Paari- ja peresuhted

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha kui olen suures segaduses - tahan lahku minna aga samas ei taha ka, kuidas selgusele jõuda?04.06.2013

Tere, olen suures segaduses seoses oma suhtega. Oleme koos olnud oma mehega (ei ole abielus) 8 aastat. Ise oleme 26-aastased ja meil on kaks last. Meie suhe algas küll hästi, tunded olid suured. Jäin rasedaks aga mehe joomis-probleemid süvenesid, võib siis öelda, et suured tülid ja minu süüdistamised olid kõik sel ajal. Mina muidugi nutsin palju ja armastasin teda väga, tema aga tegi mulle palju haiget. Temale olid sõbrad tähtsamad kui pere. Mingi hetk (olime koos olnud selleks ajaks 2 aastat) ma avastasin, et ei armasta teda ja tahan lahku minna, aga siis avastas mees, et kui väga tema meid ikka armastab. Ok jäime ikkagi kokku, eks oli ikka tülisi ka kuna joomine oli tal ikka hea sõber. Mina aga hakkasin kõrvalt teisi mehi vaatama, kuna mind lasti ka lõpuks välja lõbutsema ja selline vabaduse tunne tuli peale. Ja hakkasin oma meest petma. Elu läks edasi, mees hakkas vaikselt joomisega enam mitte väga sõbrustama ja ka kodus hakkas ta rohkem toimetama. Mina aga tundsin, et tema ei ole mulle enam füüsiliselt atraktiivne, seksuaalselt oli ta mulle juba vastik ka. Mingi aeg jõudsime sinnani, et läksimegi lahku aga elasime koos, mina käisin tihti väljas ja leidsin ka endale uue kaaslase. Sel hetkel tegin oma mehele väga palju haiget:( Tema aga oli kodus ja toimetas ja tegutses ja oli väga tubli. Mina aga viimane mõrd! Siiski tema soovis mind väga tagasi! Tema aga lõi trumbi lauale ja ütles, et võiksime uuesti alustada, et teine laps võiks nüüd meie perre tulla. See tema otsus mõjutas mind väga, kuna olen ammu ammu igatsenud teist last. Selle otsuse me siis ka tegime ja jäime kokku. Ütlen ka vahepeale, et imelikul kombel kui me olime mehega lahus, siis ta muutus mulle väga ihaldatavaks, tundsin tema vastu kirge mida tavaliselt pole tundnud. Aga edasi... jäin ka kohe rasedaks, kõik oli ilus kena, tõesti oli kõik rahulik, pole vist kunagi meie suhe nii rahulik olnud kui need 9-10 raseduskuud. Lapse sündides oli ka kõik hästi, mees pingutas kõvasti majapidamistöödega. Mina aga sain tegeleda lastega. Kui aga tuli aeg seksuaaleluga tegeleda, siis tundsin jälle tõrget. Kõik hakkas jälle allamäge minema. Nüüd kui noorem laps on üle aasta, on meie suhe jälle kokku varisemas, ma tunnen, et ei armasta teda, aga samas ei taha lahku ka minna, kuna ta on tubli ja noo nii mõnus on tema kaisus magada. Aga kui asi läheb seksile, siis mul on kohutav tõrge, isegi suudelda ei suuda. Ja muud intiimsused on ebameeldivad temaga. Mulle meeldib temaga ainult kaisutada. Samas pean veel üles tunnistama, et mulle meeldib ka teiste meestega suhelda ja ma ei suuda seda lõpetada isegi austusest oma mehe vastu. Kuigi vahekorda pole mul teiste meestega nüüd pärast teise lapse sündi olnud aga siiski kui mõnikord peol saan käia, ma petan oma meest. Tunnen, et tahan lahku minna aga tunnen, et ei taha ka. Ma ei tea, olen suures segaduses, palun aidake! Ette tänades!

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Paarisuhtes tuntakse teineteise vastu kirglikku tõmmet enamasti vaid paaril esimesel aastal. Edaspidi, eriti laste sünniga seoses, on paarisuhtes olemine suures osas igaühe otsus ja suhtekvaliteet tuleneb mõlema partneri pingutusest suhtes olla ja teineteisega arvestada, pühenduda. Teie kirja lugedes jääb mulje, et Te ei tea ka ise mida vajate - püsisuhet, turvalisust, kindlustunnet või uusi kogemusi, seiklusi, muutusi. Soovitan kindlasti mõne turvalise inimesega, veelgi parem kui psühholoogi või nõustajaga, oma mõtetest-tunnetest rääkida. Kui praeguses suhtes on ainukeseks mureks vastumeelsus seksi suhtes, siis sellest peaks mehega avameelselt rääkima. Kindlasti leiaksite koos viisi, kuidas intiimsust jagada nii, et see mõlemale naudingut pakuks.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Mida ette võtta kui pereelu laguneb kost, sest naine ja lapse ema joob ning tarvitab tablette?23.05.2013

Tere!
Minu elukaaslane ja lapse ema on alkohoolik, mida ta ka ise tunnistab. Oleme sõlminud igasugu kokkuleppeid perenõustaja juures ja muudes instantsides, et see joomine peab lõppema, aga tulutult... Lisaks tarbib ta ka antidepressante, rahusteid ja muid retseptiravimeid, millega seoses on tekkinud tal õhtuti ka mäluaugud. Tööl käimist pole see tal küll veel seganud, aga meie pereelu on ohtlikul pinnal, sest see närveldamine ja vaimne vägivald, mis käib nii minu kui ka lapse suhtes, on muutunud väljakannatamatuks! Kuidas toimida sel puhul, kui käib pidev närveldamine ja kas on mingeid võimalusi saata sundravile või asi võib ühe pere jaoks lõppeda vägagi kurvalt üks kord! Ette tänades!

Vastus: Kärt Kase, psühholoog-pereterapeut, FIE Kärt Kirso Suhtenõustamine, www.suhteabi.ee

Küsimus on tõsine ja piisavalt keeruline, et vajaks pigem vestlust kui kirjalikku vastust. Tahaks rohkem teada, mida perenõustaja juures arutati. Reeglina on raske selliseid kokkuleppeid teha, veel raskem neist kinni pidada, kui pole teada, mis on joomise taga. On üllatav, et naise tööl käimist teie poolt mainitu ei sega, kas seal siis ei ole käitumine sarnane kodusele? Kahjuks sundravi teemat ma ei valda, aga kutsuks teid kohtumisele, esialgu kahekesi.
 

Küsimus: Kuidas lahendada suhe, kus noor ema on lapse isaga rahulolematu ja teeb pidevalt etteheiteid?21.04.2013

Ei oskagi kuskilt alustada. Mu vennal on elukaaslasega laps. Elukaaslane vist pole õige sõna, kuna kokku lahku käivad nad vastavalt naise tujudele. Laps on 4-kuune. Vend armastab seda last tõesti rohkem kui midagi muud siin ilmas. Iga kord kui tülli lähevad, heidab naine mehele ette seda, kui vaene mees on ja, et mees ei suuda võimaldada neile midagi ja on lapsele ohtlik jne. Kas isa on lapsele ohtlik siis kui ta otsustab lapsega õue jalutama minna kuna ema ei viitsi ennast ise õue vedada? Vaevalt. Vaene mu vend ka ei ole. Tal oma firma, mis toob hästi sisse ja korter, milles elavad, on ka kõigi mugavustega mida vaja. Naine räägib pidevalt enda vajadustest ja kuidas asjad käivad ja kui nii ei ole nagu tema tahab, siis läheb lapsega minema. Kogu aeg lapsega manipuleerimine käib. Naine ise väidab, et on suures depressioonis, aga arstile minna ei mõtlegi.
Kogu konks on selles, et naine ise on jõukast perest ja tema vanemad mõjutavad tema valikuid kogu aeg. Loomulikult ei meeldi mu vend neile ka. Samal põhjuselt, kuna minu vend ei ole nii rikas kui peaks olema. Ma saan sellest naisest natuke aru ka, kuna on pidevalt dilemma ees: pere või mees ja laps. Aga no 30 aastane naine võiks ju ometi teada, mida elult tahab ja ka seda, et laps ei ole mänguasi. 5 või 6 aastat, mis nad koos on olnud vahelduva eduga, on see naine kogu aeg virisenud, et tahab last. Nüüd kui laps on, pole ta ka rahul.
On põhjust arvata ka, et see laps pole mu venna oma ka, kuna ühe tüli käigus jälle ta sellise variandi välja käis. See olukord on väga ebareaalne ja nõuab kiiret lahendamist. Mida me tegema peaksime? Kas anname asja kohtule üle? Selle naisega oleme üritanud rääkida aga asjatult. Pikk keeruline kiri aga loodan, et saate aru!
Ette tänades!

