Katused

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas uue plekk-katuse roovituse võib panna ka vana roovi peale kahe sarika vahele, kuna sarika samm liiga lai, 1500 mm?19.03.2014

Tere.
Majal on eterniitkatus, mille all laast. Eemaldaks eterniidi, rihiks laastu pealt 50x50 puiduga, kile, reika 50x25, roov 25x100, plekk. Asi selles, et sarikavahe 1500. 50x50 paneks ühe lihtsalt vana roovi peale, tuleks samm 750. Vana roov ja laast korralik alt, valge. Kas võib nii, mis oleks parem variant?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Kogu "mure" taandub küsimusele, kas olemasolev vana roov on nii suure ristlõikega, et ei hakka selle uue puitkonstruktsiooni ja katusekatte all õõtsuma. Ilmselt seal 1500mm avas jäigana püsivat roovi kasutatud ei ole. Kui on soov saada tasapinnale ja visuaalselt sile uus katus, siis soovitaks kaaluda ikkagi sarika lisamist või eemaldada vana roov ja kasutada uue roovina väga suure ristlõikega puitu, mis tagab koormuse ärakandmise (katuse omakaal + lumekoormus) sellise suure ava korral. Selle skeemi eelis on ka asjaolus, et katusekonstruktsioon ei tule ülemäära paks.
 

Küsimus: Kas vana etreniitkatuse vahetamisel bituumenkatuse vastu võib ümarpalk sarikad vahetamata jätta?24.01.2014

Tere,
Plaan on vana eterniitkatus välja vahetada bituumenkatuse (Icopal, Katepal) vastu. Hetke olukord: ümarpalksarikad mille vahe 1,2m, sellel laastukatus ja pealmine kiht siis eterniit. Sarikad on veel väga heas korras, kas võib need siis vahetamata jätta? Katuse vahetamisega plaan ka katusekorrus soojapidavaks ehitada, hetkel on see kasutuses vaid suvel. Siit ka siis teine küsimus: milliseid materjale kasutada katuse soojapidavuse tagamiseks? Lisavalguse saamiseks plaan ka katuseaknad paigaldada.

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere.
Katuse katte vahetamisel võib ümarpalgid alles jätta. Soojustamise puhul tuleb valida, millist lahendust kasutada, kas hingava või mittehingava konstruktsiooni vahel.
Vastavad sõlme joonised leiate monier.ee kodulehelt sõlmede joonised alt.
 

Küsimus: Kuidas soojustada sbs kattega valmis katust?20.11.2013

Tere, probleem järgmine, suvila tüüpi maja, ühepoolse kaldega katus. Sbs rullmaterjal katuse katteks, seal all servamata laud, väikeste vahedega paar cm mõlemas otsas tuulutuskastid. Soov oleks soojustada katuse alune, mis oleks kõige parem lahendus, panna tuuletõke, sinna alla vill ja jätta tuulutus katuse katte ja tuuletõkke vahele.
Kas kondents ei tee tuuletõkkele ja villale liiga, mis tekkib sinna sbs katte alla ja seal pole aluskatet ju mis ära juhiks kondentsi.
Vastust oodates

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Hea lahendus oleks, kui eemaldada tõrvapapp ja laudis. Soojustuse villa kiht peaks olema vähemalt 250mm. Vanade katuste puhul on lihtsam soojustuse osa kasvatada väljapoole, kui on 50x150 sarikas, siis olemas olevale sarikale lisada 50x100 pruss. Hingava aluskatte saab paigaldada otse sarikatele villa peale. Oluline on hingava aluskatte tuulekindel ühendus seina piiril.
 

Küsimus: Kuidas eemaldada kivikatuselt sammal ja kuidas vältida edaspidist tekkimist?14.11.2013

Kivikatusele tekib sammal. Kattus on 6a. vana. Kuidas sammal eemaldada ja vältida edaspidist tekkimist? Olen kuulnud, et kui oleks katusel vasest harjaplekk, siis sammalt ei teki, kas sellel on tõetera sees?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Sambla eemaldamiseks on tõhus vahend Grön-Fri. Antud toode hoiab katuse samblast puhtana kuni 4 aastat. Antud toodet müüakse ehituspoodides.
 

Küsimus: Millist roovi materjali soovitate laudkatusele?31.07.2013

On aeg panna palkehitisele uus katus. Sarika samm on 1,5 m ja sarikad on palkidest. Hetkel on peal ümarlattidest roov ning sindelkatus, mis on juba läbi. Uus plaan on panna laudkatus 25*200 lauast vaheliti. Kas oleks mõistlik kasutada roovilauaks 36*100 saematerjali või jääb väheseks?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,

Ümarpalk sarikad olid enimlevinud sarikamaterjal eelmise sajandi alguses. Enamasti on need vanad palktarindid heas korras ja kestavad kivikattega sama kaua, kui nad on tehtud tervest puidust ning püsivad õhkkuivad (niiskus mitte üle 20-22%).
Palksarikatele, mille vahed kõiguvad 1,2 kuni 2 meetrit, sobib roovituseks saematerjal 50x100mm, millega on hea katust rihti ajada. Suureks abiks rihtimisel on Monieril pakkuda roovirihtimis kiilud, mis on laos kohe saadaval ja suureks abiks katuste renoveerimisel.
 

Küsimus: Kas plekile tasuks alla jätta praegu veel korralik ruberoid?13.06.2013

Tere
Vahetan eterniidi välja trapetsprofiili vastu. Tahaks jätta vana roovituse koos ruberoidiga alles ja sellele lüüa peale uue tuulutusliistu ning roovi või vana ruberoid asendada uue kilega ja seejärel tuulutusliist ning roovitus. Milline oleks parem lahendus? Vana roovitus ja ruberoid korralikud, maja 10 aastat vana. Kas 25x50 ja 25x100 materjal oleks sobivad uue tuulutuse ning roovi jaoks?
Lgp

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Sarnane küsimus tuli mulle just paar päeva tagasi ka otse :) Seega teema on aktuaalne. Vana ruberoid võib jääda alla. Küll aga ei ole ta aluskatte aseaine, sest aluskate peab olema terve ja suutma koguda kondenseeruva vee pleki alt kokku ja tooma selle räästasse. Ilmselt ei ole ruberoid päris terve, sellepärast Te katust vahetama hakkategi ju. Vana roovituse võite ju ka alla jätta, aga katus tõuseb muidugi selle võrra rohkem. Kile paigalduseks tuleb nüüd vanale roovile lüüa soovitavalt 50x50mm sarikasihis liist, sinna kile, 25x50mm liistuga kile kinni ja nüüd ristipidine roov soovitatavalt 100x25mm lauast. Siis on tagatud kile tuulduvus nii alt kui pealt. Kui aga vähegi viitsimist, võtke see vana roov ja ruberoid ära alt - katus tõuseb vähem ja rihtimist sileda roovi saamiseks ka vähem.
 

Küsimus: Kas kivikatuse aluse soojustamiseks piisab 5cm peno, niiskustõke + 15 cm villa?27.02.2013

Kas kivikatuse aluse soojustamiseks piisab 5cm peno, niiskustõke + 15cm villa?
Sõber väidab, et penoplastist tuleb külm läbi (kahetseb, et peno kasutas), kas see vastab tõele?

Vastus: Avo Nurming, Baltikumi vanem tehniline konsultant, Monier OÜ, www.monier.ee

Tere,

penoplasti kasutatakse lamekatuse soojustamisel. Kaldkatustel, kus on tegemist sarikate või fermidega, penopalast ei sobi. Puit kahaneb ja kõverdub, penoplasti ja sarikate vahele tekivad praod. Miinimum villa paksus on alates 250 mm.
 

Küsimus: Milline on vastupidav lahendus plekk-katuse lumetõkkeks, et lumi ei tuleks suurte laviindena alla?12.02.2013

Tere!

Palun kuidas lahendada viilkatusega maja plekk-katuse probleem, et igal aastal ei tuleks katusetäis lund korraga ja koos lumetõketega või neid säästes alla?
Lumetõkete standard-paigaldust on käinud takseerimas erinevad asjatundjad, kuid keegi pole pakkunud garantiiga lahendust. Kas polegi tehnilist lahendust, mis Eesti oludesse ja eestlase rahakotile sobiks, tuleb jäädagi maast katusetäite kaupa lund kühveldama? Kas olete nõus, et plekk-katus ei ole mõeldud lumerohkete Eesti talvede jaoks ja eriti kesklinnas?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!

Eluline küsimus, tänud! Lumetõkked tuleb lahendada nii, et suurema pinna puhul ei loodetaks vaid ühele räästasse paigaldatud reale. Kesklinna katustel, mis üldiselt on suuremad pinnad, peaks olema neid mitmes reas. Siin aga põrkume Teie enda küsimuses väikesele vastuolule eestlase rahakotiga - selline lahendus on lihtsalt kallis ja eelarvetest roogitakse lumetõkked tihtipeale üldse välja. Head lahendused aga ongi kallid ja hinda elule ei saa rahasse panna.

Plekk-katuse sobivus sellest vaatenurgast ja laiuskraadist. Sama mure on nii eterniidil, kivikatusel jt. viilkatustel kasutatavatel materjalidel. Siis peaks pidama lausa viilkatuseid meie kliimale sobimatuteks, millega ei saa aga üldse nõus olla - meie kliimas peab just saama sademed katuselt alla voolama. Klimaatiliselt on veel raskemad olud Põhjamaades, aga seal on metallkatused siiski kõige populaarsemad juba üle 100 aasta.

Lihtsalt lumetõkkeid tuleb paigaldada mitmes rivis ja katuselt tuleb sõltuvalt lumekogusest seda siiski eemaldada. Sellelaadset teenust pakkuvaid ettevõtteid on Eestis kümneid, kui mitte sadu.

Eriti vastutusrikastes sõlmedes võib kasutada küttekaableid.
 

Küsimus: Kas uue katusepleki paigaldamisel võib vana plekk-katusele alla jätta?02.01.2013

On viilkatusega maja, millel vana plekk-katus peal. Keegi tark ütles, et seda pole vaja maha võttagi ja võib aga uue katuse vanale peale panna. Kuidas see siis käiks? Arvatavasti mõtles ütleja jätta ka katuste vahele õhuvahe?

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!
Tänud asjaliku ja pideva küsimuse eest ja siinkohal hea võimalus seda uuesti selgitada! Selle skeemi peamine loodetav võit on kokkuhoid aluskattelt, mis moodustab kogu eelarvest tähtsusetu summa. See kokkuhoid kaob ära, kui töömees peab vana lainetava katuse peale saama rihitud ja sirge aluspinna. Uue aluskonstruktsiooni korral seda muret ei ole ja tööaeg on lühem. Vana katuse peale tuleks sel juhul teha samasugune puitkonstruktsioon (aluskattekile hoidev liist oleks siiski kokkuhoid, aga seegi on rahas olematu) kui uue katuse korral. Ja peamine - katust vahetatakse, kuna vana katusekate on amortiseerunud. Nüüd aga tekib ikka olukord, kus pleki alla tekkiv kondsenseerunud vesi voolab mööda vana augulist pinda alla - milleks siis üldse katust vahetada?
 

Küsimus: Kas on mõeldav panna plekk-katus olemasoleva pilpakatuse peale?03.12.2012

Tere. Kas on mõeldav panna plekk-katus olemasoleva pilpakatuse peale? Praegu on seal eterniit. Küsimise põhjus on tohutu pilpasodi teke ja ohtlikud roostesed naelad.
Kas oleks loogiline teha roovitus pilpa peale (all muidugi puitpinnas.)
Tänud!

Vastus: Erki Loigom, müügi- ja turundusjuht, Toode AS, www.toode.ee

Tere!
Kahjuks sellest korralikku katust ei sünni. Plekk-katus tahab siledat tasapinda enda alla, korrektset tuulutust. Seda sellise konstruktsiooniga kahjuks ei saavuta. Samuti läheb see veidi vastuollu katuse vahetamise põhiideega, kui uue ilusa asja alla jäetakse tegelikult mäda aluspind.