Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui naine võtab abielludes minu nime, kas siis lapsele minu nime andmine tekitab mulle mingeid kohustusi?20.08.2013

Tere,
Mu elukaaslasel on teise mehega tütar, kes on juba 6-aastane. Lapse perekonnanimeks on mu elukaaslase nimi (st ema nimi). Lapse bioloogiliselt isalt (tõendatud DNAga) on lapsele välja nõutud elatisraha.
Kuna mu elukaaslane võtab pärast minuga abiellumist minu perekonnanime, tahaks ta mu perekonnanime anda ka oma tütrele.

- Kas sellega kaasneb mulle tulevikus mingeid lisakohustusi abikaasa tütre suhtes, kes ei ole minu bioloogiline tütar?
- Kas lapse perekonnanime muutmine võib mõjutada kuidagi elatisraha maksmist tema bioloogilise isa poolt?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse perekonnanime muutmine ei too Teie jaoks kaasa mingeid õiguseid/kohustusi lapse suhtes ega mõjuta elatisraha maksmist lapse isa poolt. Iseasi, kas lapse perekonnanime õnnestub muuta, sest selleks on vajalik lapse isa nõusolek.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui ema läheb lapsega välisreisile, kus siis kontrollitakse isa nõusoleku olemasolu?19.08.2013

Kui ema soovib minna aastase lapsega reisile väljapoole Euroopa Liitu kas ta peab omama isa nõusolekut ja kus seda kontrollitakse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Euroopas üldjuhul teise vanema nõusolekut ei küsita, kuid väljaspool Euroopat reisival vanemal peaks kindlasti kaasas olema teise vanema notariaalses vormis olev nõusolek lapse reisima lubamise kohta. Nõusolekut võidakse küsida piiril.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui rootslasest elukaaslane soovib minu lapsi lapsendada, kus seda vormistatakse, kas Eestis või Rootsis?19.08.2013

Tere, elan juba 4. aastat Rootsis, lapsed käivad siin koolis ja lasteaias. Olen oma eelmisest abikaasast lahutatud 6 aastat ja laste isa ei ole suhelnud 5 aastat lastega. Minu uus elukaaslane, kes on rootslane tahaks minu lapsi lapsendada ja laste päris isa oli sellega nõus. Küsimus oleks siis selline, et kuhu ma peaks pöörduma, kas Eesti või Rootsi poolele?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Eesti seadusandlus lubab lapsendamisasja lahendada igal juhul Eestis, kui laps on Eesti Vabariigi kodanik.

Kahjuks ei ole ma kursis Rootsi seadusandlusega, seega ei oska ma öelda, kas lapsendamisasjaga oleks pädev tegelema ka Rootsi kohus. Arvestades asjaolu, et laste alaliseks elukohaks on juba pikemat aega Rootsi, võib ilmselt asuda seisukohale, et ka Rootsi kohus on antud juhul pädev asja arutama.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võin poja eestist ära tuua, kui oleme elanud aastaid välismaal, kuid isa ei lase nüüd last enam minu juurde?16.08.2013

Ehk saate Teie mind aidata või nõu anda.
Nimelt olen ma abielus, aga ei ela mehega koos enam aasta aega. Olen temalt lahutust küsinud juba mitu aastat, aga ta keeldus.
Ise ma Eestis ei ela vaid elan pojaga Iirimaal juba 8.aastat, kellel on Iiri sünnitunnistus ja Eesti pass. Oleme pojaga (4.5a) koos elanud (2012) eelmise aasta juuni kuust. Mees lahkus Iirimaalt sama aasta (2012) septembris Eestisse.
2012.a juunis ma lahkusin koos lapsega tema juurest, kuna ei suutnud vastu pidada tema kontrollimisele, ahistamisele ning paljudele teistele tema käitumisele.
Sellest ajast saati kuni siiamaani on ta minule helistanud, sõnumineerinud kümmekond sõnumit päevas.
Olen lasknud tal lapsega rääkida, kui ta on helistanud, kuid poeg pole alati tahtnud temaga rääkida. Sellega seoses on tulnud tema poolt süüdistused, et mina keelan tal pojaga suhelda. Selle aasta algusest on meie vahelised suhted natuke rahulikumaks muutunud.
Leppisime kokku, et poeg läheb esialgu suvevaheajaks eestisse. Kokkuleppest kinni pidades olin nõus saatma poja oma ema juurde ja tagasi pidi laps naasma augustis.
(Ajal, kui minu ema ja hetkel veel abikaasa on tööl, siis jäetakse laps minu 80-ndates aastates vanaisa hooldusesse/valve alla, kellel on südamehaigus.)
Nüüd on aeg siinmaal, et laps peaks tagasi tulema, kuid abikaasa keeldub mulle poega tagasi andmast öeldes, et tema ei anna luba poega Eestist välja viia.
Teisipäeval 06.august ütles, et tema andis lahutuse kohtusse ja hakkab nõudma poja hooldusõigust! Süüdistades mind asjades nagu ma oleksin halb ema ja ei hoolitse lapse tervise eest ning ei kasvata teda.
Olen helistanud Pärnu kohtusse, kuid neil ei ole mingeid andmeid sellet, et ta oleks mind kohtusse andnud.
Kuid rahaliselt pole ta mind toetanud. Olen lapsele kõik vajaliku ise ostnud ning pannud lasteaeda ja nüüd see aasta 29.august peaks laps alustama kooli Iirimaal.
Siin ongi küsimus, et mida ma edasi pean/tohin/võin teha? Kas ma võin minna pojale järgi ja tuua laps tagasi Iirimaale?

Ette Tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse alaliseks elukohaks on Iirimaa, ei tohiks isa takistada lapsel naasta Iirimaale. Kui lapse isa teeb siiski takistusi lapse tema alalisse elukohta tagasiviimiseks, tuleb pöörduda oma murega Iirimaal Justiitsministeeriumisse.

Vastava taotluse tegemisel üritavad riikide keskasutused (Justiitsministeerium nii Eestis kui ka Iirmaal) teha koostööd lapse tagastamiseks tema alalisse elukohta Iirimaal. Kui see soovitud tulemust ei anna, tuleb algatada kohtumenetlus lapse tagastamiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, kui abikaasa tahab uue elukaaslasega meie korterisse elama tulla?16.08.2013

Mida teha, kui abikaasa, kes on abielu tõotust murdnud ja tahab mind meie abielu ajal soetatud korterist minema ajada ja oma uue elukaaslasega sinna elama asuda? Meil on täiskasvanud lapsed, kel on oma pered ja kellel on ka oma toad meie ühises kodus ning mina ei soovi sealt kodust lahkuda. Kas mul on mingi õigus sinna elama jääda või võib abikaasa tõesti sinna oma uue kaaslase ka elama tuua?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Te abielu lahutada ega ühisvara jagada ei soovi, on Teil õigus kohtult PkS § 23 alusel taotleda, et abikaasa loovutaks perekonna ühise eluaseme Teile ainukasutamiseks. Seejuures võib eluaseme loovutamise määrata kindlaks tähtajaks, kuid mitte kauemaks kui abielu lõppemiseni.

Kui Te siiski soovite abielu lahutada, on võimalik taotleda kohtult ühisvara jagamist selliselt, et korter määratakse Teie ainuomandisse ja Teile pannakse kohustus maksta abikaasa osa eest hüvitist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui mul raha ei ole, kuidas siis kohtus elatisraha nõudma hakata?16.08.2013

Tere, minu laps on 6-kuune ja tahaksin hakata alimente nõudma, ja nõuda ka tagantjärgi seda, mida ta praegu ei maksa. Siiamaani aitas mind mu valla sotsiaaltöötaja vajalike paberite täitmisel ja toimingutel, aga kuna ta ei ole vist väga pädev oma töös, on asi seisma jäänud. Seega hakkasin siis ise internetist lugema ja uurima. Isa sünniaktis kirjas ei ole, aga dna test on meil tehtud (seda lapse isa soovil), aga ta ei ole ikka nõus last omaks tunnistama, seega minu sellise variandi puhul on ikkagi ju variant see hagiavaldus? Lugedes erinevatelt lehtedelt sattusin segadusse, ühel lehel on kirjas et sellise variandiga pean maksma riigilõivu 300 eurot, teiselt lehelt aga, et ei pea maksma. Kumb siis õige on? Ja et kui ma selle siiski pean maksma, siis kas ma saan selle ka pärast tagasi nõuda või on äkki üldse variant, et saan selle teha nii, et maksab lapse isa pärast kõik kinni? Mu sotstöötaja oligi abiks just sellepärast, et majanduslike raskuste tõttu (minu ainuke sissetulek on hetkel miinimum emapalk pluss lasteraha) oleks mul raske isegi seda riigilõivu maksta. Ja tema siis omakorda rääkiski, et isegi sellest riigilõivust saaks nö vabastuse. On see võimalik? Internetist lugedes leidsin ka kaks avalduse blanketti, mis ma peaksin ära täitma, et saada tasuta õigusabi. Üks on see "Taotlus riigi õigusabi saamiseks" ja teine "Riigi õigusabi taotleja majandusliku seisundi teatis". Kas ainult need kaks taotlust ongi vaja täita? Ja seega, otseselt seda hagiavaldust ma ei saagi ju esitada ise kohe kohtusse?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse bioloogilist isa sünnitunnistusele kantud ei ole, tuleb kindlasti taotleda kohtult isaduse tuvastamist, sest elatist saab nõuda vaid mehelt, kes on lapse isana kantud sünnitunnistusele.

Teie olukorras oleks ilmselt õige taotleda riigilt õigusabi. Selleks tuleb esitada kohtule nii taotlus riigi õigusabi saamiseks kui ka teatis oma majandusliku seisundi kohta. Kui kohus Teie taotluse riigi õigusabi saamiseks rahuldab, määratakse Teile esindaja, kes nõustab Teid, koostab kohtule vajalikud dokumendid ja vajadusel ka esindab kohtuistungil.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas vormistada enne abielu sõlmimist abikaasa poolt kinkelepingu teel omandatud maja ühisvaraks?16.08.2013

Tere!
Sooviks ette võtta sellise toimingu - enne abielu sõlmimist abikaasa poolt kinkelepingu teel omandatud maja vormistamine ühisvaraks.
Kas te selgitaksite veidike seda protsessi. Kuhu ma peaksin pöörduma ja kui suured on tasud/riigilõivud.
Kas ma pean tõendama oma kulusid selle maja ehitamiseks/renoveerimiseks? Kas ühiselt võetud ehituslaen läheb ka 50% ulatuses minu kulu alla? Kas piisab lihtsalt ehitusarvete tšekkidest ja pangaülekannetest, millega on tasutud maja omanik-abikaasa arveid. Või piisab lihtsalt abikaasa nõusolekust?

Tänud

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Selleks, et määrata abieluvaralepinguga ühe abikaasa lahusvaraks olev kinnistu abikaasade ühisvara hulka, piisab vaid abikaasa nõusolekust, midagi tõendada vaja ei ole. Abieluvaralepingu sõlmiseks tuleb pöörduda notari poole, kes kindlasti vastab ka kõikidele Teie küsimustele, mis on seotud konkreetse abieluvaralepingu sõlmimisega.

Kulutused, mis kaasnevad abieluvaralepingu sõlmimisega, sõltuvad vara väärtusest, mille suhtes kokkulepe sõlmitakse. Notari tasu arvutatakse lepingus toodud vara väärtuse järgi vastavalt notari tasu seadusele. Notari tasule lisandub käibemaks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas eesti kohtus pooleli olevat hooldusõiguse piiramise asja on võimalik üle tuua soome kohtusse?13.08.2013

Tere.
Kolisin lastega Soome suve algul, Eestis elukoht puudub, käin tööl Soomes ja olen püsielanik Soomes nüüd. Laste isaga on Eestis kohus pooleli seoses laste hooldusõiguse piiramise/ ära võtmisega. Kas on võimalik üle tuua Soome kohtusse kõik asjad, et edaspidi toimuks kõik siin?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Üldreeglina on hooldusõiguse asja pädev menetlema selle riigi kohus, kus on lapse alaline elukoht kohtusse pöördumise hetkel, st avalduse esitamise ajal.

Erandina on asja juba menetlevat kohut võimalik muuta siis, kui lapsel on teise riigi kohtuga eriline side, teise riigi kohtus on asja arutamiseks paremad võimalused ja menetluse üleviimine oleks lapse huvides.

Eriline side on lapsel muuhulgas selle riigiga, mis on saanud lapse alaliseks elukohaks pärast kohtusse pöördumist, seega sisuliselt oleks kohtumenetluse Soome kohtusse üleviimine võimalik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mul on ka lahutusega millelegi õigus, kui ehitasin ja kulutasin raha enne abielu abikaasa ostetud korteri remondiks?12.08.2013

Tere

Abikaasa soetas enne abielu sõlmimist kooselu ajal pangalaenuga korteri, milles teostasime kapitaalremondi. Enne abielu sõlmimist soetasime korteri juurde ühistu kaasomanikelt lisapinda, millel teostasime abielu ajal väljaehitamise eluruumiks. Kas abielu lahutamisel on ka minul mingeid õigusi, (olen olulise osa remontöödest ise teostanud + soetanud materjale) või kuulub kõik abikaasale?

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui abielu sõlmiti enne 1. juulit 2010, on võimalik kohaldada eseme ühis- või lahusvara hulka kuulumise kindlaksmääramisel eelmist perekonnaseadust. Eelmise perekonnaseaduse § 14 lõike 2 kohaselt võib kohus abikaasade ühisvaraks osaliselt või täielikult tunnistada abikaasa lahusvara, mille väärtus on abielu kestel abikaasade töö või rahaliste kulutuste tulemusel oluliselt suurenenud.

Seega sisuliselt võiks tegemist olla Teie ja abikaasa ühisvaraga. Iseasi, kas on võimalik tõendada, et abikaasa lahusvaraks oleva korteri väärtus on oluliselt suurenenud ja see on toimunud abikaasade töö või rahaliste kulutuste tulemusel. Tõendamiskoormus lasuks sellises olukorras Teil.

Kehtivas perekonnaseaduses analoogne regulatsioon puudub, seega olukorras, mil abielu sõlmiti hiljem kui 01.07.2010, eelöeldut kohaldada ei saaks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui abielu ajal on ostetud maja ühe abikaasa vanemate maja müügiraha eest, kuidas siis tõendada, et see ei ole ühisvara?12.08.2013

On kellelgi olnud analoogset situatsiooni, kus esivanemate maja müügist saadud rahade eest ostab üks abikaasadest (lepingus pole teist abikaasat kajastatud kaasomanikuna) ostu- müügilepinguga uue eluaseme? Kas sellises olukorras on abielulahutuse puhul võimalik tõestada, et ostetud maja ei kuulu jagamisele (kuna teine abikaasa pole selle ostmisel mingit rahalist panust andnud)? Ning ühisvarana läheb pooleks vaid korter, mis on soetatud ühise laenuga mõlema abikaasa poolt (sh, abielu jooksul soetatud muu vara). Kirjeldatud lepingu perekonnaseadust kajastav punkt ütleb: "Perekonnaseaduse kohaselt on abielu kestel omandatud vara abikaasade ühisvara ning kui kinnistu omanikuna on kinnistusraamatusse kantud üks abikaasa, kantakse teine abikaasa ühisomanikuna kinnistusraamatusse abikaasade ühise notariaalselt tõestatud avalduse alusel. Kui kinnistusraamatusse omanikuna kantud abikaasa keeldub ühise avalduse esitamisest, võib teine abikaasa kohtu korras nõuda kinnistusraamatu kande muutmist". Antud juhul on kinnistusraamatusse kantud abikaasadest ainult ostja. Kui tõenäoline on kohtus tõestada, et maja pole ühisvara?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Olete tsiteerinud eelmist perekonnaseadust, hetkel kehtivas perekonnaseaduses sellist regulatsiooni ei ole. Kinnistusraamatu kanne ei mängi tegelikult konkreetse eseme ühis- või lahusvaraks lugemise osas erilist rolli – kui kinnisvara on soetatud abielu ajal, loetakse see ühisvara hulka kuuluvaks seni, kuni pole tõendatud, et tegemist on ühe abikaasa lahusvaraga.

Kui maja on soetatud abielu ajal, kuid ühele abikaasale kingitud raha eest, võiks ilmselt olla tegemist selle abikaasa lahusvaraga PkS § 27 lõike 2 punkti 3 mõttes. Kuid nagu eelnevalt märkisin, loetakse abielu ajal soetatud vara ühisvaraks, kuni ei ole tõendatud vastupidist. Maja lahusvaraks lugemise tõendamiseks tuleks näidata eelnevalt toimunud tehinguid – kõigepealt esivanemate maja pärandina omandamist ja seejärel pärandina omandatu võõrandamist.

Seega sisuliselt võib olla võimalik tõendada, et ühe abikaasa lahusvara eest soetatud maja on selle abikaasa lahusvara ning ühisvara jagamisel kuulub abikaasade vahel jagamisele vaid abielu ajal soetatud korter.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand