Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui isa maksab elatisraha rohkem, kui ettenähtud, kas siis minul, kui emal, tekib tulumaksu maksmise kohustus?13.06.2014

Elasin mehega vabaabielus ja meil sündis kaks last. Märtsi alguses läksime mehega lahku. Sellega seoses on mul tekkinud järgmised küsimused:
- kas peaksin mehega sõlmima elatisraha maksmise kokkuleppe ja kas see peaks olema notariaalne?
- mis on notariaalse ja mitte notariaalse kokkuleppe eelised/miinused?
- milliste tasudega (notaritasu, riigilõiv jne) pean notariaalse kokkuleppe sõlmimisel arvestama?
- kas on oluline fikseerida meie lahkumineku aeg ehk siis aeg, millest alates tekkis isal elatisraha maksmise kohustus?
- kui isa soovib lastele maksta elatisraha rohkem, kui ettenähtud miinimum määr ja maksta ka laste huviringide eest (isa maksab otse huviringide arved), siis kas minul, kui emal tekib sellega seoses tulumaksu maksmise kohustus?
- kas kuskilt on võimalik saada elatisraha maksmise kokkuleppe näidist?

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatisraha maksmise kokkuleppe võib sõlmida suuliselt, mingisugust vorminõuet sellele ei ole. Kui sõlmite kokkuleppe notariaalselt, on võimalik kokkuleppe sundtäitmine, kui laste isa kokkulepet ei täida. Kui laste isa ei täida suuliselt/lihtkirjalikult sõlmitud kokkulepet, tuleb elatisraha väljamõistmiseks pöörduda kohtu poole ja alles kohtuotsus on sundtäidetav.

Elatise maksmise kokkuleppe sõlmimisel oleneb notari tasu konkreetne suurus elatise suurusest, arvestama peaks keskmiselt mõnekümne eurose väljaminekuga.

Kui on võimalik, oleks tõepoolest hea fikseerida lahkumineku aeg, eelkõige võimaliku kohtumenetluse mõttes (ei teki vaidlust selles, millisest hetkest tekkis lahus elaval vanemal elatise maksmise kohustus).

Elatis ei ole maksustatav, seega ühelgi juhul ei teki Teil tulumaksu maksmise kohustust.

Elatise maksmise kokkuleppe näidist kuskil minu teada üleval ei ole, kuivõrd makstava elatise suurus ja muud tingimused võivad olla väga erinevad. Kui soovite kokkuleppe sõlmida notariaalselt, koostab notar Teie poolt antud andemete alusel ise kokkuleppe.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas novembris töölt lahkumisel pean osa puhkuseraha tagasi maksma, kui puhkan täispuhkuse suvel ära?13.06.2014

Kui korralist puhkust saada sellel aastal 29 päeva (võtan puhkuse juunis ja augustis; eelmisel aastal oli puhkus u. samal ajal) ja soovin töölepingu lõpetada 31.11.2014, kas siis pean osa puhkusetasust tagasi maksma, kui lõpetan töölepingu enne aasta lõppu?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Töölepingu seaduse järgi antakse põhipuhkust töötatud aja eest ning põhipuhkus tuleb kasutada kalendriaasta jooksul. Tekib olukord, kus töötajal on seaduse järgi õigus kasutada põhipuhkust kalendriaasta jooksul ka juhul, kui kõik põhipuhkuse päevad ei ole n.ö välja teenitud.

Kui Te olete ära kasutanud kõik kalendriaastaks ette nähtud põhipuhkuse, kuid tööleping lõpeb enne aasta lõppu, tuleb osa puhkusetasust tööandjale tagasi maksta. Sama põhimõte kehtib juhul, kui töötaja ette nähtud põhipuhkust ära ei kasuta töölepingu kehtivuse ajal ning talle tuleb koos lõpparvega välja maksta kasutamata põhipuhkus rahas.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kuidas sisse nõuda võlga, kui isik ei ela võlatunnistusel oleval aadressil?11.06.2014

