Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha kui üks maja kaasomanikest remondib oma osa miljööväärtuslikule majale mittesobival viisil?07.09.2014

Maja aastast 1937, asub miljööväärtuslikul tänaval, ei ole muinsuskaitse all, kuid on säilinud paljud väärtuslikud vanad detailid (originaal uksed, ukselingid jne). Majas on 3 omanikku-kaasomandis.
Küsimus:
Kui üks omanikest vahetas koridoris oma korteri ukse laminaat ukse vastu, vahetas korteri aknad plastikutega ja vahetas välisukse originaali vasest käepideme tänapäevase analoogi vastu, kas on olemas seadust, millega sellist tegevust saaks takistada?
Suulisel teel pole üksmeel saavutatav.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Võiks alustada porjekti koostamisest - oleneb, kui suures mahus ta töid teeb, sellest võiks tuleneda, kas renoveerimisprojekti koostamine on vajalik või mitte. Sealt omakorda tuleneb vajadus ehitusloa järgi jne. Sellisel juhul saab nii arhtekt kui kohalik omavalitsus hinnata, kas majal on midagi, mida peaks miljööväärtuslikkuse seisukohalt säilitama.
 

Küsimus: Kui naabrid kasutavad meie kinnistul olevat teed ja servituuti ei ole, kas siis võin tee sulgeda?07.09.2014

Kui sooviksin kinnistul sulgeda sissesõidutee, mida kasutab naaber, mis probleemid võivad tekkida? Kinnistu, mis on kaheks mõtteliseks osaks jaotatud, kasutab omakorda oma kinnistule pääsuks selle taga olev kinnistu omanik. Aastaid tagasi toimus sissesõit ümber meile kuuluva kinnistu, aga peale selle kinnistu erastamist, seda enam ei lubatud ja neile sissepääs jäi läbi meie kinnistu. Samas ei ole neile seatud ka meie kinnistu kasutamiseks servituuti.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Servituudi puudumine ei anna teile õigust juuredpääsu tee sulgemiseks. Kirjeldate ise, et kaks naabrit kasutavad seda teed oma krundile pääsemiseks ning muud võimalust neil selleks ei ole. See asjaolu annab hoopis naabritele õiguse nõuda teie kinnistule serivtuudi seadmist. Seega vastus teie küsimusele on, et te ei või niisama lihtsalt teed sulgeda ja teistel inimeste ligipääsu nende kodule takistada.
 

Küsimus: Kas korterile õhksoojuspumba paigaldamiseks on vaja lube ka siis, kui see jääb rõdule ja ei paista välja?06.09.2014

Lugesin http://www.vastused.ee/loe/oigus/korteriomandioigus/10310/kelle-kaest-vaja-luba.html ja http://tarbija24.postimees.ee/1087680/lugeja-kelle-luba-on-kortermajas-vaja-soojuspumba-paigaldamiseks vastusest, et vaja on taotleda luba, kui soovin oma korterisse paigaldada õhksoojuspumpa. Kas lube on vaja ka siis, kui väline seade paigaldatakse minu korteri juurde kuuluva välisrõdu põrandale ning fassaadi ilme sellega ei muutu, sest seade ei jää paistma?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õhksoojuspumba paigaldamise, aga samuti mistahes muud kortermaja projektijärgset toimimist muutva tegevuse eelduseks on igal-juhul minimaalselt üle poolte korteriomanike nõusoleku olemasolu (vt korteriomandiseaduse § 12 lg 3 ja § 16¹). Seda põhjusel, et korteriomandiseadus kaitseb kortermaja terviklikkust, nõudes korteriomanikult selliste tegevuste vältimist, mis lähevad vastuollu või segavad kortermaja projektijärgset funktsioneerimist (vt korteriomandiseaduse § 10 lg 1 ja § 16). Ilma teiste korteriomanike kooskõlastuseta on korteriomanikul õigus teha üksnes selliseid toiminguid, mis on vajalikud kortermaja säilitamiseks (vt korteriomandiseaduse § 15 lg 2) .

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas seadusega on mingit regulatsiooni, keda koondada esmajärjekorras?06.09.2014

Olen töötanud ettevõttes üle 6 aasta. Minu tööga pole probleeme olnud, läbitud on korralikult kõik erinevad koolitused ja kursused, mis minu ametil töötamiseks vajalikud. Nüüd sain koondamisteate, kus põhjuseks oli toodud - "Töömahtude vähenemise ja töö ümberkorraldamise tõttu muutub võimatuks Teie töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel.".

Samas minu töökoht ei kao. Lihtsalt teistest osakondadest tuuakse töölisi üle. Seoses sellega tekkis küsimus, kas seadusega on mingit regulatsiooni, keda koondada esmajärjekorras? Mina sain koondamisteate, samas töötavad edasi inimesed, kellel pole tähtajatut töölepingut, ega läbitud kõiki koolitusi. Näiteks puhkuse asendajad, lapsehoolduspuhkusel olevate töötajate asendajad, inimesed, kes on töötanud ettevõttes vähem, kui aasta ja kellel on tähtajalised lepingud. Praeguse seisuga üritatakse lahti saada mitmest pikaajalise töökogemusega inimesest. Kas selline käitumine on tööandja poolt õigustatud?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
TLS § 89 lg 5 sätestab, et koondamise korral on töölejäämise eelisõigus töötajate esindajal ja töötajal, kes kasvatab alla 3-aastast last. Ülejäänu osas teeb tööandja ise valiku.

Sotsiaalministeeriumi tõlgenduse kohaselt tuleb koondatavate ringi kindlakstegemisel võtta ennekõike aluseks ettevõtte asjakohane üksus, sarnane tööülesannete ring ja/või töötajate kategooria, ehk siis tegemist peab olema n-ö võrreldavate töötajatega. Sellest lähtuvalt Teid koondada ja Teie asemele teisest üksusest tuua inimene sama tööd tegema, ei tundu olevat korrektne.

Teadmata Teie koondamisteates mainitud töö ümberkorralduse täpsemat iseloomu ja ulatust, ei saa siiski lõplikku vastust anda - selleks oleks vaja rohkem teada ettevõtte struktuurist ja hinnata töö ümberkorralduse üksikasju.
Teie õiglast kohtlemist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas ma pean haiguslehel olnud päevad tagasi tegema?06.09.2014

Olin haiguslehel 1.-3. september, millest vaid 1. oli mul tööpäev 12 tundi. Tööandja ütles, et pean need tunnid tagasi tegema. Kas tal on õigus seda nõuda? Töötan täiskohaga ning graafikus on kirjas, et kuu normtunnid on 180.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Iga haiguspäeva eest E-R vähenes Teie tööajanorm 8 tunni võrra, seda sõltumata graafikujärgsetest tööpäevadest. Seega peaks Teie tööajanorm olema 3 x 8 = 24 tunni võrra väiksem.
Eraldi küsitavusi tekitab Teie väide 180-st normtunnist septembrikuus, sest septembri tööajanorm on 176 tundi, millest tuleks maha arvata haiguslehega kaetud 24 tundi. Oma küsimuses ei ole Te märkinud, kas Teile kohaldatakse summeeritud tööaja arvestuset ja mis on arvestusperioodi pikkuseks.
Selleks, et täpsemalt vastata, oleks vaja teada Teie summeeritud tööaja arvestusperioodi pikkust ja arvestusperioodi eelmistel kuudel töötatud tunde, siis saaks kommenteerida Teie poolt mainitud 180 tundi septembris.
Mõistlikke töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja saab lõpetada minuga töösuhte, kui ma viibin haiguslehel?06.09.2014

Tere,
Olen olnud peale selgroo operatsiooni haiguslehel 4 kuud ja olude sunnil pean olema ka edasi.
Eile anti mulle tööjuurest leht, millel oli teade, et nad lõpetavad minuga töösuhte paragrahvi alusel milleks on töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu. Töölepingu lõppemise ajaks oleks siis 4.10.2014.
Siit ka küsimus: Kas neil on õigust lõpetada minuga töösuhe, kui ma viibin haiguslehel?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Haiguslehel viibimine ei ole töölepingu ülesütlemisel takistuseks, kui see toimus seaduses ettenähtud alusel. Eeldusel, et olete töötanud tööandja juures alla 5 aasta, on tööandja järginud ka seaduses ettenähtud etteteatamise tähtaega ning käitunud igati korrektselt. Kui Teie tööleping on lõpetatud TLS § 88 lg 1 p 1 alusel, siis saate Töötukassast taotleda töötuskindlustushüvitist.
Head tervenemist ja uue töökoha leidmist soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas koondamishüvitise arvestamisel tuleb lähtuda töölepingus fikseeritud töötasust või väljamaksetest?05.09.2014

Töökoht on koondatud, vajadus hüvitist maksta on septembris 2014. Viimane töötasu makse töötajale on olnud oktoobris 2012.
Mis ajavahemik ja millised summad peame võtma aluseks, et arvestada koondamishüvitist. Kas lähtuda tuleb töölepingus fikseeritud töötasu summast või eelnevalt väljamakstud kuue kuu keskmisest töötasust.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui töötajale ei ole rohkem kui 12 kuu jooksul töötasu makstud, tuleb keskmise töötasu arvestamiseks töötaja töötasu korrigeerida indeksiga. Selleks jagatakse arvutamise ajal kehtiv palga alammäär töölt ärajäämise ajal kehtinud alammääraga. Nii saadakse indeks, millega korrutatakse töölepingujärgne palgamäär.
 

Küsimus: Kas saab samaaegselt pidada osaühingut ja töötada täiskohaga?05.09.2014

Tere,
Kui teen oma OÜ ja rendin mõni päev nädalas töökohta, siis kas ma saan ka samal ajal täiskohaga tööl käia? Nendel päevadel mil ma salongis kohta ei rendi.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Töötamine kahes töökohas ei ole keelatud. Veel vähem on keelatud omada ja juhtida osaühingut ning teha tööd töölepingu alusel kuskil mujal.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kui isikliku auto kasutamise hüvitis 64 eurot on töölepingus, kas siis tööandja peab seda maksma igal juhul?04.09.2014

Tere!
Töötajal on töölepingus kirjas: töötajale makstakse igakuiselt isikliku auto ametisõitudeks kasutamise hüvitist 64 eurot.
Kui see kulu hüvitamine on fikseeritud töölepingus, kas siis tööandja on kohustatud igal juhul tasuma isikliku sõiduauto kasutamise hüvitist, hoolimata sõidupäeviku pidamisest või kui töötaja sõidupäevikut ei esita, võib tööandja keelduda hüvitise maksmisest?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kokkuleppeid tuleb ikka täita. Töölepingut saab muuta ainult poolte kokkuleppel. Kui töötaja töösõitude arvestust ei pea või päevikut ei esita, siis tuleb seda hüvitist käsitleda netopalgana.
 

Küsimus: Milline on kiireim ja mugavaim viis OÜ-st lahkumiseks, kuna üks osanik läks välismaale elama?03.09.2014

Tere,
osaühingul on kaks osanikku, kellest üks on Eestist välismaale elama lahkunud ning soovime poolte kokkuleppel selle ka vormistada. Uurides äriseadustikku, tundus kõige mõistlikum variant vormistada 1 eurone osakute müügitehing ja seejärel teha kanne äriregistris. Kas see tehing peab olema tingimata notariaalne ja kas sel juhul jääb OÜ-le ainult üks osanik ning see on äriseadustiku mõistes adekvaatne? Mõned foorumid räägivad, et sel juhul tuleks ühingu tegevus lõpetada ja teine osapool asuks tegutsema FIEna näiteks.
Aitäh!

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Nagu Te ka ise välja pakkusite, on kõige lihtsam müüa osaühingu osad sümboolse tasu eest teisele osanikule. Juhul, kui osaühingu osad pole registreeritud Eesti Väärtpaberite Keskregistris, tuleb ostu-müügitehing sõlmida notari juures. Osaühingul võib olla ka 1 osanik. OÜ tegevust kindlasti lõpetama ei pea.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee