Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas lapse 18-aastaseks saamise aastal on võimalik ka välja võtta 3 lapsepäeva ja kas need on tasustatud?04.03.2015

Tere, mul on küsimus TÖÖLEPINGU SEADUSE §63 LG 3 kohta. Lapse... eriti huvitab mind see pool lausest .....ja 18 aastaseks saamise aastal antakse lapsepuhkust olenemata sellest, kas lapse sünnipäev on enne või pärast puhkust. Tavaliselt sai seda kolme tasustatud lapsepäeva välja võtta kuni kaasaarvatud 14 aastani igal aastal. Kas nüüd kui laps sai sel aastal 18-aastaseks on veel üks kord võimalik need kolm päeva välja võtta ja need on tasustatud?

Tänan tähelepanu eest ja jään ootama Teie vastust.

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 63 lõikest 2 tulenevalt on puudega lapse emal või isal on õigus saada lisaks TLS § 63 lõikes 1 punktides 1 ja 2 toodud lapsepuhkuse päevadele (vastavalt laste vanusele ja arvule 3 või 6 tööpäeva kalendriaastas) täiendavalt lapsepuhkust üks tööpäev kuus kuni lapse 18-aastaseks saamiseni. TLS § 63 lõige 3 selgitab, et lapse kolmeaastaseks, 14-aastaseks ja 18-aastaseks saamise aastal antakse lapsepuhkust olenemata sellest, kas lapse sünnipäev on enne või pärast puhkust. Lapsevanemale antakse sellega seaduslik võimalus otsustada, kas ta soovib puhkust kasutada enne või pärast lapse sünnipäeva.

Nimetatud paragrahvi lõikes kolm seadusandja poolt antud selgitus tähendab seda, et TLS § 63 lõike 1 punktides 1 ja 2 sätestatud lapsepuhkust saab lapsevanem kasutada ka lapse kolmeaastaseks ja 14-aastaseks saamise aastal terve kalendriaasta jooksul. Seaduse mõttest ei tulene TLS § 63 lõike 1 punktis 1 sätestatud kolme lapsepuhkuse päeva andmist lapsevanemale lapse 18-aastaseks saamise aastal. TLS § 63 lõikes 3 toodud selgituse teine pool, ehk selgitus lapsepuhkusest lapse 18-aastaseks saamise aastal, puudutab ainult puudega lapse vanemale antavat lapsepuhkust.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile
 

Küsimus: Mida saan ette võtta, kuna perearsti õde ei edastanud arstile kojukutset ja tulemuseks oli lapse kriitiline seisund?03.03.2015

Tere,
Ma sooviks teada, mis õigused mul on ning mis ma teha saan?
Mul 1-kuune imik haigestus pühapäeval, teisipäevaks oli tervis juba halvem, helistasin pereõele, et nad tuleksid perearstiga koju last vaatama, kuid hiljem tagasi helistades pereõde ütles, et arst ei tule koju ja soovis, et ma imikuga läheks haigena neljapäevasel päeval ise arsti juurde. Kuid kolmapäevaks oli juba laps rohkem haigem ning võtsin otse ühendust perearstiga. Rääkisin talle jutu ära, et laps väga haige, et ei saa tulla ise arstile. Ning arst ütles, et ta ei teadnud koju kutsumisest midagi. Ning siis tuli arst neljapäeval koju ja kutsus kiirabi, kuna lapse seisund oli raske, suur hingamispuudulikus. Laps ei saanud piisavalt hapniku ning vajas lisahapniku ja viidi intensiivi. Nüüd ma tahakski teada, et mis ma teha saan, et pereõde käitus ebaprofessionaalselt? Ning, kui nad oleksid õigeaegselt arsti abi osutanud, poleks mu laps olnud väga raskes seisundis. Kas ma saan midagi ette võtta ja mida?

Lugupidamisega

Vastus: Gerda-Johanna Pello, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Probleemiks on antud juhul hoolsuskohustuse täitmine. Võlaõigusseaduse § 762 nõuab, et tervihoiuteenust tuleb osutada teenuse osutajalt tavaliselt oodatava hoolega. See tähendab, et objektiivselt peab olema tuvastatud, et pereõde on hoolsuskohustust rikkunud. Peab olema kindel, et ta pidi aru saama olukorra tõsidusest, sellest et on vaja arst saata koduvisiidile. Tulenevalt perearsti tööjuhendist peab pereõde suunama patsiendi perearsti vastuvõtule. Seda on hetkel väga raske vastajal hinnata, sest asjaolusid on ebapiisavalt ja vastava hinnangu saab samuti anda eriala spetsialist ehk arstlik komisjon. Kuid oluline on asjaolu, et pereõde ei teavitanud arsti patsiendi olukorrast. Seda oleks ta pidanud tegema, et arst oleks saanud langetada koduvisiidi vajalikkuse kohta otsuse ise juba esimesel korral.
Tulenevalt võlaõigusseadusest § 758 lg 2 vastutab tervishoiuteenuse lepingu täitmise eest isiklikult iseseisvalt tervishoiuteenust osutav õde, kes tegutseb tervishoiuteenuse osutajaga sõlmitud lepingu alusel. Praegu ei selgu asjaoludest, kas õde tegutses iseseisvalt või oli ta nö arsti käepikendus. Viimasel juhul ei ole isiklik vastutus võimalik. Kuna arstile on praeguses kaasuses raske midagi ette heita, siis tulebki kaaluda, kas õde on midagi valesti teinud. Vastutuse alus on § 770 lg 1 järgi kohustuse süüline rikkumine. Seega kui on tuvastatud, et hoolsuskohustust on rikutud ja selle tagajärjel on toime pandud diagnoosi- või raviviga, siis on võimalik õde vastutusele võtta. Antud juhul on aga väga raske leida, et tegemist oleks olnud ravi- või diagnoosiveaga. Oluline on tuvastada, kas õde pidi aru saama olukorra tõsidusest. Kuna puudub tervisekahjustus, on väga raske nõuda mingit kahju hüvitamist. Küll aga on võimalik teavitada vastavast käitumisest perearsti, terviseametit ja tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjoni.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole, kas telefoni teel 625 2000 või e-posti aadressil info@lmp.ee.
 

Küsimus: Kas tähtajaline tööleping muutub tähtajatuks, kui jään uuesti lapsehoolduspuhkusele mineva inimese asemel tööle?03.03.2015

Tegemist on tähtajalise töölepinguga lapsehoolduspuhkusel oleva töötaja asendamiseks. Leping oli sõlmitud jaanuarist 2012, lapsehooldusel olev töötaja tuli tööle novembris 2014. Kuid kuna ta kavatseb uuesti lapsehoolduspuhkusele peatselt jääda (dekreedileht algas jaanuaris 2015), siis asendavat töötajat paluti edasi asendama jääda ka järgmise lapsehoolduspuhkuse ajaks. Kas antud situatsioonis muutub tähtajaline tööleping tähtajatuks töölepinguks? Kui kaua peab lapsehoolduspuhkusel olevale töötajale antud situatsioonis olema töökoht endiselt tagatud?

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Esitatud küsimusele vastamisel lähtun eeldusest, et Teie esimene tähtajaline tööleping lapsehoolduspuhkusel oleva töötaja asendamiseks lõppes novembris 2014, kui asendatav töötaja naasis lapsehoolduspuhkuselt. Kui nüüd eespool nimetatud töötaja kavatseb 2015. aasta jaanuaris uuesti jääda rasedus- ja sünnituspuhkusele ning sellele järgnevale lapsehoolduspuhkusele, siis on tööandjal võimalus Teiega sõlmida uus tähtajaline tööleping selle töötaja asendamiseks, kuni tema lapsehoolduspuhkuselt naasmiseni. Taoline teistkordne tähtajalise töölepingu sõlmimine sama isiku asendamiseks ei muuda Teie töölepingut tähtajatuks.

Lapsehoolduspuhkuselt naasevale töötajale peab tööandja tagama töölepingus kokkulepitud tingimusele vastava töö.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas puhkepausid on kohustuslikud ehk siis kui puhkepause ei kasuta, kas võin selle aja võrra varem töölt lahkuda?03.03.2015

Tere!
Kas puhkepausid on kohustuslikud töötajale? See tähendab, kui ma ei võta neid välja, siis kas võin seaduse järgi 45 minutit ka varem minema kõndida töölt? :)

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 47 lõike 2 alusel tuleb pikema kui 6-tunnise töötamise kohta ette näha vähemalt 30-minutiline tööpäevasisene vaheaeg, mida ei arvestata tööaja hulka, välja arvatud juhul, kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik vaheaega anda ning tööandja loob töötajale võimaluse puhata ja einestada tööajal. Tööandja ja töötaja võivad, arvestades töö iseloomu, kokku leppida ka pikemas tööpäevasiseses vaheajas. Tegemist on tavaliselt puhkeajaga einetamiseks ja puhkamiseks, mida tööaja hulka ei arvestata.

Lisaks sellele peab tööandja võimaldama töötajatele töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 9 lõike 3¹ kohaselt tööpäeva või töövahetuse jooksul tööaja hulka arvatavad vaheajad suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise (näiteks terve tööpäev istuvas asendis või seistes) või monotoonse töö puhul.

Töö ettevõttesisese korraldamise, sealhulgas tööaja korralduse aluseks on ettevõttes kehtestatud töökorralduse reeglid, mis kajastavad ettevõttesiseseid vajadusi ja millest lähtuvalt määratakse tööaja alguse ja lõpu kellaajad ning tööpäevasisesed vaheajad. Tööpäevasisesed vaheajad peavad kirjas olema töökorralduse reeglites või tööajakavas ning tööandjal on kohustus töötajat nendest teavitada (TLS § 5 lg 1 p 11).

Seadustega kehtestatud ning töökorralduse reeglitega töötajatele teatavaks tehtud tööpäeva sisesed vaheajad ehk nn puhkepausid on töötajale kohustuslikud. Töökorralduse reeglite eiramine võib töötajale kaasa tuua tema töölepingu ülesütlemise TLS § 88 lõike 1 punkt 3 alusel.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas lapsehoolduspuhkuse ajal teise tööandja juures töötades on esimene tööandja ikkagi kohustatud mind tööle võtma?03.03.2015

Tere,
Kas lapsehoolduspuhkuse ajal teise tööandja juures töötades on esimene tööandja ikkagi kohustatud mind tööle võtma lapse 3-aastaseks saamiseni? Äkki võin samas kirjas teise küsimuse ka esitada: töölepingus on nimetatud, et konkurentideks loetakse teised samade või sarnaste toodete tootjad. Kui toodetakse aga hoopis teisest valdkonnast asju, siis ei pea teisest töökohast tööandjale teada andma? (nt kui üks ettevõte toodab aknaid ja teine järelhaagiseid).

Tervitades ja tänades

Vastus: Leonid Siniavski, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Vastavalt töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 62 lõikele 1 on lapse emal õigus lapsehoolduspuhkust kasutada ühes osas või osade kaupa igal ajal kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Lapsehoolduspuhkuse seadusest tulenev eesmärk on tagada vanemale võimalus lapse kasvatamiseks. Sellele vaatamata seadus ei keela lapsehoolduspuhkusel olevat töötajat sõlmida töölepingut või mingit võlaõiguslikku lepingut teise tööandjaga. Selleks ei ole tingimata vaja üles öelda oma töölepingut praeguse tööandjaga.
Seadus ei sätesta otseselt töötajale teise tööandja juurde tööle asumisest teatamise kohustust. Küll peaks töötaja teavitama tööandjat töösuhtega seonduvatest olulistest asjaoludest, mille vastu on tööandjal õigustatud huvi. TLS § 15 lõike 2 punktis 8 nimetatud teavitamiskohustuse sisuks on tagada töösuhte läbipaistvus ja poolte vaheline usaldus. Teavitamiskohustus on töötajal juhul, kui tööandja on selleks soovi avaldanud. Sellest tulenevalt peaks tööandja töötajale ütlema, millist teavet ta töösuhete osas ootab.
Enne uue tööandja juurde tööle asumist oleks oluline teada, kas olete sõlminud praeguse tööandjaga konkurentsipiirangu kokkulepe. Konkurentsipiirangu kokkuleppega võtab töötaja seadusest tuleneva kohustuse mitte töötada tööandja konkurendi juures või mitte tegutseda tööandjaga samal majandus- või kutsetegevuse alal (TLS § 23 lõige 1). Konkurentsipiirangu kokkuleppega võib seega piirata töötaja töötamist konkurendi juures töölepingu või muu võlaõigusliku lepingu (näiteks käsundus-, töövõtuleping) alusel või tegutsemist samal majandus- ja kutsetegevuse alal, näiteks tegutsemine ettevõtjana. Tööandja ei saa töötajal takistada aga töötamist sektoris, kus ta ise ei tegutse.
 

Küsimus: Kui kaua võib pärand vormistamata olla, kui majaomanik suri 2005 ja pärija ei võtnud pärandit vastu?03.03.2015

Elan 1/3 majas, millel on kolm omanikku. Peale minu pere ei ela seal keegi ega pole viimased 25a elanud. Üks omanikest suri aug.2005.a. ja meie teada polnud testamenti ning ainuke pärija, lapselaps, pole pärandit vastu võtnud ega oma nimele vormistanud. Mis saab? Kas on minu perel mingi võimalus see osa ära osta (aga kelle käest?) Kui kaua võib pärand vormistamata olla ja maamaksu ta ka ei maksa?

Lugupidamisega

Vastus: Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Pärimisseaduse kohaselt päritakse seaduse järgi, kui pärandaja ei ole jätnud kehtivat testamenti või pärimislepingut. Ehk kui testamenti ei olnud tehtud, siis pärivad seadusjärgsed pärijad. Pärimisseaduse § 11 kohaselt on seadusjärgsed pärijad pärandaja abikaasa ja pärimisseaduses nimetatud sugulased.

Kuivõrd ainuke pärija ehk lapselaps ei ole pärandit vastu võtnud ning teisi sugulasi ei ole, siis pärijate puudumisel on seadusjärgne pärija pärandi avanemise koha kohalik omavalitsusüksus.

Kõige mõistlikum oleks kontrollida kinnistusraamatust, kes on hetkel selle 1/3 osa omanik. Samuti peaksid pärimisregistris olema andmed pärijate kohta. Kui soovite osa osta, siis võiksite pöörduda KOV-i poole oma pakkumisega (juhul, kui kinnistusraamatust ei nähtu, et keegi teine on hoopis osa omanik).

Hetkel kehtiva pärimisseaduse redaktsiooni kohaselt on pärandist loobumise tähtaeg kolm kuud. Tähtaeg hakkab kulgema hetkest, kui pärija saab teada või peab teada saama pärandaja surmast ning oma pärimisõigusest.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Lugupidamisega

Piret Pallo
Advokaadibüroo LMP
vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kui pikaks ajaks saab ühistu liige anda lihtvolikrja enda esindamiseks üldkoosolekul?02.03.2015

Tere,
Kui pikaks ajaks saab ühistu liige anda lihtvolikrja enda esindamiseks üldkoosolekul?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu üldkoosolekul enda esindamiseks antavale volikirjale ei ole seadusega piirangut sätestatud, see võib olla väljastatud ka ilma kehtivuse lõpptähtaega määramata.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas haldusfirmal on õigus küsida korduva üldkoosoleku eest tasu ja mille alusel?02.03.2015

Kas haldusfirmal on õigus küsida korduva üldkoosoleku eest tasu ja mille alusel?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, peaksite tutvuma lepinguga - kui korteriomanikud soovivad, et haldaja nende koosolekul osaleb, siis tuleb selles lepinguga kokku leppida - abstraktsest haldaja nimest korteriomanike üldkoosolekul osalemise kohustust tuletada ei saa.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas see on õige, et kohus nõuab elatiseraha kulutamise kohta tšekke ja konto väljavõtet?02.03.2015

Andsin laste isa kohtusse, et saada lastele elatise miinimum 195 eurot lapse kohta! Meil kaks ühist last.
Nüüd hakkas kohtus ajama, et tal alust arvata, et seda raha ei kuluta ema lastele vaid oma hüvanguteks. Ja nüüd kohus nõudis, et pean tõestama, et kui palju ma lastele kulutan! Pean kõik kuue kuu konto väljavõtted pangast lisaks võtma ja kõik tšekid mida olen ostnud. Kuigi ostan palju lastele kasutatud asju, haru harva ostame poest uusi. Ja nii puudubki mul tõendus riiete-jalatsite tšekkide kohta. Kas kohtul on alust nõuda minu konto väljavõtet? Kas võin keelduda esitamast oma konto väljavõtet?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Elatisasjades on üsna tavaline, et kohus palub menetluspoolte varalise seisundi väljaselgitamiseks esitada mõlemal vanemal tõendeid oma majandusliku olukorra kohta ja seda isegi siis, kui taotletakse elatist miinimummääras.

Seega, kui kohus on palunud Teil esitada oma pangakonto väljavõte viimase kuue kuu kohta, ei ole selles midagi eriskummalist ja soovitan Teil nõutud väljavõte kohtule ka esitada.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kuidas arvestataks emapalka septembrist kehtima hakkava seadusemuudatuse valguses?02.03.2015

Tere,
oleme elukaaslasega hakanud mõtlema lapse saamisele, mis aga tekitas küsimuse emapalga kohta. Eeldatavalt sünniks laps 2016 aasta ja seega arvestataks emapalka 2015 aasta põhjal. Olen hetkel aga doktorantuuris, mistõttu ametlikult justkui ei töötagi (doktoranditoetus+lisastipendium). 2015 septembrist peaks kehtestuma seadus, mille järgi hakatakse sotsiaalmaksu maksma ka doktoranditoetuse pealt (422 eurot). Samas saadava lisastipendiumi pealt mitte. Seega tekis küsimus, kas emapalka arvutatakski mul siis 4*422 euro pealt (seega vastavalt miinimumpalgale 390 eurot)? Sellisel juhul poleks ilmselt mõtekas ka poole kohaga lisatööd otsida (200-300 eurot), kuna see kokkuvõttes emapalka ei suurendaks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Vanemahüvitise suurus arvutatakse pensionikindlustuse registrisse kantud ühe kalendrikuu keskmise isikustatud sotsiaalmaksu andmete alusel. Pole vahet, kes sotsiaalmaksu arvestavad-deklareerivad – arvesse lähevad kõik isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatud summad. Kui doktorant asub 2015. aasta kevadel tööle kuupalgaga 250 eurot, siis kujuneb tema sotsiaalmaksuga maksustatud tuluks ca 4200 eurot (palk + 4 kuu doktoranditoetus) ja ühe kuu vanemahüvitiseks ca 350 eurot. Kui ühe kalendrikuu keskmine tulu jääb väiksemaks, kui kehtiv kuupalga alammäär, siis võrdub ühe kalendrikuu hüvitise suurus kuupalga alammääraga. Alates 1. jaanuarist 2015. a on kuutasu alammäär 390 eurot, mis on sotsiaalmaksu alusel arvutatud summast suurem. Seega, töötamine vanemahüvitist ei suurenda, kuid saadav palk on ehk abiks ikka.