Värvid, lakid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas "saunasupi" võib seintelt kooruma hakata ja kahjulikuks muutuda?28.09.2015

Tere!
Ostsin "supi" saunavaha ja otsustasin sauna üle värvida. Puhastasin leebe sauna üldpuhastusvahendiga ja asusin tööle. Lagi imas ilusti sisse, seinad ka enam vähem. Tegin seinu kaks kuni kolm korda kuid saunalavalt eemaldus vaha hiljem kuivades. Küünega tõmmates see lausa koorus. Arvatavasti oli siis lava rasvane ja oleks pidanud lihvima. Lihvisime siis lava üle ja seejärel imendus kenasti. Küsimus siit, et kas võib nüüd olla nii, et ka seintelt tuleb vaha maha millalgi või eraldub see kuidagi õhku ja saunas käimine on hoopiski kahjulik? Tervitades

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Supi Saunavaha peab kandma kas puhtale puidule või eelnevalt vahaga töödeldud pinnale. Lihvimine tuleb alati kasuks. Supi Saunavaha imendub puitu. Kui puit on juba töödeldud millegagi, siis see sisse imenduda ei saa ning võib maha tulla.

Seega võib ta seintelt maha tulla, aga ei pruugi. Mürgine see vaha ei ole, kuna on tehtud spetsiaalselt leiliruumide töötlemiseks ning arvestusega, et leiliruumis tõuseb temperatuur üpris kõrgeks.

Nii kaua, kui vaha maha ei tule ning teid välimus ei häiri, ei ole Teil tarvis midagi ette võtta.
 

Küsimus: Millega töödelda palksauna leiliruumi, kas õlidega on soovitatav?16.09.2015

Tere. Soovin viimistleda uue palksauna leili- ja pesuruumi. Olen kusagilt lugenud, et leiliruume ei ole soovitav töödelda õlidega. Millega ikkagi töödelda soovitate? Olen otsinud infot netist, kuid eriti leiliruumide kohta leidnud väga vähe.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Leiliruumi seintele, laele ja ka lavalaudadele sobib spetsiaalne õli - Tikkurila Supi Laudesuoja. See tungib puidu sisse ning ei lase enam vett sisse ega ka mustust. Jätab puidu välimuse naturaalseks. Tekib nö "märja puidu efekt".

Ka on variant kasutada saunavaha. Sarnaselt õliga, tungib see puitu. Vaha puhul on lisavõimaluseks veel see, et seda saab ka toonida. Vahatamiseks sobiv toode on Tikkurila Supi Saunavaha.

Info saunaviimistlustoodete kohta -

http://www.tikkurila.ee/ehitus-_ja_remontvarvid/tooted/supi_laudesuoja

http://www.tikkurila.ee/ehitus-_ja_remontvarvid/tooted/supi_saunavaha
 

Küsimus: Kuidas saavutada lakitud laudadest seinal tulemus, kus värvi alt jääks puit kumama?03.08.2015

Tere!
Mul kodus koridoris aastaid tagasi lakitud laudsein. Sooviksin nüüd selle üle värvida. Soov on kasutada läbikumavat värvi. Kaupluses pole seda aga leidnud. Pakutud on toonitud lakke, aga see pole jätnud varasemate proovimistega soovitud tulemust. Ühekordse katmisega on jäänud pintsli jäljed, mitmekordsel katmisel, ei ole tulemus selline nagu ootasin. Tahaksin seina hästi helekollaseks saada, aga nii, et puit värvi alt läbi kumaks. On see kuidagi võimalik. Ja nii, et lakki enne eemaldama ei pea.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere!

Kuna soovite alumist pinda jätta kumama ning eelmist lakki eemaldada ei soovi, siis peab arvestama, et kõik mis all on, jääb mõjutama lõpptulemust. Kui aluseks on tume kollane või pruun lakitud pind, siis ka lõpptulemus on aluspinna alatooniga.

Värv on see, mis katab. Kui soovite läbikumavat värvi, siis selleks ongi lakk või peits või lasuur. Erinevad nimed, mõnevõrra erinevad tooted, aga kõik need on poolenisti läbikumavad. Lisades värvilisi pastasid saab anda juurde ka tooni, aga need jäävad siiski läbikumavad.

Kui toode kanda pinnale pintsliga, siis jääb näha ka pintslijälg. Kui kanda rulliga, siis jääb ka rullijälg. Paraku nii see on.

Kui te soovite pinda helekollaseks, aga aluspind on hetkel mingit teistsugust/tumedamat tooni, siis parima tulemuse saab ikkagi aluspinnalt tumede tooniga lakk eemaldades. Kui pintsli jälge ei soovi näha, siis võib kaaluda vahatamist (see eeldab ka alumise laki kihi eemaldamist), kus peale vaha pinnale kandmist käiakse pind lapiga üle .

Kui primaarne on, et lakki mingil juhul alt ei eemalda, siis peab ikkagi arvestama, et see alumine lakikiht jääb lõpptulemust mõjutama. lihtsalt siis peab proovima erinevaid toone sinna peale, kuni äkki mingi toon sinna peale ikkagi sobib ja lõpptulemus on ilus. Pintslijälge saab vähemaks, kui lahjendada lakki (nt toonimata lakiga) ja ikkagi kanda mitmes kihis pinnale, kasutades kvaliteetset pintslit ja kandes suhteliselt õhukeses kihis.
 

Küsimus: Millega eemaldada "Sauna Supi" palkseinalt, et see nüüd hoopis õlitada?28.05.2015

Tere!
Selline teema, et mõned aastad tagasi töötlesin 1938 a. ehitatud palksauna leiliruumi seinu Sauna Supi-ga. Tahaksin selle nüüd eemaldada, et palgid õliga katta. Kas on olemas mingit kemikaali, millega õnnestuks Supi palkidelt maha saada? Tavalised vahaeemaldus vahendid ei tööta.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Supi nime all on mitu toodet - Saunavaha, Saunasuoja, Laudesuoja. Kõige parem on ikkagi lihvida pind ning siis veel pind pesta Special Clean puhastusvahendiga.

Kõik Supi tooted lähevad kuigi palju ka pinna sisse. Mõni rohkem, mõni vähem. Kuna õli tahab aluspinnaks naturaalset puhast puitu, siis ikkagi lihvimisega saab puidu kõige paremini puhtaks.
 

Küsimus: Millist värvi ja rulli peaksin kasutama kangaga kaetud papp-plaatide värvimisel?02.04.2015

Tere!
Mul on korteris seinas plaadid, mis on kaetud kangaga, kanga all olev plaat meenutab kokkupressitud pappi, nagu tuuletõkkeplaat. Tahangi teada, missugust värvi ja missugust rulli ma peaksin seina värvimisel kasutama.
Ette tänadesplaat ise on midagi sarnast tuuletõkke plaadile

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Sellist pinda võib värvida tavalise seinavärviga. Nt Vivacolor Interior Soft (täismatt) või Interior Satin (matt). Neid värve saab toonida kogu Tikkurila Symphony värvikaardi ulatuses. Värvid on kasutatavad kuivades sisetingimustes.

Rulliks on soovitatav kasutada jällegi tavalist seinavärvimise rulli karva kõrgusega 11 mm (Anza Basic XP).
 

Küsimus: Mis värvi kasutada lakke pandud voodrilaual?19.02.2015

Sooviks lae katta voodrilauaga ja otsin värvi. Ei taha, et oleks läbipaistev. Mis värvi kasutada?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Voodrilauda on kõige parem värvida vesialuselise tervisesõbraliku hea nakkega ning tugeva pinnaga värviga Vivacolor Special Furniture Akva.

Seda värvi võib kanda pinnale pintsliga või rulliga, sõltuvalt aluspinnast ja värvija eelistusest.
 

Küsimus: Kas sprei värvi on vaja vastupidavuse tõstmiseks lakiga üle katta?10.02.2015

Kas oskate aidata? Kui värvin mootorratta paaki musta matt sprei värviga, kas sinna on eraldi vaja lõpuks lakk peale panna või ei ole see vajalik? Pean just silmas selle vastupidavust ja hooldust.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kuna aerosoolpihustatavaid värve on palju erinevaid ning erinevate tugevustega, siis kõige parema vastuse saab kas otse tootjalt või selle värvi maaletoojalt/esindajalt.

Üldiselt on nii, et mida läikivam on pind, siis seda kergem on pinda hooldada ja vähem mustust pind kogub.

Samas on olemas ka matid värvid, millega värvitakse erinevaid sõidukeid.

Mõnikord ka lakitakse pind üle läikivama lakiga.

Seetõttu soovitan ikkagi pöörduda tootja või tootjapoolse esindaja poole.
 

Küsimus: Kas on võimalik, et peits muudab teatud puidul, näiteks männil, värvi?29.09.2014

Tere,
eemaldasime kodus männist trepilt vana lakikihi ja otsustasime selle üle peitsida hallika peitsiga. Esimese trepiastme peal katsetades avastasime, et hall peits muutus kuivades hoopis roheliseks.
Kas on võimalik et peits muudab teatud puidul, nt. männil, värvi?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,
Peits ise ei tohiks värvi muuta. Kontrollige tooni, et ikka kindlasti õige toon Teile tooniti. Kindlasti on vajalik enne tööde alustamist toode korralikult läbi segada (mitte lihtsalt raputada).

Ka võib mõni hallikas toon rohekana tunduda ning lisaks ka alumine puidutoon võib lõpptulemust natuke moonutada, aga kui ikka läks päris roheliseks, siis on mingi eksimus kuskil sisse tulnud. Soovitan pöörduda kaupluse poole, kust toote ostsite või otse tootja esindusse.
 

Küsimus: Millega värvida endist Pinotexiga värvitud laudist, kas vesialusel värviga või õlivärviga?02.09.2014

Tere,
Umbes 20 aastat tagasi oli hoone lisasoojustuse katteks välisviimistluseks paigaldatud voodrilaud. Voodrilaud on/oli viimistletud Pinotexiga. Praeguseks on päikesepoolsetes seintes Pinotex enam-vähem märkamatu. Kuidas viimistleda seina? Hea oleks saada kaks varianti:
1. katmine vesialusel värviga;
2. katmine nt. õlivärviga (ehk alküüdõlivärv).

Hea oleks ka teada, kumb värvidest on kestvuse suhtes kasulikum.
Tänud

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Tõenäoliselt on tegemist poolenisti läbipaistva puidukaitsevahendiga (puidupeits) mitte värviga.

Soovitan kasutada vesialuselisi tooteid, need hoiavad läiget ning tooni paremini. Lisaks on ka elastsemad, ei pragune nii kergelt. Ka on nendega mugavam töötada - töövahendid ning ennast saab lihtsalt veega puhtaks pesta.

Kui te soovite ka nüüd kaitsta pinnad poolenisti läbipaistva puidukaitsevahendiga, siis soovitan vesialuselist toodet Vivacolor Kolorex Akva. Puidu tekstuur jääb alt paistma, annate lihtsalt tooni.

Eelnevalt peab pinnad puhastama lahtisest ning koorunud värvist. ning kuna eelnev toode on pm maha kulunud ning naturaalne puit väljas, siis kindlasti kruntida/töödelda aluspind Kolorex Protektiga.

Täpsemad juhised leiate siit: http://www.vivacolor.ee/juhendid/valisvarvimine/puitdassaadid-aiad/eelnevalt-toodeldud-puitfassaadid-ja-aiad/eelnevalt-peitsitud-puitfassaadide-ja-aedade-peitsimine

Kui Te soovite pinna värvida, siis soovitan hööveldatud puidule Vivacolor Villa Ultima ning saetud või peensaetud laudisele Villa Akva. Värv katab (ei täida) täielikult puitpinna.

Töötamise juhised leiate siit: http://www.vivacolor.ee/juhendid/valisvarvimine/puitdassaadid-aiad/eelnevalt-toodeldud-puitfassaadid-ja-aiad/eelnevalt-vesialuselise-varviga-varvitud-puitfassaadide-ja-aedade-varvimine

Lisaküsimused teretulnud!
 

Küsimus: Kas Sadolini Master Novus mööblivärv on tervisele ohtlik?28.08.2014

Tere!
Kasutasime korteri uste värvimiseks Sadolini Master Novus mööblivärvi. On öeldud, et värv pole mürgine - pole tervisele ohtlik. Kuid tekkis iiveldus, peas rõhumistunne, nõrkus. Kohe läksin värske õhu kätte ja püüdsin mitte viibida toas. Olin ka kodust paar päeva eemal. Koju tulles jälle peas rõhub jne. Kas tuleks sellest värvist loobuda ja kas viibimine kodus võib tekitada püsiva tervisekahjustuse.
Ette tänades

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,
Tervise probleemide puhul on soovitatav ikkagi arsti poole pöörduda. Info mõttes lisan ka mainitud toote ohutuskaardi - http://www.sadolin.ee/images/ohutuskaart/est/MASTER%20NOVUS%20ET.pdf

Omalt poolt soovitan vesialuselist peaaegu lõhnatut mööblivärvi Vivacolor Special Furniture Akva.