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Võib olla on see liiga otse öeldud, aga ma arvan, et Teie ei peaks oma venna elu korrastama, vaid vend peaks sellega ise tegelema. Igaüks kõrvalseisjatest näeb teiste elu läbi oma kogemuste prisma ja mis tegelikult kahe inimese vahel toimub, teavad vaid nemad kaks.
Soovitaks paarinõustamist.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Mida teha kui minu 15-aastane tütar üha enam eemaldub koolist ja ka kodust?21.04.2013

Tere,
mu tütar üha eemaldub koolist ja ka kodust, ehk siis peale nö. kooli suundub ta linna sõpradega olesklema. Algas tasapisi see aasta tagasi, kui leidis endale uue sõbranna, kes tutvustaski uusi ja uusi sõpru (meil on tütrega alati olnud hea läbisaamine, oleme kõigest rääkinud... nüüdseks on sellest heast läbisaamisest vaid helge mälestus). Uute nn. sõpradega suheldes hakkas end meikima tugevalt, juukseid värvima ja mis... augustama (EMO-d on tema iidol). Olen tütrele lähenenud nii hea kui kurjaga, nagu hane selga vesi :( Olen kasvatanud teda üksinda, nüüd on mõistus ja jõud otsakorral :(

Mures lapsevanem

Vastus: Kärt Kase, psühholoog-pereterapeut, FIE Kärt Kirso Suhtenõustamine, www.suhteabi.ee

Kirjutate, et tütar on 15, seega on ta teismeline. On selge, et teismelised tahavadki vanematest eralduda, iseseisvuda, nii ei ole ka teie tütre soov iseenesest midagi imelikku. Sõbrannad muutuvad usaldusisikutena olulisemaks kui ema - see on normaalne ja mõneti teismeea paratamatus. Oma identiteedi otsimine ja määratlemine st kes ma olen, käib tihti ka läbi väliste muutumiste ning teatud asjade vastu protestimise. Mõistan siiski teie muret, et teie omavaheline kaugenemine tekitab küsimuse, kas ta läheb ehk halvale teele ja mõistan ka teie hirmu, et ehk te ei sekku piisavalt. On loomulik, et tütar saab teatud asju ise otsustada ja teha, aga on sama loomulik, et teatud asjades peab ta endiselt teie sõna kuulama. Soovitan siiski mitte käsu korras teatud reegleid kehtestada, vaid tütrega vesteldes, et te kuulaks tema arvamuse ära, aga ei tunneks tingimata kohustust selle järgi käituda. On hea kui saate paika panna, millal ja kaua ta tohib kodust eemal olla, kuidas ta oma äraolekust peab teavitama, kui see pole ette kokku lepitud, ning mis on karistused, kui ta kokkuleppeid eirab.
Ehk siis lubate tal teatud perioodil teha vähem oma meelistegevusi. Lapse kasvatamine üksi on raske töö ja olete väga tubli olnud. Kindlasti hoidke temaga kontakti ja uurige, mis mõtted ja soovid tal on, rääkige ka oma elust ja tegemistest kasvõi kord päevas õhtusöögilaua taga. Tütrele on oluline teada, et kui tal vaja on, võib ta teie poole pöörduda. Kui mure kestab, soovitan nõustaja juurde minna.
 

