Katused

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida kiviprofiili alla kile panekul silmas pidada ja kas sindel võiks alles jääda?04.05.2012

Tänan!
Otsustasime kiviprofiili kasuks.
Tuleb uus roov ja kile. Mida peaks kondensiteema puhul veel silmas pidama? Katus on 7,2 m lai ja paani laius 3m. Kuidas paanid paigutada?
Praegu on eterniitkatuse all sindel. Kas sindel võiks alla jääda?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Sindel võib iseenesest alla jääda, kui roovi rihtimise ja tasapinnaliseks saamise tööd ei kardeta. See on paras nikeramine, sest sindli pind on tavaliselt väga ebatasane ja kiilude kasutamist tuleb palju. Teine vaatenurk on selline põhimõtteline, et kas vana ja läbi katusekate peaks ikka jääma uue konstruktsiooni alla? 15-20 aasta perspektiivis ta ikkagi kahjustub edasi ja ühel hetkel on ta omadega läbi. Kui kile alla läheb, siis on muidugi plekiga seotud kondentsiteema lahendatud.
Kiviprofiilide paanid on 1100mm katva laiusega, laiust tehased ei lõika parajaks, aga pikkused küll. Seega see 3000mm pikkus mõõtke sentimeetri täpsusega ära, aga siis, kui roov on löödud. Sel juhul pääsete ristipidi paanide lõikamisest.

Jõudu-jaksu!

Erki
 

Küsimus: Millist profiili eelistada, kas trapets- või kiviprofiili?03.05.2012

Tere,

Plaan on vahetada katus ja kasutada materjalina laojääke. Kumb profiil sellisel juhul valida (trapets- või kiviprofiil) ja mida peab paigalduse puhul arvesse võtma?

Tänud!

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Tehnilisest küljest vaadatuna on nende kahe profiili vahe esmalt kaldenurk (kivil soovitaks 15 ja ülespoole, trapetsil 10-15 kraadi). Küll aga nõuab kiviprofiil täpset roovi sammu, trapetsil see oluline ei ole. Kui lihtsalt kate katte vastu vahetatakse, siis saabki see ilmselt määravaks. Kui uus roov tehakse, siis pole vahet. Küll aga uurin, kuidas kondentsiteema saab lahendatud? Kas kile ka alla pannakse?

Erki
 

Küsimus: Kuidas soovitate puhastada vihmavee renne kõrgel majal?26.10.2011

Tere
Maja on 2 korruseline, kas oskate pakkuda head viisi vihmavee rennide puhastamiseks? Liialt kõrge ja ohtlik (maapind kaldu), et redeliga puhastada ja iga nädal tõstukit rentida on kulukas.
Tänud

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Ega raskusjõudu ikka ei ületa :) See on ikka tõstukitöö.

Erki Loigom
 

Küsimus: Katusealune ruum loomuliku valgusega28.09.2011

Tere!
Plaan on maamaja kõrvalhoone katus vahetada. Hetkel ei ole veel otsustanud, kas panna plekk või kivi. Heameelega paneks kivi, kuid majal plekk-katus ja tundub, et siis nagu ei ole väga kooskõlas (kivi nagu oleks tõsisem materjal ja maja jääks kõrvalhoone varju).
Küsimus hoopis seda laadi, et kas oskate pakkuda lahendust, mille korral oleks võimalik harmoniseeruvalt (kivi või plekiga) luua harja peale täispikkuses valgust läbilaskva ala. Kas ainuke lahendus on katuseaknad?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,

kodukatus peab kindlasti meeldima, katusekivid on osa riikides ainus materjal mida eramajadel või kõrvalhoonete katustel näha võib. Enne sõda oli Eestis ka juba mingi traditsioon tekkinud, katusekivide väiketootmised ja tehti ka taludes käsitsi betoonkive. Kes järgis retsepti sai ka hea toote mis on siiani katustel. Nõukogude aeg oli takistuseks kivikatuste arengul, 60-ndatel lõpetati väiketootmised ja artellide tegevus.
Nüüd siis katusealuse valgustamisest. Meil on pakkuda läbipaistvaid katusekive, mida saab ka pika rivina kogu katuse ulatuses paigaldada. Minul näiteks maal puukuuri aknaid pole ja katusel on 2 läbipaistvat kivi, mis annavad piisavalt valgust.

lugupidamisega

Avo Nurming
 

Küsimus: Laastukatuse paigaldus ja roovituse samm05.07.2011

Tere!
Kas oskate ka puitkatuse osas nõu anda? Nimelt on plaan saunale ehitada ise laastkatus aga oleks vaja nõu roovituse osas? Laastu pikkus oleks 600 mm, roovitus 50x50 ja räästa teeksin 80 mm. Jääb arusaamatuks millise sammuga peaksin lööma roovituse? Esimese roovi vahe peaks vist väiksem olema kui järgnevad?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,

vanasti tehti elumajale kolmekordne laastukatus, iga laast löödi kinni peenikese laastu naelaga.
Üldjuhul kehtis reegel - laastu pikkus miinus 5 cm, ülejäänu jagatakse kolme või neljaga, saad roovi sammu. Sõltub katuse kaldest, madalama kaldega tihedam roov.
Külgepidi tuleks laastu ülekate 3-4 cm ja esimene roov peaks olema laastu paksuse võrra paksem.

jõudu soovides

Avo
 

Küsimus: Probleem peale lamekatuse renoveerimist09.06.2011

7 aasta tagasi tehti meie majale uus katus. Peale remonti hakkasid elanikult koheselt kaebama, et korterites tekib jube hais. Kaebustele juhtkond ei reageerinud. Sooviksin lahendada selle küsimuse, kuna inimesed kaebavad edasi ja katusele kehtib veel garantiiaeg. Kutsusin kohale firma, kes tegeles renoveerimisega ja selgus, et kolm ventilatsioonišahti, mis läbivad maja, on täielikult kinni. Nad ütlesid, et juhtkond tellis šahtide sulgemise, kuna telliskivi müür mitmes kohas oli langenud ja raha taastamiseks puudub. Küsimus on selles, et kas see on rikkumine, kui suleti ventilatsioonišahtid ja ei toodud välja kanalisatsiooni ventilatsiooni? Kanalisatsiooni ventilatsioon ei puutu ju kokku hariliku ventilatsiooniga ja tuuakse katusele välja eraldi plastmass-torudega. Praegu on nii, et me ei saa normaalselt katust ekspluateerida, kuna on kahjustatud kanalisatsiooni ventilatsioon ja korterites haiseb. Kas meil on õigus nõuda kanalisatsiooni ventilatsiooni paigaldamist kohtades, kus nad seda teinud ei ole. Ette tänades.

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,
Üks võimalus on paigaldada kanalisatsioonile vaakumklapid, mis tagab kanalisatsioonile lisa õhu juurdepääsu, et vesilukk ei kaoks.
Aga ei saa aru, miks juhtkond tellis kanalisatsioonituulutuse sulgemise.
Ventlatsiooni korstnad võiks renoveerida ja kasutusele võtta.
Kui on tegemist Monieri katusekividega, siis me pakume kõiki võimalikke lisatarvikuid ja turvatooteid sealhulgas kanalisatsioonituulutusi kõikidele katusekividele.
 

Küsimus: Kuidas paigaldada Velux katuseakent klassikprofiil katusele?25.04.2011

Kuidas paigaldada Velux katuseakent klassikprofiil katusele? Kas on võimalik saada mõnda tööjoonist?
Mind huvitab ka harjaliistu paigaldamine.

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!
Klassik on selles osas keerukas teema, et tootjad (Velux, Roto jt) otseselt Klassikule spetsiaalseid hüdroisolatsiooniplekke ei paku. Klassik on Soome ja Baltimaade toode, mida me mujal ei kohta ning seetõttu ei hakka suured kontsernid, keda eelnevalt nimetasin, tootearendusega üldse tegelema. Kahjuks on see nii.

Klassikule sobib kombineeritud lahendus mõlemast hüdroisolatsiooniplekkide komplektist - sileda katuse plekid külgedele ja ülaserva ning laineliste katusekatete tinapõll allaserva. See tähendabki ühele aknale mõlema katusekatte plekkide ostmist, sest eraldi neid külgi ei müüda. Küll aga on kogemustega aknapaigaldajal teada nipid, kuidas need plekid siiski Klassikusse pannakse, kasutades emba-kumba komplekti. Seda peab aga alati kooskõlastama paigaldajaga - osa töömehi kasutab lainelisi plekke, osa sileda katuse omasid.
 

Küsimus: Kuidas teostada katuse üleminek vintskapile?21.04.2011

Tere,
Kavatsen panna majale, millel on kahel pool akendega nn vintskapid, eterniitkatuse. Praegu on vintskappidel plekk-katus. Kuidas teostatakse katusel üleminek vinstkapile? Mere tuulega puhutaks vihmavesi kõrgele üles. Praegu on eterniidi all 40 cm plekki, mis läheb üle vintskapi katuseks. Kui panna eterniit, siis kalle on madal ja sadevesi voolaks tuulega eterniidi alla. Ei tahaks vintskapi katust harjast alustada.

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Soovitaksin vinskappide katuse kaldenurka tõsta, kui see on võimalik. Kui ei ole võimalik, siis vinskapi aluskatus võiks olla ka kindlasti vettpidav.
Saan aru, et te soovite asendada vana eterniitkatuse uuega. Mina soovitaksin uurida ka teisi alternatiivseid materjale ning võrrelda hinda, kvaliteeti ja garantiid.
Näiteks hall elegant katusekivid on vana eterniidiga suhteliselt sarnased ja praegu saab 4 euroga ruutmeetri kätte. Monieri katusekividega on meil pakkuda vinskappide sõlmes vettpidav lahendus ja soovi korral kõik vajalikud ja võimalikud lisatarvikud, mida vajab kaasaegne katus.
 

Küsimus: Uue katuse plekk on kummis12.04.2011

Tere,
Meie vanale majale pandi 4-5 kuud tagasi uus plekk-katus. Katus selles osas eriline, et osa katusest ulatub ka maja külgede peale. Külgede peal olev uus plekk on hakanud osades kohtades kummi minema. Millest võib see tingitud olla, et uhiuue katuse plekk ei ole enam sirge, nagu olema peaks?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!
Tänan küsimuse eest! Ma eeldan, et tegemist on terase kui elava materjali igivana probleemiga. Kui talvel panna katus, siis näevad siledapõhjalised (klassik, valtskatus) välja siledamad kui soojal suvel. Teraskatuse tegemiseks kasutatav tooraine paisub 100 kraadi juures ligi 1mm/1m kohta. Kui paanid on servadest kruvidega kinnitatud, siis pole sellele paisumisel mujale minna kui näidata seda välja lainetamisena. Kiviprofiilide jm laineliste profiilidega seda ei märka, siledatel on see vägagi nähtav. Samas ei ole valtskatusel jm siledatel teraskatustel absoluutne siledus päris saavutatav ja ka normides on see kirjas - visuaalselt klientidel mõnikord selline ootus siiski on. Võimalusel saatke mulle erki@toode.ee aadressile foto olukorrast, ehk oskan siis pakkuda lahendust. Kindlasti ei halvenda selline "lainetus" pleki eluiga või kasutusomadusi.
 

Küsimus: Pleki vahetus lamekatusel08.04.2011

Tere,
Meil oli lame valtsplekk-katus, mis sai uue trapets plekiga asendatud. Ehitaja jättis vanast plekist alumise serva alles (umbes 30 cm), kuid uus plekk on 9 cm lühem ning ei ulatu seetõttu üle katuse serva. Nüüd talvel tekib jää alumise serva peale, pressib sulavee vana ja uue pleki vahelt üles ning voolab mööda seina alla. Ehitaja väidab, et tema on teinud kõik õigesti. Kas on ikka nii?
Kuidas probleem lahendada?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!
Vesi kipub pindpinevuse ja tuule mõjul tihtipeale nö ülesmäge voolama. Mida lamedam kalle, seda tõenäolisem. Ei aita siin isegi see, kui trapets oleks nõuetekohaselt 40-50 mm üle ääre. Seetõttu, isegi kui Teie katusel saavutatud lõpptulemus ei ole päris see, mis paigaldusjuhendites, ei ole see lahendus. Pakuksin, et muretsege sama tarnija juurest (et oleks täpselt samade lainemõõtudega) ca 200 mm pikkused paanid ja pikendage paanid üle serva. Edasi tuleks paigaldada trapetsprofiili räästatihend, mis takistab vee voolamist.

Võimalusel võiksite saata ka foto olukorrast erki@toode.ee aadressile.

Tänud!
Erki Loigom
AS TOODE