Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas KÜ revidendil on õigust näha haldusfirmale esitatud ühistule allhanketeenust teinud ettevõtete arveid?23.03.2023

Tere! KÜ-s on tekkinud kahtlus, et haldusfirma on oma arvetel KÜ jaoks tehtud hooldus- ja remonttööde summadele lisanud omapoolse lisasumma ja mitte väikese. Tegelikult on hooldus- ja remonttööde organiseerimine ja vahendamine üks osa KÜ-ga sõlmitud lepingulisest haldusteenusest ja selle eest KÜ juba maksab haldusfirmale haldusteenuse kokkulepitud tasu. Küsimus: kas KÜ poolt volitatud revidendil või revisjonikomisjonil on juriidilist õigust nõuda näha KÜ jaoks tehtud tööde arveid, mis on esitatud töö teinud firmade poolt KÜ haldusfirmale?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, haldaja raamatupidamisdokumentide ettenäitamist saab enne tehingu sooritamist nõuda korteriühistu juhatus. Tagant järele on olukord juba keerukam ning sõltub haldaja koostöövalmisolekust.
Olukorda reguleerib võlaõigusseaduse § 628 lg 2, mis ütleb, et käsundiandja peab käsundisaajale hüvitama mõistlikud kulud, mida käsundisaaja on teinud käsundi täitmiseks ja mida ta võis vastavalt asjaoludele vajalikuks pidada, välja arvatud, kui kulud tuleb katta käsundisaaja tasu arvel. Eeldatakse, et tasu arvel kaetakse käsundisaajale käsundist tulenevate ülesannete täitmisel tavaliselt tekkivad kulud ning kulud, mis oleksid käsundisaajale tekkinud ka ilma käsunduslepingut sõlmimata.

Tervitades, Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit
 

Küsimus: Mida ette võtta kui ühistu nõuab minult põhjuseta arve tasumist?23.03.2023

Tere,

kuidas toimida, kui KÜ juhataja lisas kommunaalarvele 100 eurone "minu isikliku prügi väljaveo tasu"?

Isik, kes on KÜ esimees otsustas, et prügimaja ülekoormus on põhjustatud minu korterist, ning lisas mu kommunaalide arvele 100 eurot selle eest. Mingit arvet prügiväljaveo ettevõttelt ta ei ole mulle esitanud ning kuidagi tõestada ta seda ei saa. Mis põhjus on KÜ-l niimoodi tegutseda?
Ning kuidas ma saan sellest nõudest lahti? Sest praegu kajastub see "lisa summa" igakuiselt kommunaalsummade juures.
Suhtlemine KÜ-ga ei toonud resultaati.

Lugupidamisega,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandi- ja korteriühistuseaduse paragrahv 40 kohaselt arveldavad korteriomanikud korteriühistuga majanduskava alusel ja kui selles ei ole nn lisa prügiarvet sees, siis võib jätta korteriühistu arve selles osas, mis see on võrreldes teiste omanikega ülemäärane, maksmata.
Erandiks on olukord, kui korteriomanik on ladustanud korteriühistu loata olmejäätmetesse või nende kõrvale teist liiki jäätmeid, ning ühistu on selle eest pidanud kandma majanduskavas etteplaneerimata kulusid. Sellisel peab korteriühistu tõendama nii jäätmete äraveoga seotud kulusid, ning vaidluse korral ka seda, et jäätmed tõi korteriomanik, kellelt ühistu kantud kulude hüvitamist nõuab.

Lugupidamisega,
Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit
 

Küsimus: Kas see on õige kui KÜ tasus rõdude klaasimise eest ja nüüd annab mitu kuud rõduomanikele oma osa tasumiseks?16.03.2023

Tere! Majas otsustati, et rõdude klaasimise eest tasuvad rõdude omanikud. KÜ tasus ehitajale arve ja esitas arve rõdude omanikele. Tasumise aeg 6 kuud. Nüüd üks ilma rõduta korteriomanik on tige, et miks kasutati tema raha rõduklaaside eest tasumiseks. Et see on laenu andmine. Minu arvates on see vahendusteenus. Minu arvates KÜ talitas õigest.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, rõduklaaside paigaldamine ja finantseerimisküsimuste näol on tegu tavapärase majandamisküsimusega, millega seotud küsimusi otsustavad korteriomanikud lihthäälteenamusega. Seega, kui enamus korteriomanikke leiab, et rõduklaaside paigalduse finantseerimine läbi korteriühistu, oli vajalik, siis nii ka on.

Tervitades, Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit
 

Küsimus: Kas karistus arhiveeritakse, kui määratud menetluskulud on tasumata, aga pole olnud nõudeks karistuse täitmisel?15.03.2023

Kriminaalses joobes ja lubadeta juhtimise eest määratud tingimisi karistus kantud, sellest ajast 3 aastat veel kuni ARKi saab, nagu siit välja loen.
Kas karistus arhiveeritakse ka juhul, kui antud lahendi eest määratud menetluskulud on tasumata, aga pole olnud nõudeks karistuse täitmisel?
Karistusregistris märge, et karistus kantud... kuid kas arhiivi nad liiguvad ikka?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Tere
Menetluskulude mittetasumine ei mõjuta karistusandmete kustutamise tähtaja kulgemist. Karistusandmete arhiivi kandmise tähtaja kulgemine algab karistuse ärakandmisest (rahalise karistuse tasumisest, vangistuse ärakandmisest, ÜKT ärategemisest, katseaja möödumisest).
 

Küsimus: Kuhu pöörduda kui ei ole nõus kindlustuse otsusega kus avarii vastutus on nende arvates 50/50?08.03.2023

Tere. Kindlustusselts tegi otsuse solidaarse vastutuse liiklusõnnetuses 50/50. Mina sellise otsusega nõus ei ole, kuna on dokumendid, mis tõestavad teise osaleja liiklusreeglite rikkumist, mis põhjustas liiklusõnnetust. Kindlustusseltsile on need esitatud aga nemad ei võta arvesse kõiki tähtsaid nüansse, vaid lihtsalt saadavad otsuse 50/50 vastutusele.
Kuhu pöörduda või kuidas saaks käituda et otsust vaidlustada?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kindlustusandja otsusega mittenõustumisel on võimalik pöörduda lepitaja poole. Rohkem infot saate Liikluskindlustuse fondi kodulehelt: https://www.lkf.ee/et/lepitusorgan

Teine võimalus on esitada kindlustusandja vastu nõue (hagi) kohtusse.

Lepitusmenetlus on kannatanule v kindlustusvõtjale tasuta. Hagimenetluses kohtus tuleb aga arvestada kuludega ja kohtumenetlusega kaasnevate täiendavate kuluriskidega.
 

Küsimus: Kuidas korraldada koridori korteri osaks legaliseerimist, kas kõik 26 korteriomanikku peavad korraga notarisse tulema?07.03.2023

Tere.
22 aastat tagasi sai liidetud 2 vastas olevat korterit kokku ja selle vaheline koridori osa ning rõdu sai ka liidetud korteri hulka. Toona oli majavalitseja KEK, hiljem anti üle see kinnisvara hooldusettevõttele ja maja trepikojad lisati ühisomandiks kõigile. Dokumendid selle tehingu kohta puudavad ja olid suusõnalised. Terve selle aja jooksul pole sellega probleemi olnud ja kaaselanikud teavad sellest. Ehitusregistris on 2 korterit liidetud ühte aga see koridori osa pole sisse arvestatud. Nüüd tahaks asja korda saada, et oleks ka koritori alla olevad ruutmeetrid korteri juurde lisatud. Kuidas alustada selle juhtumiga? Kui alustada korteriomanike kokkuleppega siis kas tõesti peab olema kõik 26 korteri omanikud samal hetkel notaris või videosilla ühenduses? (sai notarisse helistatud ja küsitud, siis vastasid, et kõik osapooled peavad olema samal hetkel kas kohapeal või videosilla teel kättesaadavad). Tundub natuke tobe, sest kui 1 alt hüppab on kõik ju jälle lörris. Vabandust nii pika küsimuse eest, aga endal puudub kogemus sellises asjas ja ei oska kuidagi seda asja lahendada.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, saan siinkohal korrata notari poolt öeldut, et ainus võimalus olukorra seadustamiseks on kõigi korteriomanikega notariaalse kokkuleppe sõlmimine, ning, kui üks ei ole nõus, siis tuleks vaadata, kas on piisavalt aluseid nõudmaks tahteavaldust kohtu otsuse alusel.
Õiguslikult reguleerib Teie olukorra lahendusvõimalusi korteriomandi- ja korteriühistuseaduse paragrahv 9.

Lugupidamisega,
Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit
 

Küsimus: Kuidas jagada auto kui muu ühisvaraga on keerulisemad vaidlused?06.03.2023

Kui abielu on lahutatud ja üks osapool on teinud teisele ettepaneku ühisvara jagamiseks väljaspool kohut, kuid teine osapool ei ole sellest huvitatud, siis kuidas on õige toimida autoga, mille puhul ei ole vaidlust, kas asi on ühisvara või mitte? Probleem selles, et auto on mehe ostetud ja mehe nimel ning hooldada, kuid endine naine leiab, et pool on tema oma ning võtab autot suvalisel ajal kasutada, ise sinna sentigi panustamata. Kas on võimalik nn välja osta naise pool, kui viimane keeldub notarise tulemast, et asi rahumeelselt lahendada?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui endistel abikaasadel ei ole vaidlust ühisvarasse kuuluva sõiduki jagamise üle, siis võivad nad sõlmida ühisvara jagamise kokkuleppe vaid sõiduki osas ning jätta muu ühisvara momendil jagamata.

Kui üks pooltest soovib auto endale jätta ja teine pool sellega nõustub, siis tuleb auto ainuomanikuks saaval poolel hüvitada teisele pool sõiduki väärtusest.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kes peab rajama projektijärgse vaheseina kui ma servituudiga pean lubama ligipääsu seadmetele aga ma ei tohi samas ruumis küttepuid ladustada?21.02.2023

Minule kuuluvale ruumile on seatud servituut tehnosüsteemide ligipääsuks ja kasutamiseks. Hetkel on see üks avatud ruum, kus asuvad erinevad tehnoseadeldised, sh gaasikatel. Gaasikatla ja torustikuga ei tohi aga samas ruumis küttepuid nt hoida.
Maja joonistel on aga tehnoruum eraldatud muust kõne all olevast ruumist uksega seinaga, kuid reaalselt pole seda seina seal kunagi olnud. Kui soovin selles ruumis hoida küttepuid, siis kas selle seina peaks rajama mina kui ruumi omanik või ühiselt kõigiga kelle kasuks on seatud servituut?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, ehitusprojektist tulenevad omanike õigused üksnes juhul, kui see on sõnaselgelt seadustes sätestatud. Eelkõige on need kohustused seotud ohutuse tagamisega, ning juhul, kui antud juhul ei ole selleks projektis ette nähtud seina ehitamine vajalik, siis sõltub see, kelle kulul sein ehitatakse, omanikevahelisest kokkuleppest.
Lugupidamisega, Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit
 

Küsimus: Kas ma võin kohtus tõendina kasutada lapse ja ema vahelist kirjavahetust, kuna kohtus räägib ema hoopis teist juttu?21.02.2023

Tere,
Kas ma võin kohtus tõendina kasutada lapse emaga peetud kirjavahetust? Nimelt, lapse ema kirjutab omavahelistes kirjades seisukohti ja kokkuleppeid kuid kohtule ütleb hoopis midagi muud või jätab ütlemata kirjades kokkulepitu?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui laps on Teile avaldanud kõnealuse kirjavahetuse, võite sellega tõendada oma väiteid - samas tuleb mõelda ka sellele, kas see teguviis võib asetada lapse ebamugavasse olukorda ja seda tuleks võimalusel vältida.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas üldse on mingid võimalused sundida ühistu katus korda tegema?21.02.2023

Tere,
Kortermaja katus on väga, väga halvas seisus, just meie korteri esiku lagi on saanud kõige suuremad kahjustused. Terve esiku lagi on lahti koorunud, vett tuleb sisse, hallitab, eelmine aasta pidi põlema minema kuna vesi tuli läbi kuskilt elektrijuhtmete ühenduskohast. Vaatepilt on väga kurb ja ühistus ei leita üksmeelt, ei taheta laenukoormat, alumised korterid ei mõista ülemisi jne. Täna oli ühistu koosolek ja kuskile selle teemaga ei jõutud. Siit ka minu küsimus, mis on minu võimalused ja õigused elada inimväärset elu? Kas üldse on mingid võimalused sundida ühistu katus korda tegema?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korteriomanik ise on kaasomandi osa alalhoiu kohustust täitnud, mis antud juhul tähendab seda, et korteriomanik ise ei ole katust kahjustanud, siis võib korteri omanik nõuda korteriühistult kaasomandi korda tegemist ja kaasomandi tõttu tekitatud kahju hüvitamist. Samuti on tal õigus teha katus ise korda ning nõuda kantud kulude hüvitamist korteriühistult.
Juhul, kui ükski eeltoodud samm ei lahenda olukorda, siis on soovitav kaaluda korteriühistu ja korteriomandite lõpetamise nõude esitamist korteriomandi- ja korteriühistuseaduse paragrahv 59 alusel.
Lugupidamisega, Andry Krass
Eesti Omanike Keskliit