Kindlustus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui olen mopeedi vastutav kasutaja 2 a, siis kas liikluskindlustuse koefitsient auto ostmise ajaks langeb?04.06.2019

Tere!
Olen hetkel 16 ning soetamas endale mopeedi. 2 aastat hiljem plaanin endale sõiduauto soetada. Kui ma olen mopeedil vastutava kasutajana need kaks aastat, siis kas minu liikluskindlustuse koefitsient langeb ning kas sõiduauto liikluskindlustus on tänu sellele odavam? (võrreldes siis olukorraga, kus mopeed jääks soetamata ning kindlustusajalugu ei koguneks)

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Iga kindlustusandja teeb ise oma reeglid, kuidas inimese kindlustus- ja kahjuajalugu kindlustusmakse määramisel arvesse võtta. Ma ei tea kõikide kindlustusandjate vastavaid reegleid nende kõikides üksikasjades. Seega väga täpse vastuse saamiseks tuleb Teil oma küsimus esitada igale kindlustusandjale. Ka siis tuleb arvestada, et kindlustusandja võib kindlustusmakse arvutamise metoodikat igal ajal muuta.

Ma arvan, et mopeediga seotud kindlustusajalugu sõiduautole üle ei kandu. Kindlustusriski mõttes on mopeedi juhtimine ja auto juhtimine piisavalt erinevad riskid.
 

Küsimus: Kas on kohustuslik vormistada liikluskindlustus haagisele (treilerile), haagis iseseisvalt liikluses ju ei osale?29.05.2019

Kas on kohustuslik vormistada liikluskindlustus haagisele (treilerile)? Haagis iseseisvalt liikluses ju ei osale, ainult järelveetavana.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Jah, liikluskindlustuse leping peab olema ka mootorsõiduki liiklusregistrisse kantud haagisel. Liikluskindlustuse seaduses on kirjas, millal hüvitatakse kahju haagise liikluskindlustuse lepingu alusel – näiteks siis, kui kahju põhjustati haagisega autoga ja veduk jääb tuvastamata. Ka võib juhtuda, et pargitud haagis pääseb liikuma nii, et põhjustab ise kahju.
 

Küsimus: Kas pesulas tekkinud kriimude korrastmine kasko arvelt suurendab ka edaspidiseid kaskomakseid?28.05.2019

Tere.
Avastasin (peale autopesu), et külgedele on tekkinud paar kriimu, ühel pool üks ja teisel pool kaks, kuna autol on peal ka kaskokindlustus siis kas nende eemaldamine võiks kasko alla minna, kas antud juhul tuleb tasuda ka omavastustus, kui jah siis kas iga kriimu kohta eraldi või kõik kokku?
Lisaks, kas sellise juhtumi puhul kasko kasutamine suurendab ka kaskomakseid, kuigi kahjustus ei ole enda süül tekitatud?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Tavaliselt on küll nii, et kui lepingu alusel on hüvitist makstud, siis on kindlustusmakse järgmisel aastal suurem. See, et kahju ei ole tekkinud kannatanu süül, ei oma tavaliselt tähendust.

Kuna selliste kriimude puhul on palju asjaolusid – kas tekkisid pesulas või olid enne, kas tegu on tavalise kulumisega või mitte jne jne, siis saan anda vaid soovituse – pöörduge kindlustusandja poole ja paluge kahju ära hinnata. Siis saate otsustada, kas lasete hüvitise eest selle korda teha või mitte.
 

Küsimus: Kas mul on õigus suuremat summat küsida või siis ikkagi paluda auto kordategemist?28.05.2019

Tere.
Kindlustus hindas mu auto mahakandmisele, kuna remondi hind oleks 5000€. Nad tegid pakkumise auto hüvitamiseks 6000€ ulatuses.
Olen vaadanud sama marki autosid, mille läbisõit on poole suurem ja nende hind on üle 7000€. Seega ma ei saa endale samaväärset sõiduvahendit selle 6000€ eest asemele. Kas mul on õigus suuremat summat küsida või siis ikkagi paluda auto kordategemist?
Lisaks kas paagis olev kütus (paak oli enne avariid peaaegu täis tangitud) ja ka uue auto puhul, omanikuvahetus kuulub korvamisele?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui kahju hüvitatakse sõidukikindlustuse lepingu ehk kasko alusel, siis on kahju hüvitamise üksikasjad kindlustuslepingus kokku lepitud, sh on kindlustuslepingus kirjas, millal auto taastatakse ja millal loetakse hävinuks.

Liikluskindlustuse puhul kehtib tavaliselt üldreegel – kui sõiduki remondi hind on sõiduki väärtusest väiksem, siis on sõiduk kahjustunud ja hüvitatakse sõiduki remondi kulu. Kui remondi hind ületab sõiduki väärtust, siis loetakse sõiduk hävinuks ja hüvitatakse sõiduki väärtus.

Kui sõiduk on hävinud, siis peab hüvitise eest saama hävinuga samaväärse sõiduki. See, kas sõidukil on paak kütust täis või on tühi, ei mõjuta sõiduki hinda. Ei saa nii arvutada, et sõiduki väärtus pluss paagis oleva kütuse hind. Nii nagu ei saa arvutada sõiduki väärtus pluss klaasipesuvedeliku hind, mootoriõli hind, klaasipuhastajate hind jne.

Kui Te ei ole rahul kindlustusandja pakutava sõiduki väärtusega, siis võite küsida suuremat summat. Andke kindlustusandjale teada, mis summat soovite ja millele oma soovis tuginete. Proovige kindlustusandjaga kokkuleppele jõuda. Kui kokkuleppele jõudmine ei õnnestu ja olete veendunud, et kindlustusandja otsus ei ole õige, saate vaidluse lahendamiseks pöörduda lepitusorgani poole, vt https://www.lkf.ee/et/lepitusorgan.
 

Küsimus: Kas kannatanu autol puuduv tehnoülevaatus mõjutab kuidagi liikluskahju hüvitamist?20.05.2019

Tere,
juhtus liiklusõnnetus, kus auto B tagurdas parklas otsa autole A. Vormistasime kohapeal dokumendid ja auto B juht tunnistas, et on liiklusõnnetuse põhjustamises süüdi. Mõlemal autol on liikluskindlustuslepingud olemas, kuid mina kui auto A juht avastasin, et minu autol puudub kehtiv tehnoülevaatus. Tahtsin küsida, kas see mõjutab kuidagi liikluskahju hüvitamist või ei puutu see antud juhul asjasse?
Tänan väga!

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kannatanu sõiduki tehnoülevaatuse puudumine tavaliselt ei mõjuta kahju hüvitamist liikluskindlustuse lepingu alusel. Mõju võib olla üksnes siis, kui ka kannatanul oli mingi osa õnnetuse tekkimises ning sõiduki tehniline seisukord oli õnnetuse üks põhjustest.
 

Küsimus: Kas kaskofirmal on õigus KÜ-lt raha tagasi nõuda kuna maja katuselt kukkus jääkamakas autole?17.04.2019

Korteriühistu liikme auto oli pargitud talvel maja esisele platsile, kust tema autole kukkus peale katuselt lumi. Korteriühistu sai hiljuti tema auto kaskokindlustuselt tagasinõude seoses kasko poolt hüvitatud autoremondiga. Kas kaskofirmal on õigus raha tagasi nõuda (kuna tegemist on esiteks vabatahtliku kindlustusega ning teiseks KÜ liige on sisuliselt iseendale põhjustanud kahju - eramaja ees minu enda autole minu katuse pealt kukkunud lume tekitatud kahju maksaks ju kasko nii või naa kinni kui omavastutus on makstud ja kasko ei tule mult endal ju sama raha tagasihüvitamist nõudma?) või on korteriühistul õigus keeluda tagasinõude maksmisest?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kindlustusfirmal on õigus korteriühistult väljamakstud hüvitis tagasi nõuda, kui kindlustusandja hüvitas ühistu liikme sõidukile maja katuselt kukkunud lume läbi tekkinud kahju.

See, et sõidukikindlustus on vabatahtlik ei tähenda, et tagasinõude õigust ei ole. Peale kahju hüvitamist läheb kannatanu nõue kindlustusandjale üle. Ühistu ja selle liige on kaks eri isikut, seega ei ole tegu iseendale tekitatud kahjuga.

Üldiselt vastutab ühistu maja katuselt lume kukkumise läbi tekkinud kahju eest, seega ei ole ühistul ka alust tagasinõude tasumisest keelduda. Erandlik võib olukord olla näiteks siis, kui ühistu juhtis näiteks sildiga tähelepanu, et sellele kohale parkimine on ohtlik.
 

Küsimus: Kas täpsustaksite millised lahendused on siis, kui teised kaasomanikud (sh ka kahju põhjustaja) remontöid ei telli?21.03.2019

Tere,
Palusin nõu antud kaasomandi kindlustusjuhtumi kohta:
http://www.vastused.ee/otsi1.html?c=0&q=K20180&x=12&y=7
Kas saate palun täpsustada millised lahendused on siis, kui teised kaasomanikud (sh ka kahju põhjustaja) remontöid ei telli. Kas on mul võimalik taotleda oma kindlustusele vastava kompensatsiooni väljamaksmist või siis tööde teostamist ainult maja selles osas, kus asub minu korteriomand?
Suur tänu

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Olukorras, kus kahjustunud asja teised kaasomanikud ei ole nõus kahjustunud asja parandama, tuleb kindlustusandjal tavaliselt hüvitis välja maksta rahas. Siiski võib olla, et Teie kindlustuslepingus on üksikasjalikumalt või teisiti kokku lepitud. Sel juhul tuleb käituda nii nagu kindlustuslepingus kokku lepitud.

Pöörduge oma kindlustusandja poole ja selgitage olukorda. Oma kindlustusandjalt saate ka vastuse, kuidas edasi toimida.
 

Küsimus: Kuidas saada omavastutuse hüvitist majaomanikult, kelle katuselt kukkus autole jääkamakas?19.03.2019

17.jaanuar parkisin oma auto töökoha asuva maja taha, mille katuselt kukkus esikapotile suur jääkamakas, rikkudes auto esikapoti. Fikseerisin selle piltidega, tunnistajatega ja ka politseis ning samal päeval andsin juhtumist teada ka majahaldurile. Juhtum pidi minema edasi kindlustusele kuid majaomaniku välismaal viibimise tõttu, viibis ka teatamine ja autoremont. Pärast mitmeid meilitsi kirjavahetusi sain lõpuks asja niikaugele, et 11.03 sain auto lõpuks remonti viia. Nüüd aga keeldub majaomanik omavastutuse maksmisest (kindlustuslepinguga fikseeritud 320 eurot). Autol kaskot ei olnud, ning omaniku kindlustusfirma tasub ülejäänud remondisumma. Kas tõesti tuleb minul endal see autoremont kinni maksta? Kuhu ma peaksin pöörduma abi saamiseks sest autot ma enne kätte ei saa kui omaosalusarve on makstud. Remondifirma on 13.03 arve juba esitanud, aga see on siiani maksmata. Kuna elan Tallinnast väljas (30 km) ning mul on 3 alalealist last, keda tuleb lasteaeda ja kooli sõidutada ning minu enda töökoht on samuti Tallinnas siis kas mul on õigus rendiautole kulutava lisatasu välja nõuda majaomanikult, kuniks ma oma auto kätte saan?

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui majaomaniku vastutuskindlustuse kindlustusandja on otsustanud, et tegemist on vastutuskindlustuse juhtumiga ja on nõus kahju hüvitama, siis majaomaniku omavastutuse osa peaks kandma majaomanik. Kui ta ei ole vabatahtlikult nõus hüvitist maksma, siis tuleb Teil hüvitise saamiseks kohtusse pöörduda.

See, kas teil on õigus nõude asendusauto kulu hüvitamist sõiduki remontimise aja eest, sõltub väga paljudest asjaoludes. Sellele küsimusele üldsõnaliselt vastata ei saa.
 

Küsimus: Kas ma pean nõustuma kindlustuse valikuga: hüvitatakse terve ning avariilise auto hinnavahe või pean tulema remonti Eestisse?14.03.2019

Tere, autoga juhtus õnnetus, kus ainsaks osalejaks olin mina. Esitasin kindlustusele andmed ning sain ka hinnapakkumise remondiks. Asun välismaal ning lähiajal pole plaanis Eestisse tulla. Kuna välismaal auto remontimine on ligilähedane auto väärtusele, andis kindlustus kaks varianti: kas auto läheb “mahakandmisele” ning mulle tasutakse terve auto ning kahjustatud auto väärtuse vahe või pean tulema remonti Eestisse.
Kas mul oleks õigus nõuda ka mingit muud lahendit? Hetkel ei ole minu jaoks kumbki lahendus mõeldav, kuna hüvitise suuruse “mahakandmisel” saan teada alles siis kui olen selle variandi valinud või Eestisse remonti tulles pean veel pool aastat sõitma katkise autoga.

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Küsimuse järgi võib eeldata, et tegu on sõidukikindlustuse kindlustusjuhtumiga. Sel puhul on kahju hüvitamise reeglid tavaliselt kindlustuslepingus kokku lepitud. Vaadake oma kindlustuslepingust järgi, kuidas olete lepingu sõlmimisel kokku leppinud.

Kindlustusandja pakutud variandid tunduvad mulle mõlemad kahju hüvitamise eesmärgiga kooskõlas olevat. Siiski ei saa ma aru küsimuses toodud väitest, et hüvitise suuruse, kui autot ei taastata, saate teada alles siis, kui olete selle variandi valinud. Miks ei võiks enne valiku tegemist välja uurida, mis on kahjustuseta auto väärtus ja kahjustunud auto väärtus.

Kokkuvõtvalt - vaadake esmalt oma kindlustuslepingust järgi, mis on kokkulepitud kahju hüvitamise reeglid. Sealt selguvad Teie valikuvõimalused. Kui lepingust valikud ei selgu, siis suhelge kindlustusandjaga, et selgeks teha, mis summa nad "mahakandmisel" Teile maksavad. Nii saate pakutud variantide vahel otsustada.
 

Küsimus: Kas korteriomandi kindlustuse korral korvatakse majafassaadi veekahjustuse korral kogu fassaadi taastamine või "minu osa"?13.03.2019

Tere,
Kahjustunud on maja välisviimistlus, st maja fassaad, mis kuulub kaasomandisse. Mina kui klient olen kindlustanud ainult oma korteriomandi ja selle juurde kuuluva välisviimistluse. Mida sellisel juhul kindlustusleping katab? Kas kogu majafassaadi taastamise või ainult minu korteriomandi proportsionaalse osa tekkinud kogukahjust? Kas mul on võimalik taotleda seda kompensatsioonina ja teostada töid ise?
Olen tänulik iga info või soovituse eest

Vastus: Lauri Potsepp, juhatuse liige, Eesti Liikluskindlustuse Fond; Eesti Kindlustusseltside Liit, www.lkf.ee, www.eksl.ee

Kui kindlustatud esemeks on korteriomand, siis on lisaks korteri reaalosale kindlustatud ka korteriomanike kaasomand sellises osas, mis vastab Teie osale – korteri üldpinna osa kõikide hoone korterite üldpinnast ehk osa kogukahjust.

See, kuidas hüvitise väljamaksmine käib, on kokku lepitud Teie kindlustuslepingus. Tavaline on see, et kaasomanikud tellivad remonditöö. Osa sellest remonditöö maksumusest kannab kindlustusandja kindlustusvõtja eest. Kindlustusvõtja enda kanda jääb omavastutuse osa, kindlustuseta kaasomanikud kannavad kulu ise.