Värvid, lakid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millise lakiga oleks kõige parem lakkida truupi, et see kuumenedes kleepuma ei hakka?12.02.2014

Millise lakiga oleks kõige parem lakkida truupi, et see kuumenedes kleepuma ei hakka?
Vaja oleks seal pesu kuivatada.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Toote soovitamiseks on oluline teada, mis materjalist aluspind on. Milline hakkab olema pinna temperatuur?
Eeldatavasti on tegemist ahju truubiga?
 

Küsimus: Millise vaha või ainega viimistleda vineerist aknalaudu?22.01.2014

Aknalauad on vineerist ja eelnevalt töötlemata. Tahaks, et peale töötlemist jääks aknalaud hele ja läbikumav. Kas on väga rumal mõte kasutada selleks Tikkurila valget saunavaha? Saunavaha just seepärast, et eeldatavasti on ta niiskusele vastupidavam kui tavaline vaha. Varasemalt on kurbi kogemusi, kui näiteks õlitatud riiulil olnud vesi sellele ka nähtava jälje jättis. Nüüd soovikski midagi turvalisemat.
Aitäh vastuse eest juba ette!

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Õlid ja vahad jätavad puidu kõige naturaalsema välimusega. Samas on need viimistlusvahendid ka nõrgemad. Võimalus on aknalauad lakkida, mis on vastupidavam kui õli või vaha. Lakk jääb läbikumav ning lakki saab valida ka matti läikeastet (tavaliselt on lakid läikivad).

Lakiks soovitan Tikkurila Kiva mööblilakki, matt. Toonida saab seda Tikkurila Lakkide ja peitside värvikaardi alusel. Tooted ja värvikaardid on olemas erinevates ehitusmaterjalide kauplustes.
 

Küsimus: Mis vahend see võiks olla, "piim" oli vedel, imbus kohe puidu sisse, ei olnud rasvane, isegi veidike nagu läbipaistev?09.09.2013

Tere, kasutasin umbes aasta tagasi euroalustest meisterdatud diivanilaua toonimiseks K-rautas ostetud sellist piimjat vedelat asja "puidu piim". Kahjuks purki alles ei hoidnud ja nüüd uuesti seda sama asja vaja, kuid poes seda enam pole ja müüa ei oska soovitada ja ei tea ka mida ma üldse selle nn "puidu piima" all mõtlen?

Kas oskate öelda, mis asi see olla võis, mida kasutasin. See "piim" oli hästi vedel, imbus kohe puidu sisse, ei olnud rasvane, isegi veidike nagu läbipaistev nagu lahja piim. Tuli mitmeid kordi üle teha, alles siis muutus puidu värv heledamaks.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Selliseid "piimjaid asju" on mitmeid, mida kasutada nimetatud mööbli toonimiseks.

1. variant on toonida Tikkurila Pirtti peits tooniga 5060, ning peitsida.
2. variant on võtta Nostalgia puiduvaha valge valmistoon (Coconut).

Mõlemad tooted on vesialuselised.

Mida te täpselt kasutasite eelmisel korral, on raske tuvastada selliselt.
 

Küsimus: Kuidas eemaldada vineerlael vana lakk, et uuesti üle lakkida ja saada heledam ja värskem tulemus?13.08.2013

Vanas majas on vineerist laed, ilmselt lakitud. Kuidas eemaldada vana lakk, et uuesti üle lakkida ja saada heledam ja värskem tulemus? Liivapaberiga lihvides jääb "triibuline", kas seda viga annab parandada või peab selle lae üle värvima?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Vana laki eemaldamine on suhteliselt töömahukas ettevõtmine. Lihvimine on kõige levinum variant. Selleks on soovitatav kasutada jämedat lihvpaberit (nt nr 60 või nr 80) ning lihvimismasinat. Kui jämeda paberiga on lakk eemaldatud, siis teha veel enne lakkimist peenema lihvpaberiga (nt nr 240 või veel peenem) vahelihv. Kui uus lakikiht on kuivanud, võib jällegi teha peenikese lihvpaberiga vahelihvi ning seejärel kanda teine lakikiht pinnale. Kui enne lakkimist teha peene lihvpaberiga lihv piki puidu süüd ning lakkida ka piki puidusüüd, siis lihvimisjälgi näha ei jää. Lakiks soovitan Vivacolor lakki Laquer Wall Akva. Seda lakki saab ka toonida.

Kui kogu laki maha lihvimine on ikkagi liialt tülikas, siis on tõepoolest lihtsam võimalus lagi üle värvida soovitud tooni värviga. Selleks on ikkagi soovitatav teha vahelihv, et pinda karestada. Värviks soovitan kasutada Vivacolor´i värvi Special Furniture Akva. Tegemist on vesialuselise värviga, mida saab toonida kõiki toone.
 

Küsimus: Kas kulunud lauaplaati oleks mõtekas peitsist puhastada keemilise vahendiga või lihvida?29.05.2013

Tere,
Tegu on kasepuust heledaks peitsitud lauga, peits on heledam kui puu enda toon. Peits on lauaplaadil ära kulunud kohtadel, kus on söömise ajal taldrikud seisnud. Kuidas oleks kõige mõistlikum seda plaati puhastada, kas lihvides või mingi keemilise vahendiga puhastada üleni peitsist? Mis vahendeid kasutada puhastatud lauaplaadi uuesti katmisel ja kas ise tehes on võimalik saavutada sama sile pind nagu praegu?
Tänan.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kõige kvaliteetsema tulemuse saab, kui kogu pind lihvida puhta puiduni, et aluspinnaks oleks ühtlane naturaalne puit. Seejärel võib pinna viimistleda nt vahatades. Vahaga jääb puidu pind suhteliselt naturaalne, vaha on võimalik ka toonida. Vahast soovitan Tikkurila Nostalgia Wood Wax - http://www.tikkurila.ee/ehitus-_ja_remontvarvid/tooted/tooted_tahestiku_jarjekorras/nostalgia_wood_wax_-_puiduvaha_mooblile_ja_seintele.363.shtml

Kindlasti on käsitsi tehes tulemus teine, kui tööstuslikult viimistletud.
Kui "käe jälg" segab, siis peaks leppima kokku kellegi mööblitootjaga, kellel on olemas spetsiaalsed töövahendid selleks.
 

Küsimus: Millega värskenduseks üle värvida vana melamiinplaadist köögimööblit?13.05.2013

Tere!
Majanduslikult ei ole võimalik uut köögimööblit soetada ja sestap tekkis mõte olemasolevat värvimise teel värskendada. Tegemist on 15 a vana nn Poola köögimööbliga - melamiinkattega saepuruplaadid. Tahaks üle värvida ainult uksed - kas melamiini on üldse võimalik värvida ja kui on, siis millega (millise värviga) ja kuidas (pintsel, rull, pulverisaator).
Tänan asjalike nõuannete eest juba ette!

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Melamiini on võimalik üle värvida küll. Selleks on soovitatav kõigepealt pind kruntida alküüdkrundiga Tikkurila Otex. Kruntvärvi võib ka toonida, et hiljem oleks katvus parem. Peale kruntimist võib pinna üle värvida Vivacolor Special Furniture Akva värviga, mis on vesialuseline.

Peale igat värvikihti on soovitatav teha kerge vahelihv lihvpaberiga 240 või peenem.

Värvimist võib teostada nii pintsliga, rulliga, kui pihustiga.
Pintsel - siis jääb nähtav pintsli jälg,
Rulliga - pind jääb ühtlase rullimustriga, soovitatav on kasutada vilt-rulli.
Kui Teil on võimalik kasutada värvipihustit, siis pihustiga saab kõige ühtlasema tulemuse.
 

Küsimus: Kuidas saada männipuidust lakitud trepile valge vana toon?08.05.2013

Tere,
Kuidas saada männipuidust trepile valge toon (meeldiks selline vana valge). Praegu on trepp lihtsalt kaetud mingi tuhmi lakiga. Kas see lakk tuleb enne maha lihvida või on mingeid värve, mille võib kohe trepile peale kanda?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere!

Treppi on võimalik üle värvida. Oluline on, et alumine lakk on tugevasti aluspinnal kinni. Lahtine ja koorunud lakk tuleb eemaldada. Kuna trepp on käidav koht ning kulumiskoormus sarnane põrandale, siis tugevuse poolest soovitan värvida Vivacolor Special Floor värviga. Tegemist on läikiva hästi tugeva alküüdvärviga (lahustibaasil).

Enne värvimist soovitan aluspinna pesta leeliselise puhastusvahendiga Vivacolor Vivaclean.

Seejärel teha vahelihv. Eesmärk ei ole kogu vana viimistlus eemaldada, aga vahelihv ühtlustab aluspinda ning tulemus saab oluliselt ilusam.

Kui on soov saada mitte päris erkvalge, aga selline antiikvalge, siis on kõige parem valida ehitusmaterjalide kaupluses värvikaardist vastav toon. Seal oskab ka müüja tooni soovitada.
 

Küsimus: Kas on võimalik tumedaks peitsitud pind heledaks peitsida?08.05.2013

Tere!
Tahaks tumepruuniks peitsitud voodrilauad peitsida või värvida heledamaks. Kas seda on üldse võimalik teha või tuleb panna uus voodrilaud?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Peitsitud voodrilauda annab heledamaks värvida. Kui peits on aluspinnal tugevasti kinni (lahtine ning koorunud kiht tuleb kindlasti eemaldada), tuleb pind puhtaks pesta kasutades leeliselist puhastusainet Vivacolor Vivaclean. Kui pinnal on ka hallitust või sammalt või vetikaid, siis peab kasutama hallitusvastast töötlusainet Tikkurila Homeenpoisto.

Kui pinnad on ette valmistatud, siis võib pinna üle värvida kasutades vesialuselist puitfassaadivärvi Vivacolor Villa Ultima (hööveldatud laua puhul) või Vivacolor Villa Akva (saetud, nö "karvase", laua puhul).
 

Küsimus: Kuidas viimistleda palksauna seestpoolt?08.03.2013

Tere,
Ehitamisel on uus palkidest saun. Kuidas viimistleda sauna seestpoolt. Pesuruumi tuleb ka dušš.

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Sauna puitu on võimalik viimistleda õlitades või vahatades. Õli on läbipaistev ja jätab puidu naturaalse, lihtsalt kaitseb pinda niiskuse ning mustuse eest. Saunavahasid saab ka toonida - valge, must, hall, punane, roheline jne. Ehituskauplustes on pindade ning toonide näidised olemas.

Tooted, mida soovitan, on Supi Saunavaha, millega võib töödelda nii lae-, seinalaudise kui ka lava lauad. Vesialuseline, toonitav. Pinnale kantakse pintsliga või svammiga.
http://www.tikkurila.ee/ehitus-_ja_remontvarvid/tooted/tooted_tahestiku_jarjekorras/supi_saunavaha_-_saunakaitseaine.363.shtml

Kui soovitakse puit jätta naturaalne, siis Supi laudesuoja. See on õli, mis kantakse pinnale lapiga või svammiga, lastakse imenduda ning üleliigne õli eemaldatakse.
http://www.tikkurila.ee/ehitus-_ja_remontvarvid/tooted/tooted_tahestiku_jarjekorras/supi_laudesuoja_-_lavakaitseaine.363.shtml
 

Küsimus: Millist värvimisnippi kasutada, et parandada lemmiklooma tekitatud kahjustus värvitud seinal (šabloon, kleebis)?12.02.2013

Lemmikloomad on kriimustanud ära seinas oleva seineksi, mis on värvitud. Kuna üldiselt on sein korras, sooviks mõnest kohast teostada värviparandusi. Üksikuid kohti üle värvides jäävad need siiski laiguti ilmselt erinema. Mõtlesin siis, et kuna värv on heledapoolne ja sein iseenesest vägagi lage, võiks äkki üritada seinale aretada mingeid mustreid. Seineks on oma struktuurilt pisut krobeline. Millise värviga või millise tehnoloogiaga oleks mõistlik sellisele pinnale mustreid saada (šabloon, kleebis, spetsiaalne rull vms)?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Sellisel puhul on tõesti parim lahendus teha seinale kas mingi muster või triibud vm. Üks võimalus on märkida (kasutades maalriteipi) seinale mingile kõrgusele joon ning sellest joonest allapoole teha pahtliparandused ning uuestivärvimine. Selle joone võib joonistada 5-10 sm laia nt ja mingit kontrast tooni.
Sellisele ebatasasele seinale ei kinnitu teip hästi, see tähendab, et peab arvestama, et see äär jääb "karvane".

Kirjutades on raske seletada. Kui on võimalus, äkki saate helistada: Meelis Tarto 53413520