Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas nõuda isalt ametlikku elatisraha, kui ta on seda vähem ja ebakorrapäraselt maksnud?14.10.2013

Tere,
tutvusin eelnevate samateemalite küsimustega, aga päris sarnast siiski ei leidnud.
Elasime vabaabielu, meil on kaks last. Lahku läksime mais 2012. Lapse isa hakkas elatisrahasid maksma kuu pärast lahkuminekut juuni-detsember 2012 a 320 eurot. Edasi rahade maksmisel paus (jaanuar 2013-august 2013). Väitis end olevat töötu (töötab siiamaani Soomes nö mustalt). Teatasin talle SMSde ja e-kirjadega, et palun hakaku maksma kohe, kui tööle saab ning et maksed tuleb teha ka tagantjärele (andsin võimaluse omavahelise maksegraafiku koostamiseks). Nüüd aga on olukord selline, et septembris tuli pangaülekanne 240 eurot ning suhtlus elatisrahade teemal võttis minu jaoks mõttetu suuna, kus isa väidab: lapse sünnipäevakink on ka elatisraha, sul on teisi sissetulekuid (olen kahel korral käsunduslepinguga töid teinud). Mina väidan, et tema sissetulekute suurust ma ju ei uuri, lastele elatisrahade maksmine on lahus elava lapsevanema kohustus, jne.
Soovin oma pere stabiilsuse huvides määrata isale ametlikult miinimumsummas elatisrahad. Isa maksed on ebastabiilsed ning ainult oma sissetulekule toetudes, ilma võlgadeta elamiseks pean juba tervistohustavalt lisapingutusi tegema. Isa osalust laste kasvatamisel ei ootagi (praktika näitas, et see on ebatõenäoline).
Minu küsimused: 1) Kas saan tagantjärele elatisraha nõude teha ka siis, kui septembris on 240 EUR makstud;
2) Kas peaksin sel juhul tegema kaks avaldust: tagantjärele nõue jaanuar-august 2013 ja miinimumsumma määramise?

Lugupidamisega,

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laste isa on elatisraha maksnud ebaregulaarselt ja mittepiisavas ulatuses, saate elatise tagasiulatuvat väljamõistmist taotleda kuni 1 aasta eest enne elatishagi kohtule esitamist. Need summad, mis ta on selle aja sees siiski elatist maksnud, tuleks lihtsalt tagasiulatuvast elatisnõudest maha arvata.

Nii elatise edasiulatuva kui ka tagasiulatuva nõude saate panna ühte hagiavaldusse, seega puudub vajadus esitada kohtule kaks erinevat hagiavaldust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui palju peab isa maksma elatisraha kahele lapsele, kui tema sissetulek on 650 eurot?14.10.2013

Kui palju peab isa maksma elatisraha kahele lapsele, kui tema sissetulek on 650 eurot. Lisaks on lapsed nädalavahetustel isa juures ja isa ostab lastele riideid ja muid asju.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatise suurus määratakse kindlaks lähtuvalt laste vajadustest, kuid ei tohiks olla väiksem, kui pool alampalka – hetkel on alampalk 320 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis ühele lapsele olla väiksem kui 160 eurot.

Kui lastest lahus elav vanem maksab igakuiselt elatist, ei peaks ta iseenesest enam märkimisväärseid kulutusi lastele tegema – vajalikud riided-jalatsid ja muu tarviliku peaks lastele ostma elatist saav vanem.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas vanemad saavad minu sündiva lapse isal minu ja lapsega sutlemist keelata, kuna olen alles 17-aastane?11.10.2013

Tere
mul on selline küsimus. Mu vanemad ei luba mul olla poisiga koos, kuna ta ei meeldi neile enam. Alguses meeldis, et mul on poiss, kellega ma aega veedan. Arutasin oma vanemate ja poisiga, et last saada, nad polnud vastu. Nüüd on asi teisiti, vanemad keelavad mul temaga suhtlemist ja kokku saamist juba pool aastat. Ma saan nüüd ka lapse ja vanemad keelavad poisil last näha. Me käisime ka vallavalitsuses, et mu ema hakkaks lapse eestkostjaks seniks kuni mina 18 saan (hetkel 17-aastane). Me pidime minema kohtusse ka, aga pole mingit teavitust sellest, sellepärast palun abi siit. Ema ütles, et mu poisil pole lapse üle mingeid õigusi siis kui laps läheb minu nimele, sest mina olen 17. Aga ma tahan teada, kas mu vanematel on õigus keelata lapse isal last näha ja lapsega koos olla. Lapse isa on täisealine ning hoolib minust ja ka veel sündimata lapsest.
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Selleks, et lapse isal tekiksid lapse suhtes õigused ja kohustused, peaks Teie noormees kindlasti isaduse omaks võtma, sest ainult isaduse omaksvõtmisel kantakse ta isana lapse sünnitunnistusele.

Kui laps sünnib ja Teie noormees isaduse omaks võtab, ei ole Teie vanematel õigust piirata lapse ja isa suhtlemist.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas vanem peab elatist maksma ka ülikoolis käivale (kohe 20-aastaseks saavale) lapsele?11.10.2013

Tere,
kas vanem peab elatist maksma ka ülikoolis käivale (kohe 20- aastaseks saavale) lapsele? Või kehtib maksmise kohustus ainult kuni 21-aastasele kesk- või kutseõppes õppivale lapsele.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Vanemal on kohustus ülal pidada oma alaealist last ja kuni 21-aastast last, kui laps jätkab täisealiseks saanuna põhi- või keskhariduse omandamist põhikoolis, gümnaasiumis või kutseõppeasutuses. Eeltoodust tuleneb, et kõrgharidust omandava lapse suhtes vanemal ülalpidamiskohustust ei ole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 11 aastat hiljem saab nõuda minult alimente?11.10.2013

11 aastat on läinud mööda, kui oli pere ja sündis laps. 2 aastat oli kõik korras, siis ema lõpetas korralikuks olemise ja otsis uusi tuuli. Mind peteti ja lõhuti perekond. Alguses hoolitsesin lapse eest rahaliselt ja vajalike asjadega. Elasin siis välismaal. Kuna ei suutnud petmist lähedalt seedida enam. Tulin mitu korda eestisse lapse sünnipäevale, aga last ei näidatud. Kuna öeldi, et lapsel pole isa vaja. Aga raha nõuti. Nüüd on laps 11 a vana. Hetkel elan Soomes ja tuli alimentide nõue. Palju nõutakse ja kui pikalt tagasi? Last ma ei ole näinud 7 aastat.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatist on võimalik kohtu kaudu nõuda kuni 1 aasta tagasiulatuvalt – kas lapse ema tagasiulatuvalt elatise väljamõistmist nõudnud on, seda saate välja lugeda Teile saadetud hagiavaldusest.

Elatise suurus, mida Teilt nõutakse, on samuti märgitud hagiavaldusse. Elatise suurus tuleneb peaasjalikult lapse vajadustest, kuid seejuures ei tohi olla väiksem, kui pool alampalka – hetkel on alampalga suurus 320 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis olla väiksem kui 160 eurot. Kui Teilt nõutava elatise suurus on suurem kui 160 eurot kuus, peaksid lapse kulutused olema dokumentaalselt tõendatud lapse igakuiste püsikulude ulatuses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mehel on lahutuse korral õigus naisele kingitud ehted lihtsalt tagasi võtta?11.10.2013

Tere!
Mees kinkis naisele ehted. Kas mehel on õigus (lahutuse puhul) need lihtsalt võtta ja ära viia.
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühe abikaasa poolt teisele abikaasale kingitud ehted on iseenesest selle abikaasa lahusvara, kellele need kingiti, seega lahutuse korral need abikaasade vahel jagamisele ei kuulu.

Samas on kinkijal õigus kinkelpepingust taganeda ja kingitu tagasi nõuda, kuid selleks peaksid juba esinema vastavad alused.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas tagada, et isa täidaks meievahelist (mittenotariaalset) elatise maksmise kokkulepet?11.10.2013

Tere
2012.a. pöördusin kohtusse lapsele elatisraha saamiseks, milles oli ka üheaastane tagasiulatuv nõue. Peale kohtumääruse saamist koostasime eks-iga kohtuvälise kokkuleppe (notariaalset tõestust ei ole). Kokkuleppes on, et peale põhimaksete tegemist tasub ka üheaastase tagasiulatuva makse (ühe aasta jooksul). Igakuise makse tasus tähtaegselt.
- Kas ta peab kandma selle summa minu arvele?
- Kas see nõue ka aegub?
Mida pean tegema, et ta maksaks ka selle makse tähtaegselt?
Tänan

