Õigus
Küsimus: Kuidas saan mehe oma korterist välja, kui oleme seal elanud 17 aastat, kuid see on minu oma?11.02.2016
Tere! Olen kolme lapse ema. Oman enda korterit, mis on soetatud umbes 17 aastat tagasi. Oma laste isaga olen elanud selles korteris, abielus ei ole. Läbi me enam ei saa. Mees aga lastele elatist ei maksa, sööb ja elab meie kulul ja tuleb minu korterisse kuna tahab ja ütleb, et tal on selleks õigus. Korter on ostetud minu enda rahaga ja pangalaenuga. Mis õigused tal on?
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui korter kuulub Teile, on Teil õigus otsustada, kes korteris viibib. Teil on õigus nõuda, et laste isa korterist välja koliks – kui ta seda vabatahtlikult ei tee, on Teil võimalik valduse vabastamiseks kohtu poole pöörduda.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
Küsimus: Mida teha, kui eksabikaasa pole nõus tasuma oma osa kommunaalkuludest, elame abielu jooksul erastatud korteris?11.02.2016
Tere. Elame abielu ajal erastatud korteris, mis on minu nimel. 10 aastat tagasi lahutasime abielu, aga elame samas korteris. Endine abikaasa ei ole nõus tasuma osa kommunaalmaksetest, tuues ettekäändeks selle, et korter minu nimel, kuigi tean, et see on abieluvara. Nüüd on eksabikaasa hakanud rääkima korteri jagamisest, ta eeldab, et korter jääb mulle ja siis pean tema osa välja maksma. Millal see võiks juhtuda, pole teada. Kas on mingi võimalus asja niimoodi vormistada, et tema poolt maksmata kommunaalmaksete summa saaks siis maha arvestada sellest, mida ma talle poole korteri maksumusest pean andma. Elame maal ja korteri tänane maksumus on umbes 15000 eurot ja aastane maksete summa 2000-2500 eurot. Eksnaine põhjendab mittemaksmist sellega, et soovib raha koguda. Kas korteri hindamisel võetakse aluseks abielu lahutuse ajal kehtinud või praegune hind. Olen kõik maksed tasunud läbi panga, väljavõtteid saab vaadata. Eksabikaasa käib tööl ja saab igakuiselt palka, minul mingit tema toetamise kohustust ei ole. Kui sooviksin korterit remontida ja selle tulemusena selle hind tõuseb, kas peaksin siis vara jagamise korral eksabikaasale veel rohkem kompenseerima. Palun andke nõu, mida teha. Seda raha, et minna kohe notari juurde ja maksta endisele naisele pool korteri maksumusest, mul pole. Kas ta peab välja kolima, kui korter saaks minu ainuomandiks. Teid ette tänades, mees maalt
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kõigepealt tuleks lahendada küsimus, kas korter kuulub Teie ja abikaasa ühisvara hulka või on tegemist üldse Teie lahusvaraga. Kui vallasasjaks olnud korter kuulus Teie lahusvara hulka, kuid korteriomandina kanti kinnistusraamatusse abielu kestel, ei muutu korteriomand automaatselt abikaasade ühisvaraks.
Kui selgub, et korter on ikkagi Teie ja abikaasa lahusvara, oleks kõige õigem ühisvara ära jagada. Kui soovite saada korteri enda ainuomandisse, tuleb endisele abikaasale hüvitada pool korteri väärtusest. Kui korter jääb Teie ainuomandisse, on Teil õigus otsustada, kes korteris viibib, seega saate endiselt abikaasalt nõuda väljakolimist.
Ühisvara koosseis määratakse kindlaks abielu lahutamise seisuga, kuid ühisvarale omistatakse väärtus praeguse hetke seisuga.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
Küsimus: Mida teha, kui ema võttis nüüd lapse enda juurde ja hakkas minult elatist nõudma, ise aga mulle aastaid ei maksnud?11.02.2016
Tere, Minu vastu on esitatud kiirmenetlus elatisnõudega, kas on olemas selline seadus, mis ei sunni mind maksma kui laps viibib minuga koos. Nimelt esitasin vastuväite aga pole veel kohtuotsus tulnud, laps elas ennem minuga(3 aastat) kuni ema otsustas võtta lapse enda juurde, seda tegi sellepärast, et mul tekkis uus elukaaslane. Siis hakkas koheselt nõudma raha, mida ta ka sai. Nüüd esitaski kiirmenetluse ja ma peaksin tasuma 180 eurot kuus, mis on minu arvates ebaõiglane, sest mina polnud nõus sellega, et tema tuleb ja viib lapse ära, last olen võtnud peale seda ikka enda juurde, kuigi tahaks, et ta elaks minuga edaspidigi. Halb asi asja juures on see, et ma pole ametlikult tööl ja lapse ema on. Seega ei ole mul võimalust last enda juurde tagasi nõuda. Aga ei ole ma ka nõus maksma sellist summat kui laps käib siin ja seda peaaegu nii et pool kuud emaga pool minuga. Peale tema esitatud kiirmenetlust pole ma talle sentigi maksnud, ootan kindlat kohtuotsust. Veel nõudis ta alimente tagant järgi 3,5 kuud, mis on veel ebaõiglasem sest laps on hetke seisuga elanud ema juures 3 kuud. Samahästi tahan mina raha selle eest et laps elas minuga koos 3 aastat. Kuidas saab sellist olukorda lahendada? Palun abi, sest jurist ütles, et mul pole midagi teha, aga kes katab minu kulutused kui laps minuga on, väga ebaõiglane ja ülekohtune olukord. Ema lootis veel, et hakkan lapse eest üüri raha maksma talle. Ebanormaalne, ainult raha peal ongi väljas mitte lapse heaolu peal. Kuidas ma seda tõestama peaks. Kui laps minuga elas, ei pidanud lapse ema midagi maksma, vahel tasus ainult lasteaeda, mis on enesest mõistetav arvestades, et lasteraha käis tema arvele ja seda mina ei saanud, kuigi elasin lapsega. Palun nõu, mida teha... Lapsel pole isegi pesemisvõimalust ema juures, wc on ka kusagil maja peale üksainus. Minuga oli lapsel kõik olemas. Lapse võttis ta enda juurde elama ka nii, et küsis last külla ja õhtul juba helistas, et võtab lapse enda juurde elama ja tuleb asjade järgi, mida ta ka tegi. Ja nüüd nõuab ainult raha ja raha. Mul ei läinud endal kindlasti iga kuu lapse peale 180 eurot. Arvestades, et kui laps temaga elab, peaks ka tema panustama mitte ainult mina.
Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Kui laps elab pool aega Teiega, teete ka Teie tõenäoliselt lapse ülalpidamiseks kulutusi. Kohus saab seda asjaolu elatisraha vaidluses arvestada juhul, kui saate tõendada, et teete lapse ülalpidamiseks kulutusi. Tõendamiseks sobivad erinevad kuludokumendid – tšekid, maksekorraldused, arved.
Kui Te ei ole nõus lapse elukorraldusega ja sooviksite, et laps koliks tagasi Teie juurde, pöörduge kõigepealt abi saamiseks elukohajärgse lastekaitsespetsialisti poole. Kui tema kaasabil lapse emaga kokkuleppele saada ei õnnestu, on võimalik lapse ühise hooldusõiguse lõpetamiseks ja lapse viibimiskoha kindlaksmääramiseks kohtu poole pöörduda.
Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
Küsimus: Milline koondamishüvitis on ette nähtud 37-aastase tööaja eest invaliidsuspensionärile?11.02.2016
Olen töötanud ettevõttes 37 aastat, nüüd koondatakse, pensionini on veel 8 aastat. Saan osaliselt invaliidsuspensioni ja olen poole kohaga KÜ esimees. Tahaks teada, millised hüvitised seoses koondamisega on mulle ette nähtud. Aitäh!
Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu peab tööandja töötajale maksma hüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses töölepingu seaduse § 100 lg 1 alusel.
Lisaks tööandja makstavale hüvitisele maksab koondamise korral töötajale hüvitist ka Töötukassa töötuskindlustuse seaduses sätestatud tingimustel ja korras. Töötukassa maksab koondamisel hüvitist töötajale, kelle töösuhe on tööandja juures kestnud vähemalt 5 aastat, hüvitise suurus sõltub töösuhte kestusest.
Kuna Teie olete töötanud oma tööandja juures rohkem kui 10 aastat, maksab töötukassa Teile kindlustushüvitist kahe kuu keskmise töötasu ulatuses.
Kindlustushüvitise maksmist töötajale peab taotlema tööandja, kes esitab Töötukassale vormikohase avalduse 5 kalendripäeva jooksul töösuhte lõppemisest arvates.
Oluline on ka, et tööandja järgiks töölepingu ülesütlemisel etteteatamise tähtaegu. Tulenevalt töölepingu seaduse § 97 lg 2 p 4 peab tööandja erakorralisest ülesütlemisest töötajale ette teatama vähemalt 90 kalendripäeva kui töötaja töösuhe on tööandja juures kestnud üle kümne tööaasta.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 ( E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas see on normaalne, kui tagantjärgi saime teada, et firma talvepäevadele sattunud reede oli meil palgata päev?11.02.2016
Firma talvepäevade sisse läks ka reedene tööpäev. Saime hiljem teada, et see päev oli palgata päev. Kas firma juhtkond käitus seaduslikult, meid ei teavitatud palgata päevast! Nüüd saime eelmise kuu eest ühe päeva võrra vähem palka.
Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seadus ei reguleeri mõistet palgata päev.
Töölepingu seaduse kohaselt on töötasu puutumatu ja sellest põhimõttest lähtuvalt ei või tööandja teha töötaja töötasust kinnipidamisi ilma töötaja kirjaliku nõusolekuta, välja arvatud teatud erandid. Ilma töötaja nõusolekuta saab töötasust teha kinnipidamisi ainult TLS § 78 lg 3 sätestatud alustel - kui töötajale on tehtud ettemaks, mille töötaja peab tööandjale tagastama (näiteks lähetuskulud, mis on ettemakstud ja lähetust ei toimu) või töölepingu lõppemisel tasu väljatöötamata põhipuhkuse eest (puhkust on kasutatud enam, kui on töötatud tööaeg).
Olukorras, kus tööandja on ilma töötaja nõusolekuta töötasust kinnipidamisi teinud ja tal puudub selleks seaduslik alus, on tööandja käitunud ebaseaduslikult.
Pöörduge oma tööandja poole (soovitatavalt e-kirja teel) ning paluge temalt selgitusi, kuidas ja mille alusel on kõne all olev töötasu arvutatud ning miks on töötasust kinnipidamine tehtud ilma Teie nõusolekuta.
Kui kirjalik pöördumine ei anna tulemust ja kokkulepet ei saavutata, saate tulenevalt individuaalse töövaidluse lahendamise seaduse (ITVS) § 6 lg 3 esitada saamata jäänud töötasu nõude töövaidluskomisjoni või kohtusse kolme aasta jooksu nõude tekkimisest.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 ( E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Kas narkojoobes auto juhtimise eest võidakse määrata kriminaalkaristus?10.02.2016
Mul juhtus nimelt mõned nädalad tagasi juhtum, kus sõitsin parkimiskohale ja seejärel tuli politsei tegema puhumistesti. Sai siin uuritud ja loetud erinevad artikleid selle kohta, leidsin artikli, kus mainiti, et kinnitatud narkojoobes sõitmise eest on karistuseks kriminaalkaristus. Eelnevalt on mul mõned kiiruse ületamised ning üks liiklusõnnetus, seega siis küsin, et kas kinnitatud joobe korral on mul kindel kriminaalkaristus?
Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Küsimus: Kas võlas olevalt korteriomanikult saab sisse nõuda võla menetlemiskulud?10.02.2016
Tere,
KÜ-l on leping juriidilisi teenuseid osutava firmaga nii, et korteriomanike võlgnevustega tegeleb see firma. Varasematel aegadel lisasime võlgnevust omavale korteriomaniku kommunaalkulude arvele ka tema võla menetluse kulud. Mingil ajal hakkas KÜ raamatupidamist tegema raamatupidamisteenuseid osutav firma, kes enam ei lisanud menetluskulu võlgniku kommunaalkulu arvele. Nad väidavad, et menetluskulu sissenõudmisega saab tegelda alles siis, kui asi on jõudnud kohtusse. Kuidas on seadusandlikult õige toimida võlas oleva korteriomaniku menetluskulude sissenõudmisega? Milline seadusandlus seda reguleerib?
Ette tänades
KÜ-l on leping juriidilisi teenuseid osutava firmaga nii, et korteriomanike võlgnevustega tegeleb see firma. Varasematel aegadel lisasime võlgnevust omavale korteriomaniku kommunaalkulude arvele ka tema võla menetluse kulud. Mingil ajal hakkas KÜ raamatupidamist tegema raamatupidamisteenuseid osutav firma, kes enam ei lisanud menetluskulu võlgniku kommunaalkulu arvele. Nad väidavad, et menetluskulu sissenõudmisega saab tegelda alles siis, kui asi on jõudnud kohtusse. Kuidas on seadusandlikult õige toimida võlas oleva korteriomaniku menetluskulude sissenõudmisega? Milline seadusandlus seda reguleerib?
Ette tänades
Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
Küsimus: Kas juhatajal on õigus iga päev jälgida turvakaameratest, mis toimus päeva jooksul saalis, puhkeruumis ja köögis?10.02.2016
Tere
Töötan väikelinnas asuvas toitlustusasutuses, kus klientideks on põhiliselt kohalikud. Asutus ei ole mingi nö joomakoht vaid hubane kohvik, kus päevad mööduvad rahulikult, ilma igasuguste negatiivsete vahejuhtumiteta. Juhataja jutust olen aru saanud, et pea igapäevaselt vaatab ta turvakaamera lindistusi, mis eesmärgil - ei tea. Tahakski teada, kas juhatajal on õigus seda teha? Kaamerad on saalis, puhkeruumis ja köögis.
Aitäh
Töötan väikelinnas asuvas toitlustusasutuses, kus klientideks on põhiliselt kohalikud. Asutus ei ole mingi nö joomakoht vaid hubane kohvik, kus päevad mööduvad rahulikult, ilma igasuguste negatiivsete vahejuhtumiteta. Juhataja jutust olen aru saanud, et pea igapäevaselt vaatab ta turvakaamera lindistusi, mis eesmärgil - ei tea. Tahakski teada, kas juhatajal on õigus seda teha? Kaamerad on saalis, puhkeruumis ja köögis.
Aitäh
Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Jah, tööandjal on reeglina õigus töökohal turvakaameraid kasutada ja neid ka jälgida, kuivõrd kaamerad paigaldatakse ettevõttesse reeglina turvalisuse eesmärgil. Ent nende kasutamise juures peab arvestama töötaja privaatsusega. Töölepingu seaduse § 28 lg 2 punkti 11 kohaselt peab tööandja austama töötaja privaatsust ja kontrollima töökohustuste täitmist viisil, mis ei riku töötaja põhiõigusi. Jälgimisseadmete abil võib isikuandmeid töödelda seaduse alusel, sh isikuandmete kaitse seaduse § 14 lg 1 p 4 alusel lepingu täitmiseks, või isiku nõusolekul. Sama paragrahvi kolmandast lõikest tuleneb, et nõusolekut ei ole vaja, kui jälgimisseadet kasutatakse isikute või vara kaitseks. Kuid sedagi vaid juhul, kui sellega ei kahjustata ülemääraselt andmesubjekti (antud juhul töötaja) huve. Seejuures ei ole lubatud varjatud jälgimine ning töötaja peab seega olema sellest teadlik.
Samuti tuleks eristada kaameraid, mis on suunatud üksnes töötajate tegevuse jälgimisele, Teie juhtumi puhul siis eelkõige puhkeruumi paigaldatud kaamera. Isikuandmete kaitse seaduse kohaselt võib jälgimisseadmeid töötajate tegevuse jälgimiseks kasutada töötaja nõusoleku alusel või juhul, kui eriseadus näeb sellise andmete töötlemise võimaluse ette. Seega on reeglina töötajate töö kvaliteedi kontrollimise eesmärgil jälgimisseadmete kasutamine lubatud üksnes töötaja nõusolekul.
Isikuandmete kaitse seaduse § 42 kohaselt on karistatakse isikuandmete töötlemise nõuete eiramise eest rahatrahviga. Teie juhtumi puhul võib eelkõige puhkeruumi paigaldatud kaamera puhul rääkida isikuandmete töötlemise nõuete rikkkumisest.
Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Grete Lüüs
Advokaat
Advokaadibüroo LMP OÜ
Küsimus: Kas miinimupalga tõusuga peaks palk ikkagi suurenema mitte jätma selle võrra lisatasu maksmata?10.02.2016
Tere!
Käesoleva aasta jaanuarist tõusis miinimumpalk 430 euroni täistööaja eest. Töötan samuti täistööajaga, sain jaanuari kuu eest sellise palgalehe: põhipalk 400 eurot, töötunde 160 ja tööpäevi 20.
Lisaks veel lisatasu, mille taga töötunde ja tööpäevi pole eraldi välja toodud, õigemini on need märgitud 0-ga. Tööleping on samuti 400 eurose palga peale sõlmitud aastal 2014 ja seal on kirjas, et makstakse ka lisatasu vastavalt ettenähtud korrale, kuid mingeid summasid ega täpsustusi see leping ei sisalda. Kas selline tööleping on hetkel õiguspärane? Kokkuvõttes on palk tõesti suurem kui miinimumpalk, kuid kas selline põhipalga tõstmata jätmine ja 400 eurose palgaga tööleping on hetkel seaduslik?
Käesoleva aasta jaanuarist tõusis miinimumpalk 430 euroni täistööaja eest. Töötan samuti täistööajaga, sain jaanuari kuu eest sellise palgalehe: põhipalk 400 eurot, töötunde 160 ja tööpäevi 20.
Lisaks veel lisatasu, mille taga töötunde ja tööpäevi pole eraldi välja toodud, õigemini on need märgitud 0-ga. Tööleping on samuti 400 eurose palga peale sõlmitud aastal 2014 ja seal on kirjas, et makstakse ka lisatasu vastavalt ettenähtud korrale, kuid mingeid summasid ega täpsustusi see leping ei sisalda. Kas selline tööleping on hetkel õiguspärane? Kokkuvõttes on palk tõesti suurem kui miinimumpalk, kuid kas selline põhipalga tõstmata jätmine ja 400 eurose palgaga tööleping on hetkel seaduslik?
Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastuseks Teie küsimusele selgitan, et poolte vahel sõlmitud kirjalikus töölepingus peavad sisalduma andmed töö eest makstava tasu kohta, milles on kokku lepitud, sealhulgas ka majandustulemustelt ja tehingutelt makstav tasu, töötasu arvutamise viis, maksmise kord ning palgapäev. Kuna eelpool loetletud tingimused kehtestatakse poolte kokkuleppel, saab samu tingimusi muuta ka ainult poolte kokkuleppel.
Töölepingu seadus ei näe ette töötasu kohustuslikke osasid ega määratle nende sisu, pooled saavad vabalt otsustada selle üle, millistest osadest töötasu koosneb, kuidas töötasu kujuneb ja millised on selle võimalikud lisatasud. Oluline on see, et tulenevalt töölepingu seaduse § 29 lg 6 ei või töötajale välja makstav tasu olla väiksem kui Vabariigi Valitsuse kehtestatud töötasu alammäär.
Seega, kui Teie töölepingus on viide lisatasu maksmise korrale, on Teil õigus tutvuda antud korraga ja küsida tööandjalt lisatasude moodustamise ja arvutamise kohta lisaselgitusi. Mis puudutab aga töölepingus sätestatud põhipalga suurust, siis töölepingu järgne põhipalk võib olla väiksem kui töötasu alammäär, kuid kogu töötajale välja makstav töötasu (nt põhipalk + lisatasu) ei tohi olla väiksem töötasu alammäärast.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 ( E-R 9.00-16.30).
Küsimus: Mis saab firmast, kui ainuomanik ja juhatuse esimees sureb?09.02.2016
Tere!
Mis saab firmast X, kui ainuomanik ja juhatuse esimees sureb. Omanikul on abikaasa, kes juhatuse liige ja tütar ja tütrepoeg lihtliikmed. Praegu firma toimib. Omanikust ei sõltu praegugi midagi - lihtsalt nimi eesotsas. Tegevuses aktiivselt kaasa ei löö. Kuidas toimida, sest firmas ikkagi elavtööjõudu ka.
Aitäh!
Mis saab firmast X, kui ainuomanik ja juhatuse esimees sureb. Omanikul on abikaasa, kes juhatuse liige ja tütar ja tütrepoeg lihtliikmed. Praegu firma toimib. Omanikust ei sõltu praegugi midagi - lihtsalt nimi eesotsas. Tegevuses aktiivselt kaasa ei löö. Kuidas toimida, sest firmas ikkagi elavtööjõudu ka.
Aitäh!
Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.
Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat
Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee