Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas saaksin kiirelt töölepingu lõpetatud, kuna tööandjal ei ole tööd anda?03.10.2013

Tere,
mul on tööleping tähtajatu, soovin kiiresti lõpetada lepingut töö puudumise pärast, ülemusel pole tööd anda ja pean siis kodus istuma, kuni keegi haigeks jääb või puhkusele läheb. Mina sellega nõus pole ja tahangi teada, kas tööandjal on õigus mind kauem kinni hoida või saan päevapealt lõpetatud?
aitäh

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Töölepingu seadusest (TLS) lähtuvalt saab töötaja töölepingu üles öelda korraliselt või erakorraliselt.

Vastavalt TLS § 85 lg-le 1 võib töötaja tähtajatu töölepingu igal ajal korraliselt üles öelda. Oma lahkumise põhjust töötaja avaldama ei pea. Töölepingu korraline lõpetamine eeldab seda, et töötaja peab tööandjale ette teatama korralisest ülesütlemisest vähemalt 30 kalendripäeva (TLS § 98 lg 1). Vastasel juhul on tööandjal õigus nõuda töötajalt hüvitist vähem ette teatatud päevade eest. Hüvitise suuruseks on töötaja keskmine tööpäevatasu.

Töötaja võib öelda töölepingu üles ka erakorraliselt, ehk siis lahkuda päevapealt (TLS ei sätesta siinkohal kindlat etteteatamise tähtaega). TLS § 91 sätestab juhud, mil töötaja võib erakorraliselt töölepingu lõpetada. TLS § 91 lg 1 ütleb, et töötaja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda mõjuval põhjusel, eelkõige kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist. Töölepingu erakorralise ülesütlemise avalduses peab töötaja välja tooma ülesütlemise aluse ja põhjendama mõjuva põhjuse olemasolu, sh lasub töötajal vastavas osas tõendamiskoormis. Kui töötaja ei suuda tõendada erakorralise ülesütlemise põhjuseid, loetakse ülesütlemine korraliseks (TLS § 85 lg 3).

Asjas konkreetse lahenduse väljapakkumiseks oleks tarvis teada täpsemalt, mis tingimustel on kõnealune tööleping sõlmitud, kuid eeldusel, et olete täiskohaga tööl ega ole määratud tööle vajadusel teiste töötajate asendajana, siis peaks olema töö puudumine piisavalt mõjuv põhjus töölepingu erakorraliseks lõpetamiseks.

Samas pean vajalikuks siinkohal ka märkida järgmist. Vastavalt TLS § 25 punktidele 1 ja 2 on tööandja kohustus kindlustada töötaja kokkulepitud tööga ning maksta töö eest tasu.
TLS § 35 tulenevalt peab tööandja töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale maksma keskmist töötasu ka juhul, kui töötaja ei tee tööd seetõttu, et tööandja ei ole andnud tööd, ei ole teinud töö tegemiseks vajalikku toimingut või on muul viisil töö vastuvõtmisega viivitanud, välja arvatud juhul, kui töö andmata jätmise on põhjustanud töötaja süü.

Seega, Teil on ilmselt õigus tööleping päevapealt lõpetada ning samuti ka õigus nõuda keskmist töötasu tööandjalt, kui tal ei olnud Teile anda tööd juhul, kui teievaheline tööleping on sõlmitud eelnevalt nimetatud tingimustel.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Tanel Melk & Partners Law Firm`i poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@melk.ee.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas enne parkimistrahvi kohtutäiturile edastamist ei peaks veel hoiatuse saatma?03.10.2013

Tere!
Sain trahvi Tallinnas 3 kuud tagasi. Kiri tuli ka postkasti, et trahv on saadud, kuid ununes maskmata. Vahepeal ei saadetud ühtegi hoiatust ning nüüd 3 kuud hiljem tuli kiri kohtutäiturilt. Kas enne kohtutäiturile asja edasi andmist ei peaks saama hoiatuskirja?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Karistatud isikule karistuse täitmise kohustuse ununemisel hoiatuskirja saatmist kehtiv õigus ette ei näe. Küll on võimalik kohtutäiturilt saadetud esimese täitmisteatele koheselt reageerides vähendada täitekulusid 1/2 võrra. Vastav info sisaldub täitmisteatel.
 

