Värvid, lakid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida soovitate välisseinte värvimiseks Ligno asemel, sest seda puidukaitse värvi enam ei toodeta?10.07.2014

Tervist!
Suvila välisseinte värvimiseks on siiani kasutatud puidukaitsevahendit Ligno, andis nii kaitset kui kena tooni, värvimine lihtne ja kiire.
Nüüd öeldi poes, et seda enam ei toodeta, millegagi asendada ei osatud, sest iga "värv" Lignoga töödeldud pinna katmiseks ei sobivat.
Tahaks midagi Ligno laadset, et kaitseks puitu ja samas ei kataks pinda nn kilega, mis pärast kooruma hakkab.
Mida soovitate?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Ligno (Extra) laadset toodet enam ei toodeta. Seda tootis Viru Keemia Grupp põlevkivist. Aja jooksul Ligno kulub - päike (UV), vesi, õhusaaste jne. Kui on soov jätta alumine pind läbi kumama, siis on soovitatav kasutada üle töötlemiseks puidukaitse peitsi. Nt Vivacolor Kolorex Classic.

http://www.vivacolor.ee/tooted/kolorex-classic

Tooni saate valida Valtti puidukaitsevahendite värvikaardist.

Kui on lahtist või koorunud vana viimistlust, siis see eemaldada kraaprauaga või nt lihvimise teel.
Pind alt pesta Vivacolor Special Clean pesuainega. Kui on hallitust pinnal, siis kasutada Tikkurila Homeenpoisto töötlusainet.

Kui on näha, et vana viimistlus on täielikult puidult kadunud ning alt on naturaalne puit väljas, siis need kohad töödelda Vivacolor puiduimmutusainega Kolorex Protekt.

Kõikide toodete puhul jälgida kasutusjuhendit.
 

Küsimus: Kuidas toimida tugeva polüester lakiga, kui soovin kraklee- või läbikumavat uut kapi pinda?06.06.2014

Kuidas toimida tugeva polüester lakiga, kui soovin kraklee- või läbikumavat uut kapi pinda?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kraklee puhul peab kasutama spetsiaalseid kraklee tehnika tooteid. Kuna polüester lakile ei nakku väga hästi iga toode, siis on soovitatav polüesterlaki pind kruntida.
Polüesterlakiga kaetud pinnale soovitan kõigepealt tugeva nakkega krunti Tikkurila Otex. Peale kruntimist teha vajadusel pahtliparandused tisleripahtliga Vivacolor Snickeri. Pahteldatud kohad kruntida uuesti üle. Otex krunti saab toonida soovitud tooni.

Peale kruntimist võite valida sobiva kraklee toote ja tooni. Kraklee tehnika tooteid pakutakse ka Eesti turul, kui interneti otsingusse sisestada vastavad märksõnad.
 

Küsimus: Kas plaaditud vannitoa põrandat saab millegagi üle värvida?04.06.2014

Tere
Millega soovitate värvida vannitoa plaaditud põrandat, soov kogu põrand roheliseks värvida?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Väga ei soovita värvida plaaditud vannitoa põrandat. Kuna seal on niiskuse oht koos tugeva kulumiskoormusega ning lisaks on keraamiline plaat kehva nakkega aluspind, siis riski kohti on palju, et värv võib lahti tulla.

Kui aga on kindel soov värvida keraamilist plaati, siis soovitaks kindlasti alt kruntida tugeva nakkega krundiga Tikkurila Otex. Seejärel kasutada põrandavärvi Vivacolor Special Floor.
 

Küsimus: Millega toonida plaatide vuuke, sest heledad vuugid kipuvad määrduma?14.05.2014

Kas plaatide vuuke duširuumi põrandal oleks võimalik millegagi toonida, sest rumala peaga tehtud heledad vuugid määrduvad. Vuugid on ju materjalist, mis teatud määral peaks imama värvainet.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Idee poolest imbub pinda sisse õli. Kuna õlisid saab ka toonida, siis võib selline variant töötada. Oht võib olla, et vuugid jäävad laigulised. Proovige nt toonitud välispuiduõliga (nt Tikkurila Valtti Puuöljy). Kuna see toode ei ole otseselt selle jaoks mõeldud, siis tulemust ei oska päriselt ennustada ega garantiid anda.

On olemas ka spetsiaalsed vuugikaitsevahendid, mis imbuvad vuuki sisse ning ei lase mustusel sinna sisse tungida. Sellise variandi puhul on puhastatavus kergem kui töötlemata vuugi puhul. Üldiselt on sellised vuugikaitseained läbipaistvad.
 

Küsimus: Millega võiks värskendada bambuskiududest punutud rulood, mis on ebaühtlaseks pleekinud?14.05.2014

Millega võiks värskendada bambuskiududest punutud rulood, mis on ebaühtlaseks pleekinud?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Värskendamiseks võivad sobida nt õlid, vahad. Sõltub ka, kui hästi on ligipääsetavad värskendatavad kohad. kas saab töödelda pindtsliga või lapiga või on parim variant pihustiga. On võimalus kasutada läbipaistvaid tooteid, mis imenduvad naturaalsesse puitu ja toovad esile puidu struktuuri ning muudavad pinna kontrastsemaks (ja ka tumedamaks). Sisetingimustes kasutamiseks sobiks sellisel juhul Nostalgia Beeswax Oil.

Mõlemad tooted kantakse pinnale, lastakse imenduda 10-20 minutit ning pühitakse mitteimbunud toode ära puhta lapiga.

Kui on soov anda ka tooni, siis võib kasutada puiduvaha Nostalgia Woodwax ´i.

Kindlasti on soovitatav kuskil vähemmärgatavas kohas või mingil teisel pinnal proovida, et olle veendunud lõpptulemuses.
 

Küsimus: Kuidas on kõige mõistlikum eemaldada vana värv puidust ukselt?23.04.2014

Palun abi, kuidas on kõige mõistlikum eemaldada vana värv puidust ukselt? Ja milliseid vahendeid konkreetselt soovitate kasutada!
Tänan

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Vana värvi eemaldatakse mehaaniliselt ning on olemas ka spetsiaalsed keemilised vahendid.

Siledatelt pindadelt saab kõige paremini kuumapuhuriga ning pahtlilabidaga. Niiviisi saab paksud kihid eemaldada.

Seejärel võib kasutada lihvpaberit nt nr 60 või 80.

Kui värv on eemaldatud ning pinnakaredus ei ole rahuldav, siis võib pinna uuesti lihvida peenema lihvpaberiga nt 180, 200.

Veel on võimalus kasutada nt soodapritsi või liivapritsi. need meetodid jällegi lõhuvad alumist pinda suhteliselt palju. Aga see sõltub ka tegijast. Selliseid pritsi teenuseid pakuvad erinevad ettevõtted. Internetist leiab kontaktid.

Uuretest ja sisenurkadest värvi eemaldamine on suhteliselt ajamahukas, aga teostatav.
 

Küsimus: Kuidas saada lakitud kummut tumedaks?23.04.2014

Tere
Kummut on heledamast puidust ja lakitud. Tahaksin saada tumepruuniks (puit võiks kergelt läbi paista). Mida peaks tegema?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kõige lihtsam viis on järgmine:

1. Pese kummut pesuainega Vivacolor Special Clean. Järgi juhendit. See eemaldab võimalikud naket halvendavad ained.

2. Tee kogu pinnale vahelihv. Kasuta lihvpaberit 180.

3. Laki pind üle toonitava vesialuselise mööblilakiga Tikkurila Kiva mööblilakk. Tooni saad valida Tikkurila Lakkide ja peitside värvikaardist (ehitusmaterjalide kauplustes on need olemas). võimalik on valida ka läiget (matt, poolmatt, poolläikiv või läikiv).

4. Tee kerge vahelihv ning laki teine kiht sama lakiga.

Peab jälgima, et lakki ei pane väga paksult. Võib voolama hakata.

See nõuanne kehtib, kui kummut ei ole lakitud paksu ja tugeva ning väga läikiva polüester lakiga. Selline lakk oli tihtilugu kasutuses nö "nõuka ajal". Tänapäevased mööblid on üldiselt värvitud suhteliselt õhukeses kihis ning kas vesialuselise lakiga või lahustibaasil lakiga.

Kuna täpselt ei tea, mis lakk seal täpselt all on, siis alati jääb mingi väike võimalus, et pealekantav lakk ei sobi alumisega kokku. Aga tõenäoliselt ei ole probleemi.
 

Küsimus: Millega soovitaksite täita lakitud puitpõrandasse tekkinud põrandalauavahesid?14.04.2014

Millega soovitaksite täita lakitud puitpõrandasse tekkinud põrandalauavahesid (kohati lausa poole cm laiused)? Kas sobiks mingi silikoon? Veel alternatiive?
Tänan vastamast!

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kuna puitlauad "mängivad" vastavalt temperatuurile ning niiskusele, siis peab kasutama elastseid mastikseid. Kuna tootjaid ning müüjaid on mitmeid, siis soovitan poest valida silikoon või mastiks, mis nakkub puiduga ning on elastne.

Kui võimalik, siis valida toon võimalikult sarnane olemasoleva puiduga,
 

Küsimus: Millega üle värvida varasemalt Pinotexiga töödeldud saunamaja?28.03.2014

Oleks vaja üle värvida saunamaja, eelnevalt on seda tehtud ainult Pinotexiga. Tekkis küsimus, et kas sinna peale võiks sobida ka mõni teine värv peale Pinotexi? Vana värvi eemaldada ei saa, seega peaks olema selline värv, mis sobib otse sellele vanale Pinotexile kanda. Mida soovitaksite? Internetis hakkas silma puidukaitsevahend LuxDecor, kas see sobiks?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Üldiselt võib varem puidukaitsevahendiga (antud juhul Pinotex) töödeldud pindadele kanda puidukaitsevahendit (jääb läbi kumama) või ka värvi (katab täielikult).

Kui on soov töödelda uuesti poolenisti läbipaistva tootega (peits), siis sellisel juhul on sobiv toode nt Vivacolor Kolorex Akva. Arvestama peab, et alumine pind jääb oluliselt mõjutama lõpptulemust. Enne viimistluskihi peale kandmist teha vahelihv (lihvpaber 120-150). Kui on lahtist ja koorunud vana viimistlust, siis see eemaldada. Kohtades, kus puit on täielikult paljandunud, tuleb kasutada puidukaitsevahendit Vivacolor Kolorex Protekt.

LuxDecor on puiduimmuti ning see toode peab imbuma puitu. Kui vana viimistlust ei eemalda, siis see ka puitu imbuda ei saa. Seega ei soovita seda vanale peitsile peale kanda.

Kui toote tootja ütleb, et seda võib vanale peitsile peale kanda, siis nii see ka on, aga seda peaks tootja käest ennem järele uurima.
 

Küsimus: Kuidas saaks heledat, eelnevalt lakitud põrandat tumedamaks?28.02.2014

Hetkel on põrandalauad peitsitud kollaka tooniga ja lakitud. Soov oleks nüüd aga põrandat hoopis tumepruuniks saada. Kas pean vana laki maha lihvima ja tumedaks peitsima ning uuesti lakkima? Kas on olemas toonlakke, et saaks sama põranda uuesti üle lakkida, aga tumeda lakiga? Mis alternatiive veel oleks?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

On olemas ka toonitavaid lakke. Põrandal peab kasutama tugevat ja kulumiskindlat lakki. Nt Vivacolor Lacquer Extra.

Parima tulemuse saab muidugi, kui vana viimistlus eemaldada ja puit peitsida tumepruuniga ning seejärel pind lakkida läbipaistva lakiga, siis ei jää nii palju pintsli jälgi ning kuludes kulub läbipaistev lakikiht, alumine peits säilitab enda tooni intensiivsuse.
Peitsiks on Tikkurila Pirtti, mida toonitakse ning seejärel lakkida vesialuselise põrandalakiga Lacquer Floor Akva.

Ülelakkimise puhul on ka alati oht, et pealekantav lakk ei sobi alumisele lakile ning see võib lahti tulla. Samas, kui alumine lakk on tugevalt aluspinnal kinni, siis Lacquer Extra on väga hea nakkuvusega ning tõenäoliselt jääb see püsima.