Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas osaühingu likvideerimisel peab osanik jaotatavalt rahalt maksma tulumaksu?04.04.2013

Ainuosanik loobus ettevõttele antud laenust, samas aga lõppbilansis jäi raha arvele. Jaotusplaanis on ainuõigus temal. Kas kantavalt rahalt peab osanik maksma tulumaksu või oleks siiski lõppbilanss mõtekas teha nii, et varajaotusplaanis midagi jaotada ei ole?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui raha on olemas, siis nii ongi - bilansist ei saa miski lihtsalt niisama ära kaduda. Kui laenust loobumine vormistati sissemaksena omakapitali, siis saab osanik selle tagasi võtta maksuvabalt. Kui on vormistatud muul viisil, näiteks kingitusena, siis tuleks tehing ümber vormistada.
 

Küsimus: Kuidas käib jagatud hooldusõiguse vabatahtliku üleandmise vormistamine reaalselt?03.04.2013

Lapse isaga oleme lahus juba üle 5 aasta. Lapse elus isa ei osale, lapsega ei suhtle - tal on uus pere ja ka teine laps. Elatist maksab meie lapsele vabatahtlikult, nõudnud ma midagi ei ole ja ka ei kavatse. Pakkus nüüd välja variandi, et ta võiks ühise hooldusõiguse täielikult mulle üle anda. Tema nagunii lapse elus ei osale ja ei kavatse milleski kaasa rääkima hakata, et ta oleks nõus vabatahtlikult nõus lõpetama jagatud hooldusõiguse ja tuleks ning teeks, mis selleks vajalik.
Siit ka minu küsimus. Mida me nüüd siis peaksime tegema? Kuhu peaksime pöörduma? Olen lugenud, et jagatud hooldusõigust saab lõpetada hagita menetlusega. Mismoodi see protseduur konkreetselt välja näeb? Kas siis sekkub ka lastekaitse? Või kui isa seda ise soovib ja senine elukorraldus mõlemale poolele sobib, siis pole need protseduurid vajalikud? Kust alustada?

Palun ärge kopeerige mulle seadusest lõike, olen põhjalikult seadusega tutvunud. Mind huvitab ainult praktiline pool :)

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuni selle aasta 1. juulini (st kuni 1.07.2013) on võimalik kokkuleppel ühist hooldusõigust lõpetada kohtuväliselt, st vastavat kohtumenetlust algatada ei ole vaja. Ühise hooldusõiguse lõpetamiseks tuleb pöörduda perekonnaseisuasutusse, kus peate lapse isaga esitama ühise avalduse (mõlema vanema kohalolek on vajalik).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elukaaslasel on õigus naine kodust välja tõsta?03.04.2013

Elan mehega tema nimel olevas korteris. Kasvatame kahte last, kellest üks on alaealine. Abielus me ei ole. Olen korterisse sisse kirjutatud. Oleme koos elanud 21 aastat. Viimasel ajal pole suhted enam kõige paremad. Mees tarvitab kõvasti alkoholi. Tugevas joobeseisundis olles tekib suur viha minu vastu ja nõuab, et ma oma asjad pakiks ja välja koliks. Kas mul on ka mingisugused õigused selles korteris elamiseks või võibki tema mind välja visata kui aga selleks tahtmine tuleb?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Mehe omandis oleva korteri registreerimine enda elukohana Teie jaoks mingeid õigusi kaasa ei too – korter on siiski mehe ainuomandis ja mehel on õigus otsustada, kes tema elamispinnal viibib. Seega laste isal on tõepoolest õigus paluda Teil korterist lahkuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mis tähendab seaduses: "korteriomanike kokkulepe", kas otsusega peavad olema nõus kõik (100%) korteriomanikud?03.04.2013