Küsimus: Kuidas säilitada rahulikku närvi ämmaga koos elades?09.04.2013

Tere! Mul on 1 aasta 3 kuu vanune laps ja elame lapse sünnist alates tema ema korteris. Minu jaoks häirivaid tegureid on mitmeid. Algusest peale on mind ärritanud see, kui ämm tuleb, võtab küsimata lapse ja läheb temaga teise tuppa ära. Seda on ka siis juhtunud, kui soojendan parajasti lapsele toitu, ämm võtab lapse ja läheb temaga oma tuppa mängima. Kord mehe juuresolekul võttis ka midagi ütlemata-küsimata lapse ja hakkas ära kõndima, kui mees küsis, et kuhu sa meie lapsega lähed nüüd niimoodi ja tahtis ise lapse sülle võtta. Ämm ei lasknud ja ütles et tema(!) laps on. Peale lapse sündi tulid mehepoolsed sugulased katsikule nii, et ämm lihtsalt ütles, et laupäeval tulevad. Minu teada korraldavad tänapäeval siiski vanemad katsikud. Mees ütles seda oma emale, aga tema vihastas ja lausus, et katsikutele tullaksegi ette teatamata. Mees on öelnud, et ta saab aru, et me peaksime omaette elama, aga ta mõtleb, et me ei tule rahadega välja, ema juures on mugavam - ema ostab söögi ja maksab kommunaale. Lisaks ostab ämm oma pojale veel riidedki selga. Kas on võimalik sellises olukorras kuidagi rahulikku närvi säilitada? Raskemaks teeb olukorra ka see, et ise olen vaikse ja tagasihoidliku iseloomuga.

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Olete kahtlemata keerulises olukorras - kuidas ämma juures elades ja tema toetust vastu võttes, selgemaid piire enda pere ja ämma vahel tõmmata. Aga oma pere heaolu nimel tuleb seda teha. Tundub, et vähemalt mehega olete selles osas ühte meelt. Enne kui ämmaga tõsised kõnelused ette võtta, peaksite mehega omavahel selgeks rääkima, mida soovite saavutada. Kui palju ja millist abi te ämmalt ootate ja millist käitumist üldse ei aktsepteeri.
Emaga sel teemal kõnelemise peab ikka teie mees ette võtma või vähemalt seda vestlust juhtima. Lapse sünd noorperre tekitab vanavanemates tihti ebarealistlikke ootusi ning vahel ka tunnet, et nende abi on hädavajalik. Kõigest sellest, mida tegelikult vajate ja ootate, tuleks avameelselt rääkida. Enamasti saavad vanavanemad aru ja rahunevad ka ise. Ämma vihastamisi ei tuleks hinge võtta (kui te muidugi ise talle pahasti pole öelnud), temagi peab oma elus peale laste suurekssaamist uued tegevused ja eesmärgid leidma.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Kuidas valikutes selgusele jõuda, kui mul on imetore turvaline suhe, kuid puudub säde?02.04.2013

Oleme praeguse kaaslasega koos olnud veidi alla aasta. Mind vaevab see, et ei tunne oma kaaslase vastu sellist "tõmmet", mida ma tundsin oma eelmise kaaslase vastu. Seni pikim suhe kestis mul paar aastat ja ma kiindusin sügavalt. Kuna olen ka ise suur mõtleja ja analüüsija, siis ilmselt seetõttu mul tema vastu tunded tekkisidki. Ta suutis mõelda palju avaramalt, kui paljud mehed, keda olin seni kohanud. Ta oli esimene mees, kes pani hoopis mind paika. Miski polnud ettearvatav, kõik oli huvitav. Tal oli selline mõttemaailm, mida ma polnud varem kohanud. See mees oli aga tegelikult halva iseloomuga, ütles mulle vahepeal väga halvasti, oli närviline ja kuri. Lõpetasin suure vaevaga (sest tunded olid endiselt olemas ja see piinas mind kohutavalt) selle suhte ära, sest mõistus ütles, et sellise inimesega näiteks peret luua pole õige ja turvaline.
Läks paar aastat mööda ja kohtasin oma praegust kaaslast. Väga tore mees, igati mind väärt, armastab mind, austab, on truu, hoolitsev. Aga mul puudub tegelikult see suur tunne, mis oli varasemas suhtes. Mu mees pole mulle füüsiliselt atraktiivne, pole ka "vastik", kuid mul puudub sõnuseletamatu tõmme, nimetagem seda kuidas iganes.
See on tegelikult õudne tunne, et sind armastatakse ja sina ei suuda vastu armastada. Mind piinab see tõsiselt. Samas on meil tohutult hea sõprus ja mul on temaga väga hea mõnus koos olla. Ta on parim sõber ja kaaslane. Tunnen end nagu tänuvõlglane, sest tema panustab minu jaoks suhtesse palju, aga mina ei suuda samaga vastata, sest see tundub võlts.
Sellist nii intiimsel, vaimsel kui sõpruse tasandil klappivust ei ole ma veel kohanud ja minu probleem seisnebki ehk selles, et ma ei tea, kas ma peaksin seda kõike ootama jäädes riskima üldse "ideaalsest" mehest ilmajäämisega või kuidagi ümber mõtlema oma praeguse suhte. Olen väga tänulik selle üle, et kohtasin oma praegust meest. Ta kohtleb mind väga hästi, teeks minu jaoks kõik, on väga armunud ja samas ka väga kannatlik. Ta ütleb, et on mind oodanud terve senise elu ja armastab mind. Temaga on hästi turvaline tunne. Minu poolt on meil kindlasti sõprus ja mingil määral ka vaimne side. Hea (lihtne) on koos olla, ta on uuendusmeelne ja aktiivne – omadustega, mis mulle meeldivad. Samas mul puudub selline sügav huvi tema vastu. Ma tunnen, et see huvi tekib inimeste vastu, kes on vaimsel tasandil väga arenenud. Pean silmas seda, et nad mõtlevad palju ja teise nurga alt. On leidnud mingid omad tõed. Ma saan asjale mõistuspäraselt vaadates aru, et tänapäeva ühiskonnas on ta haruldane leid. Ta oleks fantastiline isa ja hea kaaslane. Elu oleks rahulik ning ta toetaks mind kõiges. Meil on hea läbisaamine, ta armastaks mind ja mis kõige parem – ma saaks teda usaldada. See on nii oluline sellises maailmas, kus me elame. Kus väga paljud kooselud kestavadki vaid aasta, paar, kus pooled abielud lahutatakse. Midagi kindlat pole. Mulle aga istub turvaline väga hästi. Aga mu hinge närib see, et mul puudub sügav vaimne huvi ning kuigi ta on hea kehaehitusega ja ta pole mulle kuidagi "vastik", siis puudub mul ka kehaline tõmme tema vastu. Me tutvusime interneti teel ja mind paelus tema asjalik jutt. Ilmselt on ta suureks kontrastiks minu eelmise mehega võrreldes. Kui tema lausa ülistab mind, siis varem pidin ma vaeva nägema, et saada heakskiitu. Olen ka sellele mõelnud, et võib-olla pole mu praegune mees minu jaoks välimuselt ideaal. Ilu on mõistagi vaataja silmades, aga pigem räägin mingist "atraktiivsusest", mis kahe inimese vahel lihtsalt tekib või mitte. Temal tundub see tekkinud olevat, aga minul mitte. Tema keha minu keha ei sütita, ütleme siis nii.
Minu küsimus on, et sellises maailmas, kus pooled abielud lahutatakse, kuna "suur tunne sai otsa", kas peaksin enda tundevajaduse alla suruma ja üritama seda armastust leida mõnes tegevuses, hobis.. või peaks tunde ikkagi esikohale seadma ja riskima üksijäämisega? Kuidas oma mõtlemist suunata, et ei tunduks pidevalt midagi puudu jäävat suhtes hea mehega?

Vastus: Kärt Kase, psühholoog-pereterapeut, FIE Kärt Kirso Suhtenõustamine, www.suhteabi.ee

Tore, et enne kui suhe päris tõsiseks läheb, analüüsite, kas sellel on teie jaoks tulevikku. Miks on teie jaoks oluline kaasasid omavahel võrrelda ja just nii, et enam vähem ainuke omadus, mis eelmisel kaasal teie meelest hea oli, on praeguse kaasa ainuke negatiivne omadus ning see kuidagi kaalub kõik positiivse üles? Miks peate kõige olulisemaks suurt tunnet ja füüsilist tõmmet, miks arvate, et ilma selleta on elu poolik ja vähem õnnelik? Te ei pea võrdlema oma armastuse väljendusi ja tunnete määra enda ja mehe vahel, igaüks on nii nagu on. Kui tal on probleem, et ta tunneb, et te teda piisavalt ei armasta ning see teeb ta õnnetuks on üks asi, aga pole vaja tema eest vastutust võtta. Miks te ennast süüdi tunnete? Kust on pärit arvamus, et teie praegune suhe pole see õige suhe? Nagu näete on mul rohkem küsimusi, kui vastuseid, mis tähendab, et küsimus on piisavalt keeruline, et seda on parem nõustamisel käsitleda.
 

Küsimus: Kui 5-aastane poiss ei taha süüa, kas me siis oma sundimisega teeme veel asja hullemaks, kuidas käituda?26.03.2013

5-aastane poiss ei taha süüa, kogu aeg sunnime ja laps on hakkanud veel vähem sööma. Vahel tekkivad kõhuvalud.
Kas me teeme suure vea selle sundimisega ja pidavalt söögist rääkimisega? Kuidas käituda?

Vastus: Kärt Kase, psühholoog-pereterapeut, FIE Kärt Kirso Suhtenõustamine, www.suhteabi.ee

Tere!
Millal laps hakkas vähem sööma ja millega seoses? Kui samal ajal toimus midagi kurvastavat, siis ehk võib see olla pigem reaktsioon kui see, et ta tegelikult ka süüa ei taha. Kindlasti otsene sundimine asja paremaks ei tee. Tundub, et tal on tõrge ja see veel süveneb sundides. Kui tegemist on lihtsama probleemiga, siis võib abi olla sellest, et kui ise perena sööte, panete talle ka taldriku ja natuke sinna midagi peale või siis mitte ning keskendute ise söömisele ja näiteks vestlusele. Kui laps on näljane, siis päris ruttu st ehk mitte esimesel korral aga varsti, võib juhtuda, et ta võtab ise midagi ning kui keegi seda eraldi tähelepanu alla ei tõmba, siis võtab veel ja söömine taastub. Sobida võiks ka jõukohaste tegevuste läbi kaasamine toidu valmistamisesse, aga samuti ilma suurema kärata. Võib ka mõelda nii, et kui muidu on kõik vanemate kontrolli all, siis söömine on väheseid asju, mida laps saab ise kontrollida. Küsimus on, et miks tal on vaja seda teha.
Täpsemalt saab vastuse koos pereterapeudiga. Kindlasti kui vastuvõtule tulla, siis tulla terve perega st ema, isa, laps st kõik need, kes selles kodus elavad ja lapsega igapäevasel kokku puutuvad. Edu!
 

