Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis võib viga olla ja kas peaksin kohe arstile pöörduma, kui kassil on nina paistes?15.04.2016

Kassil on nina justkui laiemaks läinud. Silmade vahe on kaks korda laiem, kui alles mõned päevad tagasi. Kas tegemist võib-olla mõne haigusega? Lootus on muidugi, et ehk sai mesilaselt nõelata. Kas peaksin arsti poole pöörduma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mesilase vm putuka hammustuse tagajärjel võib tekkida küll lokaalne turse. Sama võib olla ka mingi trauma tagajärjel. Sellisel juhul oleks vaja röntgenülesvõtet. Kui kass on loid, hingab raskelt ja nohinal, ta on isutu, magab palju, ninast tuleb mingit eritist ning turses koht on ka valulik, siis tuleb kindlasti arsti poole pöörduda. Samuti ka siis, kui turse hakkab levima silmalaugudele ja eriti ohtlik on, kui kõripiirkonda
 

Küsimus: Mis võib olla põhjuseks, et küülikul jookseb esikäpast verd?15.04.2016

Tere! Küülikul jookseb ühest käpast verd, kuid ma ei tea mis on selle põhjuseks või kust algas veritsemine. Olen päris mures. Oskaksite nõu anda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Veritsus tekib reeglina mingi trauma või vigastuse tagajärjel ning sellisel puhul oleks vaja siduda see koht kinni ning otsida loomaarst, kes looma üle vaatab ja vajadusel veritsuse sulgeb
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui koera ülemisel silmalaul on punni taoline moodustis?09.04.2016

Koeral on ripsmete kohal ühel silmal veider punn või punni taoline asi, tundub, et valus see talle ei ole, kui katsusin ei reageerinud kuidagi ja mädane ka ei paista. Lihtsalt selline veider kõrgem koht. Ma ei tea mis see olla võib ja kas ma peaksin muretsema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Nahal esinevad "punnid", moodustised, kõrgemad kohad võivad olla mingi vigastuse tagajärg aga sama hästi ka uudismoodustised.
Targem oleks lasta arstil üle vaadata ja vajadusel ka tsütoloogiline proov teha, kuni see on veel väike
 

Küsimus: Mida teha, kui küüliku silm on haige, selle ümbruses karvad lahti ja silmanurk punane?09.04.2016

Mu küülikul (prantsuse päss) on üks silm haige. Silmanurk on rähmane ja punane. Silmanurga ümbert on karvad ka lahti tulnud. Mida teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere
Punetus ja suurenenud pisaratevool viitavad põletikule. Karvad võivad lahti tulla sellest, et kuna põletikuga kaasneb reeglina ka valu, ärritus, sügelus siis loom nühib/kraabib seda kohta.
Suure tõenäosusega on tabandunud pisaranääre ja arst saab peale silma täpset ülevaatust määrata sobiva silmasalvi( või tilgad)
 

Küsimus: Milles võib asi olla, et deegul on selja pealt karv maas?04.04.2016

Mul on kaks isast deegut ja ühel on selja pealt karv maas. Käisin arstil, öeldi, et parasiite ei ole ja küll tagasi kasvab. Nüüd kuu-poolteist möödas, aga ei ühtegi karva. Milles võib asi olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui parasiite pole leitud ja ka looma nahk on ilus ja puhas ( ei puneta, ei leemeta, pole kärnasid ega koorikuid) tasuks deegut natukene jälgida . Äkki nühib ta ise need karvad ära kuskilt pidevalt läbi pugedes või rattal joostes või on kuidagi see teine isane asjaga seotud
 

Küsimus: Mida saab teha kui kutsikal üks munand on langenud ja teine ei ole?04.04.2016

Kutsikas saab varsti nelja kuuseks. Tahaks temaga näitustel käima hakkata, aga kui tal üks munand ainult on, siis sinna ei saa. Kas oleks võimalik ka see teine munand langema aidata või ei saa sellega midagi ette võtta?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Peitmunandi puhul peaks kõigepealt arsti juures välja selgitama, kas see asub kõhuõõnes või kubemekanalis, on teda võimalik palpeerides tuua munandikotti või mitte. Sellest sõltub, kas on üldse lootust oodata.
Looma suguküpseks saades ongi põhimõtteliselt kaks varianti - kas munand on laskunud munandikotti või kui ta seda teinud ei ole, tuleb ta kirurgilisel teel eemaldada, sest hakkab negatiivselt looma edaspidist elukvaliteeti mõjutama.
Krüptorhismi loetakse pärilikuks veaks ning selle olemasolul näitusehinnet ei saa
 

Küsimus: Mida teha, kui küülikul on tagakäpad katki?30.03.2016

Tere, mida teha kui küülikul on tagakäpad katki? Ühest jookseb lausa verd. olen murest murtud :(

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui käpad on katki, siis tuleb eeskätt kiiresti pöörduda arsti juurde, et alustada vajalikuu ravi. Haavad lähevad kergesti põletikuliseks. Teiseks oleks vaja välja selgitada, kuidas see juhtus ja kus see juhtus, et vajadusel ohtlikku kohta vältida
 

Küsimus: Kuidas vältida emase kassi jooksuaega ilma opita?29.03.2016

Meil on aastane emane täielikult tubane kiisu. Vaktsineerimata ning kastreerimata. Kordagi pole välismaailmaga kokku puutunud. Selles vanuses on kassil juba loomulikult jooksuaeg, lahendasime selle probleemi tablettidega (Promon Vet). Et siis 1 tablett kord nädalas. Oleme 5 nädalat seda kassile andnud, jooksuaega pole, aga nüüd tuleb tal tagumikust koledat valget lima ja suht ohtralt. Lõigata ma kassi ei taha, kas peaks tabletti vahetama? Aga õnneks on kass ergas ja mänguhimuline.
Kuidas oleks lahendus?

Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas arst on kassi üle vaadanud ja seda eritist lähemalt uurinud?
Kui ei, siis soovitan seda teha, sest haiguslikel protsessidel pole otstarbekas lasta süveneda.
Neid tablette ei soovita kaua anda, sest väga tõenaoliselt tekivad teatavad muutused emakas ja munasarjades, mis võivad päädida mädase emakapõletiku ja/või halvaloomulise piimanäärmekasvajaga. Ja sellisel juhul on lõikus möödapääsmatu ning kordi raskem ja ka kulukam kui steriliseerimine.
 

Küsimus: Mida võib kaasa tuua see, et koeral süda operatsioonil seiskus 7 minutiks?29.03.2016

1a 5k koeral jäi operatsioonil (toimus 18.03) narkoosi all süda seisma 7 minutiks, koera elustati. Mida selline asi võib koera edasist elu silmas pidades kaasa tuua? Peale operatsiooni oli koeral narkoosist väljumine keeruline, olla näinud hallutsinatsioone jne. Oli terve päev (11-19) kliinikus jälgimisel, koju sai õhtul kell 19. Toibumine on aega võtnud siiani, alguses oksendas, ei tahtnud süüa, pissis tuppa. Praeguseks on olukord normaliseerinud ja koer tundub endine, ainsana panen tähele, et koeral pea väriseb. Kaks päeva oli ta kraega, aga ei jäänud muud üle, kui krae (mis oleks pidanud olema peal 2 nädalat) eemaldada, kuna koer selle kraega ei söönud ega soostunud õues jalutama ja oli väga suures stressis (näis, et ta arvab, et teda karistatakse millegi eest - hakkas inimesi pelgama ja ronis peitu, hakkas lonkama jnejne).
Kokkuvõttes mul kaks küsimust: mida arvata sellest peavärinast ja mida võib 7 min südame seiskumine edaspidi kaasa tuua?
Tänan juba ette vastuse eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Narkoosis ehk üldanesteesias operatsioon kätkeb endas alati teatavaid riske ja üks suurimaid ongi narkoosirisk. Südame seiskumine mõne anesteesiaravimi toimel on täiesti võimalik, ja tagajärjed sõltuvad narkoosiviisist. Kuna südame seiskumisel peatub ka vereringe siis sellega seoses eeskätt ka kudede varustamine hapnikuga. Kuna sellisel juhul jääb hapnikunälga ka aju, sõltub kõik ajast ja elustamisvõtetest. Inhalatsiooninarkoosi puhul on võimalik koos südamemassažiga looma kunstlikult hingatada ning koheselt ventileerida kopse hapnikuga samal ajal tuues looma kiiresti teadvusele. Et kontrollida teie koera reflekse ja võimalikke tekkinud kahjustusi soovitan pöörduda temaga neuroloogi vastuvõtule. Kindlasti on kõige õigem inimene selgitamaks Teile mis juhtus opi ajal ning milliseid tagajärgi see endaga tuua võib anesteesiat teinud loomaarst ( milliseid ravimeid millises doosis millises kombinatsioonis ja kuidas manustatud)
 

Küsimus: Mis võib mureks olla, kui 14 päeva tagasi võetud kutsikas sirtsutab iga 5 min tagant?18.03.2016

Tere,
võtsime kutsika 14 päeva tagasi. Kutsikas ei nutnud öösiti ja häda tegi ka ilusti. Nüüd kutsikas nutab päeval, lakub saba alt ja sirtsutab iga 5 min tagant. Vahest tal isegi ei tule midagi aga seda liigutust teeb ikkagi. Samuti tundub kaka natuke vedel võrreldes varasemaga. Milles võib probleem olla? Vaktsiinid veel tegemata, ussirohtu sai 3 päeva tagasi.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kutsikal võib olla nii põiepõletik, talumatus mingi toiduaine või ravimi suhtes.... Kõige õigem oleks kohe minna ülevaatusele-pissiproovi andma, et võimalik probleem ei süveneks