13. Maksud, koormatised, kulutused ja vili
Tere, korteriomandiseaduse paragrahv 13 lg 1 kohaselt tasuvad korteriomanikud kaasomandil lasuvad maksud, kannavad avalik-õiguslikud reaalkoormatised ja kaasomandi majandamise kulutused ning saavad kaasomandi majandamisest vilja võrdeliselt talle kuuluva kaasomandiosa suurusega. Korteriomanikud võivad sellest suhtest kõrvale kalduda üksnes kokkuleppe alusel.
§16. Erilised kulutused ja hoone taastamine
(1) Ehitusliku või muu kaasomandi eseme korrashoiuks vajalikust muudatusest suurema ümberkorralduse tegemiseks on vaja korteriomanike kokkulepet, seda ei saa otsustada käesoleva seaduse § 15 lõike 3 kohaselt ega nõuda käesoleva seaduse § 15 lõike 5 järgi.
Küsimus:
1) mida tähendab mõiste "korteriomanike kokkulepe" vs "korteriomanike häälteenamus"?
2) kas "korteriomanike kokkulepe" tähendab seda, et mingi otsusega peavad olema nõus kõik (100%) korteriomanikud?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomanike kokkulepe = kõigi korteriomanike poolt antud nõusolek/otsus. Soovitan vaadata ka Riigikohtu seisukohta asjas 3-2-1-146-10, punkt 10. Lahend on kättesaadav aadressil http://www.nc.ee/?id=11&tekst=RK/3-2-1-146-10 .
Korteriomanike häälteenamus = korteriomanike koosolekul kohalolevate korteriomanike häälteenamusega KOS par 15 lg 6 sätestatud piirides vastu võetud otsus.

Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida ette võtta kui korteriühistu juhatus on hakanud soojatarbimist arvestama mõõturite mitte pinna järgi?03.04.2013

Tervist,
Meie korteriühistus tehti eelmine aasta kapitaalremont, nüüd on igal radiaatoril individuaal mõõturid ja vastavalt mõõturite näitudest jagatakse keskkütte kulud. Oleme siis uurinud ja puurinud mõnda aega seadusi ja jõudnud järeldusele, et seaduse järgi peab keskkütte kulud jaotama vastavalt ruutmeetrile, kui just pole KÜ üldkoosoleku ühehäälset otsust kasutada individuaalmõõtureid. Meil on aga KÜ juhatus iseseisvalt otsustanud kasutada keskkütte kulude jaotamiseks mõõturite näite. Korduvalt oleme nende tähele panu sellele juhtinud ja ka vastavasisuline pöördumine on tehtud ühistu esimehele e-kirja vahendusel. Tulemus on üks suur ja ümmargune null. Enamus KÜ juhatuse liikmetest elab maja keskel nii, et nende kulutused on märkimisväärselt väiksemad kui teistel, sellest ka nende huvi samas vaimus jätkata (kuni eelmise kuuni said kõik huvilised maja keskkütte tarbimise näidud e-kirja vahendusel).
Kulud on jaotatud järgnevalt: 70% tarbimiskulu, 30% püsikulu. Oleme kirjutanud tarbijakaitsesse, seni pole vastust saanud ja võimalik, et ei saagi ja kui saame, siis arvatavasti nemad meid kahjuks aidata ei saa.
Hetkel plaanime ühishagiga kohtusse pöörduda.
Kuidas teie soovitaksite sellises olukorras toimida?
Kas kohtu kaudu saab tagasiulatuvalt nõuda ruutmeetri põhist arvestust alates ajast mil kulutused jaotati individuaal mõõturite alusel?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, olete saanud õigesti aru, et küttekulude jagamiseks seaduses sätestatust erinevalt peab olema korteriomanike kokkulepe. Korteriühistu vastu saab esitada nõude tagasiulatuvalt 3 aastat.
Tervitades,
Andry Krass, M.A.L.
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kuidas käib veekahju süüdlase kindlaks määramine ja hüvitamine kortermajas, kus ei ole ühistut?03.04.2013

Tere!
Kuue korteriga kahekordses puumajas toimus veeavarii, kus sai kannatada minu korter, mis asub esimesel korrusel. Majas korteriühistu puudub ja maja ega korterid ei ole kindlustatud. Vee lekke kohta visuaalsel vaatlemisel ei ole võimalik tuvastada, sest ilmselt asub see konstruktsiooni sees, kuid ilmne on, et tegemist on laest tulnud veega.
Kuidas edasi käituda ja kas saab loota kahjude hüvitamisele?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, alustaksin sellest, et korteriomandiseadus paragrahv 15 lõige 6 punktist 3 lähtudes, kui kindlustuspoliisi sõlmimist soovib vähemalt üks korteriomanik, siis peavad teised korteriomanikud vastavale nõudele alluma.
Veekahju süüdlase väljaselgitamisega on keerulisem, printsiibis peaks süüdlase välja selgitamisega tegelema kahju kannataja, kui huvitatud isik. Kui süüdlast välja selgitada ei ole võimalik, siis kahjud, mis on tekitatud korteris asuvale kaasomandile, peavad kandma kõik korteriomanikud vastavalt oma kaasomandiosa suurusele.

Tervitades,
Andry Krass
 

Küsimus: Mis lepingu peaksin oma korterikaaslastega sõlmima, kui ise olen üürilepingu alusel üürnik?03.04.2013

Tere,
Üürisin korteri, kus leping on minu nimel. Võtsin ka korterikaaslased, kuid, et olla kindel nende maksmises, tahan ka nendega lepingu sõlmida. Mis kujul seda peaks tegema, et seda ei nimetataks allüürimiseks, kuna minu lepingus on allüürimine keelatud.

Aitäh

Vastus: Janno Kuusk, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Võlaõigusseaduse § 288 lg 1 kohaselt võib üürnik anda asja kolmandale isikule (allkasutus) üksnes üürileandja nõusolekul. Seega kui leping allkasutuse (allüürile andmise) välistab, pole üürnikul seaduse järgi õigus ruume allüürile anda ning vastavaid lepinguid kolmandate isikutega sõlmida. Üürileandja nõusolekuta võib majutada eluruumi üksnes abikaasat, alaealisi lapsi ja töövõimetuid vanemaid, va juhul, kui pooled on kokku leppinud, et see lubatud ei ole.

Seega, ilma üürileandja nõusolekuta üürnikupoolne üüritud asja allkasutusse andmine kujutab endast üürileandjaga sõlmitud üürilepingu rikkumist, mis võib sõltuvalt asjaoludest anda üürileandjale üürilepingu erakorralise ülesütlemise aluse. Seega riskite ruumide allkasutusse andmisel sellega, et üürileandja ütleb Teiega sõlmitud lepingu üles.

Peaksite eeltoodud riske ja norme arvestama olukorra puhul, kus üürileandjal õnnestub tõendada eluruumide allkasutusse andmine.
 

Küsimus: Kui osaühingult saab vaidluse korral raha nõuda, kui selle oü vahendusel toimus üksnes raha maksmine?03.04.2013

Tere,
OÜ1 kandis raha OÜ2 arvele, kes kandis raha OÜ3 arvele. OÜ1 ja OÜ3 omasid omavahel lepingut antud raha liikumiseks. OÜ2 lihtsalt vahendas raha liikumist kuna OÜ3 oli OÜ1-le võlgu (ilma OÜ2 olemasoluta poleks OÜ3 saanud lepingulisi töid edasi teostada raha puudumise tõttu). OÜ2-l ei olnud mingisuguseid lepinguid ega kokkuleppeid OÜ1-ga. OÜ2 tundis OÜ1 töölisi - sellest selline skeem.
Pool aastat hiljem ilmnes antud tööga, mida OÜ2 juriidiliselt vahendas probleem ning OÜ1 ei suutnud selle tegemiseks OÜ3-ga kokkuleppele saada ning lahendasid probleemi omavahenditest. Seejärel pöördusid oma kulutuste tagasisaamiseks OÜ2 poole ning nõudsid vastavate kulutuste hüvitamist. Reaalsuses OÜ2 ei puutunud kokku OÜ1 ja OÜ3 vahelisse tegevusse. Ainuke kokkupuude oli ühe arve (OÜ1 ja OÜ3 vahelisi arveid oli rohkem) laekumine eesmärgiga aidata OÜ3-l oma töid jätkata.
Millised võimalused on OÜ2-l, et mitte maksta kinni kahe teise firma vahelist probleemi tagajärge? Või on arve esitamisega, mille põhjal laekus raha, OÜ2 täielikult vastutav? Samas on olemas inimene, kes sel hetkel kui rahad liikusid, töötas OÜ1 töölisena ja on nõus seda vajadusel tunnistama, et OÜ2 seoti ainult OÜ3 nö abistamiseks.
Millised saaksid olla lahendused?

