Koristamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks kogemata valge pesu hulka jäänud pruun hilbuke andis värvi just nö higipiirkondasesse (kaenlaalused jne)?25.06.2014

Juhtus nädalavahetusel väike aps ja valgete pesude sekka sattus helepruun, värviandev hilbuke. Mis siis ikka, juhtub ka paremates peredes.
Mind huvitab hoopis tähelepanek, et trenni ja töö pluusil oli värv hakanud kinni just nendesse kohtadesse, mis on nö higi piirkonnad (kaenlaalused, ülaselg ja rinna juurest). Miks sinna rohkem värvi kinni jääb?

Tänades,
uudishimulik

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Värvaineid on erinevat tüüpi. On neid, mis vajavad kinnitamiseks happeid ja on neid, mis vajavad paremaks kinnitamiseks aluselist keskkonda ning peale selle on ka muid sorte. Värvi valik sõltub ka sellest, millist tüüpi kiule seda tahta kinnitada.
Iga värvaine on nagu inimene oma unikaalsete omadustega, mis sõltuvad selle värvaine ehitusest.

Tekstiilitööstuses kasutatakse tihti suurema koguse värvaine kangale kinnitamiseks soolasid (nt naatriumkloriid või glauberi sool ehk naatriumsulfaat). Kes on saunas käinud
või sporti teinud ja kunagi näiteks oma käsivart limpsanud teavad seda omast kogemusest, et higi on soolane (higi koosneb ~99% veest). Koos veega väljuvad kehast ka erinevad mineraalid ja org. ühendid. Nn mineraalidest on higis kõige rohkem naatriumiioone, mis on maitstes soolased.
Seega võib eeldada, et higistes piirkondades on tekstiilikiudude vahel rohkem "soola". Pesemisel eralduvad värvilisest riidest värvaineid, mis kinnituvad nendesse piirkondadesse paremini. Seetõttu olid higised kohad rohkem värvunud.
 

Küsimus: Kuidas ja millega puhastada värvitud seintelt ja põrandalt tahma?17.06.2014

Kuidas ja millega puhastada värvitud seintelt ja põrandalt (lakitud/õlitatud puitparkett) tahma?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Palju sõltub pinnast, antud juhul värvist. Üldised nõuanded erinevate pindade puhul võiks olla:
- nii palju kui võimalik kuivalt kätte saada, näiteks tolmuimejaga natuke eemalt imeda
- heaks abivahendiks on professionaalses koristuses kasutavad ühekordsed õlilapid (NB! venitada enne kasutamist)
- kui kasutate vett, siis jahedat
- kui tahm on kõvasti kinni, näiteks pinnale põlenud, nagu kaminaklaasidel, siis koristusainetest võiks abi olla aluselisest ainest (näiteks grillipesuaine) või ka majapidamisseebist. Kaminaklaasidelt saab suurema tahma hõlpsalt kätte, kui niisutada vanad ajalehed ja nendega puhastada
 

Küsimus: Kuidas puhastada puust lauda juuksevärvist?30.04.2014

Tere,
Mul on küsimus, kuidas puhastada puust lauda juuksevärvist? Vastuse eest tänud ette!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Raske küsimus. Kui värv on puidu sees, siis seda sealt kätte saada on keeruline- lihvida?

Lauda nägemata raske öelda?

Võib proovida melamiinist (valge käsn, mis kulub kergelt ära) puhastusnuustikut. Nuustik tuleb kindlasti märjaks teha, pinnale jääv valkjas vedelik kohe ära pühkida.
 

Küsimus: Kuidas puhastada jämedateralist struktuurvärvitud seina (rasvapritsmed, tolm jne)?15.04.2014

Tere!
Kuidas puhastada jämedateralist struktuurvärvitud seina (rasvapritsmed, tolm jne)?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Siin oleneb palju värvi eripärast. Kindel on see, et mida lühemat aega mustus seal on, seda tõenäolisem on seda kätte saada. kergematel juhtudel võib aidata veega niisutatud mikrokiudlapp, järgmiseks võiks proovida näiteks nõudepesuharjaga kerget pesemist, siis loputamist ja lapiga kuivatamist. Samas tuleb jälgida kas värv seda kannatab, soovitav on teha kuskil vähem märgatavas kohas enne katse.
Hea tulemuse võib saada ka aurupuhastusega, kõrgel temperatuuril aur muudab rasva vedelaks ja kui on imuriga aurupuhastusmasin, siis see imeb vedela rasva ära.
 

Küsimus: Kuidas seina küünlarasvast puhtaks saada?10.02.2014

Tere,
Sooviksin teada kust osta melamiinist käsna? Püüan puhastada valget, värvitud seina punase küünla rasvast tekkinud plekkidest. Küünlarasv tuli küll ära, kuid sein on ikka värvunud, on teil äkki veel soovitusi kuidas saaks seina puhtaks?

Jään ootama!
Aitäh

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Küünlarasv on rasvane mustus, selle eemaldamiseks võib kasu olla näiteks aurupuhastusest, aga miks mitte püüda seda kohta soojendada ka fööniga enne puhastamist. Soojus muudab parafiini vedalaks ja vedelat mustust on kergem eemaldada, eriti kui mustus on imbunud pooridesse. Samas võib-olla probleemiks mitte parafiin, vaid küünlarasva värv.
Melamiinist nuustikuid on müügil ka tavapoodides kodumajanduse osakonnas, samuti müüvad neid kõik professionaalseid koristustarvikuid müüvad ettevõtted.
 

Küsimus: Millega puhastada heledat nahkdiivanit?12.11.2013

Sooviks määrdunud helebeeži nahkdiivanit puhastada-värskendada. Kas selleks on ka lihtsaid koduseid vahendeid või peaks mingi spetsvahendi ostma? Ja millised oleks õiged töövõtted-vahendid?
aitäh

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Mina olen oma nahkdiivani saanud puhtaks kasutades melamiinist plekieemaldusnuustikuid (valged, mis puhastades kuluvad ruttu). Neid müüvad nii tavapoed, kui ka professionaalseid koristustarvikuid müüvad ettevõtted, kust võib leida kvaliteetsemaid. Mõningate firmade nuustikud pudenevad kergesti.
Nuustik niisutatakse veega märjaks ja hakatakse nühkima (vältida ühe väikese koha tugevalt nühkimist). Samas pehme majapidamispaberiga pühkida ära eemalduv vedel mustus.
Kui pind on puhastatud, siis kasutada nahahooldusainet, et nahka värskendada.
Edukat puhastamist!
 

Küsimus: Kust saaks osta vuugipuhastusharja ja kas sellega puhastamine õigustab ennast?18.06.2013

Tere!
Olen kuulnud, et kahhelkivide vuuke on hea puhastada spetsiaalse teravikukujuliste harjastega harjaga, kuid tavakaubanduses pole suutnud sellist harja (ka tavalist tugevamat pesuharja enam mitte) leida. Samuti olen otsinud kaabitsat, millega põrandalt vett kokku tõmmata peale duši all käimist (a la nagu laevade kajutite dušinurkades on), ent tulutult. Kust saaks Tallinnas või mõnest e-poest selliseid asju muretseda?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Professionaalses koristuses on olemas spetsiaalne koonusekujuline hari vuukidele - vuugihari, mis käib pika varre otsa ja kammi meenutav hari - kraanihari kitsamate kohtade puhastamiseks. Sellega vuuke teha on liialt aeganõudev.
Selliseid tarvikuid müüvad professionaalseid koristustarvikuid müüvad ettevõtted. Tallinnas näiteks OÜ Puhastusimport, Kadaka tee3, OÜ SanMal, Töökoja 1, Pireka Eesti OÜ Laki 5.

Edu
 

Küsimus: Millega puhastada vasest dušisegistit?01.02.2013

Duši metallpinda (vask) on vaja puhastada, toru on hallikas, ilmselt veest, mis on lubjane. Happelise vahendiga ei saa, sest proovisin natuke ja see muudab metalli värvi. Kuid millega siis?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Puhastamisel tuleb alati arvestada kahe aspektiga -milline mustus, millisel pinnal. Mustus määrab, millega on vaja puhastada, aga samas tuleb meeles pidada, et aine võib pinnale liiga teha. Sageli on selles konflikt - mustus vajab teatud ainet, aga pind ei talu.
Kui on tegemist setetega, siis setted eemalduvad hapete mõjul, samas hape võib kahjustada ka vase pinda. Seda eriti, kui hapet on valesti kasutatud. Hetkel puudub info, kuidas happe proovimine toimus. Vase pind võib olla muutunud tuhmiks ka oksüdeerumise tulemusena, sel juhul kasutada vaskpindadele mõeldud hooldusainet, mida soovitan küsida professionaalseid puhastusaineid müüvatest firmadest.
Eesti kareda vee puhul puutume tahes-tahmata kokku setetega, vannitoas on seda kergem ennetada, kui siis riskida hapete (vale) kasutamisega. Ennetamiseks on parim viis pindasid regulaarselt niiske (piisab vaid veega niisutamisest) mikrokiud lapiga pühkida.
Kui sete juba on olemas, mida siis teha?
1) külastada professionaalseid koristusaineid müüvat ettevõtet ja küsida vastavates tingimustes kasutamiseks sobilikku sette eemaldajat
2) koduseks viisiks võib kasutada äädika ja soola segu (tass äädikat, lisada 1 tl soola), antud lahuse ja pehme lapi või paberiga puhastada, siis loputada ja seejärel soodaveega töödelda ning jälle loputada.

Kui pind on puhas, võib proovida vaskpindadele mõeldud hooldusainega töötlemist, mis kaitseb pinda kiire määrdumise eest.

Edu!

Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas puhastada valamut, millele jäävad tugevad rauase vee jäljed?15.01.2013

Tere,
Uuele vannitoa valamule tulid üsna kiiresti vee jäljed, mis tavalise seebiveega ja näiteks Cif'iga maha ei tule. Vesi tundub olevat üsna rauane. Kuidas puhastada sellist valamut.
Ette tänades,

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Tegemist on settega. Setteid saab pindadel eemaldada happeliste ainetega. Setete ennetamiseks aitab pindade regulaarne kuivatamine.
Kui sete on juba tekkinud, siis on oluline, et hapet kasutatakse õigesti. Palju on ette tulnud hapetega pindade ära rikkumisi happe vale kasutamise tulemusena. Hapete kasutamisel on oluline meeles pidada alljärgnevat:
- esmalt niisutada pind veega
- kanda pinnale happeline puhastusaine (vastavalt mustusele, tugeva sette eemaldamisel pH 0-2, kergema sette puhul pH 3-4)
- lasta happel mõjuda ette antud aeg, tavaliselt mitte üle 10 minuti
- loputada rohke jaheda veega
- kui tegemist oli poorse pinnaga (näiteks poorne kivi, aga ka email), siis peale loputamist võib jääda pooridesse happeline aine, mis kahjustab pinda edasi. Selle protsessi lõpetamiseks tuleks pind neutraliseerida, ehk pinda töödelda aluselise ainega (pH 0-1 puhul kasutada ainet pH 11-12)
- seejärel pind loputada veega
- kuivatada

Selliselt toimides saab pinnal eemaldada erinevaid setteid, ilma pindu kahjustamata. Julgelt võib koduses keskkonnas kasutada professionaalseid koristusaineid, sh happelisi.

Jõudu

Helge Alt
 

Küsimus: Millist tolmuimejat osta?04.07.2012

Tere,
Tahan osta uut tolmuimejat, aga ei oska valida.
Odavad lähevad kohe katki, näitab kogemus.
Paluks, kas oskate anda nõuandeid tolmuimeja ostuks?
Suur tänu!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Tolmuimeja puhul tasuks vaadata järgmisi aspekte:
- Imemisvõimsus (mitte mootori võimsus, mis näitab ainult voolutarvet)
- Imemisvoolik soovitavalt 2,5m, siis tööasend õige
- Imemistorud alumiiniumteleskoop
- 2 filtrit, üks sisenevale, teine väljuvale õhule, siseneva õhu oma soovitavalt korduvkasutusega mikrofilter
- Voolujuhe 8-10m, tagab piisava liikumisvabaduse
- Harjava turbootsiku kasutamise võimalus, saab vaipkatted põhjalikult puhtaks ja väldib vaibakiudude lamandumist


Soovitan ka kodust tolmuimejat minna küsima professionaalseid koristusmasinaid müüvast firmast.

Juhul, kui peaks ka kodus olema vaja vett imeda, siis võib mõelda ka vee- ja tolmuimeja soetamisele.

Tervitades

Helge Alt