Koristamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas korterist välja saada aastatepikkuse suitsetamisega tekkinud ebameeldiv hais?23.06.2012

Tere!

Seoses kolimisega tuli välja, et eelmine üürnik (4a) oli ahelsuitsetaja ja igas toas (köök, elutuba, magamistuba, esik) on sigarette suitsetatud. Sellest tingitud tugev ebameeldiv suitsu hõng tubades ja seinade värvi tuhmus (seinad on värviga kaetud).

Minu küsimus siis oleks, et
- esiteks, kuidas saaks tubaka lõhna tubades neutraliseerida?
- ning teiseks, mida tuleks eriti tähele panna tubade seinte ja laed renoveerimisel (vana parkett jääb maha)?

Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Esiteks soovitan mõelda, kas on materjale, mis võivad olla endasse imanud tubaka lõhna, näiteks mingid tekstiilid vms. Nende puhul tasub mõelda, kas on võimalik need välja vahetada või siis teha korralik pesu, näiteks aurupuhastusega, pean silmas nn "kuiva auru" (kirjutasin aurupuhastusmasinate teemal artikli Kodukirjas, jaanuar 2011, sealt on võimalik soovi korral lisa lugeda).

Teiseks on olemas erinevaid haise neutraliseerivad kemikaalid (tavaliselt erinevad aerosoolid), neid tasub küsida professionaalseid koristusaineid müüvatest ettevõtetest. Samas ei saa ära unustada, et tegemist on kemikaalidega.

Kindlasti tasub ruume võimalikult palju tuulutada. Tubaka hais siiski aja jooksul kaob.

Värvi tuhmuse ja renoveerimise osas:
- vana parketi jäämine ei tohiks küll probleemiks kujuneda. Kirjutate renoveerimisest, seega tõenäoliselt teete midagi ka parketiga, näiteks puhastus ja uuesti õlitamine
- tuhmunud seinad - värvimine on kõige kindlam viis seinad kenaks saada, olenevalt värvist on ka pesemine mõeldav. Siin võib taas heaks abimeheks olla aurupuhastus. Samas vana ja tuhmunud seina pesuga päris uueks siiski ei muuda.
 

Küsimus: Millega hooldada, et kivipõrand ei näitaks jalajälgi välja?05.04.2012

Mureks kivipõrandal olevad rasvased jalajäljed. Põrand õlitatud ja regulaarne pesu Mira kookosõli baasil pesuvahendiga, aga laste jalajälgi võtab maha osaliselt. Tahaks, et päevavalguses oleks ka põrand jäljevaba, aga praegu ei suuda seda saavutada. Mis vahendeid või mida peaksin tegema?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Põrandat nägemata on väga raske täpselt öelda, mul endal puudub ka konkreetne kogemus nimetatud aine osas.
Kõige tõenäolisem on, et tegemist on aine üledoseerimisega ja pinnale on jäänud kookosõli jäägid, mis jätavad endale jalajäljed.
Proovige mikrokiust lapi või mopiga, mis on palja veega niisutatud. Kui pinnal on õlijäägid, siis tuleks kasuks need suurpuhastusega maha pesta (soe vesi ja aluseline aine) ning seejärel mikrokiud ja vesi.

Tervitades

Helge
 

Küsimus: Kuidas mikrofiiberlappi hooldada, et ta omadusi ei kaotaks?20.03.2012

Kasutan mikrofiiberlappi wc poti (kaas ja ääred, mitte sisemus) puhastamiseks. Pritsin spetsiaalset vahendit nimetatud kohtadele ja pühin lapiga ära, väga efektiivne.
Kas seda lappi võib pärast lihtsalt sooja jooksva kraanivee all puhtaks loputada ja kergelt kuivaks pigistatuna (ei vääna) kuivama panna?
Kas see mõjub lapile halvasti, sest olen kuulnud, et neid pestakse masinas 60 kraadiga ning ilma tsentrifuugimiseta. Kuid kui ma tualetti puhastan rohkem kui kord nädalas, siis seda üht lappi masinasse ei pane, samas seisma jättes hakkab ju ebameeldivalt lõhnama.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Mikrokiust lappide puhastamiseks ei ole piisav käsitsi pesu, mustus jääb kiudude vahele. Lappe võib väänata, tänapäeva lapid tavaliselt ei ole selles osas tundlikud. Mikrokiust lappe/moppe tuleks jah regulaarselt pesta pesumasinas, soovitav temperatuur 60-90 C ja võib tsentrifuugida.
Pesemisel on oluline jälgida sobiva pesuaine kasutamist (soovitav ei ole antistaatikute, zeoliidid, valgendusaine olemasolu), samuti ei tohi koos pesta teiste materjalidega, sel juhul panna pesukotti.
Kui ei taha lappi koos muu pesuga pesta või nii sageli pesu ei pesta, siis laske kraanikaussi kuum vesi (vähemalt 60 C), lisage hästi natuke pesuainet, leotage natuke ja töödelge lappi aeg-ajalt mehhaaniliselt "torude-avamise-pumbaga" (rahvakeeles poti-musiga), nii saate samad tingimused, mis pesumasinas - kõrge temperatuur, mehhaanika, keemia, aeg, mille mõjul mustus lapist eemaldub.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas puhastada tumedat fragraniidist valamut?20.03.2012

Tere,
Kuidas puhastada tumedat fragraniidist valamut (Franke)?
Segisti ümber on tekkinud veest valged laigud. Kuidas neist vabaneda ilma pinda kahjustamata?
Olen küsinud spetsiaalseid puhastusvahendeid ja saanud vastuseks, et need jätavad tumedale kraanikausile halli kihi. Tänan!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Mul endal antud materjali puhastamise konkreetne kogemus puudub. Soovitan läheneda antud probleemile samal viisil nagu kõikidele muudele koristusalastele probleemidele milline mustus, millisel pinnal on? Puhastamise eripära juures tuleb arvestada mõlemat. Kraani ümber on tõenäoliselt tegemist vee settega, mida saab eemaldada happelise ainega, happeline aine võib valel kasutusel rikkuda erinevaid pindu. Hea kui saaksite uurida tootjalt antud pinna happe taluvust.

Happelise aine kasutamise meelespea lühidalt võiks olla:
- niisuta veega
- töötle happelise ainega (tee sobiv lahus, ära hoia liialt kaua pinnal, vt aega juhendist, kui seda ei ole seal kirjas, siis seni, kuni mustus eemaldub või maksimaalselt 10 min)
- loputa ohtra veega
- poorseid pindu, kus on oht happe edasiseks reageerimiseks ja pinna kahjustumiseks, neutraliseeri aluselise ainega (näiteks sooda lahus). Ka antud pinna puhul võiks neutraliseerida
- loputa ohtra veega
- kuivata

Setted ei tegi ühe päevaga, need tekivad, kui pinnale jääb pikemaks ajaks seisma vesi. Regulaarse kergema koristusega ja KUIVATAMISEGA, saab ennetada setete tekkimist.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Millega lahti saada akvaariumi siseküljel olevast hallist settetriibust?13.03.2012

Olen hädas akvaariumi klaasidega, millel on seespool hall settetriip. Olen nühkinud küll karukeelega ja akvaariumi hooldustarvikutega aga triibust lahti ma ei saa. Häda on selles, et mingisuguse kemikaaliga ligi ei tohi minna. Ostsin alles klaasilina, kuid kahjuks seegi ei võta triipe ära. Mida soovitate?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Ka minul on akvaarium ja sama triip tuttav teema. Akvaariumi puhastamise tarvikud on siinkohal head abimehed (karukeel), samuti tuleb meeles pidada reeglit, et mustus aja jooksul kinnitub tugevamini, ehk kasuks tuleb piisavalt sage puhastus. Need tunduvad ka Teile tuttavad tegevused olema. Lisaks julgen soovitada valget plekieemaldusnuustikut melamiinist, mis kulub ära nagu kustutuskumm. Soovitav on teha nuustik pisut niiskeks ning hõõruda triipu, akvaariumi puhastamisel, kui seal on teatud hulk vett välja võetud, seejärel puhastada pind üle paberi või lapiga. Vältida nuustikust väljuva piimja vedeliku sattumist akvaariumivette. Osta saab seda pea kõikidest professionaalseid koristustarvikuid müüvatest firmadest, aga ka tavapoest.

Tervitades

Helge Alt
 

Küsimus: Kus saaks õppida koristamise algtõdesid?13.03.2012

Tervist!
Kas kusagil tehakse ka koristajatele ABC koolitusi? Mõtlen selliseid inimesi, kes näiteks on töötud ja soovivad midagi juurde õppida. Neil ei ole firmat, kes koolitusele saadaks, aga omandaks kindlalt oskusi selleks, et töötada koristajana. Paljudes ettevõtetes nõutakse ju kvalifikatsiooni ja pabereid.

Lugupidamisega

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Ikka tehakse koristusala koolitusi. Meie ettevõttes on 13 aastaga käinud koolitustel 10 000 inimest. On erinevaid koolitusi, pikki ja põhjalik väljaõpe ka töötutele, mille järel on võimalik sooritada kutseeksam. OÜ Puhastusekspert koolitustega saate tutvuda www.puhastusekspert.ee

Tervitades

Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas oleks efektiivne puhastada kivipõrandat?16.02.2012

Tere!
Kuidas oleks mugavam ja efektiivne kivipõranda puhastamine koduses majapidamises. Kivid on mustrilised ja sodi nende vahel piisavalt.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Soovitan vaadata ka milline mustus on vaja eemaldada, ka koduses majapidamises tekib erinevat mustust. Kas saan aru, et põhiprobleemiks on kivide vahel olev lahtine sodi?
Seda võib proovida eemaldada pikavarrelise harja ja kühvliga. Oleneb mustri sügavusest, aga võib õnnestuda puhastada ka põrandakuivatajaga, nii kummiga pühkides kui sellele lapp kinnitades. Juunis 2010 kirjutasin Kodukirjas koristustarvikutest, mis sobivad koju just professionaalse koristuse poole pealt. Selles artiklis on piltidel näha eelkirjeldatud tarvikud.

Tervitades
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas diivanilt loomakarvad ära saada?16.02.2012

Oskate ehk head nõu anda, kuidas saada diivanilt vähemaks loomakarvu? Tolmuimeja ei aita, sest karvad on justkui kinnitunud tekstiili sisse. Samuti ei tule ka voodipesult need pesemise käigus ära.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Võite proovida kummist harjaga või siis pange kätte kummikinnas ja püüdke sellega pühkida.

Tervitades

Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas puhastada reliinilaadset materjali?06.02.2012

Tere,
ma ei tea täpselt, mis materjaliga tegu on, see meenutab köögikapi kuumakindlat katet ja reliini, siis tahaks teavet mõlema kohta. Tegu on kahe eri sorti põrandakattega - üks on kirju ja teine ühevärviline. Eriti see ühevärviline - olen proovinud erinevaid vahendeid ja ka palja veega pesta, kuid ikka jäävad triibud. Mida teha?
Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Väga raske on öelda, millega võib täpselt olla tegemist. Püüan pakkuda, millega võib olla tegemist:

1) pinnale võib olla jäänud/tekkinud kiht, mis seob enda külge mustust. See tuleks eemaldada. Selleks tuleks põrandat pesta ja kindlasti KUIVATADA. Hea on kuivatada põrandakuivatajaga ning seejärel veega niisutatud mikrokiust lapiga üle käia. Pesemiseks võib kasutada valget või punast hõõrukit ning neutraalset või nõrgalt aluselist puhastusainet.

2) kas olete püüdnud põrandat puhastada veega niisutatud puhta (pesumasinas pestud) mikrokiust lapiga või mopiga?

Triibud jäävad tavaliselt pinnale sellest, et põranda pesemisel kasutatav vesi (pesuainelahus) lahustab pinnal olevat mustust, pind jääb märg, kui veemolekulid ära auruvad, siis jääb pinnale lahuses olnud pesuaine jäägid, mustus jne ning seda näemegi triipudena. Triipude eemaldamiseks seega on vaja pinnalt eemaldada lahti lahustatud/pestud mustus ehk pinnad kuivatada või siis puhastada väheniiskelt või niiskelt veega niisutatud lapiga/ mopiga.

Loodan, et saite natuke ideid, mida proovida ja milles võib olla probleem.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Millega eemaldada seinalt hallitust?11.01.2012

Tere!
Kas oskate soovitada vahendit kortermajas seinalt hallituse eemaldamiseks?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Hallitust saab eemaldada keemiliselt (ainetega) ja füüsikaliselt (näiteks aurupuhastus - kuivaur, vähemalt 5 baari). Samas võib hallituse probleem olla sügavam ehk ehituskonstruktsioonides ja teatud aja pärast taas välja ilmuda. Sellega kaasnevad hallituse eoste lendumised mõjuvad tavaliselt tervisele halvasti.
Hallituse eemaldamist tuleb teha teadlikult - ei ole mõtet "natuke vaid puutuda", sest see vaid aktiviseerib eoste teket. Oluline on kaitsta ka iseennast - respiraator jms.
Sobiva puhastusaine valikul soovitan pöörduda professionaalseid aineid müüvasse ettevõttesse ja küsida desinfitseerivat ainet, mis hävitab ka hallitust.

Tervitades,
Helge Alt