Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas vormistada kokkulepet, et ma kingin kinnisvara õele ja tema hoolitseb vanaema eest kuni tema surmani?20.11.2014

Tere,
Pärisin hiljuti osa kinnisvarast. Nüüd sooviksin selle kinnisvara anda oma õele, kuid sooviksin, et ta omaltpoolt vastutasuks hoolitseks vanaema eest ja kannaks kõik tema elatuskulud kuni surmani.
Suusõnaliselt oleme juba kokku leppinud, kuid sooviksin ka notariaalse lepingu teha, et vältida hilisemaid probleeme.
Kuidas sellises olukorras peaks käituma, kas kinkelepingusse lisa tingimusena sellise soovi saab sisse panna või oleks mõistlik mõnda muud lepingut(millist?) sellises olukorras kasutada?
Tänud ette vastuse eest!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kuigi kinkelepinguga loovutatakse vara tasuta, saab kinkelepingus kokku leppida kohustustes ja koormistes, mida kingisaaja peab seoses kinkega kandma, sealhulgas saab kokku leppida kingisaaja ülalpidamiskohustuses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas pean 18-aastasele lapsele elatist maksma, kui jättis kutsekooli pooleli ja läheb järgmisel aastal uuesti kooli?20.11.2014

Tere.
Laps sai kevadel 18-aastaseks, eelmisel õppeaastal omandas kutseharidust, kuid jättis selle kevadel pooleli. Sel aastal kooli ei läinud. Kas järgmisel aastal kooli minnes (täiskasvante gümnaasium) on mul kohustus elatist edasi maksta?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Ülalpidamise saamiseks on õigustatud täisealiseks saanud laps, kes jätkab 18-aastaseks saamisel põhi- või keskhariduse omandamist, seejuures peaksid õpingud jätkuma ühes konkreetses õppeasutuses – kui laps otsustab 18-aastasena kooli pooleli jätta, lõppeb ka vanemate ülalpidamiskohustus lapse suhtes.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elatist saab kohtu kaudu suurendada riikliku miinimumini nii, et keegi kohtusse kohale ei peaks minema?20.11.2014

Tere!
Kas elatise suurendamist saaks kohtus teha ka kirjalikult (ehk istungit kui sellist ei oleks ja kohale keegi minema ei peaks)? Kunagi on kohtu kaudu välja mõistetud lapse isalt elatis 100€ iga kuu, kuid tahaks selle siiski viia seadusega kooskõlla ehk nõuda lapsele vähemalt pool hetkel kehtivast miinimumpalgast. Mainin siinkohal ära, et lapse isa ei ole juba 2 aastat sentigi maksnud ning ka eelnevalt on maksnud kaootiliselt ning vähem kui 100€, on tekkinud 5 aasta jooksul ka märkimisväärne võlg. Kohtutäitur laiutab käsi ja tõdeb, et kusagilt seda raha võtta ei ole (inimene seaduslikult tööl ei käi ja varad on teiste nimel).
Ei tahaks kohtusse kohale minna ja inimesele otsa vaadata. Kas sellisel juhul oleks võimalik kirjalik kohtuistung?
Milliseid avaldusi peaks täitma ja kuidas edasi asja ajama?

Ette tänades

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Võimalik on taotleda asja lahendamist kirjalikus menetluses, sellisel juhul kohtuistungit ei toimu ja kohus langetab otsuse esitatud menetlusdokumentide põhjal. Kui vastaspool peaks taotlema asja lahendamist suuliselt kohtuistungil, siis korraldab kohus siiski kohtuistungi, samuti võib kohtuistungi korraldamine kõne alla tulla siis, kui kohus seda ise otsustab (olenemata sellest, et mõlemad pooled on kirjaliku menetlusega nõus).

Kui Teie jaoks on vastaspoole nägemine ebameeldiv, on Teil võimalik kohtuistungile saata lepinguline esindaja, kes esindab Teid kohtuistungil.
Kui soovite taotleda elatise suurendamist, tuleb Teil esitada kohtule vastava nõudega hagiavaldus. Hagiavalduselt riigilõivu tasuma ei pea, seega peaks arvestama vaid hagiavalduse koostamisega seotud kuludega (juhul, kui soovite hagiavalduse koostamisel spetsialisti abi kasutada).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Mida teha, et tööandja mind kuulda võtaks, sest osad tehnilised joonised on venekeelsed, seega ei vasta keeleseadusele?20.11.2014

Tere. Minu töö seisneb osaliselt jooniste lugemises ja need joonised on vene keeles, mida ma küll valdan, kuid tehniline keel jätab soovida, seega ei saa ma alati aru joonistest. Olen seda ka tööandjale teada andnud ja seda eiratakse. Mida pean tegema, et tööandja mind kuulda võtaks? Aitäh.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere! See, kas tööandja on antud juhul rikkunud töölepingut sõltub sellest, millised on kokkulepped Teie ning tööandja vahel. See oleneb mitmest asjaolust, näiteks millisele töökohale Te kandideerisite, millised on tööülesanded ning mis olid tööle asumise eeldusteks (näiteks kandideerimise eelduseks vene keele oskus).

TLS § 17 lg 1 ja 2 kohaselt peab tööandja korraldus olema seotud töölepingus ettenähtud tööülesandega ning korralduse andmisel peab tööandja mõistlikult arvestama töötaja huve ja õigusi. Kui Teie ning tööandja vahel puudub kokkulepe, et Teie tööülesandeks on vene keelsete jooniste lugemine ning seda ei saa mõistlikult eeldada, siis TLS § 17 lg 3 järgi ei pea sellist korraldust täitma, mis ei ole seotud muuhulgas töölepinguga või mis on vastuolus hea usu või mõistlikkuse põhimõttega. Selline korraldus on TLS järgi tühine. Kui aga tööle asudes oli teada, et töötaja peab lugema jooniseid, mis võivad muuhulgas olla ka vene keeles ning kandideerimise eelduseks oli vene keele oskus, siis ei saa korraldust pidada tühiseks.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
jurist

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kuidas võidelda korteriomanikega, kes loobivad aknast prügi, toidavad hulkuvaid kasse, klopivad aknast vaipu jne?19.11.2014

Meil on suur 80 korteriga maja. Kust otsida abi, kui pidevalt loobitakse akendest suitsukonisid, toidujääke, toidetakse hulkuvaid kasse koeri, riputatakse aknast linnutoidumajakesi, majakeste all on kõik räämas. Akendest ka klopitakse vaipu ja voodipesu. Korduvalt oleme teinud suusõnalisi noomitusi, kuid see ei aita, vastatakse, et on olemas kojamees, kes saab palka meie korteri maksust, las koristab. Palun aidake, kas on võimalik võidelda selliste korteriomanikega ja millest alustada.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korteriomanike ühiselu reeglite rikkujad on teada, ning suusõnalistest märkustest kasu ei ole, siis saab rikkujaid korrale kutsuda kahel viisil. Esiteks on võimalik nendelt välja nõuda rahaline kahju, mis teistele korteriomanikele seoses nende tegevusega tekib. Näiteks antud juhul võiks eeldada, et ilma ühiselureeglite rikkumiseta oleksid väiksemad ka kulud majahoidjateenusele. Teiseks on võimalik selliste korteriomaike suhtes võimalik esitada korteri võõrandamisnõue korteriomandiseaduse pargarahv 14 alusel.
Mõlema abinõu rakendamiseks annab õigusliku aluse korteriomandiseaduse paragrahvis 11 lõige 1 punktis 1 sätestatud korteriomaniku kohustuste - hoiduda reaalosa ning kaasomandi eset kasutades tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud - rikkumine.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas linnavalitsus saab sundida vanaema maja müüma, et ta saaks hooldekodu arveid tasuda?19.11.2014

Tere,
kirjutan ühe loo... eelmise aasta lõpus suri väga ootamatult minu ema. Ta elas koos mu vanaemaga, kellele juba tol hetkel organiseeriti hooldusteenust hooldekodus, ema surma järgselt sai ta sinna väga ruttu. Kuna aga vanaemale kuulus kinnisvara, osa kaasomandis kinnisvarast, siis hetkel on nii, et linn maksab osa hooldekodu tasust, osa siis vanaema pension ja minagi maksan 25 eurot kuus. Selline leping kehtis tegelikult juuli kuuni ja seda pikendavat otsust ma pole saanud... sain tol korral otsuse, kus märgiti, et juhul, kui vanaema kinnisvara müüakse, tuleb sellest linnavalitsust viivitamatult teavitada. Vahepeal tuli ka e-mail, küsimusega, kui kaugel on korteri müük. Tegelikult sellist kokkulepet, et poole aasta jooksul tuleb organiseerida kinnisvara müük, ei olnud. Küsin siis, kas linnavalitsusel on õigus sundida mu vanaema nüüd see kinnisvara ära müüma, et tal oleks endal see raha, mille eest hooldekodu tasuda? Kas vanaema ei või oma kinnisvara kinkida nt minu hiljuti sündinud lapsele ja kui ta seda teeb, äkki peaksin siis ikkagi mina hakkama igakuiselt maksma 400 eurot hooldekodu tasu? Hetkel on ebemeeldiv lihtsalt see, et kinnisvara seisab - selleks, et see välja üürida, oleks vaja sisse ehitada wc ja pesemisvõimalus, mida ma ei julge aga teha, kui see vanaemalt ikka ära võetakse.
Teine osa majast kuulus mu emale, osa siis ka mu alaealisele vennale, kelle eestkostjaks mul ei olnud võimalik hakata, kohus määras tema eestkostjaks linna. Kohtuotsuses on ka kinnisvara võõrandamine. Ma kardangi nüüd seda, et lõpuks jääme ilma kogu majast?
On siin mõnda võimaliku positiivset lahendit?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kahjuks ei selgu Teie kirjeldusest, mida täpsemalt kohtuotsusega vanaemale kuuluva kinnisvara kohta otsustati, mistõttu on keeruline Teile konkreetset vastust anda.

Mis puudutab vanaema hooldekoduarvete tasumist, siis eeskätt tuleb igal inimesel enda ülalpidamise eest ise hoolitseda, kui see võimalik ei ole, saada ülalpidamist enda esimese ja teise astme alanejatelt ja ülenejatelt sugulastelt ja kui ka see võimalik ei ole, annab ülalpidamist riik.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas saab teha lepingut, millega me abikaasaga ei saaks maja mingil juhul jagada ja see jääks nö lukku ja oleks lastele?19.11.2014

Tere
Naine tahab mu juurest ära minna, tal endal elukohta pole ja algselt soovis ta esitada hagi "oma osa" saamiseks kuid selgus, et mul suuremad õigused ühisele kinnisvarale, kuna olen kasutanud abielu väliseid vahendeid ja majal puudub kautusluba ja on projektist mööda ehitatud, olen ka maja ehitaja-arhidekt, siis sõltub minust selle loa saamine jne, ehk naisel osutuks väga keeruliseks kohtu kaudu midagi reaalselt sisse nõuda. Minu soov on tagada maja puutumatus juba laste pärast, et nad seal elaksid ja see jääks nende koduks. Kas on võimalik teha taolist kokkulepet-lepingut seaduslikult - Kumbki osapool ei saa ilma teise osapoole nõusolekuta oma osa realiseerida isegi mitte ka kohtu kaudu, ehk vara jääks nn lukku mõlema ühisvaraks nagu ta praegu on.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Peale abielu lahutamist on mõlemal abikaasal õigus nõuda ühisvara jagamist – kuivõrd tegemist on seadusest tuleneva õigusega, ei ole võimalik seda kokkuleppega välistada. Samas on teil abikaasaga võimalik kinkida nii abielu ajal kui ka peale abielu lahutamist ühisvara lastele (muidugi eeldusel, et abikaasa ka sellega nõus on).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas on seaduslikult õige, et ema saab lastetoetuse enda arvele kuigi lapsed ei ela emaga vaid hoopis isaga?19.11.2014

Kas on seaduslikult õige, et ema saab lastetoetuse enda arvele kui lapsed ei ela emaga vaid hoopis isaga? Hooldusõigus on mõlemal ja ema ostab ka lastele aegajalt vajalikke asju ning lapsed käivad u. kord kuus tal ka nädalavahetusel külas, aga lapsi kasvatab ikkagi isa. Emal on uuest kooselust ka uus (kolmas) laps, kelle pealt ta saab lisaks ka kolmanda lapse lasteraha (teatavasti suurem). Kas keegi ka kontrollib sellist asja või on see ainult vanemate kokkulepe küsimus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui vanemad on kokku leppinud, et toetuse saajaks on vaatamata laste elukohale isa juures laste ema, ei ole sellest iseenesest probleemi. Vajadusel on võimalik ka toetuse saaja muutmine.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas elukaaslane võib ema ja lapsed majast välja tõsta?19.11.2014

Tere. Kas elukaaslasel (mehel) on mingit õigust naine ja naise lapsed majast välja tõsta kui nad pole olnud abielus ning nõuda "tagantjärele" üüriraha kui majja on kolitud kui elukaaslane? Ja kas on õigust keerata kinni elekter ja vesi, kaotada pesemisvõimalused ning ehitada kinni maja küttekeha, et sinna ligi ei saaks?

Aitäh!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere,

Kui naise ja naise laste poolt kasutatav eluase kuulub mehele, on mehel õigus otsustada, kes talle kuuluval elamispinnal viibib.

Kui mees suudab tõendada üürilepingu olemasolu, on tal iseenesest õigus nõuda nö maksmata jäänud üüriraha, kuid nagu märkisin, peaks mees olema võimeline tõendama, et poolte vahel on sõlmitud kehtiv üürileping.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas 1989 aastal ostetud talumaja ja hiljem juurde erastatud maa müümisel peaksin nüüd tulumaksu maksma?19.11.2014

Ostsin 1989.aastal talumaja kolhoosilt. 1997. aastal erastasin riigilt 30 ha selle talu juurde kuuluvat maad. Olen elanud ja elan praegugi selles majas. Kui nüüd sooviksin kogu kinnistu müüa, kas pean maksma tulumaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvabalt saab võõrandada kinnisasja, mille oluliseks osaks on eluasemena kasutatav eluruum. Kinnisasi on iseseisva üksusena kinnistusraamatusse kantud maatükk. Seega saab maksuvabalt müüa kogu maa juhul, kui 1989. ja 1997. aastal soetatud maad moodustavad ühe kinnistu. Kui on tegemist kahe eraldi kinnisasjaga, siis on maksuvaba ainult majaaluse maatüki müük.