Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millised on tööandja kohustused ettevõte tegevuse lõpetamise/pankroti korral tähtajalise lepinguga töötajate ees?17.03.2014

Tere,
ettevõte, kus töötan, on suurtes raskustes. Sellega seoses on kerkinud üles mõned küsimused, mida oleme töötajate seas isekeskis arutanud, aga vajaksime asjaolude päris kriitiliseks minemise eel rohkem selgust järgnevas:
1) millised on tööandja kohustused ettevõte tegevuse lõpetamise/pankroti korral tähtajalise lepinguga töötajate ees (viimane ring lepinguid tehti suuremale osale kollektiivist veidi üle poole aasta tagasi 5 aasta peale);
2) millised on tööandja kohustused töötajate (nii tähtajaliste kui tähtajatute) ees majanduslikult raske olukorra tõttu osasid inimesi (õigemine siis nende töökohti) koondama hakates (ja kas selline lahendus on üldse võimalik ehk seaduslik) - näiteks mina olen seal töötanud 4,5 aastat erinevatel kohtadel ja erinevate lepingutega;
3) millised on tööandja kohustused töötajate (nii tähtajalise kui tähtajatute) ees inimesi vallandades (on risk, et töötajate kraesse hakatakse olukorra senisest kriitilisemaks minnes tegevjuhi ja omaniku poolt paanikareageeringuna suruma nende endi halbu juhtimisotsuseid);
4) kui tööandjal ei peaks piisama likviidsust eelmainitud juhtumite korral eeldatavaid kompensatsioone maksta, siis kuidas töötajad peaksid saama oma vastavad kompensatsioonid ikkagi kätte?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Töölepingu erakorralisel ülesütlemisel tööandja poolt majanduslikel põhjustel tuleb töötajate osas täita kõik koondamisega seotud ettekirjutused.

Tööandja peab töötajatele tegema kirjalikult taasesitatavas vormis töölepingu ülesütlemisavalduse (TLS § 95 lg1), seda põhjendama (TLS § 95 lg 2) ning järgima kõiki etteteatamise tähtaegu:
1) Töölepingu ülesütlemise tähtajad (TLS § 97 lg 2);
2) Töötajate informeerimine ja konsulteerimine (TLS § 101);
3) Töötukassa teavitamine (TLS §102);
5) tähtajad seoses kollektiivse ülesütlemisega (TLS §103).

Tähtajalise töölepingu ülesütlemisel majanduslikul põhjusel, (v.a TLS § 89 lg 2 p 2 - tegevuse lõpetamine), maksab tööandja töötajale hüvitist ulatuses, mis vastab töötasule, mida töötajal oleks olnud õigus saada lepingu tähtaja saabumiseni. Hüvitist ei maksta, kui tööleping öeldakse üles vääramatu jõu tõttu.

Olete firmas olnud tööl 1-5 aastat. Sellisel juhul tuleb Teile koondamisest ette teatada vähemalt 30 päeva (TLS § 97 lg 2 p 2).
Koondamise korral on tööandjal kohustus maksta Teile hüvitist ühe kuu keskmise töötasu ulatuses (TLS § 100 lg 1), arvestades Teie staaži tööandja juures, maksab Töötukassa Teile lisa Töötuskindlustuse seaduse alusel. Juhul, kui töölepingu erakorralisest ülesütlemisest teatatakse Teile ette vähem kui 30 päeva, siis on Teil õigus saada tööandjalt hüvitist etteteatamistähtajast puudu jäänud päevade eest (TLS § 100 lg 5).
Eesti Töötukassa kaudu on võimalik taotleda tööandja maksejõuetuse hüvitist, kuid seda pärast tööandja maksejõuetuks tunnistamist kohtu poolt. Sellisel juhul tuleb Teil ühendust võtta ettevõtte pankrotihalduriga, kes on kohustatud tegema avalduse Eesti Töötukassale.

Täpsema vastuse jaoks oleks vaja tutvuda konkreetse töölepingu- ning teiste töösuhet puudutavate materjalidega.
Kui peaksite probleemide tekkimisel konsultatsiooni vajama, leiate kontaktid meie kodulehelt: http://www.metiabi.eu/kontakt.html


Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui kaua võtab aega lahutusprotsess kohtus kaudu?14.03.2014

Peale 7 aastast kooselu otsustasime lahku minna ning andsime vastava avalduse perekonnaseisuametisse. Kui pikk on see protsess, kui me ei saavuta kooskõla ning otsustan ikkagi lahutusest keelduda? Siis lahutab abielu kohus aga kui kiiresti?
Samas sooviksin taotleda ainuõigust lapse kasvatamisel (mehele) kuna laps (tüdruk 7.a) on elanud minu juures kõik need aastad, omab siin enda tuba ning minu töögraafik võimaldab lapsel käia lasteaias järel ning ringkond on samuti tuttav. Järgmisel aastal läheb laps kooli ja soovin teda ise õpetada-kasvatada.
Praegusel momendil on sissekirjutus lapsel minu juures ning tema hingelisest tagasilöögist, ei luba ma jätta teda võõrasse elamisse ööseks, on minul selleks õigus? Uus elamine asub minu kodust 15 km kaugusel.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Perekonnaseisutoimingute seaduse § 45 lõige 1 sätestab, et abielu ei lahutata varem kui 1 kuu ja hiljem kui 3 kuu möödumisel avalduse esitamisest. Kui abikaasad jätavad abielulahutuspäeval perekonnaseisuametisse ilmumata ega teata ilmumata jätmise põhjusest, jäetakse abielu lahutamata. Kuivõrd abielu lahutatakse kohtus igal juhul, on siiski mõistlik lahutada abielu kohtuväliselt perekonnaseisuametis mõlema abikaasa kokkuleppel.

Kui abikaasad ikkagi ei jõua abielu lahutamises kokkuleppele ja üks abikaasadest esitab vastava nõude kohtule, oleneb kohtumenetluse kogupikkus paljudest asjaoludest, misttõttu on keeruline öelda, kui kiiresti teeb kohus otsuse abielu lahutamise kohta. Kui mingisuguseid takistusi ei esine, võib kohus abielu lahutada 1 kuu jooksul alates hagi esitamisest.

Reeglina kohtud vanemate ühise hooldusõiguse lõpetamist ei poolda, kuid olukorras, mil laps on peale lahkuminekut elanud Teie juures, on ilmselt põhejndatud, et lapse viibimiskoha otsustusõigus kuuluks Teile (iseasi, kas teil on üldse vaidlus selle üle).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Milline on korrektne ja soodsaim viis ettevõttele sportlase toetamiseks?14.03.2014

Sooviksin teada, kui palju lisandub makse ettevõttele, kui ta toetab sportlast: ilma lepinguta (st stipendium), lepinguga (siis lisandub tulumaks ja sotsiaalmaks?) ning läbi MTÜ (ehk raha liiguks läbi spordiklubi, kus sportlane registreeritud).
Milline toetuse viis oleks ettevõttele kõige soodsam?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui sportlane pole ettevõtte töötaja ega töötaja lähisugulane ja ta ei pea saadu eest ettevõtte heaks midagi tegema, siis on tegu kingitusega, pole vahet, kuidas seda nimetada. Lisandub tulumaks 21/79 kingituse väärtusest. Kui sportlane peab saadud hüve eest midagi tegema, siis on tegu teenuse osutamisega (näiteks reklaamimine). Kui sportlane ei ole FIE, siis peab ettevõte teenustasust pidama kinni tulumaksu 21% ja tasuma sotsiaalmaksu 33%. Mitterahalist tasu käsitletakse erisoodustusena. Kui spordiklubi on kantud tulumaksusoodustusega organisatsioonide nimekirja, siis võib klubile maksuvabalt annetada kuni 3% väljamakstud palgasummast. Mis üle selle, maksustatakse tulumaksuga. Kui klubi osutab näiteks reklaamiteenust, siis on tegu tavalise äriga. Klubi poolt makstav stipendium on teatud tingimustel maksuvaba.
 

Küsimus: Mis vahe on hagiga ja hagita tsiviilasjal?14.03.2014

Soovin kohtule esitada tsiviilhagi. www.kohus.ee leheküljelt lugesin, et võib olla hagiga tsiviilasi ja ilma hagita. Mis vahe neil on? Tsiviilasi puudutab kaasomandist tekkinud rahalisi nõudeid. Kuidas peaksin toimima?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Hagi ja hagita menetluse vahe seisneb protsessi käigu erinevustes, kuid paari lausega ei ole võimalik neid lahti seletada. Oluline on see, et mõlemal juhul peate esitama kohtusse avalduse. Küsimusest ei selgu, milles nõue täpselt seisneb, kuid üldjuhul lahendatakse kaasomandi asjad hagita menetluses, samas kui rahalised nõuded lahendatakse reeglina hagimenetluses.
 

Küsimus: Kas võin sõita teise inimese liisinguautoga, kui mind kasutajana auto tunnistusel ei ole?13.03.2014

Kui auto on liisingus ja liisingut maskev isik on märgitud auto kasutajate alla, aga mind ei ole seal märgitud, et kas mina võin sõita selle autoga iseseisvalt või peab auto kasutaja minuga kogu aeg kaasas olema, kui mina sõidan?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Liiklusseaduse tähenduses ei ole oluline, kas liisinguvõtja (vastutav kasutaja) on Teiega sõidukis või mitte. See asjaolu omab liiklusseaduse tähenduses tähtsust vaid selles osas, kas Te olete kohustatud sõiduki registreerimistunnistust kaasas kandma või mitte (vt LS § 88 lg 3).

Samas võivad konkreetse sõiduki kasutamise tingimused olla kokku lepitud liisingulepingus (või ka kaskokindlustuse lepingus) ning nende rikkumine võib kaasa tuua lepingulisi sanktsioone või tagajärgi. Selles osas tutvuge liisingulepingu ja sõidukikindlustuse lepingu tingimustega ning küsimuste tekkimisel võtke ühendust liisingu- või kindlustusandjaga.
 

Küsimus: Mis rolli mängib kohtus asjaolu, et olen sügava nägemispuudega isiku hooldaja ning autojuhiload on eluliselt vajalikud?13.03.2014

Veebruari algul juhtisin B kategooria sõidukit, omamata juhtimisõigust. Rikkusin LS 90 lg.1 p.1 ja LS 201 lg.1. Kogu koolituskursus on mul läbitud juba 2012.a juunis ja siiamaani sõitsin juhendajaga, kellel on vastav tunnistus. Saan 18-aastaseks juulis. Otsuse sain kätte 10.03.14., milles on rikutud õigusnorm LS 90 lg.1 p.1 ja väärteo kvalifikatsioon LS 201 lg.1. Karistuseks määrati rahatrahv, mille samal päeval ka tasusime.
Kas otsus kui selline antud teo eest jõustub kuupäeval 22.03.14 kui on hilisem maksmise aeg? Kas piiratud juhilubade tegemine on võimalik kuni selle perioodini ning siis on võimalik juulis (kui saan 18) piiratud juhiload algajate luhilubade vastu välja vahetada? Kas mingisugustki rolli kasvõi kohtu silmis võib mängida olukord, et olen sügava nägemispuudega isiku hooldaja ning autojuhiload on eluliselt vajalikud?
Tänan teid vastamise eest.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Karistus omandab oma õigusliku jõu siis, kui see on jõustunud. Seega enne otsuse jõustumist määratud karistust ei kanta karistusregistrisse ning sellega ei saa arvestada ka juhtimisõiguse omistamisel. Otsus ei jõustu enne, kui selle peale ei ole enam võimalik kaebust esitada. Seega näiteks, kui esmase juhiloa väljastamise aeg saabub enne, kui karistuse vaidlustamiseks alustatud kohtumenetlus lõpeb, tuleb juhiluba väljastada vaatamata asjaolule, et karistus on määratud. Kuna LS § 106 lg 1 kohaselt antakse juhtimisõigus ja väljastatakse esmane juhiluba isikule, kellel ei ole karistatust LS § 291 kohase väärteo eest, siis on oluline, et esmase juhiloa väljastamise hetkel Teil sellist karistust ei oleks. Juhul, kui otsus jõustub varem, siis rakendub LS § 106 lg 1 ning Teile ei väljastata esmast juhiluba enne, kui karistus on karistusregistrist kustutatud.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, et lubadeta sõidu trahvi ajatada?13.03.2014

Noormees jäi lubadeta sõidu eest vahele ja määrati trahv, kuna õpib ja ei ole võimalik kogu summat korraga tasuda, kuhu tuleks pöörduda maksegraafiku saamiseks?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Üldjuhul lahendab sellekohased taotlused karistuse määranud kohtuväline menetleja. Selleks tuleb menetlejale esitada enne otsuse jõustumist asjakohane taotlus.
 

Küsimus: Kas vasakpöörde lisarada möödasõiduks kasutanud sõiduk jääb süüdi, kui sõidab otsa kõrvalteelt ette sõitnud autole?13.03.2014

Asukohaks T-kujuline ristmik Tallinna linna suunduval teel, asula, hommikune tipptund ehk pidev masinate joru Keila poolt. Kõrvalteelt tulijal on sel ajal suht tihti peateele vasakpööre võimalik vaid peateel liikujate poolt oma eesõigusest loobumisel, nii ka seekord. Peateel on ka kõrvalteele vasakule pööramiseks oma rada, vastav teekattemärgistus ja liikluskorda sätestav liiklusmärk.
Pilt ka sündmuskohalt:
https://lh3.googleusercontent.com/-rW2ebEqw9cE/UvEgu7t2xyI/AAAAAAAAC34/UNyUGDkMr7g/s1600/PldskiJarvkld1.jpg
Saades kinnitust peateel liikujate soovist anda mulle (roheline masin) teed, asusin vasakpöördele, samas nähes, et paremalt tulijatest üks soovis ilmselgelt pöörata peateelt vasakule kõrvalteele, küll ilma suunata aga sellele reale võtt nagu muud olla ei saaks seal, kui reegleid järgida.
Punase plaan oli aga vähe teisem nagu selgus ehk ei sobinud talle see munemine ja sõidutrajektooriks tehti nii nagu pildilt paistab. Kokkupõrget polnud, aga napikas.
Siit siis küsimus: kes oleks kokkupõrke korral süüdi olnud? Kas mina, rohelisega, ilmselgelt peateele ettesõit või punane, kes rikkus liikluskorraldusvahenditega (märk 5.3.x sõidusuunad ja -rajad ja teemärgistusega) kehtestatud liikluskorda ja oli ka kogu ohtliku situatsiooni põhjustaja?
Küsin, kuna tahaks teada, sõidan seda risti igal tööpäeva hommikul ja toda bemmiga sileaju olen ka hiljem kohanud. Kui mul süüd poleks, ei vajutaks järgmine kord enam ära, stange tahaks ka nagunii vähe sättimist.
Tõendamisega probleemi poleks, masin salvestab oma ümber toimuva pildis ja helis.
Ise kahtlustaks 50/50 süüd, sarnasus looga, kus ühesuunalisele teele sõites "anna teed" märgi alt tuli vastas (lubamata) suunast masin ja toimus kokkupõrge, süü pooleks, kohtulahendki olemas selline.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Prognooside tegemine osas, kes jääb süüdi ja kes mitte, on liiklusõnnetuste puhul suhteliselt tänamatu töö. Lõplik hinnang antakse juhtumile siiski peale selle toimumist ning kõiki tõendeid/asjaolusid kogumis hinnates. Siinkohal tuleb arvestada kohtupraktikaga, mis igakord ei pruugi olla ühetaoline e. sarnaseid olukordasid on kohtute poolt lahendatud ka erinevalt. Seega on alati mõistlik vältida kahju tekkimist ka siis, kui endal tundub olevat õigus.
 

Küsimus: Mida teha, kui müüja jättis oma asjad korterisse, kuid ma ei saa teda enam kätte?13.03.2014

Müüjaga jäi kokkulepe, et ta helistab 30 päeva jooksul, kui hakkab kolima. Kui tähtaeg oli käes, keegi ei helistanud mulle ja ka tema telefon oli välja lülitatud. Kohale tulles avastasin, et korter oli lukustamata, võti laua peal ja lisaks kokkulepitule (v.a. kapp) jäid korterisse/keldrisse muud asjad (nt tehnika, nõud jms). Kas võin eeldada, et koos korteriga olen saanud enda valdusesse ka sinna jäetud asjad ning mul ei ole kohustust neid müüjale tagastada? Nimelt ütles naaber, et müüja soovib neid asju mingi aeg kätte saada.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kindlam oleks mitte nii eeldada, seda enam, kui naaber on teid informeerinud, et ilmselt tahab ta neid kätte saada. Valduse üleandmise ja vallasasjade kohta on ehk midagi müügilepingus kokku lepitud .... ?
Üldiselt peaksite võõrad asjad hoiustama ning need omanikule tagastama.
 

Küsimus: Kuidas toimida kaasomanikuga, kes ei hoia oma majaosa elementaarses korras?13.03.2014

Tere,
maja teise poole omanik ei ole hooldanud ei aeda, ega hoonet 10 aastat. Üks naaber on linnavalitsusele ka kaebuse esitanud, kuna kõrvalhoone laguneb nende kinnistule. Meie majaosal on katus vahetatud, aga naabri poole katus laseb läbi. Samuti ei ole naabri poolt 10 aastat köetud. Seetõttu on meie seintel niiskusest hallitus.
Kuidas peaksime toimima ja kelle poole pöörduma? Kas meil on teise poole omanikult õigus nõuda kütteperioodil kütmist?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Saate nõuda teiselt kaasomanikult asja säilimiseks vajalike kulutuste hüvitamist. See tähendab, et saaksite naabri majaosa katuse korda teha ja nõuda selleks tehtud kulutuste hüvitamist. Tuleb aga jälgida, et need kulutused peavad olema üksnes sellised, mis on probleemide likvideerimiseks hädavajalikud, näiteks katuse vahetus ei pruugi siinkohal hea mõte olla (olenevalt selle seisukorrast). Naabri poole kütmist võiks nõuda ning kui naaber ei küta, siis võiks olla põhjendatud ka teil endal selle poole kütmine, kuid ainult minimaalsel määral, st. et üksnes niipalju, kui on vajalik niiskuskahjustuste vältimiseks.