Paari- ja peresuhted

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas lapsevanemal on õigus keelata alaealist last sõbraga kohtumast?03.06.2014

Tere,
Nimelt on selline küsimus, et kas lapsevanemal on õigus keelata alaealisel 14-aastasel tütrel saada kokku 18-aastase sõbraga, mõeldes ise kokkusaamistel kõige hullemaid tagajärgi? Üks vanematest keelab, teine on erapooletu.
Kas on Lastekaitseseaduses mõni paragrahv, mis annab vanemale sellise õiguse, piirata alaealise lapse vabadust päevasel ajal.
Mis võivad olla tagajärjed tema keelu eiramisel, peale perekonnasiseste probleemide?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Lastekaitseseadus on internetis vabalt saadaval. Soovitan sellega tutvuda.

Pereterapeudina Teie olukorda vaadates tundub mulle, et olete väga hädas ja küllap tunnete abitust oma teismelise tütrega toimetulekuga seoses. Kui mõte läheb juba väliste jõudude kaasamise peale, siis peab Teie meeleheide küll suur olema.
Nii juhtub tavaliselt olukorras, kus üks vanem on lastega seoses ülevastutav ja teine vanem eemalseisja. Mida enam Teie tütart piirate, seda lubavam peab teine vanem olema, et tasakaal peres säiliks.
Minu soovitus Teile oleks - oma tütrele keskendumise asemel püüdke leida ühist keelt oma partneriga. Kasvõi tütrega toimetulemise osas. Kui teie vanematena koostööd ei tee, siis pole lootustki, et teie tütar hakkaks teiega koostööd tegema. Koduste pingete eest soovib ta mõistagi põgeneda sõbra juurde.

Teismelisega kontakti saamiseks ei toimi enam väikelapsele sobilikud meetodid (a la "mina tean , mis sulle hea on"). Teda tuleb kuulata ja mõista ning vastastikku sobilikke kokkuleppeid teha. See võib olla raske ja harjumatu. Kui võimalik, võiks ka pereterapeudi või koolipsühholoogi abi kasutada.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Kas mehel on sünnitusjägne depression?03.06.2014

Oleme koos olnud u 10 aastat, mõlemal varasem pereelukogemus ja laps. Kõik normaalne seni, kuni mees 2 a eest hakkas peale käima, et meil oleks ka ühine laps. Kuna vanust juba oli, siis ei olnud mina sellest ideest eriti vaimustatud, siiski võtsin asja ette ja nüüd on meil tütreke. Raseduse aeg oli aga raske, sest mehel tekkis siis uus "armastus", keegi, kes teda imetles ja suu ammuli vaatas, kaks korda temast noorem. Minu suhtes muutus ta aga tõrjuvaks ning verbaalselt kurjaks. Elasin seda sügavalt läbi, sest just sel ajal ootasin mõistmist, tuge ja lähedust. Laps sündis enneaegselt ja päeval, kui haiglasse sattusin, veetis tema juba sama õhtu oma uue armastusega, häbenemata seda mulle isegi öelda. Haiglast koju tõi ta meid küll ära, kuid ei lilli, rõõmu silmis ega muud märki, et oleme talle kallid. Nagu oleks poest mingi asjakese ostnud, tõstis ta kandetoolis lapse tuppa ja läks kööki helistama - hääletooni arvestades - oma armastatule, et õhtuks kohtumist kokku leppida. Ja selline ükskõiksus siiani. Kui küsin, siis ütleb ta, et ta ei tea, mis temaga on, oleme kui kaks tere-naabrit. Vahel ikka aitab mind - tütrekest sülle võttes, aga mitte mingisugust lähedust meie vahel ei ole ega ka rõõmu tema silmis tütrekese üle, kes imeläbi on terve ja tubli (arvestades enneaegsust). Varsti laps juba kolmekuune ja ma kaalun tõsiselt lahkukolimist, sest mees ei tea ikka veel mida teha, on norus või verbaalselt kuri. Küsimused: Kuna me ei ole reg.abielus, kas lahkudes on mul mingeid varalisi õigusi, et alustada uut elu oma lastega ja temata? Millest peaks üldse alustama, et saaksin tagasi oma väärikuse naisena, tõuseks taas mu enesehinnang jne. Praegu ei oska ma mitte kuidagi asja lahendada, kuna ta ei räägi minuga neist asjadest. Ainus selge ja korduv küsimus on temalt: mida sa minust tahad? Minu jaoks oleks lahenduseks eraldi elama minna, kuid selge on see, et ma ei saa seda ilma rahalise toeta teha, sest emapalgast ei piisa. Kas mul on õigus temalt nõuda sellist tuge? Või on ehk lootus, et TEMA sünnijärgne depressioon ehk möödub ja ta mingil hetkel meie jaoks taas olemas on meie elus?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

See osa küsimustest, mis puudutavad rahalisi nõudmisi, peaksite esitama perekonnaõigust tundvale juristile.
Ehk leiate oma küsimusele vastuse ka juba varasemalt vastatud küsimusi üle vaadates.

See mis Teie mehega toimub, võib olla nii depressioon (seda peaks siiski psühhiaater dignoosima) kui illusioonide purunemine. Sageli võib mõte uuest lapsest varjata rahulolematust suhtega, loodetakse, et laps toob uue hingamise ja suhe paraneb. Tegelikkuses lisab see pingeid veelgi. Kõrvalsuhe on üheks võimaluseks paarisuhtes tekkinud pinget maandada.

Parimaks lahenduseks antud olukorras oleks mehega aus ja avameelne vestlus teie suhtest. See peaks toimuma ilma süüdistusteta ja üksteist kuulates. Paremini tuleb see välja paariterapeudi vastuvõtul.

Kui mehega aga kontakti ei saa, siis jääb Teil üle kuulata oma sisetunnet ja talitada selle järgi. Kui praegune suhe Teid ei rahulda, siis lahkuda. Ehk Teie kindlameelne tegutsemine "äratakse mehe ka ellu" ja võimaldaks mingitki sisulist vestlust alustada.

Jõudu soovides,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Kas tunded saavad üleöö kaduda?03.06.2014

Tere, olen 21 a, mul on väike 8-kuune laps, mure siis selline, eelmine aasta jaanuaris sain teada, et olen rase, aga samal ajal läksin just lahku oma lapse isast, sest ta pettis mind, mingi nädal hiljem sain tuttavaks väga meeldiva noormehega, saime kokku esimest korda siis kui rasesana arvele käisin võtmas, loomulikult rääkisin talle kohe ära, et olen rase, tookord ta oli sellega rahul ja ütles, et see väga tore jne. Suhtlesime ja saime kokku veel vahepeal, mingi hetk ta ütles mulle, et ta on minusse armunud jne, ja tookord teda ei häirinud see, et olen rase, tahtis ikka minuga suhet, nii siis otsustasime suhtesse minna, olime juba suhtes, ta käis mul külas, oli öösel, kõik oli väga tore, kolisime kokku, eelmine aasta septembris sünnitasin pisipoja. Kui veel haiglas olin, tuli tema mulle sinna külla, oli ka öösel, ühel päeval üllatas ta mind kui tõi mulle sõrmuse, ütleme, et siis kihlasõrmuse. Olin väga õnnelik, tegime isegi plaane abielluda ja oma kodu soetada millalgi, kuni siiani oli kõik enamvähem hästi, üleeile oli ka veel kõik korras, lihtsalt järgmisel päeval ütles ta mulle, et me peaks lahku minema, kuna ta arvab, et muidu jätan mina tema maha mingi aeg, sest mul võib üle visata, et ta kogu aeg arvutis on, veel ütles, et tal osas tunded kadunud. Kui küsisin, mida ta oma elult üldse tahab, ei osanud ta vastata, ütles, et ei tea, küsisin veel, et kas see talle endale haiget ei tee kui lahku läheme, ütles, et ikka teeks, mina ei tea, mis on, ma ei suuda välja mõelda miks ta nii teeb? Ma ju ei heida talle midagi ette, ta saab kõike mida tahab, teen kõik ette taha ära, ma ei saa aru mis toimub, tunded ei saa ju üleöö kaduda? Ma ju tean, et ta armastab mind, ma ise usun, et asi on selles, et ta ei käi tööl ja ei pea ise midagi tegema, nii tal polegi muud teha kui arvutis olla, kuna mul veel lube pole, siis ei ole võimalust eriti väga kuskile minna ka, võib-olla kui oleks load, saaks koos perega kuskile minna, koos midagi lõbusat teha, praegu selline rutiinne elu, võib-olla see on ära tüüdanud. Ma ise usun, et asi paraneks kui rohkem liikuda saaksime, või milles võiks asi olla? Leppisime kokku, et üritame suhte korda saada? Mida ma tegema peaks, et suhe toimiks? Ma ei taha teada kaotada, armastan teda liiga palju ja ei taha enam ise ka haiget saada, olen juba piisavalt saanud. Mida teha?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Teie suhe on kestnud just parasjagu nii kaua, et alguse uudsus on kadumas ning esialgsed joovastavad tunded taandumas. See periood on sageli kriitiline paari jaoks, eriti juhul kui eeldatakse, et tunded ei peaks muutuma. Muutuvad, ja see on normaalne. Parimal juhul õpitakse üksteist paremini tundma, kohanetakse üksteise vajadustega ning tunded muutuvad rahulikumaks ja sügavamaks.

Mis Teie kirjast silma torkab, on see, et kirjutate - "ma ju ei heida talle midagi ette, ta saab kõike mida tahab, teen kõik ette taha ära.." Pealtnäha võib tunduda ju tore elu - saad kõik mis tahad, midagi tegema ei pea, kuid paarisuhtes tekitab see väärtusetuse tunnet.
"Milleks mind siis vaja on, kuid ta kõigega ise hakkama saab?" Nii võiks Teie elukaaslane küsida. Teie sõnul on ta lausa väljendanud hirmu, et võiksite ta maha jätta, kuna ta midagi ei tee. Kui kohtlete teda kui last, tehes tema eest kõik ära, ei saa ta tunda end Teiega võrdväärse partnerina.

Mida saate teha? Arutada omavahel ja jaotada perega seotud kohustused omavahel võrdsemalt. Ehk vajaks ta toetamist selles osas, et tööd otsima hakata. Kui usaldate teda mehena rohkem, siis suudab ta Teid naisena hoida ka enam.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Mida teha, tüdrukul kadusid tunded mu vastu?28.05.2014

Olime peaaegu 2 kuud koos, ta ütles nädal enne kui lahku läksime, et armastab mind, aga siis järsku tahtis lahku minna. Hetkel loodab ka tema, et kõik taastuks ja saaks koos olla õnnelikult, aga ma ei suuda igavesti oodata, raske on olla talle kui sõber, tahaks teda suudelda ja kõike muud. Temata väga raske elada, kõik on nii halvasti läinud, ma ei suuda teha midagi, mõtted ka ainult temalt koguaeg ja teised ei huvita üldse. Vahepeal ta ei vastanud mu tunnetele ja tahaks, et ta näitaks oma hoolivust välja. Aga hetkel on kõik peaaegu läbi. Ma ei tea enam mida teha, mida ma tegema peaks?

Vastus: Kärt Kase, psühholoog-pereterapeut, FIE Kärt Kirso Suhtenõustamine, www.suhteabi.ee

Tere!
Te küll kirjutate, et olite pea kaks kuud koos, aga kirjast ei tule välja kui kaua te lahus olete. Mida kauem ollakse inimesega koos, seda kauem võtab ka aega, et harjuda ilma temata elama. Nii et kui kirjeldate, et teil on tema vastu tugevad tunded, siis loomulikult suhte lõppemine ei tähenda, et ka tunded lõppevad. On normaalne, et te tunnete kaotusvalu, kurbust, et kõik on mõttetu, et need asjad mis enne rõõmustasid enam seda ei tee jne. Minu pädevuses ei ole vastata, mida te peate tegema, sest ma ei tunne teid ega teie suhte detaile, aga üldises mõttes kui suhe lõpeb, siis tulebki anda aega endale seda taga leinata ja julgeda olla kurb. Siis elate need tunded läbi ja saate mingil hetkel jätta kurbuse selja taha. Hea on kui tegelete nende asjadega, mis on teil enne meeldinud ning alguses vajadusel kasvõi natuke sunnite end. Teil on vaja aega, et sündmuste käiguga harjuda ja leppida. Üks asi, mis kindlasti aitab filosoofilises plaanis, on see, et püüdke olla rahul ja rõõmus üksi st elada ise sellist elu nagu tahate, mitte et olete ooterezhiimil. Kui siis leiate kellegi, kellega seda jagada, on tore ja kui te ta kaotate, ei kaota te kõike. Kui panete vastutuse oma õnne ja rahulolu eest teisele, siis see on suur koorem ja raske kanda. Paljuski vastab see ütlus tõele, et ise oma õnne sepp. Toetuge oma lähedastele, laske neil aidata ja lohutada, siis on ka kergem. Edu teile ja õnne!
 

Küsimus: Mida teha, kui 19-aastane poeg tööd ei otsi, koolis ei käi, kodus midagi ei tee, tuleb-läheb kuna tahab?27.05.2014

Tere,
Tõsine mure on 19-aastase poja pärast. Olen teda üksinda kasvatanud ja töö kõrvalt pole kahjuks olnud piisavalt aega ega vahel ka tahtmist tema tegemisi ning koolitöid kontrollida. Tihti lõppes see suure tüliga, sest tema väitel polnud midagi teha ja e-koolist nägin midagi muud. Siis ütles, et õpetajad valetavad. Kui läbi suure tüli käskisin koolitööd ära teha, siis läks vihale ja tagus oma kooli lauale augu sisse või lõi arvutitooli vastu põrandat puruks. See tähendab, et ta lõpetas 7. klassi kordusaastaga, peale seda kolisime välismaale elama. Ta läbis kenasti integratsiooni klassi, leidis kiiresti sõpru, õppis poole aastaga uue keele suhtlustasandile ning vanuse poolest (ja kehvade Eesti hinnete tõttu) tulnuks hakata otsima firmat, kes ta praktikale võtaks ning ametiõppel toetaks. See eeldas CV koostamist (kooli poolt oli mentor, kes abistanuks, poeg seda aga kasutada ei soovinud), internetis kindlalt leheküljelt firmade läbihelistamist ning oma andmete edastamist. Iseseisvalt ei teinud ta midagi, istusin kõrval ja lasin helistada. Siis saime lõpuks mõned kohad kus nö proovinädalal käia. Praktikale teda ei soovitud. Saatsin ta tagasi Eestisse, et läbiks vähemalt kutsekoolis ilma haridusnõudeta eriala - ei meeldinud kuna esimesel praktika päeval pandi garaaži koristama. Edasi magas vaid õpilaskodus kuni jõulude ajal välja visati koolist. Käis paaris kohas tööd proovimas kuid magas hiljemalt teisel päeval sisse ja sinna see jäi. Nüüd on tagasi kodus, tööd ei otsi, koolis ei käi, on üks sõber kellega kohtub. Kodus midagi ei tee, tuleb kuna tahab, läheb kuna tahab. Iga asja peale ärritub koledalt, peksab käsi-jalgu vastu mööblit või seina. Hiljuti oli just labakäsi 3 nädalat paistes. Kui arutame, et prooviks mõned firmad läbi käia, et tööd leida kasvõi suveks siis ütleb, et homme tegeleb sellega. Seda homset aga ei juhtugi. Või hakkab kätega vastu pead taguma ning korrutab, see pole normaalne, see pole normaalne, jätke mind rahule ma tahan puhata ka millalgi....jne. Ning siis nutab oma toas, et ta ei saa aru miks me tal elada ei lase, miks tal ei ole hoolivat ning toetavat perekonda. Lisaks on tal söömisega midagi viltu. Tal ei teki nälja tunnet. Võib olla päevi söömata (kui lähen vara tööle ja tema magab ning õhtul on ta juba majast väljas pole ka võimalust seda meelde tuletada), joob vaid vett ning siis kui sööb (minu meeldetuletusel) midagi, oksendab välja. Oksendab ka siis, kui tüli on olnud. Käime mehega mõlemad tööl, poeg ärkab lõuna ajal või hiljem, (sööb vahel harva midagi või joob kohvi) ning läheb rattaga sõitma (see on ta lemmik tegevus) päevitama või saab sõbraga kokku. Kõiki ühiselamise reegleid lihtsalt eirab ning ainult süüdistab. Taskuraha ta ei saa juba ammu, sest kodutöödes ei aita ning tööd ega kooli ei otsi. Meil mehega on jõud ja mõistus otsas. 4 kuud on ta kodus olnud ja ütlemata ei tee midagi. Vaatab arvutist filme või mängib mänge. Internetiühendust tal kodus kasutada pole võimalik, sest mängis onlines hommikul 3-4-ni. Aga internetti saab linnas erinevatest kohtadest. Kodus on niikaua rahulik kui me ei ärata teda hommikul ning ei küsi mida ta päeval teinud on. Mida teha ja kuidas on meil võimalus aidata sel noorel inimesel oma tee leida ning oma elu alustada?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Nagu kirjast välja loen, olete mures oma täiskasvanuikka jõudnud poja pärast, kes vanusele vastavat vastutust ei võta ning oma sotsiaalses arengus toppama on jäänud. Lisaks loen välja, et tegemist võib olla tõsise söömishäirega, mis vajaks kindlasti psühhiaatri konsultatsiooni.
Nagu ka ise kirja alguses mainite, on teie suhetes pojaga juba varakult midagi valesti läinud ning tema praegune kurbus on seotud tundega, et temast ei hoolita ega toetata. Sellise tundega noortel on väga keeruline täiskasvanuellu astuda, sest neil pole vajalikku kompetentsuse tunnet ega positiivseid kogemusi, kuidas raskustega toime tulla. Need kogemused omandatakse vanemate toel lapseeas.
Mida nüüd praegu teha saaks? Teie poeg vajab suure tõenäosusega kinnitust nii tegudes kui sõnades, et hoolite temast ka siis, kui tal asjad elus koheselt ei õnnestu. Ta vajab suures koguses Teie toetust, julgustust ning ärakuulamist.
Selleni pole lihtne iseseisvalt jõuda. Seega soovitan pereterapeudi poole pöördumist. Lisaks nagu eespool mainisin, oleks minu hinnangul psühhiaatri konsultatsioon vajalik.

Soovin Teile jõudu ja usku oma pojasse,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Kas inimest võib sunniviisiliselt hoida psühhiaatriakliinikus, kui ta on ise sinna vabatahtlikult läinud?15.05.2014

Tere,
Kas inimest võib sunniviisiliselt hoida psühhiaatriakliinikus, kui ta on ise sinna vabatahtlikult läinud? Ning kas ja kuidas ta saab sealt ära?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Patsienti saab tahtevastaselt raviarsti otsusega haiglas hoida vaid 48 t. Näidustusteks on patsiendi seisund ning ohtlikkus kas endale või teistele. Pikemaajaline tahtevastane ravi saab toimuda vaid kohtuniku otsuse alusel ning see toetub sõltumatu ekspertarsti hinnagule.
Kohtuniku otsus on raviarstile võimalus patsienti ravida mitte kohustus. Seega patsiendi haiglast väljakirjutamine sõltub raviarsti otsusest ning loomulikult patsiendi paranenud seisundist.
Minu soovitus on teha pereliikmena koostööd raviarstiga ning eelkõige usaldada arsti, kelle eesmärk on patsienti aidata ja tema seisund stabiliseerida.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Mida pean tegema, kui minu 8-aastane poiss tahab kodust ära minna?14.05.2014

Tere
soovin teada, mida pean tegema, kui minu 8-aastane poiss tahab kodust ära minna?

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Nii vähese informatsiooni põhjal on raske öelda. Kõige lihtsam vastus oleks - rääkige oma lapsega. Küsige temalt, mis teda vaevab. Võimalik on, et laps tunneb ennast kodus halvasti peresuhetest tulenevate pingete vm. pärast. Laps võib kasutada ka väljendusviisi ( a la "lähen minema" ), mida sarnases olukorras on kuulnud täiskasvanuid kasutavat.
Pereprobleemide puhul soovitan pöörduda pereterapeudi poole.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Mida ma saaksin selle heaks teha, et isa suhtleks oma lapsega?08.05.2014

Meil on 2-aastane poeg. Isa lahkus meie juurest, ta pole avaldanud soovi lapsega suhtlemiseks. Mina soovin, et isa suhtleks oma lapsega. Mida ma saaksin selle heaks teha?

Vastus: Kärt Kase, psühholoog-pereterapeut, FIE Kärt Kirso Suhtenõustamine, www.suhteabi.ee

Tere!
Tänan küsimuse eest! On tore, et soovite, et vaatamata lahkuminekule, jääks pojale alles mõlemad vanemad. Kahjuks pole teie kirjas taustinformatsiooni, mis aitaks teile õiget nõu anda. Hetkel oskan mõelda ise kahe asja peale, miks mees lapsega ei suhtle. Üks on see, et kui laps on väike ja toimub lahkuminek, siis lahkuja tihti ei taha eks-kaasat näha, mistõttu ta jääb ka siis lapsest eemale. Siin võiks lahenduseks välja pakkuda, et ta võtab lapse ja viib ta siis kas õue mängima või oma uude koju mitte ei jää oma endisesse koju, kus võib olla ebamugav kõigil ja lapsele segadust tekitav.
Kui täheldasite, et mees peab veel isaks olemist õppima juba kooselu ajal, siis peaksite andma vihjeid ja kui see sobib olema eeskujuks, mida temaga ette võtta. Mõni osa ei oska väikese lapsega midagi pihta hakata eriti kui koosoelu ajal on pigem naine lapsega tegelenud. Meeste vahel suhtlemiseks sobivad hästi kõiksugu tegevused: torni ladumine, lego ehitamine, ka päris tööd nagu puurimine, naela toksimine - seal saab ta aidata või seda mänguasjadega imiteerida. Õues saab mänguväljaku atraktsioone proovida või jalutada ning käbisõda teha vms.
Kindlasti võiksite talle näiteks meili teel saata lapse arengu aruandeid, et mida ta on õppinud, võibolla mõne pildid või video, et ka nii seda suhet hoida. Kui huvi on, võiks ka Skype teel aegajalt videokõnesid teha, aga kõige selle juures oleks kõige parem teatud regulaarsus. Nii väikese lapse puhul võiks nädalas korra kindlasti kohtuda, et suhe alles jääks. Kui kontaktid on väga ebaregulaarsed, siis see tõenäoliselt muserdab last, eriti kui lubadusi ei peeta. Nii et kõige pealt oleks siiski oluline teada saada, mis isa oma pojaga suhtlemast takistab ning püüda neid eemaldada. Kui tahe on olemas ja võimalus ka, siis võiks asjad hästi minna. Soovi korral võita nõu pidada nõustaja või ka lastekaitsega, kellel suhtluskordadega on palju kogemust ning ehk oskavad teile sobiva skeemi välja pakkuda. Soovin edu!
 

Küsimus: Kuidas naisega ära leppida peale kogemata juhtunud solvangut?13.04.2014

Kogemata olen kolm korda naist solvanud purjus peaga. Ei tahaks temast ilma jääda, armastan teda väga, ta ei taha rääkida sellel teemal, mina aga üritan kõike parandada. Ütleb, et tunded on kadunud. Mida teha, mida soovitate mul ette võtta, et see uuesti ellu äratada. Ütleb, et tahab niisama olla, kuigi ta elab probleemid endasse ja ei räägi nendest.

Vastus: Siiri Tõniste, kliiniline psühholoog-psühhoterapuet, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinik, www.pereterapeudid.ee

Tere,

Kahjuks on nii, et välja öeldud sõnu tagasi võtta ei saa ning väide, et "tegin seda kogemata" täiskasvanute maailmas tõsiseltvõetav ei ole. Tekitatud kahju võite püüda heastada, kuid selleks kulub vähemalt 5 korda rohkem positiivseid tegusid kui on olnud solvavaid sõnu. Mis Teie naise südant soojendaks, teate ainult Teie ise - ehk oleks selleks alkoholist loobumine? Ning veel on tähtis - loevad ainult teod, mitte vaid sõnad.

parimatega,
Siiri Tõniste
 

Küsimus: Mida teha, kui 5-aastane laps räägib üksikasjalikult, kuidas ta ennast lõikuma ja muid enesevigastusi tekitama hakkab?01.04.2014

Tere.
Läksime mehega lahku mõned kuud tagasi, lapsega kohtumiste korraldamine on olnud vaevaline, mees kisub tüli ja kaebab iga asja peale lastekaitsele, et mida mina kui ema pidevalt valesti teen.
Laps on peale isaga kohtumistelt tulekut väsinud ja endassetõmbunud. Kui meil tekib lapsega keelamise vm pärast tüli, hakkab laps täpsusteni kirjeldama kuidas ta ennast ära tapab (nt lähen seisan suure maantee äärde ja ootan suurt autot, siis hüppan ette, et ma surma saaks; võtan pudeli, löön puruks, põhjaga kraabin endal käed ja kõhu puruks jne neid versioone on veel). Samuti on laps ähvardanud kodust nö minema kolida, ta on öelnud, et kui ta sõna ei kuula siis emme tee mulle haiget, mulle meeldib kui sa mulle haiget teed. No see ei ole normaalne jutt 5a suust.

Mul on kahtlus, et sellistest asjadest räägib isa lapsega kohtumiste ajal. Mind juures ei ole ja kindlaid tõendeid ei ole. Mida teha?

Vastus: Kärt Kase, psühholoog-pereterapeut, FIE Kärt Kirso Suhtenõustamine, www.suhteabi.ee

Lahkuminek mõjub lapsele kindlasti kurvastavalt ja turvatunnet kõigutavalt. Kui vanemate suhted muutuvad või jäävad seejuures vaenulikuks, siis seda on lapsel eriti raske taluda. Need jutud, mida kirjeldate, et ta räägib, mõjuvad õõvastavalt ja on selge märk, et vaja on abi otsida. Imestan, et kuidas oskab viiene selliseid stsenaariume luua, aga see selleks. On selge, et lapsel on valus. Vahest soovitakse seda valu füüsilise valuga summutada. Füüsilist valu võib olla kergem taluda kui emotsionaalset valu. Soovitan konsulteerida paralleelselt laste psühhiaatriga ning minna mehega perenõustaja juurde õppimaks koos toimimist vanematena, et laps saaks laps edasi olla ega peaks oma elu pärast muretsema.