Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tohin ettevõttele üürida korteri, kui olen ettevõtja ja mul Tallinnas elamispinda ei ole?27.10.2016

Olen ettevõtja, ei oma Tallinnas elamispinda. Kas tohin ettevõttele üürida korteri?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Igaüks tohib korterit üürida. Edasine kulude arvestamine ja võimalik maksustamine sõltub sellest, kuidas korterit kasutama hakatakse.
 

Küsimus: Kuidas vormistada korter minu ettevõtte nimele ja mis mulle maksude osas sellega kaasneb?27.10.2016

Tere!
Mul on isiklik korter (laenuvaba), mis on antud minu enda ettevõttele (olen ettevõtte ainuomanik) lepinguga tasuta kasutamiseks. Ettevõtte põhitegevus on elamispinna väljarentimine eraisikutele. Soovin nüüd selle korteri anda tasuta päriseks oma firmale, s.t. et see oleks ka kinnisvararegistris firma nimel. Kuidas mul oleks kasulikum seda teha ja kas sellega kaasneb ka mulle kui eraisikule mingeid maksukohustusi? Elan ja töötan Soomes, mu firma on registreeritud Eestis.
Kas raamatupidamises võtan korteri arvele käibevarana ja 0 EUR soetusmaksumusega?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Korteri kinkimine ei too kinkijale kaasa mingeid kohustusi, sõltumata sellest kes on korteri saaja. Kui äriühingul on kavas korterit kasutada oma ettevõtluses pikemat aega, siis tuleb see arvele võtta põhivarana, soetamismaksumusega 0 eurot.
 

Küsimus: Kas ummistuse likvideerimise kulud tuleb jagada ühe trepikoja või kogu maja korterite vahel?26.10.2016

Tere,
Trepikoja püstakus oli ummistus (majast väljuvas torus). Kas tohib ummistuse likvideerimisega seotud kulud arvestada ainult selle trepikoja korterite vahel või peab jaotama kõigi elamu korterite vahel, kuna kanalisatsioonitorustik kuulub korteriomandite kaasomandisse. Ummistuse põhjustas WC potist alla lastud sinine kätekuivatuspaber, milline ei lagune vees. Ummistuse põhjustajat ei ole võimalik tuvastada. Trepikoja pensionärid protestivad kulude jaotamise üle.

Lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korterelamu majandamiskulud, milleks on ka ummistuste likvideerimine, jaotatakse korteriomanike vahel vastavalt korteriomandiseaduse paragrahv 13 lõikele 1. Eelnimetatud sätte kohaselt osalevad majandmiskulude kandmisel kõik korteriomanikud lähtuvalt oma korteriomandi suurusest.
Korteriühistute puhul on lubatud ka erandjuhud, kuid need kehtivad vaid siis, kui majandamiskulude jagamise erikord on põhikirjas iga konkreetse kululiigi puhul eraldi reguleeritud.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mis võib endaga kaasa tuua abiellumine lapse isaga, kes on vaimselt haige?26.10.2016

Tere,
Mida teha, kui on laps vaimselt haige mehega, kes elab rehabilitatsiooniplaani raames linna poolt eraldatud sotsiaalkorteris ja ei ole vormistatud lapse isaks? Laps on hetkel minu nimel, meest ei ole kantud isana sünniaktile, olen vormistatud üksikvanemaks. Koos mehega samuti ei ela, elan üüripinnal. Mees soovib abielluda ning lapse omaks tunnistada, lastekaitse soovitab mitte, sest siis oleks mehel ka võrdne hooldusõigus, mis praegu on ainult minul. Mehele on jäänud mulje, et kui oleksime abielus, siis saaksime ühtse perekonnana elada tema sotsiaaleluruumis. Minul on endal pool kinnisvara vennaga kaasomandis, mis abielu korral sellest saaks ning mis oleks parim otsus-abielluda või mitte?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse bioloogiline isa võtab lapse isaduse omaks, on teil edaspidi lapse suhtes ühine hooldusõigus (kui te just ühiselt ei väljenda perekonnaseisuametis soovi jätta hooldusõigus ainult Teile). Ühise hooldusõigusega omandate lapse isaga lapse suhtes võrdsed õigused ja võrdsed kohustused.

Kui otsustate lapse isaga abielluda, tuleb Teil arvestada sellega, et abikaasadel lasub vastastikune kohustus oma töö ja varaga perekonda ülal pidada. Abikaasa suhtes võib ülalpidamiskohustus kehtima jääda ka peale abielu lahutamist, kui abikaasa tervislik seisund või vanus ei võimalda tal ise enda ülalpidamise eest hoolitseda ja selline abivajadus oli olemas abielu lahutamise ajaks.

Kui valite abielludes vararežiimiks varaühisuse, kuulub edaspidi emma-kumma abikaasa poolt soetatud vara ühisvara hulka, samuti muutuvad abielu ajal perekonna huvides võetud kohustused ühisteks kohustusteks. Enne abielu abikaasa omandis olnud vara (ja ka kohustused) kuuluvad selle abikaasa lahusvara hulka, ühisvara hulka saab neid määrata vaid abieluvaralepinguga (sellega peavad mõlemad pooled nõustuma).

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas isa võib nõuda söögiraha päevade eest, mil laps on tema juures?26.10.2016

Tere! Kohtu poolt määrati lapse isale elatismiinimum. Kas lapse isal on õigus nõuda lapse emalt lapse tema (isa) pool viibitud iga päeva eest söögiraha, meelelahutuseks kulunud või mis veel kulunud raha tasumist? Laps viibib isa juures 1 kuni 4 päeva kuus.
Tänan!

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui elatis on kohtuotsusega väljamõistetud, ei ole elatise maksmiseks kohustatud vanemal õigust teha igakuisest elatisest omaalgatuslikult mahaarvamisi.

Kui lapse isa soovib kohtuotsust muuta, tuleb tal selleks hagiga kohtusse pöörduda. Kehtiva kohtuotsuse tühistab vaid uus kohtuotsus ja seejuures ei saa kohtuotsust muuta tagasiulatuvalt.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigust muuta töölepingut nii, et muutes tasustamise mudelit tegelikult väheneb töötasu?26.10.2016

Tere!
Praegu kehtib meil tunnitasu, osalustasu ja tulemustasu. Aga alates detsembrist tahetakse maksta tunnitasu ja osalustasu. Tulemustasu pannakse tunnitasu alla kindlaks summaks, aga siis tuleb palk väiksem. Töömaht on endiselt sama. Kas ettevõttel on õigust nii palka vähendada? Ja kui ma ei nõustu sellega, kas siis tuleb lahkuda töölt?

Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Töölepingu seaduse (TLS) § 12 kohaselt võib töölepingus kokkulepitud tingimusi muuta vaid kokkuleppel, seega peavad pooled jõudma palgasüsteemi muutmisel kokkuleppele. Tööandja ühepoolselt töötajat kahjustavat tingimust (palgasüsteem, mille tulemusena saab töötaja vähem töötasu) kehtestada ei saa. Kui töötaja ei nõustu muudatustega, peavad jääma kehtima varem kokku lepitud tingimused.

Kui tööandja siiski muudab ühepoolselt töölepingut, võib töötaja töölepingu vastavalt TLS § 91 lg 2 erakorraliselt üles öelda tööandjapoolse kohustuse olulise rikkumise tõttu. Selle sättega kehtestatakse üldine ülesütlemise alus, ehk et erakorralise ülesütlemise põhjuseks võib olla iga tööandjapoolne kohustuste rikkumine, mis on töötaja jaoks olulise tähtsusega, mille puhul töösuhte jätkamine ei ole enam võimalik. Näiteks võib selleks olla töölepingu tingimuste muutmine ilma poolte kirjaliku kokkuleppeta. Siinkohal tuleb aga töötajal ülesütlemisavalduses rikkumise olulisust kirjalikult põhjendada, näiteks tekib töötajal igakuine kahju, kohustuste täitmine panga eest muutub oluliselt raskemaks vms.

Töötaja saab töölepingu erakorraliselt üles öelda üksnes mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ta ülesütlemise aluseks olnud asjaoludest teada sai või pidi teada saama. Juhul kui lepingut mõistliku aja jooksul üles ei öelda, võib lepingut rikkunud tööandja eeldada, et töötaja on rikkumisega nõustunud.

Kui töötaja ütleb töölepingu erakorraliselt üles tööandja olulise rikkumise tõttu, on tööandja kohustatud maksma töötajale hüvitist kolme kuu keskmise töötasu ulatuses. Töövaidlusorgan võib hüvitise suurust muuta, kui tööandja erakorralise ülesütlemise vaidlustab.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus keelata töötajal lahkuda lõuna ajal tööandja territooriumilt?26.10.2016

Tere!
Kas tööandjal on õigus keelata töötajal lahkuda lõuna ajal (30 min) tööandja territooriumilt? Tekib küsimus, kuidas töötajad lõunapausidel käivad, kui toitu pole endale võimalik kaasa võtta. Tööandja on taganud küll puhkeruumi, kus on olemas mikrolaineahi ja veekeetja, kuid kas need on piisavad tingimused, et keelata töötajal lõuna ajal lahkuda tööandja territooriumilt? Lõuna (30 min) eest ju töötasu ei maksta.
Lisaks kas kollektiivleping ja tööleping saavad lahkumist töö territooriumilt keelata?

Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Tere!

Vastuseks Teie küsimusele selgitame, et vastavalt töölepingu seaduse § 47 lg 2 on tööandjal kohustus anda töötajale 30-minutiline vaheaeg vähemalt kuuetunnise töötamise järel. Tööpäevasiseseid vaheaegu ei arvestata tööaja hulka, välja arvatud siis kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik vaheaega anda ning tööandja loob võimaluse puhata ja einestada tööajal (näiteks restoranitöötaja, kes on üksi tööl ja kliendi sisenemisel peab jätkama töökohustuste täitmist).

Seega kuigi tavapäraselt allub töötaja tööandja juhtimisele ja kontrollile, siis lõunapausi ajal, kui see ei kuulu tööaja hulka ega tasustamisele, on töötajal õigus töökohast lahkuda ning einestada väljaspool töökohta.

Kui töö iseloom ei luba vaheaegadeks töökohalt lahkuda, siis tuleb tööandjal tõepoolest luua puhkamis- ja einestamisvõimalused töökohal ja sellisel juhul peab vaheajaks mõeldud aeg 30 minutit kuuluma ka töötaja tööaja sisse ning tasustamisele.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).
 

Küsimus: Kas mul on kohustus maksta Läti kiiruskaamera trahvi ja mis selle maksmata jätmisega kaasneb?25.10.2016

Tere,

Sõitsin Lätis kiiruskaamerasse 14km/h üle lubatud kiiruse. Trahv jõudis minu kodukohta 2 nädalat hiljem. Kas mul on kohustus seda trahvi maksta ja mis selle maksmata jätmisega kaasneb?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Täna välisriigis saadud trahvide reaalset sissenõudmist väga ei praktiseerita. Küll võivad trahvi tasumata jäämisega kaasneda ebameeldivused sama sõidukiga Läti Vabariigis sõites. Kohaldatavad meetmed sõltuvad siseriiklikust seadusbaasist.
 

Küsimus: Kas ja kuidas on õigus nõuda asendusauto hüvitist, kui avariis kannatanuna pidin tööl käimiseks auto rentima?25.10.2016

Osalesin kannatanuna liiklusõnnetuses (vastaspoolel puudus kohustuslik liikluskindlustus). Minu auto on remondis kaheks kuuks. Remondi ajaks rentisin asendusauto (otsisin kõige odavama sobiva auto). Auto on vajalik tööl käimiseks ning ühistranspordi kasutamine tööl käimiseks pole asukoha tõttu võimalik. Kas ja kuidas on õigus nõuda asendusauto hüvitist? Saan aru, et tuleb koostada nõudeavaldus, kuid kas see esitatakse esmalt vastaspoolele maksetähtajaga ning nõude mittetäitmisel hagina kohtusse?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Võlaõigusseaduse § 132 lg 4 kohaselt, kui kahjustatud asi oli isikule vajalik või kasulik, eelkõige majandus- või kutsetegevuses või tööks, hõlmab kahjuhüvitis ka samaväärse asja kasutamise kulusid kahjustatud asja parandamise või uue muretsemise aja jooksul. Kui isik samaväärset asja ei kasuta, võib ta nõuda asja parandamise või uue asja muretsemise aja jooksul saamata jäänud kasutamiseeliste hüvitamist.

Kahjunõue on ühepoolne tahteavaldus, mis tehakse kehtivaks vastaspoolele avaldamise ja kättetoimetamisega. Kahjunõudes võib ära märkida kahju vabatahtliku hüvitamise tähtaja ning ka tagajärjed juhuks, kui nõuet vabatahtlikult ei täideta. Samuti võib ära tuua võimaliku kompromissettepaneku.

Kui kahjunõuet vabatahtlikult ei täideta ning kompromissi ei saavutata, võib nõude kahju tekitamise eest vastutava isiku vastu esitada kohtusse hagiavalduse vormis.
 

Küsimus: Kas tööandjal on õigus muuta graafikut paari päevase ette teatamisega ja nõuda 12-tunniseid vahetusi?25.10.2016

Tervist
Kas tööandjal on õigus muuta graafikut paari päevase ette teatamisega ja nõuda 12-tunniseid vahetusi 2 kuni 4 päeval nädalas kui mul on töö kolmes vahetuses ja iseenesest niipalju kui ma uurisin selle kohta, siis ma olen öötöötaja kuna töötan ka 22.00 kuni 06.00. Põhjuseks siis toodi erakorraline tootmisvajadus, aga niipalju kui ma olen kuulnud, siis firmades, kus on pidev tootmisvajadus, siis ei saa sellist asja põhjuseks tuua. Või kui saab, siis kuidas seda nüüd defineerida.
Ette tänades

Vastus: Helena Ilves, nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud pöörduja

Tööandja peab lähtuma tööajakava koostamisel, etteteatamisel ja muutmisel mõistlikkuse ja hea usu põhimõttest ning arvestama ka töötaja vajadust töö- ja eraelu korraldamiseks. Juba kinnitatud tööajakavas tehtavad muudatused peavad olema töötajatega läbi räägitud ning kokkulepitud. Heauskseks ei saa pidada tööandja käitumist muuta tööajakava arvestusperioodi sees ilma mõistliku põhjuse ja töötaja nõusolekuta.

Seega töötajale juba teatavaks tehtud tööajakava saab muuta üldjuhul poolte kokkuleppel.

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 17 lg 2 alusel on tööandja kohustatud arvestama korralduste andmisel mõistlikult töötaja huve ja õigusi. Kui korraldus tuleneb nt ühekordsest hädavajadusest, võib tööandja muudatusi tööajakavas ette näha, kuid ei saa pidada õigeks tööajakava pidevat muutmist, asetades töötaja olukorda, kus tal puudub võimalus oma isiklikku elu planeerida.


Küsimusele, mis puudutab 12- tunnistes vahetustes töötamist, vastamisel on oluline öötöötaja mõiste väljatoomine, kuna öötöötajana käsitletav isik ei tohi teha tööd rohkem kui TLS § 50 lg-d 1 ja 2 seda lubavad. Öötöötaja on töötaja, kes töötab ööajal, st ajavahemikus kell 22.00 kuni 06.00, kas vähemalt kolm tundi oma igapäevasest tööajast või vähemalt kolmandiku oma iga-aastasest tööajast (TLS § 50 lg 1).

Eeldades, et kvalifitseerute öötöötajaks seaduse mõistes, saame rääkida ka Teie, kui öötöötaja tööajaga seonduvatest piirangutest. TLS § 50 lg 1 annab lisaks öötöötaja mõistele ka öötöötaja tööaja üldise piirangu ehk üldreegli, mille kohaselt ei või öötöötaja töötada keskmiselt rohkem kui kaheksa tundi 24-tunnise ajavahemiku jooksul seitsmepäevase arvestusperioodi kohta. TLS § 50 lg 3 kohaselt tuleb öötöötaja keskmise tööaja arvutamisel seitsmepäevasest arvestusperioodist välja arvata 24-tunnine periood (7 päeva – 1 päev = 6 päeva). Öötöötaja saab ülaltoodust lähtuvalt töötada seitsmepäevase arvestusperioodi jooksul maksimaalselt 48 tundi (keskmiselt kaheksa tundi päevas kuue päeva jooksul).

Seadusega kehtestatud erireegel TLS § 50 lg 1 tuleneb sama paragrahvi lõikest 2. Öötöötaja, kelle tervist mõjutab töökeskkonna ohutegur või töö iseloom, ei tohi töötada rohkem kui kaheksa tundi 24-tunnise ajavahemiku jooksul.

Seega on tööaeg rangemalt reguleeritud just nende töötajate puhul, kelle töö kätkeb selliseid ohutegureid või on sellise iseloomuga, millega kaasneb eriline oht ja mõju öötöötaja tervisele. Ohutegurid, mille esinemisel on öötöötajal keelatud töötada rohkem kui 8 tundi ööpäevas, sõltuvad erinevatest asjaoludest, mida tuleb hinnata kogumis igal konkreetsel juhul eraldi. Ohutegurid tuleb riskianalüüsi käigus välja selgitada tööandjal. Töö- ja puhkeaja järelevalve käigus annab vastava hinnangu Tööinspektsioon.

Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).