Eraisiku võlg. Laenuleping 25.06.1998. summa 103000 krooni. Võlatunnistus 10.02.2010. Võlgnik ei ela paberites toodud aadressil. Rahvastikuregistri andmed pole teada. Töötab Norras. Telefonile ei vasta. Milline oleks korrektne käitumine võla sissenõudmisel?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Korrektne käitumine on oleks kohtusse hagi esitamine. Kuid peate arvestama, et te peate tegema kõik endast oleneva, et kostja kontaktandmeid leida. Praktikas on väga kasulikuks osutunud senise nimega Eesti Posti Kirjakeskuse (nüüd sama asi Omniva E-teeninduses) saadetav tähitud e-kiri, mis saadetakse e-posti aadressile ja mille saab vastu võtta vaid adressaat oma isiku eelnevalt ID-Kaardiga tuvastades. Kui olete teinud kõik endast oleneva, et kostjat leida, kuid see pole siiski õnnestunud, siis jääb variandiks Ametlikud Teadaanded, kui see on viimane variant ja kohus seda niisama lihtsalt kasutada ei luba. See on ka täiesti põhjendatud, sest vastaspoolel peab olema võimalus ikka tegelikult teada, mis nõudeid tema vastu esitatakse.
Samas, teie nõude juures jääb segaseks see, kas võlatunnistus on antud sama laenulepingu kohta või on teil kaks nõuet... 1998.a sõlmitud laenulepingu järgi võiks täna raha küsida juhul, kui laenu tagastamise tähtaeg pole veel saabunud või sellest ei ole kolme aastat möödunud. 10.02.2010.a kinnitatud võla tagasinõue on ilmselt aga aegunud. Sellisel juhul pole teil midagi enam teha, sest üsna kindlasti ta palub kohtul aegumist kohaldada ja kannate lisaks laenule ka menetlusega kaasnevad kulud ... aeg lendab.
 

Küsimus: Kas maja kinkelepingu tingimus kahe isiku osas, keda kasutusõigusega kinkijad võivad majutada, jääb kehtima ka maja müümisel?11.06.2014

Kinkelepingu tegijale ja tema abikaasale jäi isiklik kasutusõigus elamule kuni nende surmani. Kasutusõigus neile kahele on fikseeritud kinnistusraamatus. Kinkelepingus on lisatud kaks isikut nimeliselt, keda kinkija ja kinkija abikaasa majas majutada võivad, samuti on seal tavapärane tekst selle kohta, et nad võivad majutada vajadusel enda abistajaid, sugulasi jne. Kui kingisaaja peaks nüüd maja võõrandama, kinkima jne, siis eluaegne kasutusõigus jääb ka uue omaniku puhul kehtima aga kas siis kirjutatakse uue omaniku lepingusse sisse ka need kaks nimelist majutatavat ja kas kas siis kehtib see sama asi, et kasutusõigust omavad inimesed võivad teisi neile vajalikke inimesi soovi korral majutada jne?
Ja kas on ka selline võimalus, et kui uue omaniku lepingus neid asju fikseeritud ei ole, kehtivad nad ikkagi automaatselt tulenevalt esimesest kinkelepingust.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Neid asju ei kirjutata uude kinkelepingusse, kui te ei taha juba olemaolevaid õigusi muuta või täiendada. Senises lepingus on kirjas, millistel tingimustel ja kelle suhtes kinnisturaamatusse kantud isiklik kasutusõigus kehtib ja need samad tingimused on kehtivad iga uue omaniku suhtes.
 

Küsimus: Kuidas pärast üürilepingu lõppemist üürnikust vabaneda, kui ta välja ei koli?11.06.2014

Kui andsin korteri üürile ja leping on aprilli kuus lõppenud, aga üürnik välja ei lähe, teda on e-mailiga teavitatud, ta ei vasta sellele. Telefoni teel ja suusõnaliselt on teavitatud ja nõutud lahkumist korterist, kuid ta ainult lubab, et kolib välja, aga otsib igasuguseid ettekäändeid ja seda pole teinud. Lisaks on ta viimase 4 kuu eest üür maksmata ja kommunaalid on ka osaliselt maksmata. Kuidas saan ta välja tõsta, mida teha?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kahjuks pole muud varianti, kui pöörduda kohtusse või üürikomisjoni (viimane on ehk kiirem). Kui otsus käes, siis tõstab kohtutäitur üürniku välja. Kuid jah, tõsi on see, et kiiresti need asjad ei käi.
 

Küsimus: Mida teha, kui korteri all olevast kingsepatöökojast tuleb häiriv liimilõhn ja ta ei võta midagi ette?11.06.2014

Tere!
2012 kevadel tehti majale fassaadi remont ja soojustati väljastpoolt maja. Läbi korruste veeti uued küttetorud. Paar kuud hiljem tegi oma siseruumides remondi meie korteri all keldris tegutsev kingsepp. Sama aasta suvel kolisime ise elama välismaale. Aegajalt meie korteris viibides panid meie sugulased tähele meie eluruumides levivat liimilõhna. Kuna ise viibisime korteris tol ajal väga põgusalt, ei saanud me olukorra tõsidusest aru. Asjast käisin esimest korda kingsepaga rääkimas eelmisel suvel. Peale jutuajamist sõitsime kohe jälle välismaale. 2014 talvel tuli meie korterisse ajutiselt elama mu õde oma perega ja lastega. Kuna ka tema tundis pidevalt liimilõhna hakkasime rohkem kingsepa jutul käima. Rääkimas käisid kingsepaga peale minu õe ja tema mehe veel minu mehe isa ja mõned korteriühistu liikmed. Väidetavalt on kingsepp pidevalt enda tööruumide olusid parandanud ja laes olevad praod kinni "mätsinud".
Meil endal on hetkel ühest pisemast toast põrand osaliselt üles võetud kust põhiliselt haisu sisse ajab. Sealt on näha, et ehitusmehed on oma tööd lohakalt teinud ja küttetorude ümber olev suur tühimik oli lohakalt makrofleksiga täidetud. Meil on seda põrandat kolm asjatundjat vaatamas käinud, kes kõik väidavad, et augu kinni pannes peaks probleem lahenema. Hetkel on auk korralikult täidetud ent liimilõhna on ikkagi tunda. Korteriühistu juhatus tellis ehitusinsenerilt akti ruumide tehnilise ülevaatuse kohta. Insener märgib aktis, et kingsepa ruumides olev loomulik ventilatsioon ei tööta. Ruumis on küll veel kaks ventilaatorit ent need on ebapiisavad: tööstusruumide normeeritud õhuvahetus on 5,4m3/t ruutmeetri pinna kohta, antud ruumis 231m3/tunnis. Samuti ei lasknud kingsepp teha oma ruumidesse õhutusavasid ja tema ruumidesse ei tulegi kusagilt värket õhku. Samuti on vent.väljaviske avad suunatud õhutusavadega seina poole, mis pole lubatud. Samuti peaks tööruumis olema hermeetiline kapp ainete ja jalanõute jaoks ja puudub sissepuhke ventilatsioon. Ehitusregistris on antud tööruum registreeritud bürooruumina ja ehitusregistris puudub ka kasutusloa väljastamise registreering. Kingsepp on korduvalt kinnitanud, et tema seda akti ei aktsepteeri. Seejärel tellis ta vastavast firmast õhu saaste uuringu, mis näitab, et tema ruumide vent.süsteem on piisav.
Kuidas on see võimalik, et kingsepp sai ise otsustada, et õhutusavasid oma ruumidesse ei soov? (tema ruumid on erastatud ja kuuluvad ta firmale). Samuti on korteriühistu eeskirjades kirjas, et kemikaale ei või ruumides hoida.
Kes sellises olukorras meie põranda remondi kinni maksab ja mida teha töökoja omanikuga, kes omalt poolt pole nõus rohkem investeerima teiste heaolusse ent kelle tööruumid ilmselgelt ei vasta nõuetele? Kas on mingi võimalus panna töökoja omanik kohe tegutsema kuna meie tervis on iga päev ohus?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, eeldada võib, et antud juhul seisneb probleem ebapiisavas õhuvahetuses, kuna vahelaed, mille kaudu kemikaalide lõhn Teie korterisse imbub, ei peagi olema hermeetilised. Kui Teie korteri all olevad ruumid on ehitatud kasutamiseks büroona, kuid tegelikult tegeletakse seal tootmisega, siis on ka loogiline, et olemasolev ventilatsioon ei toimi.

Kahe vastukäiva eksperdi arvamuse osas soovitan täpsustada, millisele küsimusele ekspert vastas. Vastus peabki erinema, kui üks küsimus puudutab tootmisruumide ventilatsiooninõudeid ja teine bürooruumidele esitatavaid nõudeid.

Probleemi lahendamiseks on Teil õigus nõuda ruumide omanikult, et ta kasutaks ruume vastavalt sihtotstarbele. Samuti on Teil võimalik juhtida ruumide mittesihipärasele kasutamisele kohaliku omavalitsuse tähelepanu, kes saab teha ettekirjutuse ruumide sihtotstarbe vastavusseviimiseks tegeliku kasutusega või võtta kingsepatöökojalt luba antud aadressil tegutseda.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas olen seadusega pahuksis, kui saan üksikvanema toetust ja ka lapse tegelik isa toetab mind rahaliselt?11.06.2014

Tere,
Olen üksikvanem ning olen taotlenud ka üksikvanema toetust, kuna lapse isa pole ise soovinud oma nime lapse sünnitunnistusele. Me ei ela ka koos, lahus juba enne lapse sündi, kuid lapsele on ta elatisraha maksnud igakuiselt minu panga kontole. Kuid kui ühel päeval ikka isadus tuvastatakse, kas siis vabatahtlikult või kohtu kaudu, kas pean selle üksikvanema raha tagasi maksma, kas olen hetkel seadusega pahuksis, kuna saan kahest kohast raha, nii riigilt kui lapse isalt? Või selle ajani kui isadust pole tuvastatud, selle möödunud aja eest raha tagasi ei nõuta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Seaduse kohaselt on üksikvanema lapse toetuseks muuhulgas õigus lapsel, kelle sünniaktis puudub kanne isa kohta – nimetatud tingimus on antud hetkel täidetud. Olen pigem arvamusel, et kuni isaduse tuvastamiseni on Teil õigus saada üksikvanema lapse toetust.

Soovitan Teil täiendava info saamiseks pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas eksabikaasal on ka mingeid kohustusi või võib kõik maksed mehe kaela ajada?11.06.2014

Kunagi sai abielu ajal võtud laen, et osta uus korter. Niisiis sai võetud laen ja eksabikaasa enda päritud korter jäi tagatiseks. Nii peale lahutust kui ka enne seda tasusin laenumakseid ise, kuniks ma jäin töötuks, siis pöördusin panga poole, et mul pole enam võimalik tasuda ja soovisin, et korter läheks müüki, ise ma seda müüa ei saanud, kuna eksabikaasa lasi selle arestida kohtutäituril kuna hilinesin ka alimentidega. Niisiis pank müüs korteri maha, kuid kogusummat nad ei saanud, niisiis nõutakse veel puuduvat summat. Kas eksabikaasal polegi siis kohustusi, ta pidevalt ähvardab, et teeb midagi, et ainult minul on panga ees kohustused ja temal mitte. Nüüd asi ka selles, et kui me puuduvat osa ei maksa siis läheb müüki ka tema tagatises olev korter (mille ta on pärinud). Mida ma tegema peaks, mul ei ole hetkel kuskilt seda raha võtta ja mina ju proovisin probleemi lahendada, kas tal on siis mingi õigus kõik kohustused minu kanda lükata?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Nagu ma aru saan, võtsite endise abikaasaga abielu ajal ühiselt laenu uue eluaseme soetamiseks. Kuivõrd soetatud korteri näol on tegemist ühisvaraga, vastutate ka sellel lasuvate kohustuste täitmise eest ühiselt.

Peaksite eelpool nimetatule endise abikaasa tähelepanu juhtima, sest võibolla ei ole endine abikaasa teadlik sellest, et pank võib laenumaksete tasumist nõuda ka tema käest (eeskätt juhul, kui Teie enam laenumakseid ei tasu).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on seadusega sätestatud konkursi tulemuste kinnitamise ja töölepingu sõlmimise vaheline periood?10.06.2014

Tere
Kas on seadusega sätestatud konkursi tulemuste kinnitamise ja töölepingu sõlmimise vaheline periood? Kui jah, kui pikk see on ning millised on võimalikud variandid kui tähtaeg on ületatud?

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Töötaja leidmiseks korraldatud konkursi puhul on kõigepealt oluline, kas konkursi sisuks on pakkumine asuda konkursi korraldajaga lepingueelsetesse läbirääkimistesse või lepingupakkumus.
Esimesel juhul tööandjal töölepingu sõlmimise kohustust ei tekigi. Konkursi korraldamise eesmärk on sel juhul sobiva töötajakandidaadi leidmine, et oleks võimalik asuda töölepingu tingimustes täpsemalt kokku leppima. Kui kokkuleppele ei jõuta, siis lepingut sõlmima ei pea. Enamasti ongi töötaja leidmiseks korraldatud konkursid sellise sisuga.
Teisel juhul peavad konkursitingimused olema juba nii põhjalikud ja sisaldama kõiki töölepingu sõlmimiseks olulisi tingimusi (töö tegemise aeg, koht, viis, töötasu jne), et täiendavad läbirääkimised pole vajalikud ning konkursi tulemuste kinnitamisega saab lugeda töölepingu sõlmituks. Sellisel juhul saaks nõuda töö andmist, sest olemas on kehtiv tööleping. Eeldatavasti lepingupakkumusega siiski tegemist ei olnud.

Igal juhul tekkis tööandjal konkursi tulemuste kinnitamisega kohustus asuda töölepingu sõlmimise osas läbi rääkima. Seadus ei näe selle kohustuse täitmiseks tähtaega ette ning see tähendab, et kui konkursitingimustes selle kohta midagi öeldud ei olnud, siis mõistliku aja möödudes on õigus nõuda lepingueelsete läbirääkimiste pidamist. See kujutab endast tasu konkursil parimaks osutumise eest. Mõistlik aeg sõltub asjaoludest, nt kui palju ettevalmistusi peab tööandja läbirääkimisteks tegema.
Arvestada tuleb, et nõuda saab ainult läbirääkimiste pidamist, mitte töölepingu sõlmimist. Läbirääkimiste sisu osas mingeid nõudeid ei ole, seega kui tööandja tegelikult töötajat ei vaja ja läbirääkimisi pidada ei soovi, siis pole võimalik teda selleks sundida.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kui tööandja ei maksnud katseajal palka õigel ajal, kas võin päevapealt töölt lahkuda?10.06.2014

Tere
Tööandja ei maksnud ettenähtud ajal palka välja ning nüüd on soov töökohta vahetada ja töölt ära tulla. Kas tööandja palga õigel ajal mitte maksmist võib lugeda lepingu rikkumiseks ja ma võin päeva pealt lahkuda töölt tuues põhjuseks ülalnimetatu? Hetkel katseaeg veel ca nädal.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Töötaja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda mõjuval põhjusel, eelkõige kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või mõistlikult nõuda lepingu jätkamist. Sellega on tegemist siis, kui tööandja on mõnda oma kohustust oluliselt rikkunud. Muu hulgas on oluline rikkumine see, kui tööandja on oluliselt viivitanud töötasu maksmisega. Seega ei piisa lihtsalt sellest, et töötasu ei makstud ühel korral õigeks päevaks. Küll aga on rikkumine oluline, kui tööandja jätab pidevalt töötasu õigel ajal maksmata või ei maksa pika aja jooksul üldse töötasu. Olulise viivituse pikkus sõltub asjaoludest, nt kui pika ajavahemiku tagant töötasu maksta tuleb ja kuivõrd sõltub töötaja majanduslikult sellest, et töötasu makstakse õigel ajal.
Erakorralisest ülesütlemisest ei pea töötaja tööandjale üldjuhul ette teatama, st võib lahkuda päevapealt.
Kui töötaja ütleb töölepingu erakorraliselt üles põhjusel, et tööandja on lepingut oluliselt rikkunud, saab töötaja nõuda hüvitist kuni kolme kuu keskmise töötasu ulatuses.

Töötajal on õigus tööleping ka korraliselt üles öelda. Sel juhul pole vaja ülesütlemist põhjendada, aga hüvitist ei saa ja järgima peab seaduses ette nähtud etteteatamistähtaega. Katseajal on etteteatamistähtaeg 15 kalendripäeva, muidu 30 kalendripäeva. Kui töötaja teatab ülesütlemisest ette vähem, kui on seaduses sätestatud, on tööandjal õigus saada hüvitist. Hüvitist arvestatakse vähem töötatud päevade töötasu järgi, st tööandja võib nõuda nii palju, kui töötaja oleks nende päevade eest töötasu saanud.

Töölepingu võib üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ülesütlemisavaldusega. Vorminõuet rikkudes tehtud või tingimuslik ülesütlemisavaldus on tühine.

Kui tööandja arvab, et töölepingu ülesütlemiseks ei olnud alust (nt puudus oluline rikkumine), saab ta ülesütlemise 30 kalendripäeva jooksul vaidlustada. Kui siis tuvastatakse, et erakorralise ülesütlemise eeldused ei olnudki täidetud, on tööandjal õigus nõuda töötajalt mõistlikku hüvitist.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee