Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks isane kass nagu tahaks oksendada, aga siis ikkagi ei oksenda ja lõpuks nagu köhib?18.11.2016

Tere
Kodus 4-aastane kass, viimased paar päeva kass teeb oksendamise häält ja lõpus nagu rohkem köhimine, kuid midagi välja ei tule tal. Ja hoiab rohkem omaette, ei taha segamist. Samuti, kas ainult tundub nii, või oleks nagu magu ka suurem, kõht ripub kuidagi rohkem alla. Kass on isane. Kas võib midagi tõsisemat olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui ussikuur ammu tegemata ( rohkem kui 3 kuud) võiks alustada sellest. Samuti võib olla tegemist karvapallide väljaoksendamise katsega. Selle probleemiga aitab loomakliinikust ostetud spetsiaalne pasta, mida tuleks manustada kassile suu kaudu, alguses iga päev, hiljem kord-paar nädalas. Millegi tõsisema puhul( võõrkeha, gastriit, mürgistus vms) tuleks juba kassiga uuringutele minna
 

Küsimus: Kas kollakõrv veekilpkonna hammustus on ohtlik, ega sealt mingit marutaudi ei saa?18.11.2016

Tere!
Ega kollakõrv veekilpkonn või olla marutaudis vms, ühesõnaga kas tema hammustus on ohutu, pärast hammustust vaktsineerima ei pea? Aasta elanud meil, varem erinevates peredes, hammustas ikka vere välja.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Marutaudi kindlasti kilpkonnalt ei saa, küll aga võib hammustushaav põletikuliseks muutuda.
 

Küsimus: Mis võib kassil viga olla, kui raputab kõrvu, sügab/lakub end ja veab tagumikku mööda maad?14.11.2016

Tere!
Oleme kassiga käinud mitmeid kordi arstide juures, kuna kass hakkas kõrvu raputama väga tihti, lisaks lisandus enda pidev lakkumine/sügamine ja tagumiku vedamine mööda maad.
Arst vaatas üle ja mainis, et kassil tugev pärakupaunade põletik. Süstis 2 nädalat kestva antibiootikumi, lisaks veel valu vastu ja miskit veel. 2 nädala pärast läksime tagasi ja siis ei mainitud enam miskit. Selle 2 nädala jooksul ei läinud midagi väga paremaks. Kass ikka raputas kõrvu ja sügab end. Põletikurohtu enam ei antud. Tehti ainevahetust mõjutav süst ja lisaks täielik parasiitidevastane tõrje. Öeldi, et kuu aja pärast peaks parem hakkama.
Nüüd on sellest viimasest käigust ka 2 nädalat möödas ja kass ikka raputab kõrvu, sügab/lakub end ja veab tagumikku. Lisaks on hakanud rohkem jooma kui muidu ja pissil käib ka tihedamini. 1 päev oli ka kõht lahti. Tahab magada jahedas ja pidevalt justkui otsib midagi. Kapi tagant, voodi alt.
Anname uut toitu Specificut, segatuna Royaliga (endine toit). Ca ka 2 nädalat.
Ja ta ka vehib koguaeg sabaga.
Aga süüa tahab hirmsasti. Aint anna, aga kahjuks ei tohi anda.
Kass on 9 a ja kaalub ca üle 6 kg miskit.
Kastreeritud, isane.
Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kass raputas tihti kõrvu, siis kas kõrvad puhastati ja uuriti tema kõrvanõret? Nii parasiitidele kui ka tsütoloogiliselt?
Kuna kass on hakanud rohkem jooma, urineerima ja ka kõik eelnevad sümptomid on alles, oleks paras aeg teha talle analüüsid nii verest kui ka uriinist, kui saab. Vereproovist saab vaadata, kas organismis on veel põletikuprotsess või on see sügelemine kuidagi immuunsüsteemiga seotud, samuti tuleks kontrollida veresuhkrut ja neerude tööd.
 

Küsimus: Kas koerale peab atoopilise dermatiidi korral andma ravimit tõesti regulaarselt elu lõpuni?03.11.2016

Koeral diagnoositi atoopiline dermatiit. Ravina kirjutati välja Medrol tabletid, mida koer peaks võtma elu lõpuni. Sain aru, et need kahjustavad neerupealseid ja tahakain teada, kas võib neid tablette anda ka aegajalt sügeluse vähendamiseks või tõesti on ainuke võimalus igapäevane manustamine. Koer on noor, 2-aastane, ei tahaks tema elu rikkuda mittetöötavate neerudega, aga samas ka kahju kui loom sügeleb. Kas Cyclavance näiteks oleks koerale vähem kahjulik?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

"atoopik" peab tõesti tarvitama ravimeid elu lõpuni.
Õnneks on erinevaid ravimeid ( ka välispidiseid) mida proovida ja ka Medroli puhul hakatakse otsima kõige madalamat mõjuvat doosi.
Väga tähtis on ju ka nii toitumine kui pidamisrežiim, et loom võimalikult vähe erinevate allergeenidega kokku puutuks Abiks on kindlasti ka vastavate ravišampoonidega pesemine.
Tsüklosporiinil tõesti on tunduvalt vähem kõrvaltoimeid aga on võrreldes hormooniga tunduvalt kallim.
 

Küsimus: Mida teha, kui kahtlen, et kassil on veel midagi viga, sest veresuhkru näit ei lähe alla?01.11.2016

Tere!
Minu kassil avastati hiljuti diabeet. Ta on isane, kastreerimata, 12a. Süstin talle Lantust 2x ööpäevas, 3-4 TÜ. Kuid probleem on selles, et veresuhkur ei lähe tal normi, see on sama, mis ilma süstita. Näidud on tal päris kõrged: 25-33 ja üle selle, s.o 5-6 tundi pärast süsti. Mul endal hakkab juba mõistus otsa saama ja tunnen ennast halvemini kui kass. Joob palju ja pissil käib ta nii tihti, et liivakasti oleks vaja tonn liiva. Muidu on ta ka loid, st ei ole enam mänguhimuline ja kui veresuhkur väga laes, siis otsib näljase näoga sööki, kuid see on tal ees. Sööb spets. diabeedi krõbinaid RC. Kui varem kaalus kass 5 kg, siis nüüd kaalub vaevalt 4 kg ja alla selle. Alates Lantuse süstimisega on ta vahel ka oksendanud. Siit küsimus, mida ma peaksin edasi tegema ja mis on Teie arvamus antud loo kohta? Kas on viga minus ja ma ei oska süstida? Süstin naha alla, hoian nõela üle 10 s sees, kuid kui välja võtan, tuleb ikka mõni tilk välja. Aga midagi ju peaks ikka sisse ka ju minema. Või mu kassile ei mõju see insuliin lihtsalt?
Tavaliselt on mu kassil 2x aastas suur märgistamissoov. Sügiseti on see kõige hullem. Kuna ta on toakass, siis juhtub ikka seda toas ka. Sel sügisel ta seda ei tee, kuna jäi haigeks. Kas sellega ei või mingit seost olla?
Mul endal on tunne, et äkki on tal midagi veel viga, mis põhjustab veresuhkru tõusu. Vereanalüüsi järgi olevat maks ja neerud korras. Pankreatiit on küsimärgi all.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Diabeet kassil on tõsine probleem ja veresuhkru normi saamine ja õige insuliinidoosi leidmine võtab nädalaid. Samas võib kõrge veresuhkru põhjustajaks olla ka mõni teine haigus ( pankreatiit, hüperadenokortitsism ja need tuleks kindlasti välistada või kinnitada enne insuliiniravi määramist ning kindlasti kontrollima ka glükoosisisaldust uriinis.
Kui veresuhkrut ei saa insuliinisüstidega kontrolli alla, võib viga olla preparaadis, vales doosis, insuliini säilitamistingimustes, preparaadi ettevalmistamises enne süstimist, süstlanõeltes, süstekohas jpm
Kui Te ei saa kassil veresuhkrut üldse normi, siis peaks kindlasti pöörduma ravi määranud arsti poole ja koos kiiresti uurima milles asi ja vajadusel muutma raviskeemi
 

Küsimus: Kas tõesti on graanulid ja konservid kassile mittesobiv toit?26.10.2016

Tere, sain hiljuti 4 aastase bengali näituse kassi omanikuks. Sellest tulenevast stressist oleme lahti saanud. Tean, et kassi parim toit on toortoit, kuid minu kiisu ei söö midagi toorelt. Jäävad üle graanulid ja konservid. Lugesin üht artiklit, kus vet.arst ütleb, et igasugu graanulid on kassi jaoks rämpstoit ja ka konservid, olenemata kust nad ostetud on, ei ole kassile paslik toit. Mida teha ja kas tõesti pole kvaliteedis suurt vahet, kas toit ostetud loomapoest või supermarketist. Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõsine teema. Niiöelda mitte vabalt elavate loomade toit peaks olema võimalikult liigiomane ja samas ka individuaalne, sest ei ole olemas ühtegi kassi, kes sööks absoluutselt kõike, mis talle ette pannakse.
Kassi peetakse võrreldes koeraga "tõeliseks lihasööjaks" sest vajab oma ratsioonis tunduvalt rohkem loomset valku ja spetsiifilisi aminohappeid. Kasside kuivtoit on olnud eeskätt mugav valik, sest toidust on eraldatud niiskus ja tänu sellese toit ei rikne. Kvaliteet oleneb eeskätt tooraine kvaliteedist, kasutatavatest lisaainetest ja tehnoloogiast ja see vahe võib olla tegelikult üüratu. Ei anna loomapood automaatselt ühelegi kuivtoidule kvaliteeditemplit ja ka supermarketisse võib sattuda head kraami. Sageli tehakse see viga, et loomale toitu ostetakse nagu hulludel päevadel - kõige odavamat ja kirevamat pakki. Tegelikult võiks siin nõu pidada oma loomaarstiga, kes oskab arvestada looma sugu, tõugu, elustiili, eelsoodumusi, oma kogemusi ( mis juba mõne teise loomaga juhtunud on) ja soovitada parima variandi.
Toortoiduga on see häda, et ideaalis me peaksime siis oma kiisu õue jahile saatma et ta saaks endale loomuomast toitu hankida. Siit aga probleemid algavad. Inimkond peab juba nii palju kasse, et hetkel murravad nö paar tundi õues käivad kiisud maailmas aastas üle 5 miljardi linnu ( ja sageli lihtsalt murdmise pärast et siis joosta ruttu tuppa krõbuskeid sööma) Soovides pakkuda kassile loomuomast toitu, peaks Teie kass jahile minema Bengaalias.Proovides ise pakkuda kassile, kes, kui te mäletate on "tõeline lihasööja", toorest( s.t. kuumtöötlemata) liha või kala riskeerime tõsise tervisehäirega alates parasiitidest ja lõpetame salmonelloosiga
On väga kvaliteetseid ,korralikke ja loomade individuaalsust ning elustiililisi vajadusi aga ka tervislikku ja ealist seisu rahuldavaid toidusarju. Usaldage oma loomaarsti
 

Küsimus: Mis võiks olla kassi käpal ühe sõrme padja ümber olev hall nahk või moodustis?26.10.2016

Kassi käpal ees ühe sõrme padja ümber on hall nahk või moodustis? Mis see olla võiks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Täpsema vastuse andmiseks peaks kindlasti seda moodustist lähemalt uurima. Käpapadjandite nahk on paksem ja mitmekihilisem. Aegajalt võib esineda nö nahapaksendeid ( nahk uueneb ja vanad naharakud kogunevad padjandi ja varvast katva naha piirile ega irdu nii nagu mujal) võib esineda ka armkudet, nahapapilloome jm
 

Küsimus: Mis võib olla põhjuseks, et 7-kuusel kassipojal on mitu nädalat kõht lahti?26.10.2016

Tere. 7-kuusel isasel kassipojal on kestnud juba mitmeid nädalaid kõhulahtisus. Oleme ise eeldanud, et asi on toidus ja uues elukohas (tuli meile kuu aega tagasi). Vahepeal tundus, et asi hakkab paremaks minema (seetõttu ei ole ka arstile jooksnud) kuid täna on jälle hullem seis. Kass sai ka hiljuti vaktsineeritud ja andsime ka ise ussirohtu kaks nädalat tagasi pasta kujul. Kass on ise väga energiline, sööb palju ja ei tundu küll midagi hullu olevat. Oleme testinud ka erinevat toitu (poetoit, kana, kvaliteet-toit). Mis võiks olla probleem?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti avaldavad oma mõju nii uus keskkond, pidevalt vahelduvad uued toidud, vaktsineerimine ja ussirohu andmine ja kui kass on ka veel kastreerimata, siis ka suguküpsusega lisanduvad ärevusnoodid.
Kui te kassi vaktsineerimas käisite, siis mida loomaarst sellest probleemist arvas ja kas mingi arutelu sel teemal ka toimus?
Kõhulahtisuse põhjuseid on muidugi palju - toidutalumatus, siseparasiidid, soolepõletik, ärritus, viirushaigused jne jne
Vaktsineerida saab ainult kliiniliselt terveid loomi. Mina kõhulahtisusega looma kaitsesüstida ei julgeks.
 

Küsimus: Miks kass mängides laserpointeri täppi taga ajades aevastama hakkab?17.10.2016

Tere!
Kasutan vahest laserpointerit, et kassiga mängida. Ta läheb sellest äärmiselt ekstaasi ja ajab laseritäppi taga nagu pöörane, mille peale hakkab aga ohjeldamatult aevastama. Kui ~10 minutit puhkab, lõpeb ka aevastamine. Kass on noor, umbes kahe aastane. Jookseb aias ka ringi ning püüab osavalt hiiri, ent muu kehaline aktiivsus teda aevastama ei aja, ainult laserpointeri tagaajamine.
Kas on põhjust muretsemiseks ja mis viga võib olla? Ilmselt oleks mõistlik mänguperioodid lühemad ja mängutempo madalam hoida?

Kõike head!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ilmselt on tõesti mõistlik kohe mängus paus teha, kui kass aevastama hakkab.
Laserpointeri ja aevastamise seosest kassidel kuulen ma ausalt öeldes esimest korda aga tõenäoliselt on probleem selles, et ülierutudes toimub midagi ülemiste hingamisteedega ( limaskesta turse vms). Igaks juhuks võiks selle probleemiga ka tervisekontrollis käia
 

Küsimus: Kas see, et koer on hakanud varasemast rohkem vett jooma, hingeldab ja väriseb ka vahel, on haigustunnus?15.10.2016

Tervist!
Sooviksin teada, mis mu koeral viga on. Koer on hakanud pidevalt palju jooma vett, tavaliselt ta ei joonud nii palju vett kui praegu, hingeldab, väriseb ka vahel, kuigi toas külm ei ole ja lisaks, kui ta oksendab, siis okse on kollakat värvi ning lima moodi. Mu koer on vana. Kas koeral võib olla mingi haigus, mida tuleks kohe ravida?

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti annavad sellised muutused märku sellest, et midagi on tervisega korrast ära ja eeskätt viitavad valureaktsioonile. Kindlasti tuleb arstile pöörduda ja täpsemalt uurida. Kuna kirjast ei selgu, kas koer on isane või emane, steriliseeritud või mitte ja palju palju palju muud tähtsat tema kohta, siis ei oska ma ka ühtegi kindlat haigust esile tuua. Suurenenud veetarbimine võib viidata mõnele neeruprobleemile aga ka diabeedile, püometrale. Oksendamise põhjuseid ei jõua kõiki üles lugedagi aga samas on vajalik kiire sekkumine.
Minge sõbraga kindlasti ja kiiresti arstile