Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas müüa kaasomandis olevat korterit, kui teine kaasomanik seda ei taha?27.01.2016

Saime õega pärandina 1-toalise korteri. Mina soovin oma kaasomandi lõpetamist (kaasomand on pooleks). Kokkulepetele me ei jõua, et õde ostaks minu osa välja või müüksime korteri ühiselt ja jagaksime saadud tulu võrdselt. Kui annan asja kohtusse, siis milline on hagi esitamise riigilõiv? 1/10 korteri turuväärtusest või minu osa turuväärtusest?
Ka piirab ta minu ligipääsu kaasomandile vahetades korteri lukud ja nüüd alustas nõudega (nädal tagasi), et ma pean hüvitama talle 50% korteri kommunaalkuludest (vesi, elekter jms) (pole pärandi vastuvõtmisest saadik seal korteris kordagi käinud) ja korteri remondi kuludest enne kui saan korterisse sisse (mille tšekke ja arveid tal ei ole ja korter renoveeriti enne pärandi teket, ka on korteril peal hüpoteek (õe laen)). Ka on tema nõue absurdselt suur (34 m2 korteri remont 25000 eurot!) Kas olen kohustatud talle hüvitama midagi?

Vastus: Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Kui Teil ei õnnestu kaasomanikuga kaasomandi jagamises kokkuleppele jõuda, siis on tõesti ainsaks võimaluseks kohtusse pöördumine. Asjaõigusseaduse (AÕS) § 76 lg 1 kohaselt on kaasomanikul igal ajal õigus nõuda kaasomandi lõpetamist. AÕS § 77 lg 2 kohaselt, kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosadeks, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele. Eeltoodud paragrahvist tulenevalt peab hageja hagiavalduses ka taotletava kaasomandi lõpetamise viisi osas seisukoha võtma, st kas taotleb kaasomandi lõpetamist viisil, et anda asi ühele kaasomanikule, pannes talle kohustuse maksta teisele kaasomanikule välja tema osa rahas või müüa asi ning saadud raha jagada kaasomanike vahel võrdselt.

Kaasomandi lõpetamise hagi näol on tegemist mittevaralise nõudega, mille hind tsiviilkohtumenetluse seadustiku (TsMS) § 132 lg 1 kohaselt on 3500 eurot, millelt hagejal tuleb riigilõivu vastavalt riigilõivuseadusele tasuda 300 eurot, korteri turuväärtust kaasomandi lõpetamise nõude puhul arvesse ei võeta.

AÕS § 72 lg 3 kohaselt on kaasomanikul õigus ühist asja kasutada niivõrd, kui see ei takista teiste kaasomanike kaaskasutamist. Sama paragrahvi viienda lõike kohaselt on kaasomanikul õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest. Seega ei tohi kaasomanik takistada teisel kaasomanikul asja kasutamist.

Kulutuste osas sätestab AÕS § 75, et kaasomanik kannab vastavalt temale kuuluva osa suurusele ühisel asjal lasuvaid koormatisi, samuti selle asja alalhoidmise, valdamise ja kasutamisega seotud kahju ja kulutusi. Seega on iseenesest põhjendatud Teie õe nõue kommunaalkulude pooles ulatuses tasumiseks. Kuid arvestades, et tema sai antud korterit kasutada, siis võiks Teil olla tema vastu nõue AÕS § 71 lg 2 alusel, st antud sätte alusel saab üks kaasomanik nõuda teiselt kaasomanikult tema osale vastava vilja välja andmist või kasutuseelise hüvitamist. Antud juhul oleks tegemist siis kasutuseelisega, mille määramisel tuleks lähtuda ruumide kasutamisest saadavast üüritasust.

AÕS § 72 lõikest 4 tulenevalt on kaasomanikul õigus teha asja säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste kaasomanike nõusolekuta, kuid ta võib teistelt kaasomanikelt nõuda asja säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist võrdeliselt nende osadega. Seega saaks Teie õde kui kaasomanik, nõuda Teilt asja säilitamiseks tehtud vajalike kulutuste hüvitamist.

Kõikide Teie õe poolt esitatud nõuete puhul on Teil kohtuväliselt võimalus keelduda kulutuste hüvitamisest. Kohtusse pöördumise korral peab Teie õde kulutuste kandmist tõendama, remonttööde osas ka seda, et tegemist on asja säilitamiseks vajalike kulutustega. Kui tegemist ei ole asja säilitamiseks vajaliku kulutusega, on vajalik selleks kaasomanike kokkulepe.

Hüpoteegi osas oleneb, kas hüpoteek on seatud ainult tema kaasomandi osale või mõlema osale. Kui hüpoteek on seatud mõlema kaasomaniku osale, siis mõjutab hüpoteek kaasomandi lõpetamisel mõlema kaasomandi väärtust.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Lugupidamisega

Piret Pallo
Advokaadibüroo LMP
vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas isa on kohustatud maksma elatisraha 215 eurot kuus olenemata sellest, et laps elab iga kuu 10 päeva isa juures?26.01.2016

Tere. Kas olenemata sellest, et laps elab iga kuu 10 päeva isa juures, on lapse isa kohustatud maksma lapsele minimaalset elatisraha 215 eurot kuus.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Kui lapse isa ajal, mil laps viibib tema juures, lapse ülalpidamiseks märkimisväärseid kulutusi ei tee, peaks makstav elatisraha olema ikkagi miinimummääras. Kui aga lapse isa teeb lapse ülalpidamiseks vajalikke ja põhjendatud kulutusi ning lapse ema selle arvelt vähem, võiks minu hinnangul olla põhjendatud elatise vähendamine ka alla kehtiva miinimumi, kuid lõpliku hinnangu andmiseks tuleb muidugi kõiki asjaolusid põhjalikult analüüsida.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas abiellumisega kanduvad minu võlad kuidagi ka mehele edasi, kas tema sissetulekut võidakse arestida?26.01.2016

Tere,
Soovime elukaaslasega abielluda. Aga nooruses on tehtud paar halba valikut ja nüüd on võlad kaelas. Üks võlg on juba täituri käes ja arve ka arestitud, kuid täitur on kenasti nõus tegema maksegraafiku, kuid samas on ka kaks väga vana võlga aastast 2006-2008. Võlad inkassos, kuid ei maksa neid, kuna inkasso nõuab üleliia palju ja ei ole nõus kohtusse pöörduma. Minul endal pole võimalust kohtusse pöörduda, pole selleks raha. Näide: algsumma on 800.- nõuavad 4800.-. Sooviks teada, kas minu võlad kanduvad kuidagi mehele edasi, kas tema sissetulekut võidakse arestida? Teine küsimus oleks, kas võlgadel on ka olemas mingi aegumistähtaeg? Olen kuulnud, et teatud aja jooksul võlg kustub.

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Abikaasad vastutavad ühiselt vaid ühiste kohustuste eest, isiklike kohustuste (võlgade) eest vastutab abikaasa oma lahusvaraga ja pooles väärtuses ühisvaraga. Seega Teie isiklikud võlad abielludes praegusele elukaaslasele nö üle ei kandu, kuid ühisvara soetamisel tuleb arvestada sellega, et ühisvarast poole ulatuses tuleb vastutada ka enne abielu tekkinud võlgade eest. Abiellumisel on võimalik valida varasuhteks ka varalahusus, sellisel juhul abikaasadel ühisvara üleüldse ei teki.

Aegumistähtaja pikkus oleneb nõude alusest ehk teisisõnu sellest, millisel alusel on võlg tekkinud. Kahjuks ei selgu Teie kirjeldusest, milliste nõuetega on täpsemalt tegemist, seega kahjuks ei saa ma Teile vastata nõuete aegumise küsimuses.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kui kaua menetletakse apellatsiooni elatise asjus?26.01.2016

Tere. Maakohtu otsusega määrati lapse isale elatise maksmine alaealisele lapsele miinimumsummas. Isa kaebas otsuse edasi. Kui kaua menetletakse apellatsiooni elatise asjus?

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Tsiviilkohtumenetluse seadustiku § 435 lõike 1 kohaselt teeb kohus otsuse, kui asja on kohtu arvates arutatud ammendavalt ja asi on lõpliku lahendi tegemiseks valmis. Seega seadusega ei ole sätestatud konkreetset aega, mille jooksul peab kohus otsuse tegema, vaid kohus teeb otsuse siis, kui asjaolud on selleks kohtu hinnangul piisavalt selged.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand
 

Küsimus: Kas korteriühistu liikmel on õigus juhatuse esimehelt nõuda korteriühistu põhikirja tutvustamist või sellest koopiat?26.01.2016

Kas korteriühistu liikmel on õigus juhatuse esimehelt nõuda korteriühistu põhikirja tutvustamist või sellest koopiat?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, on küll õigus, samas ei ole see ainus võimalus põhikirjaga tutvumiseks, kuna korteriühistu põhikiri on avalikult ja tasuta kättesaadav ka mittetulundusühingute registrist.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kui ma saan rahatrahvi alaealistele alkoholi ostmise eest, kas siis väärtegu pikendab eelmist karistust jälle aasta võrra edasi?26.01.2016

Tere!
Olen saanud väärteokaristusi kahel korral juhilubadeta mootorsõiduki juhtimise eest 2012. aastal. 5 kuud tagasi olen rahatrahve ära maksnud ning olen teadlik, et karistusregistrist kustuvad ühe aasta möödumisel. Mul on küsimus: näiteks kui ma saan lähimal ajal rahatrahvi alaealistele alkoholi ostmise eest, kas see väärtegu pikendab jälle aasta võrra edasi?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Esiteks soovitan alaealisele alkoholi mitte osta ja seda mitte ainult kehtiva keelu, vaid ka alaealise tervise huvides.

Samas uus karistus enam eelmise väärteo eest määratud või mõistetud karistuse kehtivustähtaega ei pikenda ning karistus eelmise väärteo eest kustub nö üldises korras, sõltumata uute väärtegude toime panemisest.
 

Küsimus: Kui läksin tööle detsembrist ja uuest aastast olen tähtajatu lepinguga, kas siis detsembri eest on ka õigus puhkepäevi saada?26.01.2016

Tere.
Asusin tööle Töölepinguga määratud ajaks (TLS § 6 lg 2) 02.12.2015.a. kuni 01.01.2016.a. täieliku tööajaga.
Töölepingut ei ole pikendanud. Juhataja ütles suuliselt, et olen alates 02.01.2016.a. tööl tähtajatu töölepinguga.
Kas on mul õigus saada aastal 2016 eelmise aasta (2015.a.)
detsember eest tasustatud puhkepäevi?
Lugupidamisega

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Töölepingu seaduse § 68 lg 1 kohaselt antakse põhipuhkust töötatud aja eest ja ei ole vahet kas töötamine on tähtajalise või määramata tähtajaga lepinguga.

Kui Teie töösuhe ei lõppenud vaid jätkasite töötamist määramata tähtajaga, on Teil õigus käesoleval 2016.a. aastal, kasutada ka 2015.a. detsembrikuus väljateenitud kuid kasutamata puhkusepäevad.

„Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist @ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).“
 

Küsimus: Kas 20% töövõimega töötaja võib ühes asutuses töötada 1,5 kohaga ja 36 tunniste vahetustega?26.01.2016

Üks töötajatest soovib teha 36-tunniseid vahetusi aga teised töötajad ei soovi nii pikki vahetusi. Enne oli nii, et läksid hommikul ja lõpetasid järgmise päeva hommikul. Nüüd peab keegi tegema 12-tunniseid vahetusi või minema tööle ööseks ja lõpetama järgmisel õhtul.

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lp Pöörduja

Üldjuhul võib töövahetus kesta kuni 13 tundi. Töölepingu seaduse
( edaspidi TLS) § 51 lõige 1 sätestab, et töötaja peab puhkama vähemalt 11 tundi järjest 24 tunnises ajavahemikus. Sellest tulenevalt summeeritud tööaja korral ei või töövahetuse pikkus kokku koos ületunnitööga ületada 13 tundi.

Erandid on lubatud ja igapäevase puhkeaja piirangut ei kohaldata tervishoiu- ja hoolekandetöötajatele, nemad võivad kuni 24-tunnises vahetuses töötada kui tööandja on hinnanud sellise töötamisega kaasnevaid riske töökeskkonna riskianalüüsis ja leidnud, et töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust (TLS § 51 lg 4).
Lisaks saab TLS § 51 lõige 3 kohaselt igapäevase puhkeaja piirangust teha erisusi. Töötaja võib töötada kuni 24-tunnises vahetuses, kui üheaegselt on täidetud järgmised eeldused:

-erisus on kokku lepitud kollektiivlepinguga;
-tegemist on direktiivi 2003/88 art 17 lg 3 nimetatud tegevusvaldkonnaga (tegevusvaldkonda hindab tööandja);
-tööandja on hinnanud sellise töötamisega kaasnevaid riske töökeskkonna riskianalüüsis ja leidnud, et töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.
Erisusi võib kollektiivlepinguga teha näiteks tegevuste puhul, kus töötaja töö- ja elukoht asuvad üksteisest kaugel või mis nõuavad teenuse/tootmise pidevat jätkumist, samuti gaasi, vee ja elektrienergia tootmiseks, turva- ja järelevalvetöötajate, sadama- ja lennuväljatöötajate ning reisijateveoga seotud töötajate puhul jne.

Seega, seaduses sätestatud lubatud erisuste korral saab töötada ainult kuni 24-tunnises vahetuses.

„Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).“
 

Küsimus: Kas sellel aastal on kohustuslik juhatuse liikmele palka maksta ja mis muutus seadustes juhatuse liikme osas?26.01.2016

Tere,
Tahtsin küsida, kas sellel aastal on kohustuslik juhatuse liikmele palka maksta? Mis muutus seadustes aastal 2016 juhatuse liikme osas?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Juhatuse liikmele tasu maksmise otsustamine on osanike/aktsionäride asi. Keegi kõrvaline, sh riik, ei saa sellesse kuidagi sekkuda. Alates 2016. aastast saab juhatuse liige ravikindlustuse, kui äriühing maksab tema eest sotsiaalmaksu vähemalt 390 eurolt kuus.
 

Küsimus: Kas põhitöö kõrvalt lisatööd tehes peab FIE registreerima või saab niisama ka lisatööd teha ja mis maksud tuleb maksta?26.01.2016

Kas põhitöö kõrvalt lisatööd tehes peab FIE registreerima või saab niisama ka lisatööd teha ja mis maksud tuleb maksta?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui asuda tööle teise tööandja juures, siis vastutab töö ja kõige sellega kaasneva (töötasu, maksustamine jne) eest tööandja. Tööd võib teha ükskõik mitmele tööandjale. Füüsilisest isikust ettevõtjaks tasub hakata siis, kui tehtav töö seisneb iseseisvas teenuste osutamises ja sellega kaasnevad märkimisväärsed kulutused, näiteks materjalidele, transpordile vmt.