Küsimus: Kuidas vältida trahvi, kui kaaserisija ei kurda avarii tagajärjel saadud väikse haava ega tagajärgede üle?03.10.2013

Juhtus avarii, sõitsin teelt välja kraavi. Väljasõidu tulemusena lõi tagaistunud reisija pea ära ja tekkis "põrutushaav", täpsemini siis ~2cm pikkune mittesügav haav otsaees. Saatsin omal algatusel ta igaks juhuks haiglasse õmblema. Tehti paar õmblust, haav paranes nädalaga ära. Reisija sõnul pole sellega mingeid valusid ega muud kaasnenud ja erilist armi välja paistma ei jäänud. Kas see on tervisekahjustus? Küsimus tekkis liiklusseaduse § 223 lg 1 põhjal. Omavahel rääkides ei kurda ta midagi ja ei soovi, et ma trahvi saaksin. Täpsemalt küsimus siis, kas selline "haav" kuulub tervisekahjustuse hulka ja kas oleks võimalik kuidagi trahvi vältida?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Selline haav on vaadeldav kerge tervisekahjustusena ning Teie tegu kvalifitseerub LS § 223 lg 1 järgi. Asjaolu, et tervisekahjustus oli väheoluline ning kahju saanud isikul ei ole Teie vastu pretensioone, võib olla käsitletav karistust kergendava asjaoluna KarS § 57 lg 2 tähenduses. Kas menetleja peab võimalikuks süüteole reageerimisel piirduda hoiatusega või lõpetada väärteomenetlus otstarbekuse kaalutlusel, sõltub paljuski teo asjaoludest ja menetleja hinnangust Teie süü suurusele, samuti asjaolule, kas analoogiliste süütegude menetlemist nõuab avalik menetlushuvi.
 

Küsimus: Kuidas sundida kaasomanikku teise kaasomaniku territooriumile veetud esemete äraviimiseks?03.10.2013

Tere!
Kinnistul on kolm kaasomanikku. Kasutuskord on notariaalselt kinnitatud. Üks kaasomanik vedas oma kaupa teise kaasomaniku territooriumile.
Kuidas on seaduslikult võimalik see kaup sealt ära koristada? Vabatahtlikult ta seda ise ei tee.

Lugupidamisega

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Täpseid juhiseid on asjaolusid teadmata võimatu anda.
Üks võimalus on see, et esitage kirjalik nõue oma kaasomandiosa vabastamiseks. Kui ta seda ei tee, pöörduge kohtusse. Kui te seda ise üksinda sorteerima ja teisaldama asute, siis võib selle kauba omanik ühel päeval leida, et midagi on puudu ja hoopis teie vastu nõude esitada.
 

Küsimus: Kas korteri üüri maksmisega viivitamise eest on omanikul õigus nõuda viivist?03.10.2013

Tere!
Olukord on selline, et korteri omanik on lepingusse pannud kirja punkti, kus tal on õigus nõuda iga viivitatud päeva eest viivist.
Meil on tekkinud olukordi, kus me pole saanud õigel päeval makstud ja oleme need olukorrad ka alati ära põhjendanud ning pole kauem venitanud kui vaid 15 päeva, kuid oleme alati pidanud viivist maksma. Seekord samuti rääkisime olukorra ära ja ta siis telefonis suuliselt ütles, et sellisel juhul seekord ei pea me viivist maksma, kuid nüüd jälle mõtles ümber ja nõuab seda viivitamatult. Kas tal on see õigus üldse olemas, lisaks sellele, et ta nõuab viivist üüri eest, nõuab ta ka kommunaalkulude eest, mille tähtaeg korteriühistu järgi on alles kuu lõpus ja selleks ajaks oleme alati kõik ära maksnud.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teie küsimus, et kas tal on üldse õigus viivist nõuda, jääb arusaamatuks, sest te ise ütlete, et teil on lepingus kirjas punkt, mille järgi võib üürileandja teilt iga viivitatud päeva eest viivist nõuda.
See, kas tal on õigus nõuda teilt viivist ainult üüri või ka kommunaalkulude tasumise eest, peaks selguma lepingust.
 

Küsimus: Kuidas tõestada kohtus suulise lepingu olemasolu ja kohustusi?03.10.2013

Üritan seletada olukorda võimalikult selgelt ning lühidalt. Ehk siis sõlmisime juriidiliste isikute vahel suulise lepingu, milles nähti ette, et üks osapooltest esitab teenust tunniarvestuse põhjal ning esitab igal nädalal osutatud teenuse kohta arve, mis on koostatud töölehtede põhjal, mille on aktsepteerinud igakordse kinnitusega teenuse ostja esindaja poolt.

Olukord ise nägi välja nii, et esitati teenust ja töölehtedele paigutas allkirjad lihttööline (puudus volitus). Teenuse eest esitati kolm(3) arvet, millest esimene ja viimane on tasutud. Esimese nädala keskel tekkis kahtlus teenuse ostjal töötundide õigsuses ning lepiti osapoolte vahel suuliselt kokku, et teenuse osutamisel kasutatud traktormasinale paigaldatakse GPS andmeloendur mis kinnitaks töötunde. Kuna teenuse osutaja ei paigaldanud GPS loendureid, mida oli lubanud, ei tasutud järgmise nädala arvet teenuse ostja poolt. Kolmanda arve tasus teenuse ostja puht südamlikust käitumisest, kuna juriidiliste isikute esindajad tegelevad sarnasel valdkonnal ning puutuvad kokku koosolekutel ning ühistu ühistel tegevustel, kus võib ja tekib konflikte.

Nüüd siis on järg kohtuistungil ja tobedast olukorrast kus oleme tõdenud, et eelmisel aastal konkreetse ettevõtte poolt osutatud teenus ja töötunnid erinevad kolmekordselt selle aasta teise ettevõtte poolt osutatud teenuse suhtes.
Sellest tulenevalt sooviks tõestada kohtus, et vastaspool on lepingut rikkunud ja mitte täitnud kohustusi, lisaks nõuda tagasi tasumist tasutud arvetelt kus puudub volitatud isiku allkiri.

Sellest ka küsimus, kuidas tõestada suulise lepingu kohustusi?

Ettetänades!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Suulise lepingu olemasolu saab tõendada kohtus tunnistaja ütlustega. See, et aktile allakirjutanud töötajal ei olnud kirjalikku volikirja ette näidata, ei tähenda, et ta ei olnud volitatud töid vastu võtma. Seadus näeb sellistel puhkudel ette n.ö talumisvolituse, s.t lühidalt seda, et kui allakirjutanu oli selle ettevõtte töötaja ja tegeles muuhulgas ka mingite tööde vastuvõtmisega, samuti kui tema poolt allkirjastatud akti alusel maksti kas üks või rohkem arveid ära, siis järelikult oli see isik volitatud töid vastu võtma, st tal oli kehtiv volitus olemas.
Kuigi tööde täpne sisu küsimusest ei selgu, arvan siiski, et ainuüksi selle põhjal, et teine ettevõte tegi käesoleval aastal mingit tööd efektiivsemalt, ei saa veel väita, et eelmine partner oleks oma töö tegemata jätnud.
 

Küsimus: Kas kollase fooritulega ristmiku ületamise eest esmakordse rikkumisena 48 eurot liiga karm ei ole?02.10.2013

Tere
Ületasin autoga ristmiku kollase tulega. Politsei peatas ning peale alkokontrolli küsis liikluspolitseinik, kas eelnevaid rikkumisi on, vastasin, et ei ole (mis oli ka tõsi). Peale seda suundus politseinik minu juttu kontrollima ning saabudes tagasi tõdes fakti, et tõesti (juhtimisstaaž alates 1999 aastast) pole mul ühtegi rikkumist olnud, kuid suulise hoiatusega ma siiski ei pääse. Pakkus veel kahte varianti rikkumise vormistamiseks, kas kohapeal või siis politseijaoskonnas kohapeal kunagi hiljem, sõnastust tema poolt täpselt ei mäleta. Kuna mul oli kohutavalt kiire, siis olin nõus kohapealse otsusega, kirjutasin seletuse ja ka, et kahetsen tegu, mida ka tõesti tegin. Allkirjastasin kiirelt dokumendid ning lahkusin politsei loal. Hiljem uurima hakates tundub nagu kuidagi "karm" karistus esmase rikkumise eest (12 trahviühikut so. 48 eurot). Minu küsimus on järgmine, et kas on see veidi ebaõiglane summa esmase rikkumise eest ja kas mul on tagantjärele võimalus küsida seletust või vaidlustada (loomulikult kohtuväliselt) kiirmenetluse otsus või on see lõplik, kui olen oma allkirjadega selle kinnitanud?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kiirmenetluse otsust saab vaidlustada 15 päeva jooksul arvates selle kättesaamisest. Selleks tuleb esitada kaebus maakohtule. Muid võimalusi (sh kohtuväliseid) kiirmenetluse otsuse vaidlustamiseks kehtiv õigus ette ei näe.

Karistuse kohaldamise vajaduse otsuse ja karistuse raskuse valiku langetab kohtuvälise menetleja ametnik, kaaludes eeldatavasti rikkumise raskust, menetlusaluse isiku süü suurust ja vastutust kergendavaid ja raskendavaid asjaolusid, samuti õiguskorra kaitsmise huve. Teid karistati eeldatavasti LS § 221 lg 1 alusel, milline säte näeb foori keelava tulega ristmikule väljasõidu eest karistusena ette rahatrahvi suurusega kuni 200 eurot. 1/4 suurust rahatrahvi ei saa iseenesest pidada üleliia karmiks ja ebaproportsionaalseks karistuseks. Kohtupraktika on asunud seisukohale, et üldjuhul tuleb karistuse lähtekohaks võtta sanktsiooni keskmine määr ja sealt hakata kaaluma, kas on alust ja põhjust karistust kohaldada alla või üle sanktsiooni keskmise määra. Teie suhtes kohaldati karistust oluliselt alla sanktsiooni keskmise määra, mistõttu võib määratud karistust esmakordse rikkumise puhul pidada mõistlikuks. Miks ametnikud ei pidanud võimalikuks piirduda hoiatusega, ma asjaoludest ettekujutust omamata kommenteerida ei saa.
 

Küsimus: Kas Eestis võin sõita kui Soomes on esmaste juhilubadega mul sõidukeeld?02.10.2013

Soomes pandi kolm nädalat tagasi sõiduki juhtimiskeeld peale. Jõustunud otsust veel selle kohta ei ole, kui kaua see kestab. Öeldi, et juhtimiskeeld kehtib ainult Soomes. Nüüd paar päeva tagasi avastasin riigiportaal eesti.ee-d külastades, et mu juhiluba on kehtetuks muudetud. Mind isiklikult pole sellest Eesti poole pealt teavitatud ja minu teada ka menetletud. Kuna Eestis ei pea juhiluba kaasas olema, siis ma võiksin seal nagu sõidukit juhtida. Olgugi, et Soome politsei poolt ära võetud. Siit tekibki küsimus, kas selline Eesti poolne käitumine on ikka kooskõlas seadusega? Olgu veel öeldud, et tegemist on esmaste juhilubadega. Liiklusseaduses(125.2) on küll selline punkt sees, aga siin neid asju uurides ja lugedes tekib minulgi küsimusi, kas kõik on Eesti poole pealt õige. Nii mõnegi inimese käest küsides, kes on samalaadse probleemiga kokku puutunud, on siiski Eestis juhtimisõigus alles jäänud ja keeld kehtinud ainult Soomes. Miks siis nagu valikuliselt rakendatakse seda keeldu ka Eestis. Üldiselt oleks soov teada, kas selline käitumine on kõik seaduspärane ja kui siit on midagi omakasuks püüda, milliseks sellise asjaajamise kulud võivad küündida?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse § 125 lg 2 näeb tõepoolest ette, et Euroopa Liidu liikmesriigi, Šveitsi Konfdöderatsiooni või Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigi kohtu või kohtuvälise menetleja poolt Eestis elavale isikule määratud karistus juhtimisõiguse äravõtmise kohta kehtib ka Eestis, kui see karistus on kantud liiklusregistrisse. Iseenesest ei pruugi sellise põhimõtte rakendamine olla vale ega olemuslikult keelatud. Küsimus taandub sellele, kas välisriigi kohtu- või kohtuvälise menetleja otsuse täitmine on võimalik otse, ilma vastava tunnustamise ja täidetavuse menetlust läbimata. Vastav menetluskord on sätestatud kriminaalmenetluse seadustiku 19. peatüki 5. jaos. Arvamus, kas LS § 125 lg-s 2 sätestatud otsetäidetavuse põhimõte on kooskõlas muude seadustega ja sellisena lubatav, vajab siiski põhjalikumat analüüsi, kui käesolevale küsimusele vastates võimalik teha on.
 

Küsimus: Kas parkimiskorra kehtestamiseks kortermaja parklas on vaja kõigi kaasaomanike nõusolekut?02.10.2013

KÜ juhatus on võtnud vastu otsuse kehtestada kinnisasja territooriumil parkimise tingimused ja on sõlminud lepingu AS Ühisteenustega, kes teostab kontrolli parkimise üle. KÜ ei keela parkida majaelanikel, kuid vaatamata sellele on saanud maja elanikud leppetrahve. KÜ otsuse eesmärgiks on keelata parkimist kõrvalistele isikutele. Minu hinnangul on KÜ ületanud oma pädevuse piire (korra kehtestamiseks oleks vaja kõigi kaasaomanike nõusolekut).
KÜ on enda arvates käitunud kooskõlas seadusega ja lähtub põhikirjast. Põhikirja järgi on: ühistu liige kohustatud kinni pidama juhatuse poolt kehtestatud elamu ja selle juurde kuuluva maatüki mõtteliste osade kasutamiskorrast.
Palun Teie õiguslikku arvamust. Minu hinnangul on põhikirja punkt ka vastuolus õigusega.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, vastab tõele, et kasutuskorra ja/või selle muutmise kokkuleppimine on korteriomanike pädevuses. Kui korteriühistu põhikirjaga on kasutuskorra määramise õigus antud korteriühistu juhatusele, siis on selline põhikirja punkt tühine kuna rikub põhiseaduse paragrahvis 32 sätestatud igaühe õigust enda omandit vabalt vallata, kasutada ja käsutada.
Eeltoodust tulenevalt on tühised ka maja elanikele tehtud parkimistrahvid.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu peab kinni maksma korteri veeavariist tingitud kindlustuse arve?30.09.2013

Elan kortermajas, kus hiljuti toimus veeavarii 3. korrusel seoses dušikabiini vahetusega. See avarii ujutas üle 2 alumist korrust. Kõik 3 korterit olid/on kindlustatud. Nüüd, peale korterite remonttöid (ühistu kasutas juhust vahetada selle remondi käigus ka püstaku torustiku), tuli ühistule kindlustuselt arve veeavarii kohta.
Kas/miks peab ühistu (st teised korteriomanikud) kinni maksma kindlustuse/te arve? Avarii põhjustajaks oli ju korteriomanik?! või saan ma asjadest valesti aru?

Vastuse eest ette tänades

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, olete õigesti aru saanud, et avarii tagajärgede eest vastutab selle põhjustaja, konkreetsel juhul seega korteriomanik, kes dušikabiini vahetas.
Sageli apelleerib kindlustusselts korteriühistule saadetud kahjunõudes sellele, et korteriühistu vastutab kaasomandi seisukorra eest. Samas ei toeta sellist seisukohta kohtupraktika.

Lugupidamisega,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