Küsimus: Mida teha, kui vanemad ei lepi minu samasoolise suhtega?18.03.2013

Ma olen 19-aastane neiu ning olen mõnda aega juba suhtes tüdrukuga. Mu ema sai sellest alles hiljuti teada ning on teinud mulle selgeks, et kui tahan selle tüdrukuga koos olla, võtan ma asjad ja nad isaga on jäänud ühest lapsest ilma. Ta väidab, et ma ei ole kunagi tüdrukute poole hoidnud ning olen hetero, seega on see ravitav. Ehk et ma pean ütlema suhtest lahti. Kuid kuidas ma saan sedasi teha? See ei ole ravitav! Ma olen endas läbi mõelnud, et võib-olla ma olen homoseksuaal, miks muidu mind poisid ei ole eriti huvitanud, ma vihkan mehe ja naise seksuaalteemasid. Mul oli poisiga suhe, ta oli täiuslik inimene, kuid nüüd võrreldes suhet tüdrukuga, leian, et ma ei armastanudki seda poissi. Poiste vastu ma pole kunagi tahtnud seksuaalsust välja näidata, see on mu jaoks vastik, kuid mu tüdruku puhul ei ole nii. Ma ei tundnud läheduse vajadust tolle poisiga, sundisin end teda armastama, sest ta oli tõesti hea ja hooliv inimene. Ema ütleb seepeale, et ju ei olnud õige poiss ta su jaoks. Ma riietun väga poisilikult, poodides mulle ei jää ükski tüdruku riietusese silma, värvilised suured pusad, laiad teksad, mida kannan vaevalt puusade peal ning jalas ketse. Mulle on tänaval ligi astutud ja küsitud, hei, kas sa oled poiss wä. Ma ei tee sellest välja, sest ma täiesti mõistan, miks nii mind nähakse ja see ei häiri mind. Kui ma ise olen rahul siis on kõik korras. Emale, isale muidugi ei meeldi mu riietusstiil. 
Ma ei saa ka öelda, et ma vaatan tüdrukuid, mitte just nii, aga oma tüdrukut ma armastan üle kõige. Ka tema ei ole tüdrukute vastu huvi tundnud, kuid meie suhtlemise alguses ma märkasin, et see on nii teistmoodi läbisaamine. Ta on nii eriline, ainult teda ma näen sedasi. Ma võiksin terve raamatu kirjutada, kui väga ta mulle meeldib ja mis tema eriliseks teeb... ma ei ole mänginud tüdrukute mänguasjadega väiksena, autod liivakastis köitsid mind alati. Ma tean autodest palju, võin iga autoasjatundjaga vestelda tunde erinevatest autodest, samuti siklitest. 
Ma olen nädal aega emaga vaielnud ja kordamööda nutame... Ema ütles, et ei ole siin midagi, lõpetad kevadel gümnaasiumi ja lähed kõrgkooli, käid trennides ja tegeled erinevate huvidega, võtad aja, et endas selgusele jõuda. Su tüdruk läheb oma teed, ta ei tule sinna linna, kuid te võite neti teel suhelda. Ta ei näe mitte mingit varianti, et ma selle tüdrukuga koos korteri üürin ning koolis käin, sest ta ei toeta seda suhet. Tegelikult on meil lennupiletid ostetud Uus-Meremaale, et aasta enne kõrgkooli seal puhata ja maailma näha. Ta keelab isegi mul väikse õega suhtlemast siis, kui ma valin tüdruku. Nad ei taha minust seni midagi teada, kuni ma pole koju tagasi tulnud ja olen "ebanormaalne". Ta ütleb, et mingisugust homoseksuaalsust me ei hakka siin aretama. Käid selle kooli ära ja siis vaatad, mida tahad. Aga saage Teie palun aru, et ma ei taha nii. Ma ei näe teed, et ma läheksin laiali tüdrukust. Ma ei tee seda mitte mingil juhul! Kuid kui ma jään temaga kokku, siis ei toeta mind pere enam, nad isegi ei suhtleks muga enam. Kas on tõesti see nii suur viga, et ma temasse armusin, see lihtsalt juhtus ju nii. Ema ütleb, et ma pean andma selle võimaluse neile isaga, et ma ei oleks tüdrukuga suhtes. Asi ei ole selles, et ma ei armasta oma peret või et ma tahan halba neile, ei, üldsegi mitte, lihtsalt asi kujunes iseenesest nii. Ema vihkab seda tüdrukut, sest tema meelest ta on teinud siinse pere elu põrgus. Ma olen kogu aeg internetis temaga suhtlemas, sest ta elab Soomes. Mul on nii kahju emast ka, ma saan tast aru, kuid ma ei jäta ju oma kaaslast. Ma tõesti ei tea, mida teha. Ma leian, et ema vajaks spetsialistiga rääkimist, et ta suhtumist muuta, et ta veidikenegi saaks minust aru ning jätaks mulle võimaluse temaga koos olla ja perega läbi saada, kuid ta leia, et tema abi vajaks. Ma ei taha valida pere ja mu tüdruku vahel! Ta ei või sellisesse olukorda mind panna. Mida teha? Võiksime ehk vestelda emaili teel, ma ootan väga Teie abi!

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Kui ma Teie kirjast õigesti aru saan, siis Teie armastatu samasoolisus on Teie perele alles värske uudis. On pigem harv, et vanemad seda uudist rõõmuga tervitavad ja sellest mingit probleemi ei tee. Seetõttu on ilmselt kõige mõistlikum neile aega anda ja mitte oodata, et koheselt teineteisemõistmiseni jõuate. Vahel läheb selleks aega mitmeid aastaid ja küllap on vanemaid, kes oma lapse samasoolise armastatuga kunagi leppida ei suuda. On Teie valik, kas elate elu, mida Teie vanemad Teile valinud on, või lähete oma rada. See valik ei ole loomulikult kerge. Kui võimalik, tulevad kasuks avameelsed vestlused vanematega, kus mõlemad pooled saavad sõnastada oma tundeid ja mõtteid. Ultimaatumid ja ägedad nõudmised kindlasti asja edasi ei vii.
Abi oleks kindlasti ka spetsialistiga vestlustest.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Mida saaksin ette võtta kui olen oma elukaaslase 10-aastast last kartma hakanud?11.03.2013

Olen 21-aastane noor neiu. Mul on 4-aastane laps ja olen kolm aastat elanud koos endast 16 aastat vanema mehega, kellel omakorda on 10-aastane laps.
Probleemiks on minu ja kasulapse suhted. Nimelt olen märganud suuri muutusi minu kasulapse suhtumises minusse. Suhtumine muutus nii umbes aasta tagasi. Tema emaga on meil suhted keerulised, pigem võiks tegelikult öelda, et suhted tema emaga on väga vaenulikud. Ja nüüd mul on tunne, et kasulapse ema on pööranud last minu vastu. Suhted kodus on sassis, mees on nagu puuga pähe saanud ja ei näe/ei taha näha, mida kasulaps minuga teeb. See vastuhakkamine on kasulapse puhul võib-olla et isegi normaalne, aga kuidas ta mind ja minu last on hakanud kiusama, see teeb mind juba murelikuks. Mehel raske aeg ka ilmselt ja seega ei taha ma teda sellega palju koormata. Kuid natuke toetust kuluks ära küll. Ma leian, et ei oleks õiglane kui kasulapse kiusamine lõpeks sellega, et kolin lihtsalt ära ja jätan mehe, kellega koos on mul olnud nii imelisi aegu. Olen palju mõelnud saada temaga laps kuid nüüd kui ma näen kasulapse vaenu minu ja minu pisikese vastu, siis ei julge ma sellele enam mõeldagi. Äkki veel juhtub midagi hirmsat. Uskumatu aga ma kardan seda 10-aastast last. Muidugi ka tema ema, ilmselt too naine tõesti teeb kõik, et mu elu põrguks muuta, kuid mida siis teha? Alla anda ja kannatada või mida?
Ja kuidas saaksin ma vähemalt lapsi omavahel lepitada? Et kumbki ei kannataks.
Ette tänades

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Nagu õigesti aru saanud olete, on kasulapse käitumine mõistetav arvestades tema jaoks ülejõukäivat olukorda, kus ema ja isa vahelised suhted on keerulised ja vaenulikud. Teiega suhetes kannab kasulaps edasi oma ema emotsioone ja see on talle tegelikult kahjulik. Teie antud olukorras palju muud teha ei saa kui vaid rääkida oma mehega. Ainult tema saab korrastada suhteid eksnaise ja tütrega. Keerulist olukorda, milles oma lapsega hetkel olete, ei maksa kindlasti mehe eest varjata. Teie ei saa mehe lapsele vanemaks olla ja tema käitumist korrigeerida. Heal juhul saate temaga mõne aja pärast ehk sõbrasuhted sisse seada. Kõik mis puutub lapse kasvatamisse ja nõudmiste seadmisesse, on tema isa ülesanne.
Seega võtke tõsine jutuajamine oma mehega ette ja aidake end ja oma mehe tütart. Tegelikult ei taha ka see väike 10-aastane praeguses olukorras olla.
Kui ise hätta jääte, siis soovitan pereterapeudi konsultatsiooni.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Kas selgitaksite, mis on kohtupsühholoogiline kompleksekspertiis?05.03.2013

Sooviks teada mida tähendab kohtupsühhiaatria - kohtupsühholoogiline kompleksekspertiis, kui kaua see aega võtab, hea kui saate lahti seletada.

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Mina ei ole küll selle valdkonna spetsialist, kuid lihtsalt seletades on kohtupsühhiaatriline/psühholoogiline ekspertiis kohtu või politsei poolt määratud toiming, mida viib läbi ekspert. Ekspertideks on selleks määratud spetsialistid - psühhiaatrid ja kliinilised psühholoogid. Ekspertiisi käigus peavad eksperdid vastama kohtu poolt esitatud küsimustele. Näiteks, kas inimene oli süüdiv seadusevastast tegu sooritades. Psühhiaatrist ekspert tavapäraselt vestleb uurimisalusega ja annab selle alusel oma hinnangu, samuti tutvub psühhiaatrilise haiguslooga (kui see olemas on). Psühholoogist ekspert võib lisaks vestlusele läbi viia ka uuringuid hindamaks uurimisaluse isiksust või kognitiivset funktsioneerimist. Kompleksekspertiis tähendab seda, et hinnangu uurimisalusele annavad nii psühhiaater kui kliiniline psühholoog.

parimatega,
Siiri Tõniste