Perekonnaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui meil on ühine hooldusõigus, kuid emal on plaanis kolida lapsega teise eesti otsa?25.06.2013

Hetkel toimib ühine hooldusõigus väga hästi, elan lapsest ja tema emast vaid mõnesaja meetri kaugusel. Laps on tihti minu juures ja ei ole harv juhus nt kui lapse ema helistab ootamatult ja küsib, kas saan äkki lapse lasteaiast tuua või trenni viia. Nüüd aga selgus, et neil on plaanis kolida kaugele ära, praktiliselt teise Eestimaa otsa. Kuidas peaksin isana käituma, kui soovin, et laps jääks oma endisesse keskkonda, kus on tema isa, sõbrad, trenni- ja lasteaiakaaslased, (pool)vend jne. Kas saan olla kindel selles, et ilma minu nõusolekuta ei tohi lapse elukohta vahetada? Kui lihtsalt väljastatakse lapse emale vajalik luba kolimiseks kohtu poolt. Kui head on minu võimalused saada lapse hooldusõigus endale arvestades asjaolusid, et lapse jaoks säilib endine keskkond, laps saab endale suurema ja ilusama kodu, saab elada koos oma vennaga jne. Kuivõrd võetakse kohtus arvesse 6-aastase enda arvamust kelle juures ta elada tahab?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui lapse ema soovib lapsega elukohta vahetada, kuid Teie hinnangul ei vastaks see lapse huvidele, on Teil võimalus taotleda kohtult lapse viibimiskoha otsustusõiguse üleandmist – kui kohus Teie nõude rahuldab, on Teil õigus ainuisikuliselt otsustada, kus laps edasipidi elab.

Lapse viibimiskoha otsustusõiguse andmise otsustamisel lähtuvad kohtud eelkõige lapse huvidest. Lapse huvide seisukohast lähtuvalt on reeglina põhjendatud säilitada lapse väljakujunenud elukorraldus. Otsuse tegemisel vaatab kohus eelöeldu valguses peaasjalikult seda, kumma vanema juures on laps seni elanud – kui last kasvatav vanem on siiani edukalt hakkama saanud, puudub reeglina vajadus lapse elukoha muutmiseks. Seega on väga keeruline öelda, kas kohus peab antud olukorras olulisemaks seda, et laps jääks kasvama samasse piirkonda või sama vanema juurde, kes tema eest siiani peamiselt hoolitsenud on.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lahutuse korral peame mehe kingitusena saadud maja osast välja kolima või on õigus lastega seal elada?20.06.2013

Olen olnud abielus pea 17 (tegelikkult koos juba 20) aastat. Soovin lahutada. Mis õigused mul on? Mees on olnud aastaid töötu, elan tema vanaema majas. Maja on 2-korruseline ja üle 10 aasta tagasi tegi mehe vanaema 2. korruse kinkelepinguga minu mehele. Kas lahutamisel on mul mingitki õigust selle elamisele? Mul on 2 last, üks 2a 7 kuune ja teine 15 a. Oman autot, mis on minu kui naise nimel. Lahutamise põhjuseks on meeletu mehepoolne alkoholi tarbimine, mis mõjub minule kui ka lastele halvasti. Kuidas üldse edasi käituda?
Olen südamest tänulik kui vastaksite.
Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Teie ühine eluase kui mehele kingitu on tõepoolest mehe lahusvara, seega lahutuse korral seda ühisvarana jagada ei saa.

Perekonnaseadus (PkS) näeb ette, et kui abikaasad ei jõua abielu lõppemise korral eluruumi (ja eluruumi sisustuse) edasises kasutamises kokkuleppele, võib kumbki abikaasa nõuda, et kohus määraks kindlaks kummagi abikaasa õigused ja kasutustingimused nimetatud esemete suhtes – eelkõige arvestab kohus laste heaolu ja muid tähtsaid asjaolusid.

Seejuures sätestab PkS § 68 lõige 2, et kui perekonna ühise eluasemena kasutatav eluruum on ühe abikaasa ainuomandis (nagu antud juhul), määrab kohus eluruumi teise abikaasa kasutusse ainult juhul, kui see on vajalik ebaõigluse vältimiseks. PkS § 68 lõike 5 kohaselt võib kohus eeltoodud juhul määrata mõistliku tasu eluruumi kasutamise eest.

Seega sisuliselt on olemas võimalus, et lahutuse korral säilib Teil võimalus kasutada lastega edasi praegust elamispinda – kui abikaasaga kokkuleppele saada ei õnnestu, tuleb ilmselt vastava nõudega kohtu poole pöörduda.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas saada lapse isa nõusse, et laps saaks uue perekonnanime, sest meil on uus pere?19.06.2013

Tere
Minu mure on seotud esimesest kooselust lapse perekonnanimega. Laps kannab oma isa perekonnanime, kuid lapse isa last ei kasvata, ei toeta, ei tunne ka huvi tema käekäigu vastu juba üle kolme aasta. Meil on uus elu, uus perekond, laps kutsub minu elukaaslast isaks ning on tunnistanud, et ta on õnnelik, et tal sellise isa (laps teadlik oma bioloogilisest isast). Oleme käinud läbi kohtu alimentide saamiseks (siiski ei maksa), samuti ka kohtu kaudu on määratud kohtumisajad, mida ta ei kasuta kolm ja pool aastat juba. Tegelikult tean tema elust ainult seda, et tal on teine elukaaslane ja ka ühine laps. Minu soov oleks siiski lapse perekonnanimi saada meie perega ühiseks, kuna plaanime abielluda ning meil on ka ühine laps. Sedasi saaksime tervikperena edasi elada, ilma, et suuremal lapsel oleks muret miks on tema teise perekonnanimega. Ka laps ise on korduvalt avaldanud soovi, et perekonnanimi oleks sama, mis minul või minu elukaaslasel. Kahjuks rohkem kui kolm aastat tagasi kui seda teemat puudutasin lapse bioloogilise isaga, ei andnud ta mitte mingil tingimusel oma nõusolekut. Mis ma saaksin täna teha? Kui sooviksin ainuhooldusõigust ja otsustusõigust, millised oleksid minu võimalused need saada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühist hooldusõigust omavad vanemad saavad lapse perekonnanime muuta ühiselt ehk siis sellega peavad nõus olema mõlemad vanemad. Kui lapse isa ei ole lapse perekonnanime muutmisega nõus, on võimalik taotleda kohtult otsustusõigust lapse perekonnanime muutmiseks. Iseasi, kas kohus sellise nõude ka rahuldab, sest suure tõenäosusega on lapse isa sellele vastu ega pea seda põhjendatuks. Samuti tuleb kohtul arvesse võtta mitmeid olulisi asjaolusid, nt seda, kui kaua on laps isa perekonnanime juba kandnud ja kas ta on sellega harjunud.

Kui taotlete kohtult hooldusõiguse täielikku üleandmist (teisisõnu ainuhooldusõigust) ja kohus Teie nõude rahuldab, on Teil õigus ainuisikuliselt otsustada kõiki lapsega seotud asju, sealhulgas muuta lapse perekonnanime. Siiski peavad ühise hooldusõiguse lõpetamiseks esinema väga kaalukad asjaolud ja Teie poolt kirjeldatu alusel on keeruline anda konkreetset vastust, kas hooldusõiguse täieliku üleandmise nõude esitamine oleks perspektiivikas.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas ema truudusetus ja lapse ebaturvalistesse olukordadesse jätmine annab aluse lapse isa juurde määramiseks?18.06.2013

Laps on allakooliealine ja viimasel ajal on suhted lapse emaga muutunud halvemuse poole. Kui palju tuleks kohtus arvesse asjaolud, et naine abielu ajal on olnud truudusetu ja on olnud ka olukordi, kus ta oma seiklushimus on lapse turvalisuse ohtu seadnud.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus peab otsustama, kummale vanemale anda otsustusõigus lapse viibimiskoha osas, lähtutakse peaasjalikult sellest, kumma vanema juures on lapse huvid rohkem tagatud.

Lapse huvide kaitstusele räägib kindlasti kaasa see, et lapsel on vanema juures turvaline olla – seega lapse ohtlikkesse olukordadesse asetamine seda teinud vanema kasuks ei räägi. Iseasi, kas teine vanem on võimeline seda kohtule tõendama.

Vanema truudusetus kohtu jaoks lapse viibimiskoha otsustusõiguse andmise ostsutamisel suure tõenäosusega rolli ei mängi.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui suur oleks õiglane elatisraha suurus, kui isal on korralik töökoht ja sissetulek?18.06.2013

Olen kahte alaealist last kasvatav ema. Laste isaga, kellega olime vabaabielus, oleme 2 aastat lahus elanud. Siiani ei ole ma temalt elatisraha nõudnud, kuna elan lastega tema korteris, mille laenu ta maksab. Kui suur oleks õiglane elatisraha suurus, kui tal on korralik töökoht ja sissetulek. Või kas mul üldse on õigus nõuda elatisraha?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapsed elavad alaliselt Teiega, on Teil õigus laste isalt elatist nõuda. Seejuures peab märkima, et laste isa ei ole kohustatud tagama Teile ja lastele elamispinda – tegemist on laste isa vabatahtliku (ja heasoovliku) teoga, millest ta võib igal ajal nö loobuda (ilmselt mõjutab laste isa käitumist ka asjaolu, et siiani Te lastele elatist nõudnud ei ole).

Elatise suuruse kindlaksmääramisel tuleb eeskätt lähtuda laste vajadustest, isa sissetulek on kindlasti teisejärguline. Laste vajaduste suuruse kujundavad laste ülalpidamiseks tehtavad kulutused – sinna alla lähevad kulutused eluasemele, söögile-joogile, riietele-jalanõudele ja olenevalt lapse vanusest muule vajalikule.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas mees saab ühisvaralepingu seoses eluaseme soetamisega muuta lahusvaralepinguks?17.06.2013

Tere!
Abielludes sõlmisid noored ühisvaralepingu. Nüüd, 4 kuud hiljem, otsustab mees seoses eluaseme soetamisega muuta lepingu lahusvaralepinguks.
1. Kas seoses lepingu muutmisega kaotaks kuuendat kuud last ootav abikaasa õiguse abieluaastate jooksul soetatud igasugusele ühisele varale, kaasa arvatud ka abielu ajal soetatud eluasemele?
2. Millised on nii tema kui ka sündiva lapse õigused, juhul kui abielupaar peaks tulevikus lahutama?
3. Kas oleks võimalik ja millised tingimused tuleks lisada lahusvaralepingusse, et tagada turvalisus varasuhtes nii lapsele kui ka emale (arvestades olukorda, et ema lapsega kodus oldud aja jooksul ei oma sissetulekuid)?

Vastust ootama jäädes, lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui abieluvararežiimiks on varaühisus, saab seda abieluvaralepinguga varalahususeks muuta vaid abikaasade kokkuleppel, st kinnisvara omandanud abikaasa ei saa ainuisikuliselt otsustada, et soetatud eluase on nüüd tema lahusvara ja edaspidi on vararežiimiks varalahusus.

Kui abikaasad siiski otsustavad abieluvaralepingu sõlmida ja teha muudatusi hetkel kehtivas vararežiimis, võib abieluvaralepinguga varaühisuse tervikuna varalahususeks ümber määrata, kuid võib ühe abikaasa lahusvaraks määrata ka vaid konkreetse eseme, nt soetatud eluaseme. Esimesena nimetatud juhul abikaasadel ühisvara enam ei teki ja abielu lahutades midagi jagada ei ole, kuid teisena nimetatud juhul saab (võimalikku) ühisvara abielu lahutamisel jagada, välja arvatud neid konkreetseid esemeid, mis määrati abieluvaralepinguga ühe abikaasa lahusvaraks.

Ilmselt oleks kõige enam naisterahva huvides olukord, mil abikaasade vahel jätkuks varaühisuse varasuhe – sellisel juhul ei ole vahet, kumb abikaasa mingi eseme soetab, tegemist oleks ikkagi abikaasade ühisvaraga.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on mingi võimalus ka täiskasvanud isikut lapsendada?14.06.2013

Tere,
Perekonnaseadus ütleb selgelt, et lapsendada saab ainult alaealist, kuid kas on mingi võimalus siiski ka täiskasvanud isikut lapsendada? Täisealine pole siinkohal piiratud teovõimega, vaimuhaige vms, ehk siis siinkohal ei tule eestkoste määramine ka kõne alla.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Täisealist isikut ei ole tõesti võimalik lapsendada.

Kahjuks ei selgu Teie küsimusest, millisel eesmärgil soovitakse täisealist isikut lapsendada, seega ei oska ma kahjuks rohkem nõu anda. Kui küsimus on seotud nt pärimisega, on võimalik teha testament soovitud isiku kasuks – selles osas oskab nõu anda notar.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui kohtu poolt on määratud elatisraha, kui kiirelt peab isa maksma hakkama?14.06.2013

Kui kiiresti peab lapse isa elatisraha maksma hakkama? Ja kui ta ei hakka maksma? Veel olen ka pensioniametis avalduse teinud, et siis peaks riik maksma kui lapse isa ei maksa.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus on teinud otsuse elatise väljamõistmise osas, tuleb seda hakata täitma alates kohtuotsuse jõustumisest – kohtuotsus jõustub peale edasikaebamise tähtaja möödumist.

Kui lapse isa siiski ei hakka kohtuotsust kohaselt täitma (maksab elatist vähem, kui kohtuotsuses märgitud või teeb seda ebaregulaarselt), tuleb elatise kättesaamiseks pöörduda kohtutäituri poole. Kohtutäituri juures saate teha avalduse, mille alusel algatatakse lapse isa suhtes täitemenetlus elatisraha kättesaamiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui isa saab kriminaalkaristuse vägivalla eest (ka lapse vastu), kas siis võetakse ka vanemlikud õigused?13.06.2013

Tere!
Mul on 2 last. poeg 9.a ja tütar 6.a. Nimelt, tütre isaga elasime koos peaaegu 7-aastat. Pojal on bioloogiline isa teine. Kui me koos elama hakkasime, oli minu poeg 1,5a. Nüüdseks me enam koos ei ela, ja pole abielus ka olnud. Käin ise graafiku alusel tööl, ja olen palunud tütre isa, et ta lapsi vaataks, kui ma nädalavahetustel tööl olen. Meil tekkis tüli, mida on mitmeid mitmeid kordi meie koos oleku ajal olnud. Ja seekord kutsus minu 9-aastane poeg ise politsei. Poeg käis ka Lõuna-politseis seletusi andmas. Et kasuisa on teda mitmeid kordi löönud ja emale, st. minule, vägivalda osutanud. Kui nüüd uurimise käigus selgub, et asi läheb siiski kriminaal-karistuse alla selle eest, et ta on lapse suhtes nii käitunud, kas siis võib olla ka selline variant, et isalt võetakse tema tütre hooldusõigus või jäetakse vanemlikest õigustest ilma. Isa maksab tütrele ka elatisraha läbi kohtutäituri.

Juba ette tänades!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Lapse hooldusõiguse äravõtmise otsustab kohus, kuid eelöeldu eeldab seda, et kohtule on esitatud vastav avaldus (nö automaatselt ei juhtu midagi). Kui Teie kohtult lapse hooldusõiguse täielikku üleandmist ei taotle, jagate lapse isaga ka edaspidi ühist hooldusõigust.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas piiratud teovõimega isik peab maksma elatist kui tal ei jätku sissetulekust oma vajadusteks?12.06.2013

Isikult on tema alaealiste laste suhtes elatis välja mõistetud 2007. aastal. Piiratud teovõimega isikuks tunnistati ta sel aastal ja paigutati kohtu otsuse alusel aastaks kinnisesse asutusse. Elatis peetakse kinni Sotsiaalkindlustusameti vahendusel e. pensionist. Arve on arestitud üle 3000 euro suuruses summas ja vabastatud vaid 160 euro osas kuus. Hetkel toetab riik seoses elatise maksmisega teda erihoolekande teenuse omaosaluse maksmisel. Talle jääb kätte 20 eurot, millest peab saama ostetud ravimid, suitsud, riided ning tasutud ülekandeteenuse tasu arvete maksmisel. Arestitud arve tõttu ei saa talle avada eraldi arvet taskuraha kasutamiseks, ning koguda raha suuremate kulude (nt riided, jalanõud) tarbeks. Kas on võimalik taotleda elatise maksmise tühistamist ja elatise võla kustutamist ning läbi selle ka arve arestist vabastamist isiku piiratud teovõime tõttu ning seoses sellega, et tal ei piisa oma vajaduste katteks talle kätte jäävast summast? Tema tervisliku seisundi olulist paranemist ei ole loota.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Alaealise lapse ülalpidamiskohustusest vanemat reeglina ei vabastata – võimalik on väga mõjuval põhjusel elatise vähendamine alla miinimummäära, milline on hetkel on 160 eurot kuus ühe lapse kohta. Eelkõige on mõjuvaks põhjuseks vanema töövõimetus või olukord, kus vanemal on teine laps, kes elatise väljamõistmisel miinimummääras osutuks varaliselt vähem kindlustatuks kui elatist saav laps.

Elatise vähendamiseks tuleb isikul esitada kohtule hagiavaldus elatise vähendamise nõudes. Seejuures ei saa taotleda kohtuotsuse tagasiulatuvat muutmist ehk siis võimalik ei ole nö kustutada eelmise kohtuotsuse täitmata jätmisest tekkinud elatisvõlga. Olemasolevat kohtuotsust muudab vaid uus kohtuotsus ja seda üksnes edasiulatuvalt.

Pangakonto saab aresti alt sisuliselt vabastada vaid siis, kui täitemenetlus lõpetatakse – teisisõnu olukorras, mil vanem, kellel on õigus elatist saada, otsustab elatisraha kättesaamisest loobuda ja teeb kohtutäiturile vastava avalduse.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand