Majavamm, hallitusseened

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millega ja kuidas puhastada vammist kahjustatud kivivundament?14.08.2014

Tekkinud kahtluste peale võtsime oma vana talumaja põranda üles ja ilmnes, et asi on hullem, kui algul arvasime. Nimelt kogu põrandalaudade alumine pool oli valge. Interneti abiga tegime ka ekspertiisi ja tundub, et tegemist on majavammi niidistikuga. Pilte leidudest võib vaatadta siit:

https://drive.google.com/folderview?id=0B2t9iWSZDaX1YlZLamxJbllrTzQ&usp=sharing

Ilmselt üsna ammustest aegadest on põrand valesti ehitatud - alumised talad olid otse vastu pinnast ja must põrand oli (ilmselt rottide kaitseks) üle valatud seguga ning mitte mingisugust õhuvahetust pealmiste põrandalaudade all ei toimunud.
Kogu põrandamaterjal läks otsejoones hävitamisele (enamasti põletasime) ja samuti sai ka põranda all olnud pinnast välja veetud.
Lugesin eelmistest postitustest, et nüüd oleks vundamendi kivid vaja samuti puhastada valgest korrast, aga tekkis küsimus, millega ja kuidas?
Teiseks tekkis küsimus, kuna maja keskelt jookseb läbi vundament, kas võib põhimõtteliselt teha põrandad korda kahes osas (kuivõrd vamm läbi kivi ei levi ja seinapalkidel vammi pole)?
Maja seinapalgid võtsime ka lahti, st eemaldasime igasuguse pealmise materjali. Kui visuaalsel vaatlemisel seintel vamminiidistikku näha ei ole, kas sellest võib järeldada, et seinad on vammist puutumata ja nendega me ei pea otseselt midagi ette võtma?
Kas on ehk näpunäiteid, millele tähelepanu pöörata, enne kui nüüd (peale materjalist puhastamist) hakkame mürgitama ja hiljem ka uut põrandat tegema?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Tänan fotode ja põhjaliku küsimuse eest.
Kõigepealt kahjustava seene liigist. Vaatsime teie saadetud fotosid koos mükoloogiga Eesti Mükoloogiauuringute Keskusest ja leidsime mõlemad, et antud seene puhul pole suure tõenäosusega (fotodega ei saa kindlalt väita) tegemist majavammiga, pigem on puitu lagundavaks seeneks korgikute perekonda (Antrodia sp.) kuuluv seen. Teades korgikute arenemistingimusi on teie hoones olnud tegemist soojaveelekkega antud piirkonnas.
Korgikute perekonda kuuluvate seente tõrje on oluliselt erinev majavammi tõrjest. Seega palume esmalt kindlalt määrata seene liik ning alles siis saan teie juhtumi puhul tegevusi soovitada. Seene liiki saate määrata, kui saadate niidistiku proovi Eesti Mükoloogiauuringute Keskus SA´le Heina 7, Tartu.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas leida aasta tagasi remonditud korteri hallituse kolle, lõhn on aga hallitust ei leia?18.06.2014

Tere
Aasta tagasi lasin remontida toa. Nüüd on toas hallituse lõhn, hallitust ennast ei leia. Remondi käigus krohviti seinad tasaseks ja pahteldati üle. Aken vahetati plastik-akna vastu. Akna põsed on krohviga tehtud. Põrand jäi samaks, katsime ainult vaipkattega. Nüüd on hallitushaisu täis aga hallitust ennast ei leia. Elan paneelmajas esimesel korrusel, mis on ehitatud 1967 aastal. Palun nõu kuidas toimida.
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,

Hallitusseente kolooniate avastamine hoones on raske tegevus. Annan siinkohal soovitused, milliseid piirkondi kontrollida.

Valamute, vanni ja dushi piirkonnad - nendes piirkondades tuleks vaadata nii avatud kui suletud piirkondi. Viimased on tihti hallitusseente kolooniatega kaetud. Kontrollima peaks eriti neid kohti, kus on materjalide vahel õhuvahe, kui materjalid on tihedalt üksteise vastu, siis nendes kohtades on kolooniaid vähem. Vanni ja dushikabiini tagused on väga problemaatilised kohad.

Toidukäitlemise piirkonnad - köögilauad ja kapid, söögitoa piirkond, toitainete säilitamise kohad ning ka kohad, kus elavad koduloomad ja mängivad lapsed. Kui pindadel on toitaineid ja/või kusagil leidub vananenud orgaanilist ainet, siis nendes kohtades on ALATI suuremal või vähemal hulgal hallitusseeni (sõltub ainete lagunemise astmest).

Toataimede ümbrus. Toataimed on seotud mulla ja niiskusega. Mõlemad tegurid on hallitusseente kasvamiseks olulised - mullas leidub toitaineid ja kastmisel on piisavalt niiskust hallitusseente arenguks. Eriti kahjulikud on lillede ülekastmisel tekkivad hallitusseene Aspergillus flavus kolooniad. Neid leiate kollakate täppidena mullapinnal.

Suletud niisked piirkonnad - Põrandaalune, kipsplaadi tagune välispiire, kappide tagused, vaipade tagused, vähesoojustatud laekonstruktsioonid (nurgad ja servad), rõdude ja akende ümbrused, keldrid ja panipaigad. Nendes kohtades kumuleerub (koguneb) tihti niiskus ning kui ventilatsioon on vähene, siis jääbki kogunenud niiskus nendesse piirkondadesse. Samas on need piirkonnad vähem ja/või halvemini puhastatavad kohad, kus on tihti orgaanilise aine jääke, mis võivad sinna sattuda isegi õhu kaudu ja tolmuosakestega.

Konkreetsel juhul (elate esimesel korrusel) on suur võimalus, et hallitusseente kolooniad arenevad keldris ja kanduvad õhuvooludega läbi pragude teie eluruumidesse. Kuid kindlalt seda väita ei saa ilma hoone ülevaatuseta.

Nagu eelpooltoodust loendit näha on hallitusseente kolooniate kasvukohti mitmeid. Igal konkreetsel juhul tuleb sõltuvalt hoonest ja ruumide kasutusest leida tekkepõhjuseid ja piirkondi erinevalt. Siiski loodan, et saite vastusest abi.

Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kuidas veenduda, kas äkki puit oli niiske ja õli ei imendunudki puitu vaid kuivas lihtsalt pinnale kinni?16.06.2014

Tere!
Tänan Teid eelmise vastuse eest, sellest oli palju abi. Unustasin eelmises postis mainida, et lauad, mida sauna remondil kasutatud sai, ei olnud uued, vaid mitukümmend aastat laka peal kuivas seisnud lauad. Lauad olid ladustatud vaheliistudega, et õhk vahel liiguks.
Kuna kunagi ammu ammu olid vanematel kõrvalhoones ka loomad, siis võis üleval lakapeal olla ka niiskust, ammoniaaki jne. Käega katsudes olid lauad kenasti kuivad, aga osad neist väga tolmused. Puhastasin lauad kaltsuga tolmust ja harjaga sodist enne sauna viimist, aga palja silmaga kõike ju ei näe. Äkki võis olla laudadel juba enne hallitus küljes? Kuigi teistpidi jälle on ka mõnel vanal detailil peale õlitamist olnud nüüd kerge hallitus küljes mida pole kunagi enne olnud.
Käisin Tallinnas kõik suuremad ehituspoed läbi ja Deepkill-i neil polnud. Kuna midagi tahtsin ruttu teha ja internetist uurides leidsin hallituse tõrjena soovitatud Boracol 10 hallituse eemaldaja. Info järgi tapab kõik seened ja hallituse. Võõpasin sellega kogu alumise osa üle ja ühe seina sain tänu paigaldusviisile täiesti maha võtta ja lauad mõlemalt poolt üle töödelda. Järgmisel päeval hallitust küll näha polnud, muidu tuli see juba hommikuks tagasi. Kahtlus on omal ainult selles suhtes, kas boracol ka puidu sisse enam läheb, kui pind on ühe korra õlitatud?
Lauad on 10cm põrandast kõrgemale jäetud ja sain ka laua otsad kenasti üle töödelda, sealt tundus, et tõmbab veel hästi sisse. Laua otsad olidki teatud kohtades kõige hullemad. Mahavõetud sein iseenesest tagant küljest ei hallitanud, paaril laual oli alumine ots kergelt hallitanud ka tagant poolt. Kuna väljas on pidevalt vihmane ja niiske, siis panin suure ventilaatori vaikselt tööle, et lööb ka põrandal õhu "käima". Üleval pool ei tohiks küll probleemi olla, saunaruumis ja eesruumis on aken pärani lahti, lisaks on alati lahti ka vaheuks, mis eraldab sauna ülejäänud keldrist. Uks on kinni ainult saunatamise ajal, et soe õhk keldrisse ei pääse. Lisaks on kõigis neljas sauna ruumis 20cm läbimõõduga ventilatsiooni avad ja ühes tagumises ruumis ka aken, mis on kogu suveaja lahti.
Mind huvitab ka mis juhtub niiske puiduga, kui seda õlitada. Äkki oli siiski puit niiske ja õli ei imendunudki puitu vaid kuivas lihtsalt puidu pinnale kinni? Mida Arvate üldse Boracoli kasutamisest sellisel puhul?
Igatahes õppetund jälle juures ja teab millest tulevikus hoiduda.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Boracol on kemikaal, mida mina ei soovita. Selleks on kaks põhjust: esiteks, nagu teiegi kogemus näitab, pole see kemikaal hallitusseente osas kuigi effektiivne ning teiseks sisaldab kemikaal aineid, mis mõjuvad meestel viljakusele ning naistel lootele. Loodan, et varsti keelatakse Boracoli jaemüük nagu Rootsis seda juba tehtud on.
Hallitusseened on oma olemuselt seened, mille eoseid ja osakesi leiab õhus pidevalt. Seega nende täielik vältimine pole võimalik. Hallitus ehk hallitusseente koloonia tekib pindadele, kui selleks on sobivad tingimused, milleks on lisaks niiskusele toitained ja sobiv temperatuur. Kaua seisnud lauad lähevad harva hallitama ainult kõrge suhtelise õhuniiskuse tulemusena, hallitusseente kolooniate tekkeks sellisel puidul on vaja vaba vee sattumist laudadele. Seega on tõesti teie puhul määravaks õli.
Teie juhtum on huvitav. Olen valmis tulema teie juurde objektiga tutvuma ja vajadusel ka nõustama, palun kirjutage mulle mailiaadressil kalle@mycology.ee , kus nimetatud hoone asub ja ma astun võimalusel läbi.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Millest võis keldrisaun hakata pärast remonti hallitama, kas laudade õlitamisest?12.06.2014

Tere!
Meil on pea 40 aastat eramaja keldris olnud saun. Probleeme pole olnud, kuigi kerge niiskus on keldris ju alati. Kevadel tuleb ka väheke vett sisse, mis kenasti ka ära kuivab. Kelder on krohvitud seintega, seinal on 10cm vana klaasvatti, seejärel fooliumitaoline roostevaba plekk aurutõkkeks ja selle peal voodrilaud. Kogu krempel on niiskuse vältimiseks metallkarkassiga seinast eemale toodud. Aastakümnetega oli osa laudise alumistest otstest mädanenud ja sai välja vahetatud. Kogu remonditud ruum sai eco oili saunaõliga seekord ka üle tõmmatud. Talvel probleemi polnud, aga esimeste kõvade soojadega avastasin, et seinal on õhuke hallikas kiht mis käega pühkides kergesti ära tuleb. Käele otseselt midagi ei jää. Kelder on hästi tuulduv, kolm akent on pidevalt lahti ja ventilatsiooniavad on avatud igas ruumis. Kuna varem sellist probleemi pole olnud, siis äkki on süüdi saunaõli? Kas on võimalik, et õli ei lase puidul hingata ja ära kuivada või hoopis soe akendest tulev õhk? Keldripõrand on külm, aga temperatuur 17 kraadi, tekib kondents ja seintele kerge hallitus? Probleem pole igal pool vaid mõnes kohas välisseintel. Keldrit niiskusvabaks nagunii ei saa, aga mida oleks võimalik teha?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Muutsite remondi käigus kahte tegurit - panite seina uue puidu ja töötlesite pinna õliga. Mõlemas neist sisaldub orgaanilist ainet, mis on hallitusseentele heaks kasvupinnaks. Eriti tingimustes kus on ka suhteline õhuniiskus on kõrge (välisseina vahetu lähedus). Probleemi lahendamiseks soovitan leida õlibaasil fungitsiide (näiteks Deepkill) ning sellega laudise alumine osa üle töödelda. Võib ka otsida lauaimmutuseks mõeldud õli, millele on juba lisatud fungitsiidset toimeainet ja sellega pind veelkord üle töödelda.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas hallitus võib tekitada terviseprobleeme?22.04.2014

Tere!
Ostsime 2007. aastal korteri. Maja on ehitatud tuhablokist, pritskrohvitud. 2008. aastal sai maja uuesti krohvitud, lihtkrohv ilma soojustuseta ja kaks kihti värvi. Kuni 2009 kevadeni oli majas kaugküte ja alates 2009. aasta sügisest maja enda katlamaja vedelkütusega. Iga aastaga on kütus kallimaks läinud, ning inimesed ei jõua väga suuri arveid maksta. Kuna maja soojustamata kütame rohkem ilma. Alates 2012 aasta sügisest on hakatud kütma säästlikult öösel 17 kraadi ja päeval 20 kraadi. Öösel on meil tõesti 17 kraadi ja päeval on siiski 18-19 kraadi. Vannituba ja wc on eraldi, seal on keskmine temperatuur 17-18 kraadi. Alates 2012 aasta sügisest on korteris hakanud kolmes ruumis seinad hallitama. Ja need jäävad kõik ühele poole maja. Oleme küsinud nõu päris paljudelt inimestelt. Üks arhitekt, kes käis meie juures, ütles, et sealt poolt, kus hallitab, on krohvitud polumer krohviga ja see ei lase seinal hingata.
Meil on kaks väikest last. Kellel on sellel aastal olnud kogu aeg mingi hingamisteede probleem. Vahest tundub, et nad ei saagi terveks kui jäävad kohe jälle haigeks.
Kas hallitus tekitab selliseid terviseprobleeme? Kas asi võib olla selles, et on vale krohv ja ebapiisav küte? Mida võiks edasi teha?
Ette tänades!
Lugupidamisega

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Kahjuks toodud info põhjal ei oska midagi soovitada. Hallitusseened on liigiti inimestele erineva mõjuga ja seega ei saa väita ka terviseprobleemide teket seintel leviva hallituse tulemusena. Probleemile lahenduste leidmiseks oleks vaja korteriga tutvuda. palun kirjutage kalle@mycology.ee kuskandis korter asub, liigun palju ringi ja võin tasuta tulla kiire esmase ülevaatuse teha (kui sinnakanti juhtun sõitma).
 

Küsimus: Millega võiks olla tegu (majavamm, hallitus) ja kuidas peaks edasi käituma?16.04.2014

Tere!
Tegemist 5 aastat tagasi paigaldatud põrandaga, mis siis oli pandud sisuliselt mulla peale, õhuvahe praktiliselt puudus kuigi tuulutusaugud on olemas. Põranda eemaldamise käigus tundus nagu oleks tegemist kogu seeneriigi esindajatega. Kas oskate fotode järgi anda soovitusi edasiseks tegevuseks? Senised tegevused - kogu põrand koos taladega läks lõkkesse, hetkel käsil mulla eemaldamine kuni liiva-savikihini (ca 70 cm), plaanis veel seinte alaosa eemaldamine võimalike kahjustuste avastamiseks. Pildid asuvad aadressil https://www.flickr.com/photos/123342302@N04/

Ette tänades!

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Fotode põhjal on väga suure tõenäosusega tegemist majavammiga. Kõik tundemärgid vastavad. Tehtud tegevused on väga head, eriti pinnase väljaviimine. Nüüd tuleks veel avada seinad vertikaalselt kuni 300 mm silmaga nähtavast seeneniidistikust ülespoole, puhastada vundamendid seeneniidistikust ning teha seenkahjustuse tõrje (termiline ja keemiline). Tõrje osas saate abi tel 5128201.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kust leida umbes 100-aastasele renoveeritud palkmajale ekspertiisi teostajat?04.04.2014

Kust leida umbes 100-aastasele renoveeritud palkmajale ekspertiisi teostajat? Kelle poole pöörduda ja mida peab silmas pidama eksperdi otsingul? Kontrollima peaks seinte olukorda, sest juhuslikult tulid ühte seina avades välja mädanenud palgid.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Puithoonete tehnilise seisukorra hindamist mittekahjustavate meetoditega pakub Wood NDT OÜ, koduleht www.woodndt.eu

Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas tuulutusavade lisamine pakkettakendele võiks olla piisav, et vältida korteri seinte edasist hallitust?14.03.2014

Ostsime korteri 1957a ehitatud kivimajas 1. korrusel. Tube oli üritatud seestpoolt soojustada ja roovitusele ehitatud siseseinakatte taha oli pandud penoplast. Kui see nüüd maha sai võetud, olid 2 välisseina täiesti niisked ja üsna "hallitavat" nägu, kusjuures tundus, et osaliselt oli seal juba mingi rohelise vahendiga üritatud seinalt hallitust likvideerida või niiskust tõkestada. Ja loomulikult on majas pakettaknad. Tasapisi seinad kuivavad, kuid oleks huvi kindlasti korteri ventilatsiooni parandada, kõige tõenäolisemalt siis pakettakendele tuulutusavade lisamise näol. Korteris on tavapärased korrusmaja ventilatsiooniavad ka vannitoas ja köögis, kuid tundub, et neist ei piisa. Kas tuulutusavad pakkettakendele võiks olla piisav, et vältida edasist hallitust? Ja kuidas võiks toimida olemasoleva võimaliku hallitusega (võimaliku, sest raske aru saada, mis seal seinal toimub tänu kasutatud rohelisele vahendile)?
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Seestpoolt soojustatud seinetega on väga suur võimalus, et õhuniiskuse kondenseerumise piirkond on soojustuse-seina vaheline pind. Hallitusseente teke märgunud pinnal on tõenäoline. Ma soovitaks esmalt seinad üle pesta kas vesinikülihapendi vesilahusega või naatriumhüpokloritit sisaldava pesuvahendi vesilahusega ning pärast pesemisvahendid (lapid) märjalt hävitada. Pärast pesemist tuulutage tubasid ning sedamoodi toimides saate hallitusseente kontsentratsiooni õhus normaalseks.
Mis puudutab ventilatsiooni, siis tuleks olemasolevad ventilatsioonikorstnad (-lõõrid) üle vaadata ning vajadusel puhastada. Sinna kogunenud mustus takistab oluliselt õhu liikumist. Eluruumides piisab õhupiludest akendel ja ventilatsiooniavadest. Vannitoas on vajalik enamasti sundventilatsioon (ventilaator), mis kiirendab õhuvahetust. Õhuvahetuse osas võite küsida täiendavat abi Ants Viilup ´ilt (ants.viilup@mail.ee), kes on selle ala spetsialist.
Kuna seinad olid soojustatud seestpoolt, siis võib eeldada, et enne seda olid seinad külmad. Soovitan talvel seinapinnad infrapunakaameraga üle kontrollida ning planeerida vajadusel seinte soojustamine võimalusel väljastpoolt.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kui kiiresti peale majavammi tõrjet võib ruumidesse sisse kolida ja kas mürgitamine võib mõjuda ka imikule?04.02.2014

Tere!
Majas on vamm ,tellitud juba ka ekspert hinnang tõrjetöödeks ja taastustöödeks (mycology.eest). Tekkis aga huvi kui kiiresti võib peale tõrjet ruumidesse sisse kolida? Ja kas tõrje/mürgitamine võib mõjuda ka imikule?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Vastus küsimustele sõltub konkreetsest kemikaalist millega tõrje tehti ning tõrjemeetodist. Tõrje teostaja peab vastavalt biotsiidiseadusele ja sellega kaasnevatele määrustele andma koos töötlusega ruumide kasutajatele (haldajatele) kemikaali ohutuskaardi (kus on kirjas lisaks muudele andmetele ainete ohtlikkused) ja töötluse aruande (kus on kirjas lisaks muudele andmetele kasutatud kemikaalikogused ning aeg, mille möödumisel võib uuesti ruume kasutada).
Lisaks tasub kontrollida töötlust teostanud ettevõtte majandustegevuse registreeringuid (MTR). Majavammi tõrje teostajal peab olema registreering "kahjuritõrje korraldamine" ning soovituslikult ka registreering "ehitamine", kuna majavammi tõrjetööd on reeglina seotud ehitustegevusega.
Kui teatate mailiaadressil kalle@mycology.ee kemikaali, millega tõrjet tehti ning tõrje teostaja andmed, siis saame täpsemalt vastata esitatud küsimusele.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt
 

Küsimus: Kas oskate foto alusel hinnata, kas see põranda alt leitud seen võib olla ohtlik?27.01.2014

Tere!
Majaostuga saime kaasa põranda aluse üllataja, tekkis hirm äkki on tegemist majavammiga? Lisasin ka tutvumiseks pildid :http://live.hot.ee/gallery/show_gallery_thumbs?id=345990

Tegemist 1949 a ehitatud, ca 1975 a renoveeritud elamuga. Seened leidsime köögist (teisi ruume ei ole veel lahti võtnud ), enamus neist kraanikausi/äravoolu juures, kõrval ruumis kohe pesemisruum. Köögis asub ka pliit, mille ümber ei ole seeni. Samas on mädanenud ka köögi ja vannitoa vaheline alumine seina osa.
Kuidas peaks edasi toimima?
Ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Nende fotode järgi kahjuks liiki määrata ei oska.
Kuid kuna on tegemist hiljuti soetatud hoonega siis soovitan tegutseda alljärgnevalt:
* Kutsuda ekspert hetkeolukorda jäädvustama.
* Pärast olukorra jäädvustamist (mille käigus määratakse ka seene liik ja kahjustuspiirkond) võite jätkata põrandate avamist ja/või töötlust vastavalt eksperdi soovitustele. Sõltub seene liigist, kui kiire edasise tegutsemisega on ning kas ja millises mahus on vaja teha töötlus.
* Kui saate kätte eksperthinnangu, siis pöörduge hoone müüja poole. Puitu lagundavate seenete puhul on tegemist varjatud puudusega, müüja on kohustatud kas hoone korda tegema, tasuma kordategemise kulud või siis on õigus ka tehing tagasi pöörata.
* Kui müüjaga kokkuleppele ei jõua, siis on mõtet võtta ühendust juristidega. Loodan siiski, et enne kohtusse jõudmist leiate lahenduse, sest riiklikult tunnustatud eksperdina tean, et kohtuprotsessid on pikad ja kulukad.
Eesti Mükoloogiauuringute Keksus SA eksperdid on valmis ka läbirääkimistel müüjaga.
Kui te tõesti ei soovi mingil põhjusel müüjaga kokkulepet otsima hakata, siis piisab ekspertiisist, seene liigi ja levikupiiride määramisest, millega kaasnevad ka soovitatud tegevused.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt