Õigus
Küsimus: Kuidas suurendada kompromisslepinguga mõistetud elatist?28.03.2013
Soovin abielu lahutada, aga samas ka lastele elatise suurendamist. Lastele on elatis kompromisslepinguga mõistetud välja, aga selle suurus 139 eurot jääb napiks. Kas elatist on võimalik suurendada, kas seda tehakse kohtus? Laste isa elatise suurendamisega nõus ei ole. Kui elatis mõistetakse kohtulikult välja ja sellele ei järgne kompromisslepingut, kas siis elatisraha laekub reeglipäraselt ehk igakuiselt omapoolse torkimiseta. Kas elatisrahade suurendamine on võimalik koos lahutusega? Lapsed on 18- ja 15-aastased ja õpivad. 18-aastane on kroonilise haigusega.
Küsimusi on palju, loodan siiski vastust.
Küsimusi on palju, loodan siiski vastust.
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui elatis on konkreetses suuruses kohtu poolt välja mõistetud ja kohtuväliselt ei õnnestu laste isaga elatise suurendamises kokkuleppele jõuda, tuleb elatise suurendamiseks pöörduda vastava nõudega kohtu poole. Kui kohus Teie nõude rahuldab ja elatist suurendab, tuleb laste isal hakata elatist maksma kohtuotsusega määratud ulatuses. Kui ta seda ei tee, on Teil õigus pöörduda kohtutäituri poole ja algatada laste isa suhtes täitemenetlus.
Kui Te abikaasaga abielu lahutamise osas üksmeelele ei jõua, st abikaasa ei ole nõus abielu kokkuleppel perekonnaseisuasutuses lahutama, tuleb abielu lahutamise hagi esitada kohtule. Hagi elatise suurendamiseks ja abielu lahutamiseks võite esitada üheaegselt.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
Küsimus: Kas kaasomanikul on õigus asuda mõttelise osa kingisaaja asemele kihkelepingus toodud väärtuse kinni maksmisega?28.03.2013
Maja on kaasomandis ebavõrdsetes mõttelistes osades, üks kaasomanikest on sõlminud kinkelepingu oma mõttelise osa kinkimiseks (poeg kinkis isale). Kas teistel kaasomanikel on võimalus tehing vaidlustada (näiteks ostueesõiguse alusel või mõne muu seadusest tuleva õiguse alusel) ja saades ise antud kaasomandi omanikuks tasudes kinkijale kaasomandi väärtuse, mis on fikseeritud kinkelepingus.
Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimus: Kas saab sundida majaosa kinkijat kolima korterisse, kui suhted kinkijaga on halvenenud?28.03.2013
Kinkja kinkis oma osa (1/3) elumajast oma pojale (ülejäänud osa juba kuulub pojale). Kuna suhted on halvenenud poja elukaaslase ja kinkja vahel, siis on soov, et kinkija saaks asuda omaette elama (ostaksime korteri, kus ta saaks elada). Kinkija aga keeldub elumajast välja kolima, kuna lepingus on sees, et ta võib elu lõpuni seal elada. Kas saab läbi kohtu nõuda, et kinkija asuks elama pakutavasse korterisse? Hetkel kinkija ähvardab pidevalt, et võtab kingitud osa tagasi (tean, et see tagasi võtmine ei ole nii lihtne, aga tema arvab, et ta saab sellega poega kogu aeg ähvardad). Kinkija halvustab ja solvab minu elukaaslast, kuid meil on vastsündinud lapsed kodus. Mure on suur. Palun informatsiooni, mis sisuline peaks olema kohtusse avaldus, mis kohustaks teda asuma elama meie pakutavale eluasemele.
Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Asenduspinna leidmine võiks olla lahendus, kuid ilmselgelt te ilma kohtuta ei pääse. Kahjuks ei saa seda küsimust siin paari lausega lahendada. Peaksite oma murega advokaadi poole pöörduma, kes asja läbi analüüsiks ja siis ütleks, mis õigem teha oleks.
Küsimus: Kui vanemad kingivad lastele suvila, kas siis pärast lahutust saab üks kinkijast vanem lepingust taganeda?28.03.2013
Soovime abikaasaga kinkida kinnistu koos sinna ehitatud suvekoduga oma täiskasvanud lastele. Kinnistu tagatisel on ka pangalaen, mida jääme mõlemad tasuma. Abikaasa soovib lepingusse panna lause, mis keelaks selle kinnistu müügi meie elu ajal ja lubaks seal viibida kinkijatel. Meil on ees abielulahutus ja kinkeleping lastele tagaks neile suvekodu säilimise. Siit minu küsimused, kas abikaasa saab taganeda mingi aja möödudes lepingust, kas tulevikus saavad lapsed teha tehinguid selle kinnistuga, kui, siis milliseid? Kas kinkijad võivad kutsuda sinna külalisi enda äranägemise järgi ja ette võtta muudatusi, mis neile meeldib. Mis on see, mida loetakse kinkija suhtes inetuks?
Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Inetustest on siin raske mingisugust loetelu koostada, seadus näeb kinkelepingust taganemise ühe võimalusena kingisaaja jämeda tänamatuse - see peaks väljenduma teie suhtes väga halvas käitumises, abita jätmises jne kuid iga konkreetset juhtu tuleb vaadata eraldi ning tavaliselt ütleb sellistel puhkudel lõpliku seisukoha kohus.
Küsimus: Kas töö iseloomust tulenevalt võin bussijuhina sõlmida tööandjaga käsunduslepingu?28.03.2013
Töötan maakonnaliini bussijuhina ning tööandja sõlmis minuga käsunduslepingu. Eelmises firmas bussijuht olles oli mul tööleping. Nüüd uues kohas on tehtud aga selline leping, töö on põhimõtteliselt täpselt sama. Kas töö iseloomust tulenevalt on minuga käsunduslepingu sõlmimine üldse seadusega lubatud?
Tänan
Tänan
Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Käsunduslepinguga kohustub üks isik (käsundisaaja) vastavalt lepingule osutama teisele isikule (käsundiandja) teenuseid (täitma käsundi), käsundiandja aga maksma talle selle eest tasu, kui selles on kokku lepitud (VÕS § 619).
Kui töölepinguseadus sätestab töötajale suure hulga tagatisi, siis käsundilepingu alusel töötaja jääb nendest lihtsalt ilma.
Näiteks õigus saada puhkust ja puhkusetasu, samuti õigus saada täistööajaga töötamisel vähemalt miinimumtöötasu, lepingu ülesütlemise hüvitisi jms. Töötervishoiu ja tööohutuse suhtes käsundisaajal kaitse puudub jne.
Tundub, et Teie tööandja püüab minimaliseerida ettevõtte kulusid, omamata täpset ettekujutust käsunduslepingu olemusest. Käsundusleping sõlmitakse töö tulemuse saavutamiseks, mitte tööjõu enda käsutusse saamiseks (ehk tööprotsessiks), kus töötaja ei allu tööandja juhtimisele ja kontrollile.
Seega minu hinnangul on väär sõlmida käsundusleping bussijuhitöö teostamiseks.
Soovitan esmalt tööandja poole pöörduda lepingu ümbermuutmiseks. Juhul, kui see ei õnnestu poolte läbirääkimistel, pöörduda lepingu vaidlustamiseks töövaidluskomisjoni. Viimase etapi edukaks läbimiseks soovitan kasutada kvalifitseeritud spetsialisti abi. Kontaktid leiate selleks ka meie kodulehelt.
Edukaid läbirääkimisi soovides:
Merike Michelson
www.metiabi.eu
Küsimus: Kas minu e-kirjaga saadetud vastulause mittearvestamine on õiguspärane, sest eestist eemal olles ei saanud vastuväidet allkirjastada?27.03.2013
Väärtegu kvalifitseeriti Liiklusseaduse § 227 lg 3 ja Liikluskindlustuse seaduse § 66`1 lg 1. Vastavalt KarS § 63 lg 1 määrati karistus § 227 lg 3 järgi.
Koostasin ka politseile vastulause, kuid see jäeti väärteootsuse koostamisel arvesse võtmata, kuna see oli digitaalselt või käsitsi allkirjastamata.
Kuna olen kaugsõidu autojuht ja viibin Eestist eemal, siis saatsin neile kirja tavalise meiliga.
Kas selline asi on õiguspärane, et minu vastulauset ei arvestatud?
Vastulauses tunnistasin ja kahetsesin tehtut ja palusin määrata rahatrahv ning load alles jätta, sest need on mul töötegemiseks hädavajalikud ja eelnevaid rikkumisi pole.
Karistuseks määrati § 227 lg 3 alusel rahatrahv 98 trahviühiku ulatuses ja lisakaristusena § 227 lg 5 p 2 alusel juhtimisõiguse äravõtmine 3 kuuks.
Kas karistus ei ole liialt karm arvestades, et eelnevaid rikkumisi ei olnud?
Koostasin ka politseile vastulause, kuid see jäeti väärteootsuse koostamisel arvesse võtmata, kuna see oli digitaalselt või käsitsi allkirjastamata.
Kuna olen kaugsõidu autojuht ja viibin Eestist eemal, siis saatsin neile kirja tavalise meiliga.
Kas selline asi on õiguspärane, et minu vastulauset ei arvestatud?
Vastulauses tunnistasin ja kahetsesin tehtut ja palusin määrata rahatrahv ning load alles jätta, sest need on mul töötegemiseks hädavajalikud ja eelnevaid rikkumisi pole.
Karistuseks määrati § 227 lg 3 alusel rahatrahv 98 trahviühiku ulatuses ja lisakaristusena § 227 lg 5 p 2 alusel juhtimisõiguse äravõtmine 3 kuuks.
Kas karistus ei ole liialt karm arvestades, et eelnevaid rikkumisi ei olnud?
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Küsimus: Kas mees oleks pidanud küsima minu nõusolekut, kui uue naise meie korterisse elama võttis?27.03.2013
Mees pöördus advokaadi poole, et saada minult lahutust. Oleme lahus elanud 12 aastat. Mehel on uus elukaaslane ja laps, kellega nad koos on elanud juba üle 5 aasta, meie abielu vältel soetatud korteris. Kas minu abikaasa oleks minult pidanud eelnevalt nõusoleku võtma, et sinna korterisse kedagi elama lubada? Kas mul on õigust nõuda kompensatsiooni nende aastate eest, mil ma ei ole saanud ühisvara kasutada? Lisaks soovin veel poolt korteri maksumusest. Abikaasa ei soovi minuga rahalistel teemadel rääkida, küll aga tahab lahutust. Kas ma peaksin endale samuti advokaadi palkama?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui kirjeldatud korteri näol on tegemist Teie ja abikaasa ühisvaraga, on Teil õigus taotleda korteri kui ühisvara jagamist. Eelkõige tuleks üritada abikaasaga ühisvara jagamise osas kokkuleppele saada ja notari juures ühisvara jagamise leping sõlmida, kuid kui see ei õnnestu, peaks ühisvara jagamist taotlema kohtus. Kohtusse saate ühisvara jagamiseks pöörduda kas peale abielu lahutamist või samaaegselt abielu lahutamise hagiga.
Otseselt ei olnud abikaasal kohustust Teid teavitada, et tema uus kaaslane kolib Teie ja Teie abikaasa ühisvara hulka kuuluvasse korterisse, pigem on tegemist moraaliküsimusega. Seda eelkõige põhjusel, et pool korterist kuulub abikaasale ja tal on õigus otsustada, kes nö tema osas viibib.
Samuti ei ole minu hinnangul võimalik nõuda hüvitist selle aja eest, mil Te ühisvarasse kuuluvat korterit ei kasutanud, sest seadus annab abieluliste suhete lõppemisel õiguse taotleda abielu lahutamist ja ühisvara jagamist. Kui abielu lahutatakse ja ühisvara jagatakse nö õigeaegselt, saab vältida kõikvõimalikke ühisvara puudutavaid komplikatsiooni tulevikus.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
Küsimus: Kas võin sooritada tagasipöörde, kui keelavaid märke ei ole ja pidev joon on katkendlikuks kulunud?27.03.2013
Tere,
Kui sõidusuundi eraldav pidev joon on selle kulumise tõttu muutunud katkendlikuks, kas saan seda ületada nt tagasipöörde sooritamiseks, kui seda manöövrit keelavaid liiklusmärke üleval ei ole?
Tänades,
Kui sõidusuundi eraldav pidev joon on selle kulumise tõttu muutunud katkendlikuks, kas saan seda ületada nt tagasipöörde sooritamiseks, kui seda manöövrit keelavaid liiklusmärke üleval ei ole?
Tänades,
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Küsimus: Kui vana peab laps olema, et asuda välismaale elama ilma isa kirjaliku loata?27.03.2013
Tere.
Kui vana peab laps olema, et asuda välismaale elama ilma isa kirjaliku loata?
Kui vana peab laps olema, et asuda välismaale elama ilma isa kirjaliku loata?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui laps saab täisealiseks ehk 18-aastaseks, võib ta iseseisvalt vastu võtta otsuse, kus ta elama hakkab ja vanem last kuidagi takistada enam ei saa.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
Küsimus: Kuidas tõendada, et elukaaslane peab meid üleval?27.03.2013
Tere
Elame mehega mitu aastat koos. Abielus ei ole. Tema elab Soomes ja mina Eestis. Mul on eelmisest abielust kolm alaealist last. Oleks vaja sellist tõendit, et tema peab mind ja lapsi üleval siin Eestis. Et oleme nagu üks pere. Kas on mingit sellist tõendit võimalik väljastada ja kus seda saab taotleda?
Elame mehega mitu aastat koos. Abielus ei ole. Tema elab Soomes ja mina Eestis. Mul on eelmisest abielust kolm alaealist last. Oleks vaja sellist tõendit, et tema peab mind ja lapsi üleval siin Eestis. Et oleme nagu üks pere. Kas on mingit sellist tõendit võimalik väljastada ja kus seda saab taotleda?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kahjuks jääb Teie jutu põhjal arusaamatuks, kuhu ja mille jaoks peate sellesisulise tõendi esitama, mis raskendab omakorda küsimusele vastamist. Ilmselt on tegemist mingisuguse toetusega, mida Soome riik sellises olukorras Teie mehele maksaks.
Sellegipoolest ei oska ma Teie küsimusele konkreetset vastust anda, sest Eestis ükski ametiasutus minu teada sellist tõendit/teatist ei väljasta. Soovitan Teil uurida sellelt asutuselt, kuhu peate vastava tõendi esitama, mis vormis peaks tõend olema.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand