vastama lapse isa hagivastusele, kas selle jaoks on mingi kohustuslik vorm?11.10.2013

Tegin 9. septembril kohtusse hagiavalduse. Minu lapse isa saatis aga vastuse hagile. Ja hagivastuses on palju valet. Ma tahaks nüüd teie käest küsida, kuidas ma pean kirjutama nüüd omakorda vastuse kostja vastusele? Kas vabas vormis? Advokaati olen juba taotlenud, aga ilmselt läheb sellega kaua aega. Aga asi vaja ruttu ära teha.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Oma kirjaliku seisukoha lapse isa vastuse suhtes peaksite esitama enam-vähem samal kujul, nagu esitasite kohtule hagiavalduse, st Teie vastuses peaksid olema kohtu rekvisiidid, menetlusosaliste andmed ja asjaolude kirjeldus (viimase all pean silmas seda, et märgite ära menetluse senise käigu). Lisaks eeltoodule peaksite kindlasti viitama tsiviilasja numbrile.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Milline on karistus, kui sõidan manuaalkastiga autoga, kuigi load on üksnes automaatkäigukastiga autoga sõitmiseks?10.10.2013

Omandasin autokoolis juhiloa automaatkäigukastiga autoga, seega võin sõita ainult automaadiga. Mis saab siis, kui sõidan manuaalkastiga autoga? Milline on karistus vahele jäämise korral ja millise rikkumise eest siis?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Riigikohtu praktika kohaselt käsitletakse juhtimisõiguse tingimuste rikkumist nn muu rikkumisena e. karistus järgneb LS § 242 järgi. Vt ka Riigikohtu otsus: http://www.riigikohus.ee/?id=11&tekst=RK/3-1-1-71-13

Samas need kaasused ei ole päris identselt kokkulangevad, mistõttu ei saa välistada, et mõni kohtunik või mõni kohtuväline menetleja ei käsitleks rikkumist LS § 201 järgi (juhtimisõiguseta sõit).
 

Küsimus: Kas tagant otsasõidul jääb sissesõitja alati süüdi, ka siis, kui eessõitja arusaamatul põhjusel äkkpidurdab?10.10.2013

Tere,
Tagasipöörde koht Tallinna piiril, kus tagasipöörajad on peateel ja Sakust tulijad peavad teed andma. Auto pidurdab minu ees end plokki, andes teed Saku poolt, kõrvalteelt tulijale, kes sõitis mõõduka kiirusega ja oli hoogu maha võtmas. Jõudsin vaevu reageerida ja pidurdasin plokki. Kas ma oleksin jäänud antud situatsioonis süüdi? No pikkivahe oli piisav ja kiirused ei olnud suured, kuna olime kaks esimest autot, kes foori tagant pääsesid. Ma olen siin päev otsa vaielnud inimestega, tahtmata uskuda, et 100 % oleks ma ise süüdi jäänud, kui eesliiklev kodanik pidurdab plokki oma masina, teadmata antud olukorras kuidas tol ristmikul käituma peaks. Kas pardakaamerast antud olukorras oleks kasu olnud? Tänud vastuse eest.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 50 lg 7 p 2 kohaselt ei tohi juht järsult pidurdada, kui see ei ole vajalik ohutuse tagamiseks. Seega tuleb igakordselt hinnata, kas järsk pidurdus oli ohutuse tagamiseks vajalik.

LS § 46 lg 1 kohaselt peab juht vastavalt sõiduki kiirusele ning tee- ja ilmastikutingimustele hoidma sellist pikivahet, mis võimaldab vältida otsasõitu ees ootamatult pidurdanud või seisma jäänud sõidukile.

Seega kohustab seadus taga sõitva sõiduki juhti hoidma sellist pikivahet, mis võimaldaks seisma jääda ka juhul, kui ees liikuv sõiduk pidurdab ja/või peatub ootamatult. Ootamatus võib tähendada ka sellist pidurdamist ja peatumist, mida küsimuses on kirjeldatud. Seega ei ole põhjendamatult järsu pidurdamise korral välistatud pidurdaja poolt LS § 50 lg 7 p 2 nõude rikkumine, kuid põhjuslikku seost liiklusõnnetusega sellise rikkumise tõttu veel tekkida ei pruugi. Õige pikivahe korral oleks liiklusõnnetus välditav. Seega tagant otsasõidu korral esineb põhjuslik seos eelkõige tagumise juhi poolt ebaõige pikivahe valimise osas.

Tulenevalt asjaoludest võib süü olla ka jagatud. Samuti võib jagatud olla tsiviilvastutus. Hinnang sellele sõltub liiklusõnnetuse asjaoludest. Asjaolude kindlakstegemisel on kindlasti abi liiklusõnnetuse salvestisest.
 

Küsimus: Kas politseil on õigus auto läbivaatuse käigus ära võtta minule mittekuuluvaid dokumente (leidsid paarimehe digikaardi)?10.10.2013

Tere!
Kas politseil on õigus võtta ära autost minule mittekuuluvaid dokumente vallasasja läbivaatuse käigus.
Täpsemalt tegu paarimehe digikaardiga, mis oli mapi vahel. Teoreetiliselt ei pea ja ka praktikas ei otsi ma autot enne töö alustamist läbi?
Kas karistada saab "unustaja" või see kes parasjagu autoga sõitis?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Vallasasja läbivaatuse juures tuleb eristada politseilise haldustegevuse raames toimetatavat läbivaatust (politsei ja piirivalveseaduse § 7'36) ja süüteomenetluse raames toimetatavat läbivaatust (kriminaalmenetluse seadustik § 83). Sõidukis olevate esemete (mapid, kotid jms) avamine on vaadeldav juba läbiotsimisena, milleks väärteomenetluses on vaja sellekohast menetleja määrust, millel on resolutsioonina ka kohtu luba.

Teadmata praegu võimaliku õiguserikkumise üksikasju, ei saa ma aga hinnata politsei tegevuse õiguspärasust ega ka asjaolu, kelle poolt ja kas on toime pandud ka mõni süütegu.
 

Küsimus: Kas pankroti väljakuulutamise valguses on korteri kinkelepingut võimalik kehtetuks tunnistada?10.10.2013

Kinkisin korteri tütrele 2008.a. augustis. Ta elab selles korteris. Praegu kaalun enda kui füüsilise isiku kohta pankrotiavalduse esitamist. Kas Pankrotiseaduse § 111 lg 1 p 2 nimetatud viieaastane tähtaeg on möödunud ja kinkelepingut ei ole võimalik kehtetuks tunnistada?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Tähtaegasid reguleerib Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 134 jj.
 

Küsimus: Kui laen tagatakse hüpoteegiga, kas siis notariaalselt tõestamata laenuleping on notariaalakti osa?10.10.2013

Tere,
kui laen tagatakse hüpoteegiga, siis kas notariaalselt tõestamata laenuleping on notariaalakti osa, kuna laenulepingule on notariaalaktis viidatud ning see on notariaalaktiga seotud (TÕS § 9 lg 2)?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Oleneb, kas see laenuleping on notariaalaktile lisatud või mitte. TÕS § 9 lg 2 ütleb ju, et notariaalakti osaks loetakse sellele lisatud dokumenti. Ainult viitest ei piisa, et notariaalakti osaks muutuda.