Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saan kohtult ka mingisuguse vastuse elatisraha väljamõistmise otsusest?09.04.2015

Kas saan kohtult ka mingisuguse vastuse elatisraha väljamõistmise otsusest?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui kohus on otsuse langetanud, teavitatakse Teid sellest. Võite igal ajal kohtust uurida, kas kohus on otsuse juba teinud või mitte.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas võin alaealiste laste hooldajana elada mehele kuuluvas korteris?09.04.2015

Tere
Elasime mehega 16 aastat koos (vabalt) temale kuuluvas korteris. Meil on kolm ühist alaealist last. Mees läks 7 kuud tagasi ära, väites, et mina viskasin ta välja. Kas ka mina oleks pidanud välja kolima ja jätma lapsed üksi? Või on mul mingigi õigus elada siin laste hooldajana?
Minul elamispinda ei ole. Kooselu jooksul on mees soetanud endale hulga kinnisvara. Kas minul on mingi võimalus nõuda temalt kooselu jooksul soetatud vara eest mingi osa, et soetada endale ja lastele elamispind?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui Te olete laste isaga elanud vabaabielus ametlikku abielu registreerimata, siis ei ole teil tekkinud ühisvara perekonnaseaduse mõttes. Eelnimetatu tähendab, et olete varalises mõttes üksteisest sõltumatud ja varaese kuulub sellele kooselupoolele, kelle nimel see registris on. Kui kõnealune korter kuulub laste isale, on temal ka õigus otsustada, kes antud pinnal viibib – eelöeldu tähendab paraku ka seda, et laste isal on õigus nõuda Teie väljakolimist sellelt elamispinnalt.

Teoreetiliselt võib Teil olla võlaõigusseadusest tulenev nõue laste isa vastu, kuid antud küsimus vajab kindlasti põhjalikku süvenemist konkreetsema seisukoha kujundamiseks.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas lapselapsel on kohustus tasuda vanaema hooldushaigla kulud juhul, kui vanemalt on ära võetud vanemlikud õigused?09.04.2015

Kas lapselastel lasub kohustus tasuda vanaema hoolduskulusid, kui vanaema tütrelt ehk laste emalt on ära võetud vanemlikud õigused ning muu hulgas on ta ka juba surnud? Justkui loogika ütleks, et kui sul pole olnud ema siis ema-ema ei oleks justkui ka vanaema.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanaema laps/lapsed on surnud, läheb vanaema ülalpidamiskohustus üle lapselapsele/lastelastele. Iseenesest ei oma ülalpidamiskohustuse üleminekul tähtsust asjaolu, et vanaema tütrelt on vanemlikud õigused ära võetud, kuid vanaema ülalpidamiskohustusest vabanemiseks või selle piiramiseks võivad esineda muud alused, mis tulenevad perekonnaseaduse §-st 103.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas arst võib patsiendi nõusolekuta pöörduda telefoni teel valvepsühhiaatri poole?09.04.2015

Kas arst võib patsiendi nõusolekuta pöörduda telefoni teel valvepsühhiaatri poole ning valvepsühhiaater võib telefoni teel diagnoosida patsiendil psüühilise häire patsienti nägemata ja temaga isiklikult kohtumata? Ravidokumentides on anonüümne valvepsühhiaater ja psühhiaatriline diagnoos, kuigi patsient pöördus EMO-sse tugevnenud peavalu ja silmade valgustundlikkuse tõttu ning talle teostati valuvaigistavat ravi (patsiendil anamneesis migreen), mingit psüühilise seisundi häiret EMO dokumendil ei ole dokumenteeritud.

Vastus: Gerda-Johanna Pello, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Kui tekib kahtlus, et patsiendil võib olla vaja teise arsti abi, siis tuleb tema poole ka pöörduda. Samas tuleb sellest enne patsiendiga rääkida. Kui tegemist ei ole erakorralise juhtumiga, see tähendab, et kui on võimalik nõu pidada, siis tuleb seda ka teha. Teise arsti juurde saab suunata patsiendi sellisel juhul tema nõusolekul. Valvearsti puhul on ilmselt teatud juhtudel täiesti õigustatud, et nad suhtlevad telefonitsi. Pigem siiski tuleks eeldada, et diagnoosimine toimub ikka vahetu kontakti teel.
Dokumenteerimiskohustus on tervishoiuteenuse osutajal siiski olemas. Seda enam, et psüühiline häire diagnoositi. Kuigi EMO arst seda ei teinud, peaks märge suunamisest olemas olema. Ravidokumentidest see ka tuleneb. EMO dokumentides eraldi ilmselt ei pea seda sellisel juhul kajastuma. Küll on aga oluline, et suunamine ei toimuks patsiendi teadmata. Dokumenteerimiskohustuse vajalikkus seisneb selles, et üks arst teaks, mida teine arst on patsiendiga varem teinud ning milline on olnud patsiendi varasem tervislik seisund. Arsti nimi peab olema dokumentides kajastatud.
Ei oska öelda, kas migreeni puhul võib olla tegemist veel ka mingite psüühiliste häiretega. See puudutab meditsiini. Sellisel juhul on normaalne, kui EMO paberites seisab põhjus, et pöörduti migreeni probleemidega, kuid kuna ravi käigus diagnoositi ka psüühiline häire, siis kajastati ka see seal. See ei sõltu sellisel juhul asjaolust, kas pöörduti EMO-se psühhiaatrilise probleemiga.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole, kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil info@lmp.ee.
 

Küsimus: Kas pean mitteresidendina maksma tulumaksu Eesti Vabariigile, kui müün 2007. aastal saadud pärandvara maha?09.04.2015

Tere!
Olen Iirimaa resident 2003. aastast saadik. 2007. aastal sain testamendi alusel Eestis oma vanaema pärandvara (eramu ja krundi) ainuomanikuks. Kõnealuses kohas elas minu isa kuni 2014. aastani, mil ta lahkus siit ilmast. Mingit tulu pärandvarast pole saanud kuna toetasin oma isa elamist seal ja maksin ära maksud ning arved.
Kas pean maksma tulumaksu Eesti Vabariigile juhul, kui otsustan nüüd 2007. aastal saadud pärandvara maha müüa?
Ette tänades,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mitteresidendist füüsiline isik maksab kinnisvara võõrandamisel tulumaksu, sõltumata sellest, millal ja kuidas vara omandati. Maksustatakse saadud kasu, antud juhul müügitulu miinus müügiga seotud kulud. Müüki on võimalik käsitleda ka ettevõtlusena. Seda tasub kaaluda juhul, kui vara haldamisega on aastate jooksul kaasnenud arvestatavaid kulusid.
 

Küsimus: Kas pean ka jääma juunis kollektiivpuhkusele, kui alles läksin sinna tööle?09.04.2015

Töötan uues töökohas (lepingu sõlmin 16.04) poolteist kuud miinimumpalgaga, kuid juunist läheb ettevõte kollektiivpuhkusele. Mina sellega nõus pole, et pean puhkusele jääma, kuna puhkuseraha on ju olematu ning teadmata kaua ma selles ettevõttes üldse edaspidi töötan. Kas mulle peab ettevõte maksma selle kuu eest lubatud palga?

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Antud juhul saan aru, et töötaja tööle asumisel on puhkuste ajakava juba kinnitatud. Seega saab puhkuse andmise aluseks olla töötaja avaldus (mis tuleb esitada tööandjale vähemalt 14 kalendripäeva enne puhkuse kasutama asumist).

Kui töötaja ei soovi esimesel tööaastal puhkust, siis kandub puhkus järgmisesse kalendriaastasse.

Seega tööandja ei saa töötajat sundida kollektiivpuhkusele jääma. Samas peaks lähtuma mõistlikkusest ja vastastikustest huvidest – kollektiivpuhkuse ajal kedagi teist tööl pole ning on küsitav, kas tööle jääval töötajalgi tööd sel ajal on. Kui töötaja otsustab puhkust mitte kasutada, on tööandjal kohustus töötajale tööd anda ja töö eest kokkulepitud tasu maksta.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas puhkepäevad peaksid ikka olema töögraafikus sees, et töötaja saaks oma aega planeerida?09.04.2015

Meil on sellel ametikohal tööl 3 töötajat, kelle vahel on töögraafik jagatud ja töötame summeeritud ajaga. Sellel aastal tehti kummaline otsus, et puhkuste asendajat ei võeta, vaid tööle jäävad 2 töötajat. Nüüd saime kätte mai töögraafikud ja alates poolest maist, kui üks töötaja läheb puhkusele, pole meie töögraafikusse puhkepäevi märgitud. Küsimuse peale vastas tööandja, et no küll mingil ajal ehk õnnestub mõni päev ka puhata, vaatame. Kas puhkepäevad ei peaks olema töögraafikusse sisse märgitud, et töötaja saaks arvestada oma aja planeerimisega.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Summeeritud tööaja rakendamisel peab töötaja tegema tööd kokkulepitud mahus, kohas ja ajal ning vastavalt tööandja poolt koostatud tööajakavale. Tööandja koostab tööajakava lähtudes mõistlikkuse ja hea usu põhimõttest, töö korraldamise vajadusest ning arvestades töö tegemise aja piiranguid.

Tööaja summeerimisel tuleb töötajale tagada igapäevane katkematu puhkeaeg vähemalt 11 tundi järjest 24 tunni kohta, iganädalane katkematu puhkeaeg vähemalt 36 tundi järjest 7-päevase vahemiku kohta ning järgida tuleb ka üldist tööaja piirangut. Töölepingu seaduse § 46 lg 1 kohaselt ei või tööaeg koos ületunnitööga ületada keskmiselt 48 tundi 7-päevase vahemiku kohta arvestusperioodi jooksul.

Seega peab tööandja tööd planeerides arvestama ka sellega, et töötajatele oleks tagatud puhkeaeg. Kui tööandja puhkeaega ei taga, on töötajal õigus puhkeaja arvelt töötamisest keelduda. Samuti on töötajal võimalus pöörduda märgukirjaga Tööinspektsiooni poole e-posti aadressil vihje@ti.ee. Ennekõike aga tasub tööandja tähelepanu rikkumisele juhtida.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas see on lubatud, et tööandja maksab olenemata pühadest või ületundide arvust muutumatu suurusega igakuist kuupalka?09.04.2015

Tere! Tööandja kasutab kalakasvatuses kolme 24-tunnist vahetust. Loogilisem oleks neli vahetust. Kusjuures ei tagata töölisele 24-tunnise vahetuse sees 11 järjestikust tundi puhkeaega. Olenemata riiklikest pühadest või ületundide arvust ning vahetuste arvust kalendrikuu jooksul, makstakse muutumatu suurusega igakuist kuupalka.

Vastus: Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Vastuseks Teie pöördumisele selgitame, et töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 51 sätestab igapäevase puhkeaja. Töötaja peab puhkama vähemalt 11 tundi järjest 24 tunni kohta, st töötajale peab 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma 11 tunni ulatuses järjestikust puhkeaega. Sellest tulenevalt võib töötaja teha täistööajaga töötades kokkuleppel maksimaalselt viis tundi ületunnitööd (täistööaeg 8 tundi + 5 tundi ületunnitööd) ning summeeritud tööaja korral ei või töövahetuse pikkus ületada 13 tundi. Tööpäeva või töövahetuse pikkuse määramisel tuleb arvestada tööandja kohustusega tagada töötajale ka tööpäevasisene puhkeaeg.

Teatud tingimustel on lubatud üle 13-tunniseid vahetusi teha. TLS § 51 lg 3 alusel saab erandina teha kuni 24h vahetusi, kui on täidetud kõik alljärgnevad eeldused:
1) tegemist on direktiivi 2003/88 art 17 lg 3 nimetatud tegevusega;
2) erisus on kokku lepitud kollektiivlepinguga;
3) töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.

Samuti ei kohaldata igapäevast 11-tunnist puhkeaega, kui on täidetud mõlemad alljärgnevad eeldused:
1) tegemist on tervishoiu- ja hoolekandetöötajaga;
2) töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.

Kui töötaja töötab 24-tunnise ajavahemiku jooksul rohkem kui 13 tundi, tuleb talle vahetult pärast töötamist anda täiendavat puhkeaega võrdselt 13 töötundi ületanud tundide arvuga (TLS § 51 lg 5). Näiteks kui töötaja töövahetuse pikkus on 24 tundi, peab ta sellele järgnevalt saama järjestikust puhkeaega 22 tundi (11 tundi igapäevane puhkeaeg + 13 tundi ületavad 11 tundi) ning alles pärast nimetatud katkematut puhkeaega võib töötaja uuesti tööle asuda.

Kirjutate, et tööandja ei maksa riigipühadel töötamise ega ületunnitöö eest. Selgitan järgmist:

Kui tööaeg langeb riigipühale, maksab tööandja töö eest 2-kordset töötasu. Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida riigipühal tehtava töö hüvitamise tasustatud vaba aja andmisega. Kahekordselt tuleb hüvitada need töötunnid, mis langevad rahvuspühale või riigipühale. Näiteks olukorras, kus töötaja vahetus algab tavalisel tööpäeval ja lõpeb riigipühal, tuleb täiendavalt hüvitada riigipühal tehtavad tunnid, ülejäänud töötunnid tasustatakse tavalises korras. Kui kuupalgaline töötaja töötab tööajakava alusel ja riigipüha on tema tööajakavajärgne tööpäev, siis lisandub tema töötasule veel ühekordne tasu riigipühal töötatud tundide eest kuna ühekordne tasu sisaldub juba kuupalgas.

Ületunnitöö hüvitatakse tasulise vaba aja andmisega. Vaba aega antakse kokkulepitud tööajast ületunnitööga võrdses ulatuses. Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida, et ületunnitöö hüvitatakse rahas 1,5-kordse töötasuga.

Olukorras, kus tööandja keeldub ületunnitöö ja/või riigipühal tehtava töö hüvitamisest, on töötajal võimalik pöörduda töövaidlusorgani (s.o kohtu või töövaidluskomisjoni) poole ja nõuda saamata jäänud töötasu.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas online kursuse müügi alustamiseks on vajalik koolitus- või eriluba?08.04.2015

Pean inglisekeelset blogi. Soovin teha inglisekeelse internetipõhise kursuse (online home study course vms), mille saan oma veebilehele üles panna koos ostmise võimalusega PayPali kaudu. Sisuliselt sisaldaks see peamiselt pdf-faile ja mõnda videot, mille ostja saab endale peale ostu sooritamist automaatselt meili peale. Tunnistust ega muud dokumenti materjalide läbimise kohta ei anta. Klientidega materjalide arutamist ei toimu, vaid pigem on materjalid kliendile ise õppimiseks koos juhistega. Potentsiaalsed kliendid asuvad üle kogu maailma.
Kas mul on vaja selleks ka koolitus- või muud eriluba? Firma on registreeritud Eestis ja kursuse eesmärk on õpetada algajatele, kuidas ettevõtet rajada (äriideed leida, äriplaani koostada jne).

Vastus: Keijo Lindeberg_, juhtivpartner/vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Saan Teie kirjeldusest aru, et sisuliselt on tegemist mitte teenuse pakkumisega, vaid hoopis konkreetse kauba (videod ja tekstid) müügiga Teie kodulehel asuvas e-poes. 01.07.2014. a jõustunud majandustegevuse seaduse üldosa seadusest tulenevalt ei pea veebipoodi pidavat ettevõtet enam majandustegevuse registris registreerima.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.


Keijo Lindeberg
Advokaadibüroo LMP
juhtivpartner/vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 625 2000
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas autole jääb kohe "märge külge", et on sõitnud lubadeta isik või tuleb see märge alles siis kui trahv jõustub?08.04.2015

Sõber sõitis ilma lubadeta ja politsei pidas kinni, sai trahvi, kuid trahv tuleb alles kuu aja pärast. Kas autole jääb kohe märge külge, et on sõitnud lubadeta isik või tuleb see märge alles siis kui trahv jõustub?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Veidi keeruline on aru saada lausest "sai trahvi, aga trahv tuleb kuu aja pärast". Ilmselt on tegemist olukorraga, kus isikule koostati väärteoprotokoll ja asjas vastu võetav otsus on isikule kättesaadav 30 päeva möödudes vastavalt väärteomenetluse seadustiku § 70 lg-le 4. Ma ei oska kommenteerida, kuidas toimub politsei operatiivandmekogudesse andmete sisestamine. Pole välistatud, et seos sõiduki ja seda juhtinud isiku (sh võimaliku rikkumise) kohta ilmub andmekogusse peale väärteosündmuse registreerimist.