Parimaga,
OÜ2

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsimusest selgub, et OÜ2 mitte ei vahendanud lihtsalt raha liikumist või teenuse osutamist, vaid ta esitas OÜ1-le arve mingite (tulevikus tehtavate) tööde kohta, mille OÜ1 ka tasus. Sellel arvel näidatud tööde eest vastutab OÜ2, sõltumata sellest, mis laekunud rahaga edasi tehti või kes neid töid tegelikult tegi või pidi tegema või kes keda tundis. Küsimusest selgub, et need tööd tegi lõpuks OÜ1 ise ja kandis vastavad kulutused teistkordselt. Küsimusest ei selgu, mille alusel OÜ2 kandis raha üle OÜ3-le. Kui see toimus OÜ3 arve alusel, siis vastutab sellel arvel näidatud tööde eest OÜ2 ees OÜ3. Tuleb märkida, et skeemi mõte jääb minule täiesti arusaamatuks.
 

Küsimus: Kas on mõtet asjaga edasi tegeleda, kui liisingauto müümisel võttis pank käibemaksusumma vahelt?03.04.2013

Mul oli eraisikuna auto liisingus (kapitalirent), see on siis liising käibemaksuga. Ostsin auto 17000 euroga koos käibemaksuga. Nüüd müüsin auto maha eraisikule 16000 euroga koos käibemaksuga ja teise panga liisingusse läks see auto. Minu auto jääk oli 10000 eurot. Seega oleks pidanud mina ju saama 6000 eurot. Peale auto üleandmist 2 nädalat sain ma pangalt ca 1200 eurot vähem. Põhjendus oli see et "vabandame et me ei öelnud teile et käibemaksu võtame me teie käest ära, sest mõlemad pangad on käibemaksukohuslased". Milles mina süüdi olen, et nad käibemaksukohuslased on. Mitte üheski lepingus ei ole sellest sõnagi juttu, et mult see raha ära võetakse - ei ostu lepingus ega ka müügi lepingus. Küsimus ongi selles, et mina sain majanduslikult 1200 eurot kahju ainult sellepärast, et nad unustasid mulle öelda, et sa ei saa käibemaksu osa. Kas mul on mõtet selle asjaga edasi tegeleda ja edasi kaevata või mitte?

Tänud

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsimusest nähtub, et küsija tagastas auto oma liisinguandjale, mitte ei müünud seda kellelegi. Küsija saanuks autot müüa ainult juhul, kui ta oleks selle oma liisinguandjalt välja ostnud, st maksnud ka auto hinna tasumata osa. "Koos käibemaksuga" olnuks tal võimalik autot müüa ainult juhul, kui ta on registreeritud maksukohustuslane. Sama kehtib ka liisinguandjale tagastamise puhul, st küsija ei saa saada "käibemaksu osa".

Kuna auto uut liisinguvõtjat finantseerib teine liisinguandja, siis pidi esimene liisinguandja müüma auto teisele liisinguandjale. Mis hinnaga teine liisinguandja auto ostis või mis oli auto hind ja muud tingimused uue liisinguvõtja jaoks, ei puutu kuidagi küsijasse. Tema jaoks lõppes asi auto tagastamisega oma liisinguandjale, kellega arveldatakse vastavalt omavahelisele kokkuleppele (liisingulepingule). Liisinguandjate maksukohustuslus ei puutu üldse asjasse.
 

Küsimus: Kas mul on lootust laps enda juurde elama saada, kui ema jättis lapse oma vanemate juurde kasvatada?02.04.2013

Tere!
Kirjeldan lühidalt oma olukorda. Kaks aastat tagasi elasin naise ja lapsega ämma juures, kuniks ühel heal päeval naine mind välja ajas. (Abielus me ei olnud, aga sünnitunnistusel olen mina lapse isa, poiss saab suvel 4-aastaseks). Kolisin Tallinna elama, naine jäi lapsega maale. Selline olukord kestis mõnda aega, aga kuna maal eriti tööd ei ole, siis naine kolis linna ja laps jäi vanaema kasvatada. Lapse ema aga last linna tuua ei taha, kuigi olen näidanud interneti kaudu, et vabu lasteaiakohti oleks. Praeguseks on lapse ema juba umbes aasta aega Tallinnas elanud ja selle aja jooksul on käinud neli-viis korda maal last vaatamas, aga kategooriliselt keeldub last linna toomast. Mida seaduses sellise segase olukorra kohta kirjutatud on? Lapse ema ei taha last kasvatada, aga isa tahab ja laps elab vanaema juures. Lapse emal pole ka kindlat töökohta, vaid saab pimedalt ehituse peal palka. Mu enda sissetulekud on pangakontol näha. Naine alimente pole peale pannud, aga olen last toetanud nii kuidas olukord on võimaldanud, olen riideid ja mänguasju saatnud. Nüüd naine soovib nö alimente peale panna, aga raha saajaks mitte ennast vaid lapse vanaema. Ise oleksin nõus lapse kasvõi homme Tallinna enda juurde elama võtma ja siin lasteaeda panema. Kui lahku läksime, siis me ei hakanud asja kohtusse andma, lootsime, et saame viisakalt ja tsiviliseeritult asjad lahendatud, aga nüüd paistab, et ikkagi ei saa. Tean, et Eesti kohtutes isadel reeglina eriti suuri šansse ei ole, aga praegune olukord on tõsiselt totter, mõlemad vanemad elavad Tallinnas, lapse isa soovib last kasvatada, ema ei soovi ja selle asemel, et vähemalt üks lapse päris vanematest last kasvataks, kasvatab last vanaema. Lisaks häirib mind see, et lapse vanaema on nö vanakooli inimene, lapse füüsiline karistamine on igapäevane asi. Mu lapse ema vennalaps on ka vanaema kasvatada ja olen oma silmaga näinud, kuidas too on vitsa saanud nii, et verepritsmed järgi. Lisaks on too vanaema kunagi füüsilise vägivalla eest 1,5a Harku vanglas istunud. Seega küsimus: millised oleks mu šansid kohtus lapse hooldeõigus saada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Hetkel on Teil ja lapse emal ühine hooldusõigus, mis nö sisaldab muuhulgas õigust otsustada lapse elukoha üle. Lapse vanaemal seevastu lapse suhtes mingeid õigusi (ega kohustusi) pole, seega puudub tal ka õigus otsustada lapse elukoha üle. Teie jaoks tähendab nimetatu seda, et lapse vanaema ei saa keelata Teil last enda juurde võtmast (olenemata sellest, kas lapse ema on andnud "korralduse" last Teile mitte näidata või mitte).

Ilmselgelt on Teil õigus ka kohtult taotleda lapse elukoha otsustusõigust – sellise nõude rahuldamisel on Teil õigus ainuisikuliselt otsustada, kumma vanema juures laps elab. Reeglina on põhjendatud, et laps elaks vanemate lahkumineku korral emma-kumma vanema juures, mitte kolmanda isiku juures (antud juhul vanaema), seega kui lapse ema lapse kasvatamisest huvitatud ei ole, antakse lapse elukoha otsustusõigus suure tõenäosusega Teile.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand