Koristamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millega puhastada dušikabiini klaase?03.01.2012

Palun soovitage, millega oleks mõistlik puhastada dušikabiini klaasseinu. Olen püüdnud kasutada nii erinevaid klaasipuhastusvahendeid kui ka äädika-vee lahust, kuid ikkagi jäävad duškabiini klaasidele inetud setteplekid, mida vahenditega eemaldada ei ole õnnestunud.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Head ja kerge vaevaga saavutatud puhast aastat!
Kui dušikabiini seintel on setteline mustus, siis tuleks seda puhastada happelise ainega. Äädikas on küll hape, aga happelistel puhastusainetel on sees ka mustust eemaldavaid komponente. Soovitan pöörduda professionaalseid koristusaineid müüvatesse firmadesse ja osta seal setete eemaldamiseks happeline aine. Samuti pöörata tähelepanu happelise aine õigele kasutamisele, et mitte rikkuda puhastatavat pinda või muid ümbruses olevaid pindasid.
Setteplekkide tekkimise vältimiseks on soovitav regulaarselt duši kasutamise järel seinad kuivatada, selleks võite küsida professionaalsest koristustarvikuid müüvast firmast sobivat tarvikut. Endale olen sobiva leidnud auto kuivataja näol, kuna selline kuivataja kuivatab ka kumeraid ja ebatasaseid pindu.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kas viimasel ajal on ka mingeid uusi koristusviise, mida oleks kasulik teada?26.12.2011

Kas oskate välja tuua mõne uudise või viimase aja trendi koristamises, tolmu võtmises?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
See, mis kellegi jaoks on uus, on raske öelda. Paljud väga lihtsad asjad teevad koristamise lihtsaks ja kergeks. Koristamine viimase aastakümne jooksul on muutunud palju. Näiteks enamus koristusest on võimalik teha ilma aineteta - selleks on abiks mikrokiud lapid/mopid, aurupuhastus, on olemas koristusmasinad, mis töötavad ilma koristusaineteta (lahutavad vee positiivseteks ja negatiivseteks ioonideks ning saadud "vesi" puhastab pinna samaväärselt ainega) või pritspudelid, milles oleva vee molekulid lahutatakse samuti kui masinate puhul või siis aktiviseeritakse vastava seadmega soolalahust - nimetatud viisidel on võimalik puhastada ja eemaldada mikroobilist mustust.
Aineteta lahendusi on spetsiaalsete puhastusketaste näol ka pindade suurpuhastuses ja kaitsmises.
Selleks, et saaksite enda jaoks vajalikud teadmised, soovitan tulla vastavale koolitusele või küsida konkreetsem küsimus.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kas pesuloputusvahendeid on mõtet kasutada?26.12.2011

Kuidas Teie suhtute pesuloputusvahenditesse, nende poolt ja vastu? Ootan huviga teie kommentaare.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Nii nagu elus paljude asjade puhul, ei saa must-valgelt poolt või vastu olla. Püüan kirja panna mõningad kommentaarid pesuloputusainete teemal.
Lühidalt ja lihtsalt kirjeldades kuidas pesuloputusaine toimib - tekstiili jäävad keemilised ühendid, mis tõmbavad enda külge vee molekule ja vähendavad tekstiili elektriseeruvust. Seega kandes sellist pesu, on vastu ihu ka nimetatud keemilised ühendid. Kellele see meeldib või ei, kes on selle suhtes allergiline, on individuaalne. Samas võiks küsida, kas vajame loputusaineid? Kas vajame neid alati või ainult teatud tekstiilide puhul (näiteks need, mis vastasel juhul on väga staatilist elektrit täis).
Loputusained vähendavad koristamises näiteks mikrokiust lappide ja moppide toimet ning mikrokiust koristustekstiile ei soovitata pesta loputusaineid sisaldavate ainetega.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kust saada lisainfot antibakteriaalse mikrokiudmaterjali kohta?09.12.2011

Järjest rohkem räägitakse antibakteriaalsest mikrokiudmaterjalist, mis annab ideaalse tulemuse, eemaldades mustuse ja tolmu ning 99,9% bakteritest ja haigusetekitajatest.
Millistest allikatest oleks võimalik saada lisainformatsiooni?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Eesti keeles ei oska peale müügiettevõtete poolt väljastatavate materjalide midagi soovitada. Mikrokiu kohta üldisemalt olen ise kirjutanud Kodukirjas august 2010.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Milliseid puhastusvahendeid kasutada linoleumi puhul?06.12.2011

Aitäh vastuse laminaatparketi puhastus eest! Jätkaksin natuke samal teemal edasi.
Kui vajalik üldse märgpuhatus laminaatparketi puhul on, kui seda peab tegema suhteliselt ettevaatlikul moel, kas piisaks kui seda tihedamalt tolmuimejaga puhastada, et eemaldada tolm ja muu lahtine sodi?
Ja kuidas on lood puhastusvahendite kasutamisel linoleumi puhul (nt poodides müüdava Emsal firma erinevatele põrandatele mõeldud vahend)?
Tänud ette!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

TereMärga puhastust on vaja teha siis, kui väheniiske ja niiske enam ei aita, ehk mustus on kinnitunud ja on vaja lahustit (vett) et see lahti leotada. Kui regulaarselt kasutada väheniisket või niisket mikrokiudlappi või moppi, siis üldjuhul sellest ka piisab.
Tolmuimejaga lahtise mustuse, tolmu eemaldamist ei soovita, kuna tolmuimejast väljuv õhk paneb ruumis õhu ringlema ja pindadel olev tolm tõuseb õhku. Õhus olevat tolmu ei saa pühkida ega imeda ja see langeb mõne tunni jooksul tagasi. Tõhusam on pühkimiseks kasutada põrandakuivatajat-pühkijat (kummi-liist) või mopp. Selliselt pühkides on pinnad kauem tolmuvabad.
Linoleumist - sageli aetakse sassi plastikud ja linoleum. Linoleum on looduslik materjal (teisel poolel linane riie) ja tema hooldus erineb suuresti plastikust. Paluksin täpsustada millist katet mõtlete. Kahjuks mul puudub kogemus Emsal ainetega.

Parimete tervitustega,
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas ja millega hooldada laminaatparketti?29.11.2011

Tere!
Mind huvitab kuidas hooldada ja puhastada laminaatparketti? Kui tihedalt ja kuidas võib teha märgpuhastust?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Laminaadi puhastamiseks on mugav kasutada vaid veega niisutatud mikrokiust moppe või põrandalappe koos põrandakuivatajaga väheniiskelt või niiskelt.
Koristusainete kasutamisest jäävad laminaadile väga kergelt kihid. Kui soovite siiski ainet kasutada, siis olge äärmiselt tähelepanelik aine doseeringuga.
Laminaati kahjustab liigne vesi, seda nii lillepotist välja valgunud, kui liiga märjast koristusest - servad võivad üles punduda.
Kui põrand on väga must, siis tehke märjemaks vaid need kohad, kus on rohkem mustust või siis vajadusel kogu põrand. Oluline on märja meetodi järel põrand KUIVATADA. Kuivatamiseks on sobiv kasutada põrandakuivatajat, mikrokiust lappi või moppi. Kui pesete põrandat, siis vesi lahustab mustuse lahti, aga vee aurudes jäävad pinnale vees olnud mustuse osakesed, vees olnud Ca ja Mg osakesed jne. Põrandal näeme seda hallika kihina, millele jäävad jalaga tõmmates jäljed.
Põrandakuivatajat, millega saab vett kuivatada, pühkida ja koos lapiga pindu puhastada, tavapoodides ei müüda. Selle soetamiseks tasub läbi astuda mõnest professionaalseid koristustarvikuid müüvast ettevõttest.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Millise vahendiga puhastada elektripliiti?29.11.2011

Tere,
Palun soovitust elektripliidi puhastamise hooldusvahendite kohta (hooldusvahendite nime). Saime uue pliidi ja ei tahaks seda oskamatusest kohe rikkuda. Praegu kasutab köök PUHTAX toodet GRILL+. Pliidi korpus on valmistatud roostevabast terasest AISI 315 ja keeduplaadid on malmist, küpsetusahjul on klaasuks.
Tervitades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Soovitan küsida puhastamise kohta ka pliidi müüja juhiseid. Lisaks sobivale ainele on väga oluline aine ÕIGE kasutamine, samuti puhastamise viis ja kasutatavad tarvikud. Oluline on pliiti puhastada võimalikult koheselt peale kasutamist. Roostevaba terast võib kahjustada nii aluste, kui hapetega, mis jäävad pinnale (kindlasti vaja loputada!).
Konkreetsete ainete osas siinkohal ma soovitusi andma ei hakka. Konsulteerige ettevõttega, kelle aineid te kasutate, nemad oskavad oma valikust soovitada sobiva.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas ja millega puhastada õlitatud põrandat?03.11.2011

Tere,
Põrand on õlitatud mitu aastat tagasi. On tõepoolest unarusse jäänud, oleks varem pidanud juba uuesti õlitama. Nüüd sooviks põranda korda saada. Millega peaks põrandat puhastama (kergelt toonitud põrand), kuid tundub, et päris määrdunud. Selleks, et mitte väga märjalt seda teha, kas on mingi auruga puhastamise viisi?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Aurupuhastusega õlitatud põrandat ei soovita puhastada. Enne uue õli panekut on väga oluline see eelnevalt korralikult puhtaks saada. Puhastamiseks on siiski pesemine või siis on olemas ka kuivpuhastusmeetodeid. Puhastatud põranda õlitamisel on väga oluline, et kasutatakse sama tüüpi õli. Õlisid on väga erinevaid. Omal käel seda kõike teha on väga raske ja eksimise oht on suur. Olen näinud mitmeid nö "koduste vahenditega puhastatud ja õlitatud" põrandaid, mille uuesti korda saamine on juba üsna vaevarikas. Soovitan pöörduda spetsialistide poole või siis endale vastavatel koolitustel asi selgeks teha ja rentida masinad töö sooritamiseks.

Edu soovides,
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas teha suurpuhastust uues korteris?19.10.2011

Tere!
Kolisime just uude korterisse ja nüüd oleks vaja üks suurpuhastus teha. Paluks natuke abi.
Millise vahendiga oleks kõige õigem pesta värvitud seinu (pidi olema pestav värv)? Kas ma peaksin kasutama lappi või käsna? Kas auruga saaks värvitud seina puhtaks?
Mis vahendeid võiks kasutada metall-pindadele.
Tänan abi eest!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Soovitused värvitud seinte puhastamiseks:
- esmalt tasuks veenduda kas ja mida värv siiski kannatab. Seda tasub teha kuskil peidus koha peal. Vee talumise prooviks võite võtta märja lapi ja kergelt hõõruda vastu seina. Vaadake, kas vesi imbus seina ja samuti vaadake, kas lapile jäi värvi. Kui lapile jäi siiski värvi, võib märjalt pesu ka värvi kahjustada ja sellega peab arvestama seina pesul. Samuti tasub katsetada kasutatavate ainete taluvust.
- millega seina pesta, sõltub peale materjali ka seal olevast mustusest. Kui on tegemist kerge igapäevase määrdumisega, siis võib olla piisav veega niisutatud mikrokiust mopiga või lapiga seina puhastamine. Kui on tegemist suurema määrdumisega, siis on abiks puhastusaine ja ka pisut karedam töövahend, näiteks pesuhõõruk (mida heledam plaat, seda pehmem. Värvitud pinnale võib olla sobiv valge või äärmisel juhul punane). Puhastusainetest neutraalsed või nõrgalt aluselised.
- seintelt erinevate plekkide eemaldamiseks on mugav kasutada melamiinist plekieemaldusnuustikuid (kuluvad nagu kustutuskumm. Kasutamisel tuleb teha niiskeks. Müüakse nii tavapoes, kui professionaalseid koristustarvikuid müüvates firmades). Kindlasti katsetada antud nuustiku sobivust enne, kui asuda nähtava koha pealt hõõruma. Vältida ka ühel väiksel kohal väga tugevat hõõrumist. Kohe peale nuustikuga hõõrumist pühkida lapiga valkjas vedelik ära.
- seina pesemist alustatakse alt üles ja korraga käte ulatuses ala, et pesuvesi ei kuivaks seinale, mida on hiljem väga raske eemaldada. Loputatakse ja kuivatatakse ülevalt alla.

Aurupuhastusest:
- aurupuhastus on paljudes kohtades tõhusaks abimeheks. Kuid tulemus sõltub paljudest aspektidest. 2011. aasta jaanuari Kodukirjas kirjutasin pikemalt aurupuhastusest, soovitan lugeda seda artiklit
- kas aurupuhastus Teie seina puhul aitab, sõltub sellest, milline on värv ja milline on seal olev mustus.

Metall-pindadest:
- mida kasutada, sõltub jälle sellest, millise mustusega on tegemist. Kui on näiteks köögis rasvane mustus, siis sellises kohas võib aurupuhastusmasin olla väga tõhus. Kui on näiteks tegemist kraanidega, kus on sete, siis vajatakse kindlasti happelisi aineid. Nende kasutamisel tasub olla ettevaatlik, et hape ei jääks kauaks pinnale, mille tulemusel võib pind sööbida. Happeliste ainete kasutamise meelespea lühidalt:
1. niisuta pind veega,
2. kanna pinnale happelise aine lahus ja lase mõjuda etteantud aeg (mitte üle 10-15 min),
3. loputa,
4. kui oli oht, et hape jääb siiski pooridesse, pragudesse, siis neutraliseerida aluselise ainega, ehk pesta pinda aluselise aine lahusega, näiteks soodalahusega,
5. loputada,
6. kuivatada.
- metallpindadele müüakse professionaalseid koristusaineid müüvates firmades hooldusaineid, mida võib näiteks kord kuus panna puhtale pinnale ja hästi poleerida. Ettevaatust selliste ainete puhul liiga sagedase ja rohke kasutuse osas! Vastupidiselt oodatule, võib pind jääda kleepuv ja inetu ning hakata senisest veelgi rohkem mustust enda külge kleepima.

Kui on veel küsimusi, küsige aga julgelt!

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Puhastuskeemia kogused14.07.2011

Kui palju Eestis erinevat puhastuskeemiat ostetakse ja kanalisatsiooni lastakse? Mis teha, et seda vähendada?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Ei oma statistikat, kui palju Eestis koristusaineid ostetakse ja kasutatakse.
Selleks, et vähendada koristusainete kasutamist, on võimalusi mitmeid:
- eesmärgipärane koristamine (välditakse ala- ja ülekoristamist)
- koristusalase teadlikkuse tõstmine (kogemus näitab, et koristamise ümberkorraldamisel võivad aine kulud langeda kuni 10 korda)
- ainete õige doseerimine (doseerimissüsteemide kasutamine)
- mikrokiust koristustekstiilide kasutamine
- aurupuhastus jm aineta puhastamise viiside kasutamine (vastavad vahaeemalduskettad, puitpõrandate puhastuskettad jne)
- eelniisutatud koristustekstiilidega koristamine (ei kasutata ämbrites ainelahuseid, vaid niisutatakse tekstiilid enne koristusalale minekut)

Kindlasti on võimalusi veel, aga panin kirja viisid, mis on minu kogemusel häid tulemusi andnud.

Tervitades,
Helge Alt