Küüned

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas pöidla küüne pideva lõhenemisega peaks arsti poole pöörduma?24.03.2016

Tere,
Pöidla küüs, tekib nagu mingi haav väljakasvu kohale. Paraneb ära, mingi aja on ok ja siis kui mingi mm välja kasvanud, lõhkeb või lõheneb ja veri ja jälle valulik. Peaks vist nahaarstile või dermatoloogile minema, kuigi teada, et sinna raske pääseda, st. võtab kaua aega.
Ette tänades

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere, sellised probleemid kuuluvad paraku jah ainult meditsiini valdkonda ja kindlasti peaks olukorda enne nägema kui hinnangut anda. Soovitan pöörduda arstile, olenemata järjekorra pikkusest, sest probleem ei pruugi iseenesest mööduda.
 

Küsimus: Kas võib juhtuda, et diabeetikul ei kasvagi ära tulnud varbaküünte asemel uusi?30.10.2015

Olen 16 aastat olnud diabeetik. Suure varba küüned korduvalt ära tulnud ja viimati tulid ära kuskil 7 kuud tagasi, kuid pole siiani näha, et küüned hakkaks tagasi kasvama. Kas on võimalik, et ei kasvagi tagasi ja kas siis saab suurtele varvastele kunstküüsi panna? Kui saab, siis palju see võiks maksta?
Ette tänades!

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere, diabeetikutel tuleb väga tõsiselt suhtuda oma jalgade kontrolli ja hooldusesse. Kontrollima peaks kõiki haavandeid, ville, verevalumeid ja muidugi turseid, küünevallipõletikke jne. Väga suure hoolega peaks valima jalanõusid, et need oleksid mugavad, ei avaldaks kuskilt survet, ei hõõruks, ei pigistaks jne. Jalgade hooldusvahendid peaksid sisaldama põletike ennetavaid ja leevendavaid tooteid. Täna on turul juba olemas diabeetikutele mõeldud jalgade-, käte- ja kehahooldustooted.
Kahjuks ei oska oletada, et kas sellel korral suure varba küüs tagasi kasvab, aga kui sinna küüs osaliseltki kasvab, saaks kindlasti küüne kunstlikult paigaldada. Panen südamele, et kui otsustada küüned paigaldada siis peab valima salongi ja tehnikut, kus kasutatakse diabeetikutele mõeldud tooteid ja hügieen oleks väga kõrgel tasemel. Hinnad on väga erinevad, kahe küüne puhul oletan, et maksimum oleks 5 EUR küüs. (Tavaliselt sõrmede puhul on keskmine hind Tallinnas 50 EUR-paigaldus).
 

Küsimus: Mis võib põhjustada seda, et küüs tuleb naha küljest lahti?11.06.2015

Mis võib põhjustada seda, et küüs tuleb naha küljest lahti?Mitmel sõrmeküünel on ülevalt äärest näha, et tulevad naha küljest veidi lahti.

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere, kui saan õigesti aru, siis küüs irdub vabast servast. Põhjuseid jälle mitmeid, näiteks kui olete kunstküünte kandja, siis võib olla põhjus liiga pikkades küüntes või liiga raskes materjalis või hoopis küünetehniku juures saadud "põletustundest" UV lambi all. Kui aga kunstküüsi ei ole, siis võib seda põhjustada näiteks mõni trauma, küüneseen, küünepsoriaas. Kindlasti tuleb probleemiga tegeleda, sest kui lasta sellel pikemat aega nii olla, ei pruugi küüs enam küüneloozi külge tagasi kasvada. Soovitan pöördud arsti poole, kes oskab öelda täpse diagnoosi ja ravi.
 

Küsimus: Millest võib tingitud olla, et 8-aastasel lapsel on varbaküüned kollaseks muutunud?28.04.2015

Tere. Avastasin nädal aega tagasi, et minu 8-aastasel lapsel on varbaküüned kollaseks muutunud. Millest on see tingitud? Loen juba siin hirmutavaid jutte diabeedist.

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere. Küünte värvimuutuste põhjuseid võib olla väga palju. Küüned võivad värvuda küüneseene tõttu, tihti on põhjuseks küünte lakkimine, see võib ollapõhjustatud kitsastest või kuidagi jalale suruvatest jalanõudest. Paraku on seda ilma nägemata võimatu diagnoosida ja abi anda, soovitan pöörduda lapsega perearsti poole.
 

Küsimus: Kas erinevate iluteenuste pakkumine kodus on seaduslik?29.11.2014

Olen koolitatud ripsmetehnik ja nüüd õpin kosmeetikuks ning sooviksin pakkuda kodus erinevaid iluteenuseid (maniküür, pediküür, massaaž, näohooldused, ripsmepikendused). Mainin ka ära, et kliendi ohutus on tagatud (st instrumentaarium steriliseeritud jms)! Kas erinevate iluteenuste pakkumine kodus on seaduslik? Ja kas ma võin neid teenuseid facebookis/buduaaris reklaamida (lehel hinnakiri välja toodud)?

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere! See küsimus kuulub pigem tööõiguse valdkonda. Koduse salongi avamise kohta saad lugeda Terisekaitsenõuded ilu- ja isikuteenuste osutamisele, kus §2 p 3 ütleb, et ettevõte võib asuda teenuse osutamiseks ette nähtud eraldi hoones, üldkasutatavas hoones või elamus. Teenuseid võib elamutes osutada, kui sissepääs teenuse osutamise ruumidesse (edaspidi tööruumid) on elamu sissepääsust eraldi. Ühine sissepääs on lubatud kõigi korteriomanike või korteriühistu üldkoosoleku kirjalikul nõusolekul. Teenuse osutajana on kindlasti vaja registreerida ennast näiteks FIE või OÜ, et seaduses ettenähtud maksud maksta. Veel on vaja tutuvda kindlasti Tarbijakaitseseadusega.
 

Küsimus: Mille tõttu võis hakata küünegeel mõranema, varasemalt ei ole sellist probleemi esinenud?26.08.2014

Tere,
Umbes pool aastat tagasi lasksin salongis oma küüned geeliga katta ning seni probleeme ei ole esinendud. Nüüd kuu alguses käisin hoolduses ja juba järgmine päev olid mõrad peal. Asi oli uues pealisgeelis, mis ei sobinud oma küünega, parandati asi ära ning oli korras. Umbes nädal peale seda hakkasid küüned jälle otstest mõranema, tuleb väikseid geeli tükke ära. Milles asi, kas äkki ei sobi enam see geel? Plaan nüüd geel maha võtta ja lasta küüntel puhata, oma küüned muidu väga haprad ja kipuvad kihistuma, sellepärast saigi geeliga kaetud.

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Erinevaid geele ja nende kasutamisviise on palju. Antud juhtumi puhul oleneb, et kas tegemist oli geellakiga või tavaliste kunstküüntega. Erinevate võimaluste puhul võib ka palju erinevaid põhjuseid olla, miks geel mõranes. Kui tegemist oli kunstküüntega, siis üks mõranemise põhjus võis olla vale küünekuju või liiga õhuke geelikiht, aga tihti võib olla nii, et viga jäi sisse juba eelmine kord, kus ei eemaldatud korralikult eelmist lahti olevat kihti. Tavaliselt sellist probleemi, et geel ootamatult ei sobi, ei ole.

Soovitan proovida erinevate küünetehnikute käekirja. Kuna erinevad iluteenindajad kasutavad erinevaid materjale võib kasuks tulla ka materjali vahetus. Samuti tuleks selgeks teha, mis toodetega on tegemist ja näiteks, kas tooted ei ole aegunud, kas töövahendid on eelnevalt puhastatud.

Geelküüntest võiks siiski antud probleemi puhul abi olla, kui küüned kihistuvad ja on haprad.
 

Küsimus: Kas 2 nädalat peale varbaküüne eemaldamist oleks mul võimalik minna SPA-sse?30.04.2014

Tere,
lõikasin mingi aeg suure varba küüne liiga lühikeseks ja peale seda lõin varba kuskile väga kõvasti ära ning varba nurka tekkis teravast küüne servast haav, küüs hakkas sisse kasvama ja kiire elutempo tõttu ei jõudnud pikka aega arstile. Perearst diagnoosis küünevalli põletiku ja kirurgi sõnul tuleb küüs ära võtta, sest põletik on suhteliselt äge.
Minu küsimus: kas 2 nädalat peale varbaküüne eemaldamist oleks mul võimalik minna SPA-sse, kas see on täiesti välistatud või kuidas ma peaksin toimetama? Kujutan ette, et kahe nädalaga võiks otsene lahtine haav kui selline paraneda ja ei tohiks olla takistusi kloorivees sulistamisele.

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere, olete väga õigesti käitunud, et oma probleemiga arsti poole pöördusite. Kuna iluteenindajal ei ole voli ega piisavaid teadmisi, et erinevaid haigusi diagnoosida või ravida, siis paraku tuleb ka esitatud küsimustega siiski arsti poole pöörduda. Kiiret paranemist!
 

Küsimus: Kuidas ära tunda küüneseent?05.04.2014

Minu suure varba küüs on nii paks, et peale vajutades teeb valu. Väikeste varvaste küüned on ka paksud. Kas see ongi küüneseen?

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere,
paraku on nii, et küüneseent saab diagnoosida vaid arst. Küüne paksenemine võib olla mitmete muude põhjuste tagajärg. Samuti võib valul olla mitu põhjust. Soovitan probleemiga kindlasti arsti poole pöörduda, et kiiremas korras oma ebamugavusest ja samuti valust lahti saada.
 

Küsimus: Kas küüneõli mõjub küünevallile või imendub läbi küüneplaadi?08.03.2014

Tere,
Soovin kasutada õigesti küüneõli.
Kas küüneõli imendub ka läbi küüneplaadi? Kas küüneplaat on läbilaskev/poorne? Kuhu küüneõli oma toimet avaldab täpselt? Kas oskate ka toetavat lugemismaterjali soovitada?
Aitäh!

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere, küüneõli on mõeldud enamasti küüne ümber oleva nahavalli pehmendamiseks ja toitmiseks. Terve ja kahjustamata küüneplaat on piisavalt tugev ja sarvestunud, et sealt mingid ained läbi tungiks. Küüneplaadi õlitamine ei kiirenda kasvu ega toida küünt. Kogu küüne toitainetega varustamine ja hapniku transportimine toimub läbi vereringe küünemaatriksis, kus tekib uus küüs. Soovitan õli kasutada masseerivate liigutustega eriti küünemaatriksi piirkonnas ja nahavalli pehmendamiseks kogu küüne ümbruses.
 

Küsimus: Milles võib olla probleem kui alla 2-aastese lapse varbaküüned mõranevad ja lähevad koledaks?24.09.2013

Mul on mure 1a 9 k lapsega, tema varbaküüned lähevad järgest hullemaks. Enam ei kasva peaaegu üldse, mõranevad, näevad koledad välja. Olen kaks korda perearstile näidanud, esimene kord ütles, et see on normaalne ja teine kord olevat kitsad jalatsid süüdi. Probleem selles ongi, et suvel olid lahtised jalatsid ja krõpsuga reguleeritavad, mis ei puutunud üldse varvastega kokku. Küüned aga lähevad aina koledamaks, milles võib olla probleem?

Vastus: Angela Anton, küünetehnik, Mereneid koolituskeskuse juhataja, Mereneid Salong OÜ, www.mereneid.ee

Tere! Olete täiesti õigesti tegutsenud ja oma muret perearstiga jaganud, sest iluteenindajal ei ole voli ega vastavat haridust, et haigusi diagnoosida või ravida. Soovitan usaldada arsti arvamust.
Omalt poolt oskan soovitada vaid seda, et lapse varbaküüned tuleks hoida lühikesed ja neid võiks mõne loodusliku õliga (näiteks riitsinusõliga, mis soodustab küünte kasvu ja tugevdab küüneplaati) masseerida.