Värvid, lakid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millise värviga puidust-vineerist lakitud kapp üle värvida?24.01.2013

Soovin puidust-vineerist lakitud kapi üle värvida või üle lakkida valgeks, mis tooteid soovitate?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Eelnevalt lakitud puitu võib üle värvida selliselt, et kui on lahtist värvi, siis see eemaldada. Seejärel kogu pind üle kruntida Tikkurila Otex kruntvärviga. Kui peale kruntimist ilmneb pahteldamise vajadus, siis pahteldada need kohad Vivacolor Snickeri pahtliga. Lihvida pahteldatud kohad ning kruntida pahteldatud kohad Tikkurila Otex kruntvärviga. Seejärel võib kapi üle värvida valgeks Vivacolor Melody mööblivärviga.
 

Küsimus: Millega viimistleda soojamüüri kivid, et oleks säravam ja lihtsam hooldada?24.01.2013

On uus soemüür ja pliit. Millega võiks teha kivid üle, et pliidi kohal saaks soojamüüri hiljem paremini hooldada? Kas pliidi ja soojamüüri kivid peaks nüüd ka eelnevalt ära pesema, et saaks kividest väljuvad soolajäljed ära?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Soojamüüri võib kaitsta Supi Saunasuojaga (Tikkurila). Eelnevalt on kindlasti soovitatav pind puhtakse pesta. Selleks on parim Vivacolor Vivaclean.
 

Küsimus: Kui peitsitud männipuidust uks tundub tuhm, millega sellele sära ja loomulikku tooni tagasi saada?30.11.2012

Tere!
Peitsisin männipuidust siseukse valget värvi Pinotex Interiori peitsiga, tulemusega rahul ei ole. Uks jäi kuidagi elutu ja külm. Kas saab seda asja veel parandada ja puidule taas loomuliku tooni tagasi? Olen mõelnud tumedama peitsiga üle teha, aga proovitükkidel küll on väga kole jäänud (juba 4 tooni katsetanud). Kas äkki aitab lakk puidu taas kollakamaks muuta? Kui jah, siis kas peaksin kasutama vesipõhist lakki või just vastupidi mitte-vesipõhist? Olen kuulnud, et mitte-vesipõhine lakk muudab puidu kohe kollaseks. Aga kas ka siis, kui peits on all?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kui puit on eelnevalt töödeldud mingi tooniga ning peale kantakse jällegi poolläbipaistev toode, siis alati jääb alumine toon mõjutama lõpptulemust. On kaks varianti: 1. eemaldada valge peits puhta puiduni lihvides. 2. proovimise teel leida rahuldav lõpptulemus (seda olete juba 4 tooniga teinud).

Kuna lakk on läbipaistev, siis lakk iseenesest ei tee tulemust kollaseks. Eriti vesialuseline lakk. Lahustipõhised lakid (alküüdlakid) oma olemuselt muutuvad aja jooksul kollakaks. Ning lisaks ka mänd ise muutub aja jooksul kollasemaks. Alküüdlaki pealekandmine ei pruugi asja ilusamaks teha.

Seega, kui kindla peale tahta minna, siis on peitsi eemaldamine kõige kindlam variant. Seejärel uuesti lakkimine või peitsimine soovitud tooniga. Enne kogu ukse peitsimist on soovitatav teha proov sama tüüpi puidule, et veendude lõpptulemuses.
 

Küsimus: Millega võib üle värvida plekkahju?29.11.2012

Millise värviga võib üle värvida plekkahju? Kas mustale värvile on ka muid toone ja alternatiive?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Plekkahju võib üle värvida nt Vivacolor Radiator värviga, mis on spetsiaalselt radiaatorite ja teiste sarnaste metallpindade värvimiseks. Termostabiilsus on kuivades tingimustes 120 kraadi. Radiator´it saab ka toonida heledates toonides.

Oluline on, et aluspind ei roostetaks ja oleks kinni.

http://vivacolor.ee/?op=body&id=131&cid=93&cgid=
 

Küsimus: Kas oskate hinnata värvi kulu vana laudvoodriga maja värvimiseks?11.06.2012

Tere.
Oleks soov anda vanale puumaja välispinnale uus värv. Välispind laud. Eelmine värv saab maha nühitud. Nüüd vaja vist kaasaegset kruntvärvi ja rootsipunast värsket värvi.

Kui palju oleks vaja värvi alljärgnevate mõõtude alusel?
Maja küljed 2 x 17 x 2,7; maja otsad 2 x 5 m

Ette tänades

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Värvikulu sõltub sellest, et kas tegemist on hööveldatud lauaga või kareda lauaga.

Hööveldatud laua puhul on värvi kulu (nii alusvärvi kui kruntvärvi puhul) ca 7 m2/L üks kiht.
Kareda laua puhul peaks arvestama ca 4 m2/L üks kiht. Kuna soovitatav on värvida kahes kihis, siis peab kulunormi korrutama kahega.

Kindlasti kulunorm varieerub sõltuvalt tegijast, laua kareduse astmest, profiilist jne.

Ehk siis arvutage täpselt välja maja seina pindala ruutmeetrites ning seejärel arvestage värvikulu eelpool mainitud kulunormide järgi.
 

Küsimus: Kuidas saada männipuidust mööblile kirsipunast tooni?21.11.2011

Oleks soov värvida männipuidust mööbliese kirsipunaseks nii, et puidu tekstuur jääks alt läbi kumama. Selle jaoks otsisime peitse. Käisime läbi päris mitu ehituspoodi ja mitte kuskilt ei leidnud sobivat tooni. Kõige ligilähedasem peits tundus olevat Tikkurila 3460 - kuigi minu arvates on see nagu liiga lilla.
Kui nüüd ikkagi seda tooni peitsi kasutada, siis kas äkki tuleks pärast ta mingi natuke soojemat tooni andva lakiga üle teha, et soovitud tulemust saada? Või on see võimalik, et kuskil siiski müüakse kirsipunaseid toone ka? Või äkki kuskil segatakse soovitud toone kokku?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Peitside toone on oluliselt vähem kui värvide toone. Seetõttu võib ka konkreetse tooni leidmine olla raskem.

Lõplikku tooni mõjutab ka aluspinna toon. Männipuit on kollakas, seega ka lõplik toon on kollakam.

Vaatasin Tikkurila peitside värvikaarte ning leidsin veel ühe sarnase tooni - 1526. See on meil tööstuspeitside värvikaardist. Seda peitsi (Dicco Color) saab osta Vikkervärvist Tallinnas.

Kui Teil on võimalus tulla läbi Tikkurila Koolituskeskusest, siis saame vaadata erinevad toonid üle ja otsustada, milline neist on kõige sobivam.

Lisaküsimused teretulnud.
 

Küsimus: Kas vana puitmööbli katmiseks on head vahendit või peab eelmise kihi enne eemaldama?02.11.2011

Sooviks umbes 30aastat tagasi soetatud puitmööblile anda uut sära. Kas ma pean kindlasti vana kattekihi eemaldama? Ei ole see läikiv lakk, aga millegagi on ta ikkagi üle tehtud. Äkki saab millegi tänapäevase vaheniga katta ja asi kombes. Muidugi tahan, et ta jääks naturaase puidu tooniga.
Teisena pakub veel huvi, millega saab kirsipunast tooni mööbli, ikka, et ta ei läigiks? Vabandan, kui need küsimused ei ole päris Teie teema. Tänan ette, kui saate aidata.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kui aluspinnamaterjal on teadmata, siis ei soovita koheselt otse peale lakkida.

Kui alt on tehtud vesialuselise mööblilakiga, siis võib kanda sarnase toote peale. Alt on vaja pind puhastada, karestada. Selleks võib kasutada peenikest liivapaberit (180-240). Sellisel juhul võib lakkimiseks kasutada Tikkurila Kiva mööblilakki, millel on 4 erinevat läikeastet - matt, poolmatt, poolläikiv ning läikiv. Kiva mööblilakki võib kasutada läbipaistvana või toonituna.

Tööde teostamisel peab kindlasti arvestama, et tegemist on poolläbipaistva tootega ning aluspind jääb alt läbi kumama.

Kui mööbel on vaja lakkida, siis kõige lähem punane toon kirsi punasele on Tikkurila 3460. Lakkimiseks kasutada matti Tikkurila Kiva mööblilakki.

Kui mööbel on vaja värvida, siis tume kirss on Tikkurila M417 ja tooteks Vivacolor Melody.

Kuna toone on palju ning inimeste arusaamad kirsist ka erinevad, siis soovitan valida toon Tikkurila Symphony värvikaardist.
 

Küsimus: Millega toonida vanutatud puitu?26.10.2011

Tere,
Kuidas saavutada tulemus:
kui puit on harjaga vanutatud, et siis millege toonida nii, et osa puidu süü jääks toonituna (näiteks valge) ja osa süüd oleks puidu värvi?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kui soovite anda valget tooni, siis on vajalik peitsida pind Tikkurila Pirtti peitsiga toon 3466. Seejärel lihvida liivapaberiga nii, et kõrgemad kohad kuluvad puiduni ning sügavamad jäävad valged.
Pinna peab lõpliku tugevuse andmiseks ning pesu- ja kulumiskindluse saavutamiseks üle lakkima Tikkurila mööblilakiga Kiva.

Lisaküsimused teretulnud.
 

Küsimus: Viimistlusmaterjalid (värvid, lakid, õlid)23.08.2011

Tere,
Kust saaksin rohkem lugeda viimistlusmaterjalide kohta? Maja suur reenoveerimine ootab ees.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Kõige parem on infot saada Tikkurila Koolituskeskusest Liimi 5, Tallinn. Helistage ette 5341 3520. Seal on erinevat kirjandust, mida lugeda.
 

Küsimus: Rootsi punasega värvitud maja üle värvimine05.07.2011

Kas ja kuidas on võimalik eelnevalt rootsi punasega värvitud maja värvitooni muuta ja kas on üldse võimalik millegi muuga teda üle värvida?
Tänud

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kui on kasutatud punamuldvärvi, siis saab seda üle värvida ainult sellesama tootega. Kui soovitakse värvida teist tüüpi värviga, siis peab alusvärvi eemaldama puhta puiduni.

Kui on kasutatud lihtsalt "rootsi punast" tooni tavalist puiduvärvi (akrülaat või kopolümeer), siis saab seda üle värvida sama tüüpi värviga. Sellisel juhul on toonivalik lai.