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Teie ja lapse isa vaheline kokkulepe on sõlmitud kohtuväliselt (st ei ole kohtulikult kinnitatud, sest lõpetasite kohtumenetluse kokkuleppele jõudes hagi tagasivõtmisega ära), siis ei saa lapse isa kuidagi selle kokkuleppe täitmisele sundida, kui ta seda vabatahtlikult ei täida.

Peaksite elatise väljamõistmise nõudega pöörduma uuesti kohtu poole. Kui lapse isa ei täida kohtuotsust, millega elatis välja mõisteti, saate pöörduda kohtutäituri poole, kes algatab elatisraha kättesaamiseks täitemenetluse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas peaksin vastama lapse isa hagivastusele, kas selle jaoks on mingi kohustuslik vorm?11.10.2013

Tegin 9. septembril kohtusse hagiavalduse. Minu lapse isa saatis aga vastuse hagile. Ja hagivastuses on palju valet. Ma tahaks nüüd teie käest küsida, kuidas ma pean kirjutama nüüd omakorda vastuse kostja vastusele? Kas vabas vormis? Advokaati olen juba taotlenud, aga ilmselt läheb sellega kaua aega. Aga asi vaja ruttu ära teha.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Oma kirjaliku seisukoha lapse isa vastuse suhtes peaksite esitama enam-vähem samal kujul, nagu esitasite kohtule hagiavalduse, st Teie vastuses peaksid olema kohtu rekvisiidid, menetlusosaliste andmed ja asjaolude kirjeldus (viimase all pean silmas seda, et märgite ära menetluse senise käigu). Lisaks eeltoodule peaksite kindlasti viitama tsiviilasja numbrile.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, et lapsetoetus hakkaks ema konto asemel laekuma isa kontole, sest laps elab tema juures?09.10.2013

Lapsetoetus laekub lapse ema arvele, kuigi laps elab isa juures. Kuigi ema algul lubas, et kannab selle toetuse lapse pangaarvele, pole ta seda siiani teinud. Nüüd selgus, et arve, kuhu raha laekub, on juba mitu aastat kohutäituri poolt arestitud. Kuhu peaks pöörduma isa sellise murega ja kas on võimalik sinna arestitud arvele kantud toetus tagantjärele tagasi nõuda?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Soovitan Teil pöörduda oma murega Sotsiaalkindlustusameti poole, kelle pädevuses on erinevate peretoetuste maksmine, sh igakuise lapsetoetuse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elatise maksmisega tõendab maksja, et on lapse isa või tuleb ikkagi kohtusse pöördumiseks esmalt isadus tuvastada?09.10.2013

Tere. Lapse isa maksab lapsele elatist 63,91 eurot kuus. Summa on aastast 2009. Nüüd tegin talle ettepaneku, et suurendaks elatist 100 euroni kuus. Vastuseks tuli loomulikult kõik negatiivne. Kas mul on õigus küsida rohkem kui 63,91? eurot.
Lapse isa sünnitunnistusele kantud ei ole, kuna ta ise keeldus sellest. Kas isa on sellega lapse omaks tunnistanud, et talle elatist maksab või tuleb ikka teha isaduse tuvastamine, kui tahan kohtuga alimente? Lapse isal on ka teise naisega laps, keda ta üksi kasvatab.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa sünnitunnistusele kantud ei ole, siis ei ole võimalik temalt kohtu kaudu elatist nõuda. Seega esmalt peaksite isaduse tuvastamise nõudega pöörduma kohtu poole (eeldusel, et lapse isa ei ole endiselt nõus isadust omaks võtma). Lisaks sellele, et sünnitunnistusele kantud isalt on õigus nõuda elatist, annab see lapsele tulevikus õiguse olla isa pärijaks.

Elatis ühele lapsele ei tohiks olla väiksem kui pool alampalka – käesoleval hetkel on alampalga suuruseks 320 eurot, seega ei tohiks igakuine elatis olla väiksem kui 160 eurot.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand