Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 11-aastase poja kirjutatud avaldus sotsiaaltöötajale, et ta ei taha kolida Soome, omab juriidilist jõudu?01.11.2013

Tere,
Kolisime perega Soome (mina, mees ja 2 väikest last) püsivaks elamiseks ja töötamiseks. Kolmas laps - 11-aastane poeg elab praegu vanaemaga Eestis. Vanem laps oli algusest peale kolimise vastu - Eestis on tuttav kool, sõbrad + murdeea algus. Juhtus nii, et kui tegelesime kolimisega, elas poeg paar nädalat minu ema juures. Selle aja jooksul vanaema leidis võimaluse minu poja "päästmiseks". Nimelt üks tuttav jurist soovitas talle minna kirjutama avaldust kohalikule sotsiaaltöötajale selle kohta, et poiss ei taha kuhugi kolida ja tahab jääda elama vanaemaga Eestis. Seda nad tegidki. Imestab see, et sotsiaaltöötaja võttis avalduse vastu ja ütles minu mehele esmakohtumisel, et te (vanemad) ei saa vägisi viia last Eestist ära, sest ta on juba 11-aastane ja ise otsustab, kellega ja kus ta elama hakkab. Perekonnaseadusest me küll sellist õigust ei leidnud. Püüdsime poega ümber veenda, selle peale ta ütleb, et kui tal ei oleks seda õigust olnud, siis ta kindlasti sõidaks meiega koos. Kuna eesti seadus lubab, siis seda võimalust ta kasutabki.
Küsimus on järgmine, kuivõrd on juristi ja sotsiaaltöötaja soovitused/tegevused on õigustatud ja vastavuses kehtiva seadusega? Kas ei peaks täiskasvanud inimesed (ametnikud) rääkima alaealisele lapsele, et ta peab olema oma vanemate ja õe-vennaga koos? Miks me kogu aeg räägime lastele nende õigustest, kohustustest mitte sõnakestki. Perekonnaseaduses on välja toodud ju konkreetsed juhtumid, millal laps (10-aastane) saab valida ühe või teise vanema vahel või eestkostjat. Kas poja kirjutatud avaldus, et ma ei taha kolida Soome, omab mingit juriidilist tähtsust?
Tänan vastamast

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Poja kirjutatud avaldus küll juriidilist jõudu ei oma, kuid kui lapse soov on kindlasti Eestisse elama jääda, siis võibolla peaksite siiski tema arvamust arvestama ja andma talle võimaluse Eestisse elama jääda, nt vanaema juurde.

Õiguslikus mõttes on Teil kui vanemal õigus otsustada, kus 11-aastane laps elama hakkab ja kooli läheb ning iseenesest keegi Teid selles takistada ei saa, kuid arvesse tuleks seejuures võtta ka lapse huve.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isaduse tuvastamise ja elatise nõudmise vastu võib isa hoopis hooldusõiguse taotlemisega kiusu ajama hakata?01.11.2013

Kas on võimalus, et kui ma nõuan laste isalt isaduse tuvastamist ja elatise maksmist (lapsed on 11a. ja 4a. ja isa pole omast initsiatiivist huvi laste vastu üles näidanud ega mitte kuidagi toetanud) kohtu kaudu, et isa keerab asja minu vastu hoopis ja nõuab lapsed endale? Suurem laps teab teda kui päris isa, aga lapse 11 eluaasta jooksul on nad suhelnud kokku 1,5 aastat kõige pikemal perioodil, laps isegi ei nimeta teda ISAKS, väiksemat last on isa näinud korra pärast sündi ja korra aasta tagasi, nii et väiksemale lapsele on ta täiesti võõras. Muretsen, et teades selle mehe iseloomu, siis äkki tal õnnestub kuidagi keerata asjad minu vastu ja nõuab laste hooldusõigust vms, et pääseda alimentide maksmisest. Laste isa pole kummagi lapse sünnitunnistusel kirjas kuna ta ei olnud nõus nime sinna kandmisega.

Ette tänades,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui isadus tuvastatakse, siis on laste isal õigus taotleda laste hooldusõigust, kuid Teie poolt kirjeldatud asjaolude alusel pean vähetõenäoliseks, et kohus sellise nõude rahuldaks.

Kui lapsed on peale lahkuminekut Teie juures elanud ja isa pole laste vastu üldse huvi tundnud, ei pea kohus suure tõenäosusega põhjendatuks anda laste hooldusõigus äkitselt isale, seega ei tasuks kindlasti isaduse tuvastamise taotlemist (ja elatise väljamõistmise taotlemist) taolise hirmu kartuses tegemata jätta.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas erastamise eesõiguse üleandmine muudab korteri ühe abikaasa varaks?31.10.2013

Tere.
Lahutusega on kõne alla tulnud korter, mis kuulus kunagi rendilepingu alusel minu emale, kuna toona teisi omandivorme polnud. Kui üheksakümnendate keskel hakkas erastamine, oli ema eelisjärjekorras. Tema aga otsustas erastamise õiguse kirjalikult minule üle anda. Samaga nõustus kirjalikult minu abikaasa. Samuti maksti korter nii minu kui ema EVP-de eest. Kas nüüd lahutades on abikaasal õigus poolele korterile ja kas erastamise õiguse üleandmine on tõlgendatav kinkelepinguga, mille korral on tegemist ainuvaraga ega lähe jagamisele? Kui paberid on korras, siis kui raske saab olema selle tõestamine kohtus ja kas üldse on sarnaseid kohtulahendeid?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Iseenesest võiks erastamisõiguse üleandmine olla käsitatav kinkelepinguna ja kinkelepingu alusel omandatu, milleks on antud juhul erastamisõigus, on teadaolevalt kingisaajast abikaasa lahusvara. Samas on erastamine kui omaette protsess erastamisõiguse omandamisest eraldiseisev ja tekib küsimus, kas korteri erastamisel sai sellest ühis- või lahusvara.

Samas jääb Teie kirjelduse alusel ebaselgeks, kas Teie ema andis erastamisõiguse kinkelepinguga üle vaid Teile või Teile abikaasaga ühiselt – nimetate, et ka abikaasa andis millekski kirjaliku nõusoleku. Eeldusel, et erastamisõigus kuulus lahusvarana Teile, võiks iseenesest asuda seisukohale, et ka EVP-de eest erastatud korter on Teie lahusvara.

Tegemist on üsnagi keeruka olukorraga, mistõttu on keeruline kõiki asjaoldusid teadmata ja põhjalikku analüüsi teostamata asuda ühesele seisukohale.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas vanaema peab maksma pojapoja eest alimente, kui isegi raskustes?31.10.2013

Vanaema, 54 a naine (sissetulek: 50.00 invaliidsustoetus, 325.00 brutopalk) on mures, sest kesknädalal toimub kohtuistung, kus kohtus nõutakse pojalapse ülalpidamise igakuist makset, kuna poeg töötu ja oma lapsele alimente ei maksa ja tundub, et ei kavatsegi maksma hakata.
Kas on üldse mingi võimalus selle naise niisugustest "alimentidest" päästmiseks? Missugused need võimalused oleksid?
Kui suur oleks niisuguse väikese palga juures see summa, mis ta maksma peaks ja kui suure summa peab inimesele elamiseks jätma, arvestades, et 100 eurot maksab ta korteri kommunaalide eest?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseadus näeb ette, et elatis ühele lapsele ei tohiks olla väiksem, kui pool alampalka – hetkel on alampalga suuruseks 320 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis olla väiksem kui 160 eurot. Kui vanem nõuab lapsele elatist miinimummääras, ei tule tal lapse kulutusi kuidagi tõendada, samuti ei ole reeglina sellise summa juures määrav elatise maksmiseks kohustatud isiku sissetulek (isegi olukorras, kui see on väga väike).

Vanavanematelt elatise nõudmine on üsna vähelevinud ja pelgalt asjaolu, et lapse vanem on töötu ja sellega seoses sissetulekut ei oma, ei tohiks anda alust elatise väljamõistmiseks vanavanematelt. Vanem on kohustatud hankima vahendid nii enda kui ka oma laste ülalpidamiseks ja vaid asjaolu, et vanemal hetkel tööd ei ole/või ta ei soovi tööle minna, ei vabasta teda lapse ülalpidamiskohustusest. Seega võib-olla ei pea kohus lapse vanaemalt elatise väljamõistmist üleüldse põhjendatuks ja hagi jäetakse rahuldamata.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ema saab hakata tulevikus elatisraha nõudma, kuigi praegu soovib sündiva lapsega elada ilma isata?31.10.2013

Mul selline mure, et ilmale on tulemas soovimatu laps, kelle lapse ema siiski soovib ilmale tuua ja aktsepteerib täna olukorda, kus bioloogiline isa ei osale lapse kasvatamisel ja ei soovi seda last. Mis garantii on isal, et lapse ema mingil ajal ringi ei mõtle ja nõuab siiski bioloogiliselt isalt toetust? Saab selle kuidagi kokku leppida või kuidas peaks toimima?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Olenemata sellest, et peatselt sündiva lapse ema on hetkel nõus sellega, et isa lapse elus osalema ei hakka ega kavatse tulevikus isalt nõuda ülalpidamiskohustuse täitmist, ei saa lapse ema sundida taolist lubadust pidama.

Perekonnaseaduse §-i 109 kohaselt on kokkulepe, millega välistatakse ülalpidamiskohustuse täitmine tulevikus või piiratakse ülalpidamiskohustust ebamõistlikult, tühine – seega isegi juhul, kui sõlmite lapse emaga kokkuleppe, et Te ei hakka lapsele elatisraha maksma, võib lapse ema igal ajal ümber mõelda ja elatist siiski nõudma hakata.

Olukorras, mil Te ei võta lapse isadust omaks ja lapse sünnakti jääb isa kohta kanne tegemata, ei saa lapse ema Teilt kohtu kaudu elatist nõuda, kuid samas võib ta igal ajal nõuda kohtu kaudu isaduse tuvastamist – kui tuvastatakse, et Teie olete lapse isa, kantakse Teid lapse sünnitunnistusele ja lapse emal tekib koheselt võimalus Teilt lapse ülalpidamiskulude katmiseks elatist nõuda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas peaksin hagimenetluse ajal mehe poolt saadud ülekandest ka kohust teavitama?23.10.2013

Tere,
andsin sisse kiirmenetluse avalduse lapsele elatise maksmiseks summas 160.-, endine abikaasa esitas vastuväite, et tal pole võimalik sellises summas elatist tasuda.
Kiirmenetluse lõpetamisel soovisin, et jätkatakse hagimenetlusega. Täna hommikul aga kandis endine abikaasa minu pangakontole summa 100.- ning selgitusena "lapsele". Kui temaga ühendust võtsin teatas ta, et see ongi see summa, mida ta on võimeline lapsele tasuma. Ma pole sellega nõus. Mida peaksin edasi tegema? Kas pean kohust teavitama sellest ülekandest? Sooviksin ikkagi 160 eurot.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa esitab maksekäsu kiirmenetluse avalduse alusel esitatud makseettepanekule vastuväite, läheb asi üle hagimenetluseks (seda juhul, kui maksekäsu kiirmenetluse avalduse esitaja on seda soovinud ehk nagu olete Teie teinud).

Asja hagimenetlusele üleminekul palub kohus Teil esitada nõuetekohase hagiavalduse – sinna võite märkida, millal ja kui palju on lapse isa menetluse kestel elatist maksnud. Kui Teie seda ära ei märgi, teeb seda ilmselt lapse isa.

