Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida ette võtta päevasel ajal lärmavate naabritega?06.08.2012

Tere,
Kas on võimalik midagi ette võtta lärmavate naabritega õhtusel ajal (enne kella 23.00)? Nad on enda alla võtnud terve kortermaja hoovi ning panevad igal nädalavahetusel seal pidu. Muusika on põhjas, joodikud karjuvad ja pisikesed lapsed karjuvad veel kõrval. Või peab tõesti ootama, et kell 23.00 saaks? Ise töötan graafiku alusel ja tihti pean nädalavahetusel 12-tunniseid vahetusi tegema, seega on vaja ennast välja puhata.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,

Kortermaja hoovi näol on tegemist avaliku kohaga, kus alkoholi tarvitamine on keelatud. Lisaks on keelatud ka avaliku korra rikkumine lärmi jmt. Seega võite ka enne kella 23:00 kutsuda oma lärmavatele naabritele politsei.
 

Küsimus: Kas oskate soovitada, kus lugeda täiendavalt töökoha vahetamisega kaasneva stressiga toimetuleku kohta?03.08.2012

Tere!

Kas oskate soovitada lugemist (nt artikleid internetis, eesti või inglise keeles) töökoha vahetamisega kaasneva stressi ja sellega toimetuleku kohta?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Psühholoogiliste ohutegurite kohta leiate põnevat lugemist: www.stressivastu.ee lehelt. Seal on ka viited muudele kohtadele.

Lisaks on veel siin stressi kohta kirjutatud: http://raulpage.org/stress/teke18.html.

Head lugemist!
 

Küsimus: Tahtsin välismaalt laenu võtta, kuid nüüd hakkan juba kartma, mida peaksin tegema, et see suhe lõpetada?02.08.2012

Lugu on selline - tahtsin võtta välismaalt laenu. Olen neile igasuguste asjade eest juba raha maksnud nt laenu registreerimine jne. Nüüd pidi olema viimane maksmine aga üllatuseks ei olnud see nii. Kirjutasin, et mina ei soovi seda laenu aga nemad väidavad, et ma pean maksma ja nad ei saa enam seda laenu tühistada, sest olen juba registris sees. Mida mina peaksin tegema, sest hakkan juba kartma. Tänan

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kindlasti tuleks sellisel juhul üle vaadata sõlmitud lepingu tingimused. Kui lepingu ennetähtaegse lõpetamise korral on ette nähtud mingi rahaline karistus või nõue vähemalt registreerimise tasud ära maksta ja Te olete sellega nõus olnud, siis ei olegi midagi suurt teha, kohustused tuleb täita. Kui seda otseselt kirjas ei ole, siis soovitan ühendust võtta mõne juristiga, kes lepingu üle vaataks ja vastavalt sellele siis juba nõu annaks. Karta ei maksa, pigem tuleks sellega kiiremas korras tegeleda, sest tavaliselt on lepingutes olemas ka teatavad viivised maksmisega hilinemise korral. Edu!
 

Küsimus: Tööandja ei esitanud Töötukassale koondamishüvitise avaldust tähtaegselt, kas maksmise viivituse tõttu võin tööandjalt nõuda kahjutasu?24.07.2012

Tere.

Olen koondatud ja mul on saada riigi poolt kahe kuu koondamisraha, kuid minu endine töökoht ei esitanud õigeaegselt koondamishüvitise avaldust Töötukassale.

Mina seda ei teadnud ja ootsin raha laekumist pangakontole. Kui viimasest tööpäevast sai kuu aega täis, siis hakkasin asja uurima ja selgus, et tööandja polegi seda avaldust Töötukassale esitanud.
Tänaseks on see avaldus koos selle ennistamisega ka Töötukassale tehtud ja raha peaks kuskil 2 nädala pärast mulle ka laekuma. Seda siis 1 kuu hiljem, kui oleks tegelikult pidanud.

Kuna selle raha mittelaekumine tekitas mulle väga suuri ebamugavusi, siis küsimus on, kas ma saan või võin oma endiselt tööandjalt nõuda kahjutasu selle avalduse esitamisega viivitamise eest?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Töötuskindlustuse seadus:
https://www.riigiteataja.ee/akt/13198680?leiaKehtiv
ei ole koondamise kindlustushüvitse puhul kahjutasu nõude esitamise võimalust ega aluseid reglementeerinud.

Küll on seadus ette näinud, et juhul kui tööandja ei ole koondamise kindlustushüvitise taotlemise tähtaega (5. päeva jooksul pärast töötaja koondamist) järginud,
on tööandjal õigus taotleda Eesti Töötukassalt mõjuval põhjusel avalduse esitamise tähtaja ennistamist.
 

Küsimus: Mida teha, kui tööandja ei maksa töövõimetuslehe raha ära?24.07.2012

Tere!
Soovin teada, kas ma ei saagi oma haiguslehe raha. Olen ühes firmas praktikal, juhtus tööõnnetus, jäin haigulehele, nüüd firmajuht ütleb nagu ma ei saagi oma haiguse raha?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Tööõnnetuse korral hüvitab haiguslehe haigekassa. Selleks aga peab tööandja esitama raporti tööinspektsiooni. Kui tööinspektsioon käsitleb juhtumit tööõnnetusena, saadetakse vastav info otse haigekassa süsteemi ning kogu haigushüvitise maksab haigekassa. Muul juhul on kohustatud hüvitist maksma tööandja alates haiguslehe töövabastuse neljandast päevast kuni kaheksanda päevani.
Kui tööandja keeldub maksmast töövõimetuslehe eest hüvitist, tuleb pöörduda tööinspektsiooni.

Parimate soovidega
Katrin Saadre
 

Küsimus: Minu pilt on pandud facebook-i ja lisatud ebasobiv kommentaar, kasutaja ei võta pilti maha, mida peaksin tegema?17.07.2012

Tere, asi on selles, et üks kasutaja on võtnud mu pildi kuidagi facebook-ist ja enda albumi pannud, lisanud sinna ebasobiva teksti pildi juurde. Olen talle kirjutanud, et ta selle maha võtaks, aga ta ei vasta. Mis ma peaksin tegema?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas mul on õigus saada töötuskindlustushüvitist pärast 3-kuulist tähtajalist töölepingut?16.07.2012

Sain koondamise 2011 kevadel ja seejärel sain 270 päeva töötuskindlustushüvitist. Hetkel töötan 3 kuulise tähtajalise lepingu alusel mis lõpeb 16.09.2012. Kas mul on õigus seejärel töötuskindlustushüvitisele ja millise töötasu alusel seda arvestatakse? Kasvatan 8-aastast last üksinda, kes lõpetas I klassi 2012 juunis.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Töötuskindlustushüvitise väljamaksmisega muutub varem kogutud töötuskindlustusstaaž nulliks. Kui olete 270 päeva töötuskindlustushüvitist töötuna arveloleku perioodil ära kasutanud, siis uuesti tööle asumisel hakkate koguma uut töötuskindlustusstaaži. Iga kalendrikuu eest, mil olete saanud töötasu, millelt makstakse töötuskindlustusmaksu, arvestatakse üks kuu töötuskindlustusstaaži.

Kas töötuna arveloleval isikul on (olenevalt tema eelmisest tegevusest, töötamis- ja kindlustusperioodidest) õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, otsustatakse arvelevõtmisel esitatud dokumentide alusel.

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul:
1) kes on töötuna arvele võetud;
2) kellel on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseaja ebarahuldavad tulemused, töösuhte tähtaja möödumine).

Seega, kui Te ei ole pärast viimast töötuskindlustushüvitise väljamaksmist töötanud ja töötasu saanud vähemalt 12 kalendrikuul, ei ole Teil uuesti kogutud vajalikku 12 kuulist töötuskindlustusstaaži, mis on vajalik töötuskindlustushüvitise taotlemiseks.

Õigus töötutoetusele on töötuna arveloleval isikul, kes on töötuna arvelevõtmisele eelneva 12 kuu jooksul vähemalt 180 päeva töötanud.
 

Küsimus: Võtsin tagasi perevägivalla tõttu tehtud avalduse, kas mul on õigus see uuesti esitada?16.07.2012

Võtsin tagasi perevägivalla tõttu tehtud avalduse, kas mul on õigus see uuesti esitada, isegi kui rohkem pole vägivalda aset leidnud?

Aitäh vastamast

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Teil on õigus see avaldus uuesti esitada, kuid peate olema ka valmis selleks, et Teilt küsitakse täpsustavaid küsimusi (miks Te ümber mõtlesite, mis muutus?). Uuesti esitamisel on ka oluline vaadata, palju aega juhtunust on möödas. Kas näiteks traumapunktis fikseeriti midagi? Kas tunnistajaid oli? Avalduste tegemine ja seejärel nende tagasivõtmine tekitab politseile lisatööd ja hea on, kui nii ei juhtu. Samas on täiesti inimlik, et inimesed muudavad oma seisukohti, seega püüab ka politsei neist aru saada.

Meeldivat päeva jätku!
 

Küsimus: Milliseid probleeme võib tekkida pärijatel, kui inimesel on surma hetkel isikut tõendav dokument aegunud?13.07.2012

Minu vanemad on väga vanad ja ütlesid, et nemad ei viitsi sel aastal aeguvaid ID-kaarte vahetama minna, et on sellel mõtet enam. Mis saab siis, kui nad äkki surevad ja nende dokumendid on kehtetud? Kas see muudab midagi minu pärimisõiguses või dokumentide vormistamises?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Pärimise osas ei tohiks kehtetu ID-kaart midagi muuta. Küll aga võib kehtivat dokumenti veel elu ajal vaja minna erinevate toimingute tegemiseks.

Dokumendi mugavamaks toatlemiseks on siin toodud hulk soovitusi: http://www.politsei.ee/et/uudised/uudis.dot?id=227147 soovitaksin kindlasti nendega tutvuda.
 

Küsimus: Kas prostitutsioonimaigulise kuulutuse avaldajat ei peaks vastutusele võtma?09.07.2012

Tere,
Leidsin sellise kuulutuse:
Paistab, et prostitutsioon on IN.
Seega otsustasin hakata enda mehe kupeldajaks.
Mees on noor, heas vormis, sportlik (sõjaväelane), korraliku varustusega, hea huumorimeelega ja osav.
Naised tehke enda pakkumine.

Küsimus on järgmine, kas sellise kuulutuse esitajat ei peaks vastutusele võtma?
Ette tänades vastuse eest

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere. Hea oleks, kui saadaksite viite, kus taoline kuulutus on, minu e-posti aadressile maarja.punak@politsei.ee. Kupeldamine, sellele kaasaaitamine, kellegi õhutamine prostitutsiooniga tegelema on karistatavad tegevused. Kui tegemist on vaid rumala naljaga, siis politseid see küll naerma ei aja. Aitäh tähelepanelikkuse eest! Meeldivat päeva jätku!