Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 2015. aasta miinimumpalk 390 eurot peab kontole laekuma või on see brutopalk?01.04.2015

Tere,
2015. aastal on täistööajaga töötades miinimumpalgaks 390 eurot. Kas see tähendab seda, et 390 eurot peab mulle igal kuul kontole laekuma või arvutatakse siit ka veel maksud maha?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse § 29 lõige 3 sätestab, et töölepingus kokku lepitud töötasust arvestatakse maha töötaja maksukohustus ehk töötasust kinnipeetavad seaduses ettenähtud maksud ja maksed. Seadus eeldab seega, et töötasus lepitakse kokku brutosummas, selleks võib olla ka miinimumpalk (hetkel 390€/kuus). Seadustest tulenevate maksude ja maksete kinnipidamise kohustus on tööandja kanda. Viidatud maksud on eelkõige tulumaks ja sotsiaalmaks ning makseteks töötuskindlustusmakse ja kohustuslik kogumispensioni makse. Arvele laekuva töötasu suurust saate ise arvutada veebilehel: http://www.kalkulaator.ee/.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas 10 aastat pärast ema surma saame õega veel ema korterit pärida, kas seadusjärgne pärimine aegub?01.04.2015

Tere!
Minu ema suri 10 aastat tagasi. Testamenti ta ei teinud. Mina ja mu poolõde olime ema seadusjärgsed pärijad. Poolõde elas ja elab praegugi emale kuulunud korteris. Ma pole pärandist, mis koosneb ema korterist, loobunud, ega ka vastu võtnud.
Kas mul praegu on veel õigust oma osale pärandist?

Vastus: Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Kuivõrd teie ema suri 2005. aastal, siis sellisel juhul kohaldub pärimisseaduse redaktsioon, mis jõustus 1. juulil 2002. a.

Pärand avaneb pärandaja surmaga ning pärimiseks peab pärija pärandi vastu võtma.

PärS § 118 lg 1 kohaselt võib notar pärandi vastuvõtmiseks või sellest loobumiseks anda tähtaja, saates selle kohta kirjaliku teate pärima õigustatud isikule või avaldades teadaande ametlikus väljaandes Ametlikud Teadaanded. Tähtaeg ei või olla lühem kui kaks kuud teate kättesaamisest või teadaande avaldamisest. Sama paragrahvi lõike 3 alusel ei saa pärandist loobuda ega seda vastu võtta kui pärandi avanemisest on möödunud 10 aastat.

TsÜS § 136 lg 2 alusel saabub aastates arvutatava tähtaja tähtpäev viimase aasta vastaval kuul ja päeval. Seega tähtaja arvestus algab teie puhul 1. jaanuaril 2006. a kell 00.00 ja lõpeb 31. detsembril 2015. a kell 23.59.

Pärandi vastuvõtmise ja loobumise korda reguleerib PärS § 117, mille lõike 1 kohaselt peaksite tegema avalduse notarile. Kuid PärS § 117 lg 3 kohaselt kui pärija ei ole esitanud PärS § 117 lõikes 1 nimetatud avaldust ega avaldust pärandist loobumise kohta, kuid on asunud PärS § 118 sätestatud tähtajal pärandvara või selle osa valdama, kasutama või käsutama, loetakse ta pärandi vastu võtnuks.

Kui ma õigesti aru saan, siis antud hetkel elab korteris teie õde, mitte teie ise ning ta elas korteris juba ema surma hetkel. Sellisel juhul võib tegemist olla olukorraga, kus teie õde loetakse pärandi vastu võtnuks, kuid soovitan täpsemate asjaolude selgitamiseks pöörduda notari poole.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Lugupidamisega

Piret Pallo
Advokaadibüroo LMP
vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas korteriomandi muutmiseks äripinnaks on vajalik eranditult kõikide korteriühistu liikmete kirjalik nõusolek?01.04.2015

Tere.
Meie Kü-s on 30 korteriomandit. Peale hiljutist ühe korteri ostu-müügi tehingut, soovib uus korteriomanik muuta korteriomandi kasutuse sihtotstarvet; teha sinna elukorteri asemel ilusalong, ehk siis muuta korteriomand äripinnaks. Ilusalongi asutaja kirjaliku küsitluse käigus selgus, et veerand korteriomanikest (8 korteriomanikku), on erinevatel põhjustel selle ilusalongi asutamise vastu.
Kas kortermajas, selliseks korteriomandi muutmiseks äripinnaks, on vajalik eranditult kõikide Kü korteriomanike kirjalik nõusolek? Või piisab ka otsustusvõimelise (51 % korteriomanikest) üldkoosoleku kokkukutsumisest 16 korterivaldajaga, kelledest siis omakorda 9 (51 %) hääletavad poolt, nagu väidab ilusalongi sooviv asutaja?
Paluks Teilt seega täpsemaid seaduse sätteid, kuna KOS-i paragrahv 16 ei anna sellele ühest vastust.
Lugupidamisega,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, eluruumist äriruumi tegemiseks on vajalik saavutada kõikide korteriomanike nõusolek.
Kuna ruumi kasutusotstarve muutmisega kaasneb ka ehituse kasutusotstarve muutumine, mis on korteriomanike kaasomandis (vt KOS § 2 lg 2 - korteriomandi reaalosa ei ole ehitis), siis alustaksin õiguslike sätete tutvustamisel asjaõigusseadusest, mille paragrahv 74 ütleb, et kaasomandis oleva asja majanduslikku otstarvet võib oluliselt muuta ainult kõigi kaasomanike kokkuleppel.
KOS § 10 lg 1 ja 2 ning § 11 lg 1 p 1 kohustavad omakorda korteriomanikku, kes eluruumist ilusalongi teha soovib, kasutama korterit vastavalt sellisele sihtotstarbele, mis on määratud korteriomandite tekkimisel KOS § 4 ja § 5 alusel.
Küsimuse, miks kokkulepe aga mitte otsus, lahtimõtestamiseks ongi oluline keskenduda asjaolule, et korteri sihipärane kasutamine on kohustus, mis tuleb täita iga korteriomaniku ees, järelikult tuleb sellest kohustusest vabanemiseks saavutada kokkulepe iga korteriomanikuga eraldi.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas tegemist on TLS § 91 lg 2-ga, kui tööandja on mulle võimaldanud mitme kuu jooksul vähem töötunde?01.04.2015

Kas tegemist on TLS § 91 lg 2-ga, kui tööandja on mulle võimaldanud mitme kuu jooksul vähem töötunde (jaanuaris vähem 43, veebruaris vähem 19 ja märtsi töögraafikus oli 146 tundi 176 töötunni asemel? Millist hüvitist pidanuksin saama ja kas lõpparves oleks pidanud olema raha ka andmata jäetud tundide eest? Ja kui lõpparve kanti kontole 2 päeva hiljem, kas siis peaksin saama viivist? Pole saanud ka TL lõpetamise teadet, ehkki juba 6 päeva möödas ja raamatupidaja lubas alles täna lõpparve arvestused edasi anda, et lepingu lõpetamise kohta paber trükitaks:(

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepinguseaduse (edaspidi TLS) § 28 lõike 2 punkt 1 nimetab tööandja põhikohustusena töötaja kindlustamist kokkulepitud tööga. Juhul, kui töötaja ei saa teha tööd seetõttu, et tööandjal ei ole võimalik talle tööd anda, peab tööandja maksma töövõimelisele ja töö tegemiseks valmis olevale töötajale keskmist töötasu (TLS § 35). Tööandja oleks pidanud Teile kindlustama jaanuaris, veebruaris ja märtsis täistööaja järgsed töötunnid ning nende tundide eest töötasu maksmise. Kuna tööandja aga seda ei võimaldanud, siis oleks ta pidanud nimetatud kuude täistööajast puudu jäävate nn alatundide eest maksma Teile keskmist töötasu. Alatundide eest saamata jäänud keskmine töötasu oleks pidanud sisalduma kindlasti ka Teie lõpparves.
Töölepingus kokku lepitud tööaja mitte võimaldamine ning tekkinud alatundide eest keskmise töötasu mitte maksmine võib olla aluseks töölepingu ülesütlemiseks TLS § 91 lõike 2 alusel. Poolte vaidluse korral otsustab Teie töölepingu ülesütlemise põhjendatuse töövaidlusi lahendav organ. Teie küsimusest ei selgu kahjuks, millist töölepingu lõpetamise teadet ootate? Töölepingu lõppemise aluseks piisab töölepingu ülesütlemisest ühe lepingupoole poolt.
Kui siiski on tegemist töölepingu ülesütlemise ja lõpparve maksmisega, siis lõpparve viibimisega seoses on Teil õigus viivisele. Kuna töölepingu seadus ei näe ette reeglit töötasu maksmisega viivitamisel, võetakse viivise maksmisel aluseks võlaõigusseaduses viivise kohta sätestatu. Viivise määraks on Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatav viimane intressimäär (Euribor), millele lisandub 8% aastas. Intressimäär muutub poolaasta kaupa ja avaldatakse Ametlikes teadeannetes. Viimane avaldatud intressimäär alates 1. jaanuarist 2015 on 0,05%. Seega on hetkel kehtiv viivis 8,05% aastas, ehk arvutuslikult ligikaudu 0,022% viivitatavalt summalt päevas.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas lastel on lahutuse korral õigus saada osa maja müügist?01.04.2015

Tere.
Lahutasin natuke üle aasta tagasi. Kas lastel on lahutuse korral õigus saada osa maja müügist? Varajagamist ei olnud, saime mõningatele kokkulepetele. Kuna elasime majas, mis kuulus ainult endisele abikaasale (tehtud kinkelepinguga).
Lugupidamisega

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ühisvara jagatakse ainult abikaasade vahel, lastel vanemate lahutuse korral mingisugust nõudeõigust ühisvarale ei teki.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kust alustada, kui soovime testamendiga jätta maja tütrele, kes siis meie eest ka hoolitseks?01.04.2015

Oleme juba eakad inimesed, sellest tingitud ka mure. Soovime oma maja ja vara testamendiga jätta ühele lapsele. Meil on abikaasaga ühisvara ja 2 eraldi elavat tütart abikaasadega ning rida lapselapsi. Millest me peaksime alustama, et tõesti pärib üks laps, kelle hooldada jääme, kui tekib vastav vajadus - nii on temaga kokku lepitud.
Kas teisel tütrel võib tekkida õigus nõuda näiteks meie kodumaja müüki panemist, et saada sellest nn. oma osa kätte? Samas ta on saanud rahalist abi juba meie eluajal, kuigi mitte just poole maja väärtuses.
Täname ette

Vastus: Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Te saate mõlemad abikaasaga teha testamendi just selle tütre kasuks, kellele maja jätta soovite.

Pärimisseaduse § 10 lg 1 kohaselt päritakse seaduse järgi kui pärandaja ei ole kehtivat testamenti jätnud.

Kui te teete aga testamendi, siis seaduse järgi ei pärita ning teie teine tütar, kes muidu seaduse järgi esimeses järjekorras päriks, nõudeõigust ei oma. Seega, pöörduge notari poole.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Lugupidamisega

Piret Pallo
Advokaadibüroo LMP
vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Mis saab korteri elanikest, kui ostan korteri kohtutäituri kaudu?31.03.2015

Tere!
Mul on plaan osta korter läbi kohtutäituri. Korteris elab aga sees ema oma alaealise lapsega. Sellest hetkest kui enampakkumise võidan, olen uus korteri omanik. Kui aga vana omanik ei ole nõus välja kolima, mis saab siis ning kogu venitatud aja jooksul ju kasvab ikkagi ka reaalne korteri kommunaalkulu, mis laieneb nüüdseks juba uuele korteri omanikule ehk siis minule? Kas seoses alaealise lapsega emale laienevad täiendavad õigused korterist väljatõstmise aja suhtes vms? Kas võib juhtuda, et mul tuleb pöörduda kohtusse? See aga toob kaasa kohtukulud ka minu jaoks, samuti ajakulu? Oskate mulle selgitada seda protsessi, mida see võib mulle nii rahaliselt kui ajaliselt kaasa tuua halvimal juhul?

Ette tänades!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kõnealuses korteris elavatelt isikutelt saab nõuda nende tahte vastaselt korteri vabastamist vaid vastava täitedokumendi alusel. Täitemenetluse seadustiku § 2 lg 1 sätestab ammendava
loetelu vastavatest sundtäidetavatest täitedokumentidest, mis on:
- jõustunud kohtuotsus tsiviilasjas,
- üürikomisjoni jõustunud otsus,
- sundenampakkumise akt, mille alusel on enampakkumisel kinnisasja ostnud isik kantud omanikuna kinnistusraamatusse, kinnisasja valduse väljanõudmisel.
Antud juhul tulekski Teil esmalt välja selgitada, kas kohtutäituril on olemas täitedokument korteri vabastamiseks seal elavatest isikutest, ning juhul, kui seda ei ole, siis tuleb halvimal juhul arvestada sellega, et korteri enda valdusesse saamiseks tuleb Teil kohtusse pöörduda - korteri vabastamise nõude aluseks on sellisel juhul asjaõigusseaduse § 80.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas KÜ on õigus nõuda rõdu eest remondikulud, hooldus- ja prügiveo tasu?31.03.2015

Tere,
Tegemist on KÜ juhatuse esimehega, kes ei ela isegi meie majas. Sain teada, et B-kaardil olevad isikud (mõned neist on üle 80 aasta vana) ei tegutse KÜ huvides üldse. Hakkasin uurima edasi ning jõudsin sellise kummalise asjaoluni: minu kommunaalarvetel on kirjas köetav pind 46,9 ning üldpind 47,6. Kinnitusregistris on üldpind 46,9.
KÜ võtab tasu kogu 47,6 ruutmeetri üle remondikulud, hooldus, prügivedu ja üldelektri eest. Kas see on seaduslik? Minu teada meie valitsus on 1999.aastal võtnud seaduse vastu, mis sätestab, et rõdu ei lähe reaalosa sisse ning seda osa ei saa tasustada.
Mida ütleb seadus? Vaatasin riigiteatajast palju seadusi, kuid ei leidnud seda õiget, et koosoleku organiseerida ning õiglust jalule seada.
Ette tänades,

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, Teie küsimust puudutavaks seadusesätteks on korteriühistuseaduse paragrahv 15 primm lõige 1, mis näeb ette, et korteriühistu majanduskulude jagamisel tuleb lähtuda kinnistusregistris nähtuvast korteri üldpinnast, so Teie puhul 46,9 m2-st.
KÜ puhul tuleb siiski enne kindla seisukoha esitamist kontrollida ka põhikirja, kuna eelviidatud seadusesäte lubab korteriühistutel sätestada põhikirjas seadusest sätestatust erinev kulude jagamise kord.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas saan küsida tagasi osa uue katla raha ja eralduda kortermaja küttesüsteemist, kuna minu korter on külm?31.03.2015

Tere,
Majale osteti kaks aastat tagasi uus katel, millega maja köetakse. Minu korter on peale katla paigaldamist jäänud väga külmaks. Keskmine temperatuur on 16 kraadi. Soovin sellest küttesüsteemist lahkuda, kuna pole nõus maksma selle eest, mida ma ei saa. Kas mul on õigus tagasi küsida mingi osa sellest rahast, mida maksin katla ostmiseks?
Aitäh

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriomandiseadus Teile küttesüsteemist lahkumise õigust ei anna (vt korteriomandiseaduse paragrahv 11 lg 1 p 1), pakkudes selle asemel õiguse nõuda teistelt korteriomanikelt küttesüsteemi ühist kordategemist (vt korteriomandiseaduse paragrahvid 12 lg 3 ja 15 lg 5) või siis õiguse teha küttesüsteem ise korda ning nõuda kordategemisega seotud kulu sisse teistelt korteriomanikelt vastavalt nende mõttelise osa suurusele (vt korteriomandiseaduse paragrahv 15 lg 2).

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas kasutamata puhkuse kompensatsioon kujuneb eelmise aasta kasutamata puhkusepäevadest ja selle aasta kolme kuu eest ca 7 päevast?31.03.2015

TLS p. 71 kohaselt on tööandja kohustatud lõpparve väljamaksmisel rahaliselt hüvitama kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse.
Kas ma saan õigesti aru, et see moodustub eelmise aasta kasutamata jäänud põhipuhkusest (mida on maksimaalselt 28 päeva) ja jooksva aasta arvestuslikust välja teenitud puhkusest, mida näiteks kolme töötatud kuu kohta on ca. 7 päeva?
Ja arvestuses võetakse aluseks maksmiskuupäevale eelnenud kuue kuu keskmine töötasu?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 71 sätestab tõepoolest tööandja kohustuse hüvitada töötajale töölepingu lõppemisel kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas. TLS § 68 lõige 1 sätestab, et põhipuhkust antakse töötatud aja eest. Põhipuhkuse nõue aegub ühe aasta jooksul arvates selle kalendriaasta lõppemisest, mille eest puhkust arvestatakse (TLS § 68 lõige 6). Seega, juhul kui Te ei kasutanud eelmisel kalendriaastal mingil põhjusel oma 28-päevast põhipuhkust ning lõpetasite käesoleval aastal oma töösuhted (ilma puhkust kasutamata) näiteks 31. märtsil, siis olete töösuhte lõppemise päevaks teeninud töötatud kuude arvelt välja õiguse kokku ligikaudu 35 (28 +(28:12x3)) kalendripäevale puhkusele, milline hüvitatakse Teile töösuhte lõppemisel rahaliselt, ehk makstakse välja lõpparves puhkuse kompensatsioonina.
Puhkusetasu (kompensatsiooni) arvutamisel lähtutakse Vabariigi Valitsuse 11.06.2009.a. määrusega nr 91 kehtestatud „Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord“ sätetest (https://www.riigiteataja.ee/akt/129032013021). Keskmise töötasu arvutamise aluseks võetakse arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud 6 kuu jooksul teenitud töötasud, mis on töötajale sissenõutavaks muutunud. Arvutamise vajaduse tekke kuuks on kuu, millal on arvutamise vajaduse tekitanud sündmus, ehk siis Teie näite puhul lõpparve maksmise päev.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).