Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millega võib tegu olla, kui hamstri ülahuul on juba nädala paistes?24.08.2015

Meie hamster on 2,4 aastane, märkasime nädal tagasi, et tema ülahuul punetab, tänaseks on paistetus suuremaks läinud, millega võib olla tegemist?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

punetus ja paistetus on ühed põletiku tunnustest. Mis täpsemalt ja millega ravida selgub kindlasti pärast arsti ülevaatust.
 

Küsimus: Millest see võis tingitud olla, et küülikul tekkisid naha alla vaglad?24.08.2015

Kuus aastat pidasime tavalist lihaküülikut lemmikloomana. Umbes kuus kuni kaheksa aastat nad elavadki. Suvel aias välipuur, eest avatud võrguga ja talvel kinnisem nn talvepuur. Laupäeva hommikul märkasin, et küülik on apaatne ja ei söö eriti. Ja lähemalt uurides märkasin, et mõned porikärbsed lendasid aga porikärbes tavaliselt lendab liha peale ja see tegi mind natuke murelikuks. Ja teisel hommikul vaatasin, et saba juurest üles seljapeale on karv väheke tokerjas ja tõmbasin karva, see tuli lahti ja tõmbasin veel ja veel ja tuli ikka päris korralikult ja nahk läks paljaks ja vaglad olid all. Kliinikust öeldi, et tõmba karv ära, palju saab ja füsioloogilise lahusega töötle ja eemalda vaglad ja pane kinnisesse ruumi, kust kärbsed ligi ei saaks. Kuid kõhu alt oli samuti tillukesi vaklasid ja pikalt küülik vastu ei pidanud, suri sama päeva õhtul ära. Kuna küülik eelnevalt sõi normaalselt ja tundus väliselt terve olema, ei osanud ma midagi kahtlustada. Millest selline probleem võis üldse tekkida? Kas võis kõik alguse saada sellest, et vahest harva on küülikule tekkinud saba karvade külge alla pehmest roojast kuulikene millegipärast, kuid mille oleme eemaldanud kas kääride ja kummikinnaste abil. Kuid umbes kuu tagasi oli see üsna kõva ja keerasin küüliku seljale murupeale ja aiavoolikuabil pestes tuli see lõpuks lahti aga selge on see, et küülik sai mingil määral märjaks selle pesu tõttu kõhu alt. Ja puuris olles vbl ei kuivanud korralikult ära ja hakkas hauduma, kuigi ise ma seda väga ei tahaks uskuda, et märjaks saamine võiks mõjutada mõnda looma sedavõrd, et see ära ei kuivaks. Igatahes traagiline ja šokeeriv see oli ja kurva lõpuga. Miks selline asi juhtuda sai?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Porikärbes muneb oma munad just roiskuvatele kudedele (ka roisulõhna meenutavatele) sest siis saavad vaglad toitu ning arengutsükkel saab toimuda. Loomadele tekivad vaglad eeskätt tugeva mädase nahapõletiku, lamatiste ning ka atroofiliste haavandite puhul, kui osad koed on hakanud lagunema.
Teie jänese puhul võis see olla mingi vigastus või sagedasti, kui neil on kõht korrast ära olnud, tekib pabulate asemel pehme roojamass, mis kleepub karvade külge ning ka uriin satub suures osas nahale mis on väga ärritav. lõpuks tekibki kudede nekroos. Ja vähimagi lõhna peale on porikärbsed kohal. Vaglad võtavad väga kiiresti võimust (poole päevaga) ning lõpuks saab septiline šokk looma üle võitu. Niiskus ja soojus on alati soodustavad tegurid.
 

Küsimus: Miks on kassil suurenenud õlanukk?16.08.2015

Tere
Avastasin mõned päevad tagasi, et minu 11-aastasel toakassil on üks õlanukk tunduvalt suurem kui teine (lausa ca rusika suurune). Mingit traumat tal minu teada olnud ei ole. Küll olime terve juulikuu maakodus. Kass sööb normaalselt, nurrub, hüppab mööblile jne, st käitub tavapäraselt. Muretsen, sest arsti juurde minek on meil viimased korrad olnud millegipärast stressirohked - ta ei lase ennast võõrastel puudutada.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tundub, et midagi on siiski juhtunud, sest rusikasuurune moodustis on ikkagi väga suur. Kas Teil on olnud võimalust seda katsuda? Kas esineb valulikkust, on see kõva või pehme? Kuumem?
Teie poolt mainitud "õlanukk" on osaliselt abaluu osaliselt õlavarreluu moodustades õlaliigese. Kuna kass liigub ja isegi hüppab on tõenäoline, et see on pigem pehmete kudedega seotud. Variantidena võivad kõne alla tulla abstsess, hematoom, ka lipoom, mis võis maal olles, kui kass sai rohkem liikuda, lihaste alt välja pääseda.
Igal juhul peaks seda lähemalt uurima. Ka see, et ta viimasel ajal ei lase ennast võõrastel puudutada, võib viidata mingile pikemat aega arenenud probleemile.
 

Küsimus: Kuidas käituvad loomaarstid olukorras, kus kass on kartlik, ennast kätte ei anna ja ilmselt ründaks ka arsti?16.08.2015

Tere,
mul on kodus umbes aasta ja 10 kuu vanune kass, kellega oleks soov tema esimesele arsti visiidile minna (ülevaatus, kastreerimine). Kodus tunneb ta ennast lõpuks turvaliselt ja mõned korrad tuleb ilusti ise kaissu ja pai küsima ning teise kassiga on nagu sukk ja saabas nii, et puuri vast ta ikka saaks aga sealt edasi on suhteliselt tume maa. Kass ei ole "pahatahtlik" vaid lihtsalt kardab iga inimese äkilisemat liigutust (kui tuleb keegi võõras või teen ise läheneva liigutuse talle, veedab ta paar tundi voodi või diivani all). Arstile ta ennast kätte kindlasti ei anna ja kindlalt ründaks teda. Kartus on kassi sinna puuris viia, sest ei kujuta ette kuidas talle isegi tuimestust teha saaks. Kuidas käituvad loomaarstid sellises olukorras sellise loomaga?
Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Eks käituvad ikka vastavalt olukorrale.
Eeskätt lähtume oma töös muidugi vastavalt sellele, kuidas loom käitub, milline on tema kehakeel ja eeldatavad kavatsused (rahulik,sõbralik, kardab, agressiivne). Häid emotsioone püüame igati tunnustada ja võimalusel isegi premeerida (pai, maius), negatiivseid aga kuidagi rahustada. Kui loom on silmnähtavalt hirmul või lausa agressiivne, siis ei hakka me kohe iga hinna eest igasuguseid protseduure tegema vaid püüame kõigepealt olukorda jälgida vesteldes samal ajal looma omanikuga. Looma omanikul on samuti väga suur roll selles, kuidas kliinikuskäik kõige valutumalt üle elada. Sageli ei hoia looma omanik oma lemmikut ajal, mil ta on vastuvõtulaual (õige väljendus selleks toiminguks oleks "hellalt kuid kindlalt") ning loom võib järsku tunda ennast hüljatuna ja kui arst peab samaaegselt looma fikseerima ning läbi vaatama,,siis kannatab läbivaatuse kvaliteet.
Kasside puhul, kes reeglina tahavad ise otsustada, kes neid puudutab ja millal, tuleb enne koos omanikuga pikalt vestelda ja analüüsida, et kliiniline ülevaatus oleks täpne kiire ja tõhus.
Kui on näha, et loom on jätkuvalt agressiivne (osad on kliinikus üllatavalt rahulikud) arutavad arst ja loomaomanik veel erinevaid konservatiivseid võimalusi ning kui protseduur on ikkagi vajalik, saab kasutada erinevaid kaitsevahendeid nagu süstepuur kassidele, suukorv koertele ja paljud nipid mis on igal arstil endal välja kujunenud. Raskemad on kindlasti need juhtumid, kui ka loomaomanik ise silmnähtavalt kardab oma looma.
Meelega kellelegi haiget ei tehta ning agresiivsusele agressiooniga ei vastata. Kuidagi on ikkagi saadud kõik vajalikud toimingud tehtud.
Kartlike kasside puhul võiks enne arstile tulekut kasutada kodus spetsiaalset õnnetunnet esile kutsuvat feromooni kassidele, seda enam, et teie kiisu kardab ka kodus olles erinevaid asju. Täpsem info sellest preparaadist ja tema kasutamisest küsige kliinikust.
 

Küsimus: Kuidas toimida, kui avastasin meriseal karvade seest parasiidid?12.08.2015

Mure pisikese isase meriseaga. Sai välja viidud muru peale sooja ilmaga, peale seda hakkasin märkama väikseid veriseid täpikesi ta kehal. Algul arvasin, et emane merisiga hammustanud. Hiljem tuli aga neid juurde ja panime eraldi puuridesse aga ikka ära ei kadunud. Üks päev avastasin seljal suure verise laigu ja karvad hakkasid maha tulema. Eile siis avastasin mustade karvade vahelt mingit mikropisikesi piklikke parasiite ja neid ikka jagus. Mis need võiks olla ja millega ma saaksin ravida neid, hävitada. Nüüd ka teisel meriseal samad sümptomid mis algul olid isasel.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Sagedased välisparasiidid merisigadel on täid. Aga põõrduge kindlasti loomakliinikusse. Mikroskoobi all saab selgust. Siis on vaja loomad täpselt üle kaaluda,et doseerida parasiidivastast ravimit õigesti ning hinnata, kas kraapimise tagajärjel on vaja ka mingit lisaravi määrata (nahapõletiku korral näiteks).
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui minu veidi üle aasta vanune emane kass hingeldab?08.08.2015

Tere,
Kas peaksin muretsema, kui minu veidi üle aasta vanune emane kass hingeldab? Esimesed pojad sai kuu aega tagasi. Poegides märkasin seda hingeldamist esimest korda. See on küll harva, aga praegu on ta üldse väga rahutu, häälitseb pidevalt.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Hingeldamine võib kassi puhul lisaks õhupuudusele tähendada ka valureaktsiooni, stressisituatsiooni.
Kindlasti laske kass arstil üle vaadata, Kuna kass on poeginud, siis tuleks kindlasti üle kontrollida emakas ning veenduda, et üheski piimanäärmes poleks põletikku
Kui kass on rahutu ja häälitseb pidevalt, siis on ilmselgelt midagi, mis teda häirib ja millest ta märku püüab anda.
 

Küsimus: Kui kiirelt taastub kass käpa operatsioonist ja millal hüppama võib hakata?08.08.2015

Tere!
Kassil oli 3. augustil tagumise vasaku käpa operatsioon, kuna tal oli "põlve" luu katki. See oli jõudnud juba kokku kasvama hakata, siis venitati see paika, asetati traadid. Kass toibus operatsioonist hästi ning toetub käpale aina paremini. Lisaks tahab ta pidevalt toolile või voodile hüpata, aga hüppamist ei lubatud (kuid miks? kas see on kartusest õmblused lahti tõmmata või hoopis traadid paigalt nihutada? Küsin lihtsalt uudishimust, mitte selleks, et teda nüüd kohe hüppama lasta). Seega valvame teda pidevalt ja tõstame teda, kui näeme, et ta tahab kuhugi peale või alla. Täna 6. augustil märkasime aga küljel sinika laadseid verevalumeid vms külg on kohati sinine ühesõnaga. Kas see on ikka normaalne? Õmbluse kohalt midagi viga pole, põletikku minu kogenematu silm küll ei märka ja haav ise tundub täitsa normaalne ei mingit punetust ega midagi. Lihtsalat reie ümbrus on sinakas/lilla. Katsuda laseb ka seda reit normaalselt ja palavikku ei tundu olevat. Loom ise on elav. Anname talle ka kaasa saadud antibiootikume ja põletiku vastast ravimit.
Lisaks tekkis küsimus, et kas on väga hull kui niidid lasta eemaldada mitte 10ndal vaid nt 11 ndal päeval pärast oppi? Millal tohib kiisu hüppama hakata? Millal taastub karvastik ehk kui kiirelt kassidel karvad tagasi kasvavad? Kas niitide eemaldamiseks tuleb kassile jälle narkoos lasta teha? Elementaarsed küsimused, aga olin veterinaari juures segaduses ja veidi hirmul, et lihtsalt unustasin need asjad ära ja sinikate tekkimise kohta ei osanud üldse küsidagi.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõige parem oleks kindlasti see, kui Te helistaksite kassi opereerinud arstile ja küsiksite julgesti oma küsimused ära. Tema teab täpselt mis seal oli ja mida ta tegi.
Aga kui rääkida operatsioonijärgsest hooldusest ning jälgimisest üldiselt, siis loomulikult ei ole hea, kui kass hakkab liiga vara hüppama. See võib põrutada vaevaga kohakuti paigaldatud luuotsad jälle paigast ära ning suur töö on vastu taevast. Õmblused naljalt hüppamisest lahti ei tohiks minna, sest pehmed koed on elastsed ning annavad liikumisel järele. Teine lugu on aga luudega. Verevalumeid esineb peale lõikusi naha all peaaegu alati, sest opi käigus eritunud veri hakkab lagunema/imenduma. Niitide võtmise otsustab niikuinii arst, kui ta haava üle vaatab (kas saab või lastakse veel mõnda aega olla) aga normaalseks ajaks haava paranemisel loetakse vähemalt 10 päeva. Reeglina õmbluste eemaldamiseks narkoosi ei tehta (välja arvatud siis, kui loom on nii agressiivne, et on ohuks nii endale kui teistele) küll aga võidakse eemaldada ortopeedilistel operatsioonidel kasutatud traadid-vardad-plaadid-kruvid ja muu säärane ning selle tarbeks tuleb küll kasutada sedatsiooni. Karv taastub tavaliselt täies pikkuses paari kuuga ja võib olla tumedamat värvi kui enne.
 

Küsimus: Kas peaks juba muretsema, kui 5-kuusel saksa lambakoeral tulevad uued kihvad, kuid vanad ei tule eest ära?05.08.2015

Tere. Meil on peres 5-kuune saksa-lambakoer. Hammaste vahetus on läinud ilusti, v.a. niinimetatud ülemised kihvad. Uued kihvad üleval on kenasti väljas, aga piimakad ei ole ära tulnud. Nüüd on kihvad kõrvuti reas, topelt. Kas siin peaks sekkuma loomaarst või võib loota sellele, et need piimakad tal ikkagi tulevad ise ära? Katsudes on piimakad tugevalt kinni.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

5-kuuselt ei ole see veel ülikriitiline aga valehambumuse vältimiseks oleks mõistlik need kihvad ikkagi loomaarstile ette näidata. Vajadusel saab piimakihvad eemaldada.
 

Küsimus: Miks kääbusküülik oma pabulaid sööb?04.07.2015

Miks kääbusküülik oma pabulaid sööb? Ta on 2-kuune.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline ongi küülikute seedimise eripära.(koprofaagia) Muretsemiseks pole põhjust
 

Küsimus: Mis põhjusel võib olla kassil kõht katsudes kõva?19.06.2015

Mu ühe-aastasel isasel õuekassil on kõht masseerides üsna kõva. Juba kolme-kuusest peale. Ei ole punnis, kuid kõva. Erinevalt minu teisest, vanemast kassist, kelle kõht on normaalselt pehme. Mis võib viga olla? Palun aidake!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Variante, nagu ikka, on mitmeid. Kassile ei meeldi kõhu katsumine ja ta tõmbub pingesse, õuekassil võivad olla tugevamad kõhulihased, soolegaasid, siseparasiidid....
Kui kassil on Teie arvates mingid vaevused või lausa valus või ei anna Teile endale see asi rahu, siis pöörduge kontrolliks oma loomakliinikusse