Kui kohus mõistab elatise välja miinimummääras, so hetkel 160 eurot kuus ühe lapse kohta, saate lapse isa poolt juba makstud summad kohtuotsusega väljamõistetud elatisest maha arvata.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isal on tulevikus õigus nõuda hooldamist lapselt, kelle suhtes ei ole tema isadus tuvastatud?23.10.2013

Tere
Laps on 12-aastane, isaga kunagi suhelnud pole, rahalist toetust saanud ei ole (ema ei ole kunagi küsinud ja isa pole pakkunud). Isa pole last tunnistanud. Kas sellisel isal on tulevikus õigus mingitele nõudmistele enda aitamise suhtes minu lapse poolt? Küsin seda, kuna isa teine laps (seaduslikust abielust) on haige ja ise abivajav.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse eostanud mees lapse sünnitunnistusele isana kantud ei ole, puuduvad tal lapse suhtes igasugused õigused ja kohustused, samuti ei ole lapsel mingisuguseid õigusi ega kohutusi isiku suhtes, kes on küll lapse eostanud, kuid ei ole isana kantud lapse sünnitunnistusele.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas üks lapsevanem on Eesti Vabariigi kohtupraktika põhjal teisest eelistatum?21.10.2013

Tere!
Minu abikaasa saab lapse naisega, kellega tal oli üle poole aasta abieluväline suhe. Algas see pigem naise initsiatiivil (seda tunnistas naine ise), lõppes mehe omal 2013. juunis. Oma rasedusest teatas naine talle 6. oktoobril, kui raseduse kestus oli juba u 14 nädalat, öeldes, et tema otsustas nii ja tema teeb seda ainult seetõttu, et ta saaks tulevikus lapsele öelda, et jah, su isa teab, et sa oled olemas.
Käisime koos abikaasaga temaga rääkimas ning naise sõnul ei ole temal minu abikaasale mingeid nõudmisi ja tema ei taha lapse isalt mitte midagi, st ta üritab tegelikult teha kõik, et lapse isa eemale tõugata. Hetkel tundub, et me suutsime ta mõistma panna, et lapse isal on õigusi täpselt sama palju kui kohustusi ning nüüd tuleb teha kõik otsused mitte neil kummalgi iseendale vaid koos ja lapse heaolule mõeldes.
Minu abikaasa, esialgsest šokist üle saades, soovib isegi ilma DNA testita last omaks tunnistada, anda talle oma nime ja osaleda võrdselt teise vanemaga tema kasvatamisel. Lõpuks, nagu öeldud, jäi sellega nõusse ka lapse ema ja sellega peaks justkui korras olema.
Aga meile abikaasaga ei anna rahu üks asi: me mõlemad teame, et see laps on selle naise nn projektilaps, kindlustus vanaduspõlves üksijäämise ees. Tema sünd ei ole isegi mitte "õnnetus", nagu mõned selliseid asju nimetavad, vaid pikaajaline külmavereline kalkuleerimine ning teise inimese teadlik ärakasutamine. Minule on ta varem, kui me väga tihedalt suhtlesime (oleme kunagised klassiõed ja viimase 3+ aasta jooksul saime väga usalduslikult läbi), mitu korda öelnud, et ta ei saa aru, miks temal kedagi pole, aga kui ta mehele ei saagi, siis leiab ta kellegi sobiva, kes talle lapse teeb, sest ta ei taha üksi jääda ja vähemalt laps peab naisel "olemas olema". Sellest olen ma ka ühele oma lähisugulasele rääkinud ja mitte nüüd, kui situatsioon käes, vaid juba toona.
Nende suhte ajal oli just naine see, kes ütles minu abikaasale, et kaitsevahendeid kasutada pole vaja, kuna "midagi ei juhtu, kõige eest on hoolitsetud". Loomulikult oli abikaasast kui täiskasvanud mehest naiivne ja väga vastutustundetu seda uskuda, minus ei ole mingit soovi tema vastutust selles asjas vähendada, aga nii ta läks.
Kõik ülestunnistused, mida see naine on teinud, on suulised, st ta väldib hoolega, et asjadest ei jääks ühtki kirjalikku jälge. Ainus tõestatav koht on see, kus ta tunnistab, et kõike seda alustades ta teadis, et nii läheb ("kogu see stoori on veerenud ja lõppenud nii, nagu ma sisimas kogu aeg arvasin ja tundsin, ses mõttes üllatust pole..."), aga see ei ütle tegelikult ju midagi. Ka seda ta tunnistas mulle ise, kui temaga rääkimas käisime ja ma küsisin, miks ta mu kirjadele vastanud pole - "ma ei ole tahtnud, et oleks kõigile näha, mida ma rääkinud olen".
Pika sissejuhatuse peale jõuan küsimusteni:
Kas on mingigi võimalus, et keegi kuskil kuidagi võtab neid puhtalt emotsioonidel põhinevaid ning faktiliselt mittetõestatavaid asju arvesse, kui peaks juhtuma, et lapse hooldusõiguse ja "lapsejagamise" graafiku koostamisel tekivad erimeelsused, st isa õigusi lõpuks siiski ilma kohtu sekkumiseta ei tunnistata või tunnistatakse ebaõiglaselt vähe? Kuidas võib kohus suhtuda isa õigustesse situatsioonis, kus, mispidi ka võtta, on peamine kannataja siiski laps - vanemad elavad erinevates linnades, imikut ei saa ju vedada nädal siia-nädal sinna, kooli saab ta minna vaid ühes linnas korraga jne. Üks vanem on kaotajaks pooleks nagunii, aga kas on olemas võimalus, et alati tehakse otsus pigem emale kasulik, kui ema on igati ontlik kodanik, st pole just alkohoolik vms?
Kõige meelsamini võtaks isa lapse enda juurde elama ja kasvataks teda peres, kus on olemas mõlemad soost täiskasvanud, emale lapsega kohtumiseks loomulikult mitte mingeid takistusi tehes, aga anname mõlemad enesele aru, et see ei ole reaalselt võimalik, kui ema ei ole nõus lapsest loobuma. Ei ole ka ette näha, et see sündida võiks, sest projekt on lõpuks edukalt teostunud ja eesmärk laps saada täidetud...

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie abikaasa isaduse omaks võtab ja ta isana lapse sünnitunnistusele kantakse, on tal lapse emaga lapse suhtes võrdsed õigused ja kohustused. Seejuures ei mängi rolli see, kas laps sündis abielust või hoopis kõrvalsuhtest, vanema ja lapse õigussuhet see ei mõjuta.

Kuigi iseenesest on vanematel võrdne õigus lapsega suhelda, ei saa seda arusaadavatel põhjustel rakendada imikueas lapse suhtes – väikelaps on äärmiselt sõltuv oma emast, kasvõi imetamisest tulenevalt. Seega ei oleks minu hinnangul väga tõenäoline, et kohus peaks õigeks anda väikelapse viibimiskoha otsustusõigus lapse isale.

Kuid sellest hoolimata on isal õigus oma lapsega koos olla ja kui lapse ema teda selles takistab, on isal õigus pöörduda lapsega suhtlemiskorra kindlaksmääramiseks kohtusse. Eelnevalt võiks pöörduda oma murega lastekaitsetöötaja poole, võib-olla õnnestub vanematel seal kokkuleppele saada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui ema ei luba mul lapsega piisavalt kohtuda?21.10.2013

Tere!
Lahutasime abikaasaga. Meil on üks pooleteist aastane laps ja varsti peaks ilmavalgust nägema ka teine. Saime naisega kokkuleppele, et hakkan maksma 160 eurot kuus, nagu on miinimum, vähemalt praegu. Kuid mul on probleem sellega, kuna ma käin veel kutsekoolis. Selle kõrvalt on pea võimatu tööl käia, kuna muidu kannataks kool. Mida ma tegema peaksin? Veel on probleem lapsega koosolemine. Nimelt ei või ma oma last kuskile kaasa võtta, samas ei tohi teda ka väga vaatamas käia. Põhjus väga lihtne, nimelt on mu elus uus naine ja endine naine on rangelt selle vastu, et mu laps temaga kohtuks, samuti peetakse mind nüüd ebausaldusväärseks kuigi mul pole lapse hoidmisega kunagi probleeme olnud. Ma armastan oma last väga ja ei laseks temaga midagi halba juhtuda. Mina ei tohi oma last kuskile kaasa võtta kuid mu lapse ema viib teda igale poole ilma minu nõusolekuta, samuti kohtub ta inimestega kellega ma sooviks, et ta ei kohtuks. Kas selles suhtes saaks ma midagi ette võtta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseadus sätestab, et elatis ühele lapsele ei või olla väiksem kui pool alampalka – hetkel on alampalga suuruseks 320 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis olla väiksem kui 160 eurot. Kohtupraktika ei soosi väga elatise vähendamist alla miinimummäära ja suure tõenäosusega ei oleks elatise vähendamiseks alust ka Teie olukorras. Kui maksate lapse emale lapse jaoks elatist alla miinimummäära, peate arvestama sellega, et lapse ema võib elatise väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole, sh taotleda 1 aasta tagasiulatuvalt selle osa väljamõistmist, mis jäi puudu miinimummäärast.

Kui lapse emaga ei õnnestu lapsega suhtlemise osas kokkuleppele saada, tuleks kõigepealt pöörduda lastekaitsetöötaja poole. Kui seal lapse emaga kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb suhtlemiskorra kindlaksmääramise nõudega pöörduda kohtu poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas eksisteerib võimalus, et lahku kolimisel määratakse 2,5-aastase lapse elukohaks isa kodu?21.10.2013

Tere! Umbes kuu aega tagasi sai meie 9-aastane kooselu mu elukaaslasega otsa ja ta kolis meie 2,5 aastase pojaga oma vanemate juurde. Leppisime kokku, et meie lapsega koosviibimise aeg jääb võrdseks ja elatisraha kumbki kummalegi maksma ei pea. Suuremad kulutused tšekkide alusel kanname pooleks. Nüüd on tekkinud olukord, kus lapse ema otsib põhjuseid, miks sellest kokkuleppest kõrvale hoida ja minul lapsega suhtlemist piirata. Ta küll nõustub, et leppisime kokku aga toob põhjenduseks lapse heaoluga mitte arvestamist minu poolt, kui olen avaldanud soovi pojaga kohtumiseks. Küll on põhjuseks see, et see on lapse väntsutamine ja sealt edasi igasugu muud jaburad põhjendused. Tean ka seda (ta ise ütles mulle), et tema vanemad on minu suhtes väga vihaselt meelestatud ja kardan, et seal toimub lapse mõjutamine. Kui laps on minuga, on meie (lapsega) läbisaamine superhea. Lapse elukoht sünnist saadik oli selles kohas, kus ma ise hetkel elan. Ta ise ka nimetab seda veel siiani koduks ja seda kohta, kus ema nüüd elab vanaema juures. Lasteaed on minu kodust 200m kaugusel. Nende jaoks teises linna otsas. Kuigi meil ei ole otseselt dokumenti, mis omaks mõlema allkirju kokkuleppeks lapsega seonduva suhtes, suudaks ma meievaheliste suhtlustega (internetis, sõnumid) tõestada meie kokkulepet. Mis on mu võimalused või lootused kui asjale ametlik käik anda? Kas eksisteerib võimalus, et lapse elukohaks määratakse isa kodu?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Esmalt soovitan Teil pöörduda oma murega lastekaitsetöötaja poole, võib-olla õnnestub Teil lapse emaga lastekaitsetöötaja vahendusel lapse elukohas/lapsega suhtlemise korras kokkuleppele saada.

Kui lastekaitsetöötaja juures kokkuleppele saada ei õnnestu, on võimalik pöörduda kohtusse ja taotleda lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmist – sellise nõude rahuldamine annaks Teile õiguse otsustada, kus laps elab.

Kindlasti on olemas võimalus, et kohus annaks lapse viibimiskoha otsustusõiguse Teile, kuid asjaolusid täpsemalt teadmata on väga keeruline öelda, milline oleks Teie jaoks algatatava kohtuasja perspektiivikus. Teie nö kasuks räägib ilmselt asjaolu, et Teie elukoht on lapse sünnikodu, kus on lapse jaoks väljakujunenud elukeskkond, samuti see, et lasteaed on Teie elukohale väga lähedal.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand