Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas ravida koera silmapõletikku koduste vahenditega?20.05.2016

Tere!
Minu koeral on ilmselt silmapõletik, kui silm punane ja mäda tuleb silmast, teises silmas on õrnalt punane, kuid mäda ei tule. Kuidas ravida koera silmapõletikku koduste vahenditega? Mis juhtub siis, kui jätta silmapõletik ravimata? Koer ei söö ka krõbinaid, vahel nokib midagi, kuid see ju ka pole normaalne toidukogus talle. Põselt seest poolt avastasin tal kaks roosakat väikest laiku nagu oleks kuidagi hõõrund. Võib see segada tal söömist?
Päikest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Silmapõletikku ei tohiks jätta ravimata, sest see ( ja eriti veel mädane põletik) kahjustab silma kudesid ( ärritavad nii põletikuline nõre kui ka loomapoolne hõõrumine). Tagajärgedena võib välja tuua silma sarvkesta tuhmumist, pisaranäärme kanalite sulgumist ( kuiv silm), samuti võib põletik edasi levida nina-neelu kaudu.
Mädane nõre tuleb loputada kas spetsiaalse silmapuhastusvahendiga või füsioloogilise lahusega nii silmast kui silma ümbrusest 3-4 korda päevas. Sama palju tuleks silma manustada ka salvi või tilku, mille oskab arst määrata peale spetsiifilist silmakontrolli
 

Küsimus: Kas see on loomulik jänese puhul, et ta hingab sügavalt nagu norsataks?20.05.2016

Tere! Mul on kodus aastane lihajänes ja ta teeb aeg-ajalt imelikke hääli (hingab sügavalt ja nagu norskaks). Kas see on loomulik jäneste puhul? Sellist häält teeb ta ainult lebos olles ja ma olen siiani mõelnud, et äkki ta ongi nii sügavas unes, et tuleb paar norsatust. Muidu on rõõmus jänku ja hüppab ringi, kui välja saab. Nohu ka ei paista olevat, kuna nina pole tatine ja temperatuur on normaalne. Seda häält on ta teinud üle poole aasta.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline probleem võib kaasneda näiteks rasvumisega, pehme suulae lõtvusega, nina-neelu kanali probleemidega.
Et kindlalt ütelda, on vaja teda lähemalt uurida
 

Küsimus: Mis see võib olla, kui puudlil on kõhu alla mustad täpid?12.05.2016

Tere
Puudlile on tekkinud kõhu alla mustad täpid, justkui oleks midagi nahapoorides. Mõnedel on ots väljas, mõni on naha all. Kui selle kätte saab, siis on piklik must max 1-2mm pikk ja 0,5-1mm jäme, elumärke ei näita. Tundub et koer ise ennast ebamugavalt ei tunne, ei kratsi, ei laku.

Tänud

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõenäoliselt on tegemist rasunäärmete ummistusega ehk komedoonidega. Võibolla aitaks pesu ravišampooniga võibolla toitumise või elustiili muutus. Seda saab otsustada kas teie enda loomaarst või ka nahaarst, kui on looma üle vaadanud
 

Küsimus: Kas pean arsti juurde minema, kui jänesel on suu küljel suur väga kõva muna?11.05.2016

Jänesel/küülikul on väga suur ja kõva muna lõua all ja vasakul pool suu juures. Mida teha? Mis see muna on?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kasvaja, abstsess, probleem hambaga......
Ikka peaks minema arsti vastuvõtule, et selgitada täpselt välja, mis see on ja kuidas jänest saab aidata
 

Küsimus: Kuidas teada kas koer on ülekaalus?10.05.2016

Tere
Mille järgi otsustada, kas koer on või pole ülekaalus?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Päris mitmel moel. Kõigepealt visuaalsel vaatlusel. Ülekaalulisel koeral on kereosa võrreldes pea ja käppadega ebaproportsionaalselt suur. Rasvaladestused tekivad rinnaku -turja- selja - laudjapiirkonda, ning piimanäärmetesse. Liikumisel loom väsib ruttu, kõnnak on taaruv ning jooks on raske ja vastumeelne
Tõukoerte puhul on välja toodud erinevate tõugude emaste ja isaste normkaalude vahemikud
Ja alati saab konsulteerida oma loomaarstiga, kes pakub ka lahenduse välja
 

Küsimus: Kas peaks arstile minema, kui küüliku üks kõrv on lontis ja nagu tundub ka soojem kui teine?03.05.2016

Tere!
Mul on kodus kaks isast küülikut. Saavad väga hästi läbi, lakuvad üksteist ja magavad alati koos. Öösel on nad mul puuris aga päeval hoian neid kodus lahtiselt. Täna said nad mul 2-kuuseks. Hakkavad vaikselt juba üksteist paaritama aga kaklema veel läinud ei ole. Eile õhtul, kui neid puuri hakkasin panema, siis ühel isasel jänesel oli üks kõrv lonti vajunud. Hommikul, kui välja lasin, oli kõik korras. Kuid mure on selles, et üks kõrv on lontis aga teine ilusti püsti. Jookseb ikka aktiivselt mööda tuba ja sööb ka ilusti, aga see kõrv, mis lontis on, see kõrv on kuidagi väga soe. Teine kõrv nagu ei ole nii soe. Kas peaksin kiiresti arsti juurde minema? Kas peaksin nad eraldi puuri panema? Kui vanalt steriliseeritakse isas küülikuid? Kui küülikute küüned liiga pikad on siis mis juhtuda võib?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui üks kõrv on lontis ja katsudes tundub soe, võib see nii olla kas mõne trauma tagajärjel või ka kuulmekäigu põletiku tulemusena.
Igal juhul oleks mõistlik lasta arstil üle vaadata ( et välistada näiteks kõrva hematoom)
Eraldi puuri peaks küülikud panema siis, kui nad üksteisega läbi ei saa ja oht, et nad üksteist või iseennast vigastavad, on väga suur
Erinevalt metsajänesest, kes saavutab suguküpsuse kuskil aastavanuselt, on küülikud selleks valmis juba 4-6 kuuselt ja kuskil pooleaastasena saab isast küülikut ka juba kastreerida, sest kaks isast kipuvad siis rivaalitsema ning hakkavad kõiki kohti uriiniga märgistama.
Küülikud on kõvad kraapijad ning nende küüned on tugevad ja kasvavad kiiresti. Kui nad kuskil neid kulutada ei saa, on oht nii ennast kui kaaslast vigastada kui ka selles, et liiga pikad küüned mõjutavad looma liikumist ning käpaasendit
 

Küsimus: Kas on võimalik, et kassil on kõrvetised?29.04.2016

Tere!
Kas on võimalik, et kassil võib esineda kõrvetisi? Kassi käitumisest - rahu hetkel kipub nagu nö õhku närima. Mitu korda kontrollinud, et suus midagi ei oleks ja ikka teeb. Veterinaarkliinikus osati ainult öelda, et äkki midagi hammaste vahel, aga midagi ei paista. Tiinuse ajal tegi seda tunduvalt vähem, aga nii kui poeg käes, läheb ikka sama hooga edasi. Kas on võimalik, et kassidel on kõrvetisi? Või tähendab see mingit muud probleemi? Kui on ka kõrvetised, siis kas kassidele on ka miskit omeprasooli või pantoprasooli laadset toodet?

Päikest :)

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas just kõrvetisi kassidel esineb, sest nad ei oskaks seda tunnet meile kirjeldada, aga kindlasti esineb neil tervisehäireid, mis on seotud seedimisega ja seedeelundkonnaga. Sellise diagnoosi panekuks aga on vaja rohkem erinevaid analüüse ja uuringuid.
Üksnes närimisliigutused on liiga vähe järelduste tegemiseks. Kõigepealt soovitaksin suu põhjalikult läbi uurida ( hambakivi, murdunud hambad, uudismoodustised ja vohandid, tonsillid) ja teha ka vereproovid
 

Küsimus: Kui ohtlik ja mürgine on kassile siseparasiitide vastane täpilahus?26.04.2016

Tere!
Võtsime endale koju hulkuva kiisu. Kassike oli solkmeid paksult täis - lausa oksendas välja. Kuna ta oli näljane, õnnestus ussirohi toiduga sisse anda. Nüüdseks loomake meil olnud 5 kuud ja kohanenud. Tahaks ussirohtu anda korra kvartalis, aga enam teda ära ei peta ja ei saa ka suu kaudu anda. Möirgab nagu lõvi ja kui tabletti või pastatuubi näeb, pageb peitu.
On olemas täpilahused, mis pidavat ka siseparasiitidele mõjuma. Tablett või pasta on arusaadav, kuna parasiidid elavad sooltes ja ka tablett mõjub paikselt, aga täpilahus siseparasiitidele. Kas ma oma kiisut sellega ära ei mürgita - see mõjutab ju kõiki organeid ja kui tihti võib seda kasutada. Kui toksiline see loomale on.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ega mürgist asja müüdaks. Selle preparaadi tootja on väga ammune ja usaldusväärne maailmanimega ettevõte, kes endale kahtlast kraami lubada ei saa. Oleme oma kliinikus müünud siseparasiitidele toimivat täpilahust kaua aega ja ikka palju, sest enamus kassidest ei võta midagi suukaudset suu sissegi. Siiani ei ole teadet ühestki kõrvaltoimest ega " paha hakkamisest". Ja peamine on see, et siseparasiidid ning nende elutegevuse jäägid on looma organismile kordades toksilisemad ja ohtlikumad kui ravim
 

Küsimus: Kas see on loomulik karvavahetus, kui küülikul tuli lõua alt suur karvatuust ära?20.04.2016

Tere. Minu küülikul (prantsuse päss, elab õues) rippus mitu nädalat lõua all suur karvatuust (proovisin ära võtta, aga oli kinni). Nüüd lõpuks leidsin karvatuusti puuri nurgast. Aga koht, kus tuust ära tuli, on paljas (väikesed hõredad karvad peal, nahk paistab.) Kas see on loomulik karvavahetus? :)

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui nahk on ilus, ei puneta ega leemeta, pole koorikuid ega kraapimisjälgi on see loomulik karvavahetus. Sageli tekivadki selliste pulstikute alla karvavabad laigud, sest kärvanääps laseb karva lahti pideva ärrituse tõttu ja nii saab uus karv kasvama hakata
 

Küsimus: Mis võib ära lõigatud emase kassiga jooksuajal toimuda?19.04.2016

Kas võib hakata õue nõudma ja kräunuda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kass on opereeritud korralikult , ei tohiks sellel kassil jooksuaega enam esineda ( vahetevahel jääb mõnel lohakal tegijal osa munasarjast eemaldamata ning kass küll ei tiinestu enam, kuid jooksuaja tunnused jäävad)
Õue nõuda võib kass puhtalt harjumusest õue pääseda. Seda nõudmist võib saata järjest valjenev ja nõudlikum kräunumine
( sõltub sellest, kui koostööaltis on kassi pererahvas tema pidevale sisse-välja laskmisele)