Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas pean Soomes jaanuarist augustini teenitud tulu Eestis deklareerima või ei pea?16.02.2016

Aastal 2015 töötasin Soomes jaanuarist augustini. Edasi taas Eestis. Kuidas käib korrektne tulude deklareerimine?
Pean silmas, kas pean Soomes teenitud tulu ka deklareerima või ei pea?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Välismaal teenitud tulu tuleb deklareerida, sõltumata sellest, kas see on välismaal juba maksustatud või mitte. Kui inimene on viibinud töötamise eesmärgil välismaal kauem, kui 182 päeva 12 järjestikuse kuu jooksul, ja saadud palga kohta on dokument, kuhu on märgitud nii töötasu kui ka tulumaksu summa (ka juhul, kui see on 0), siis täidetakse deklaratsiooni tabel 8.8 (tulu, mida Eestis ei maksustata).
 

Küsimus: Kas 30 aastat minule kuuluva korteri müügilt pean maksma tulumaksu, kui ise elan Soomes?16.02.2016

Elan Soomes (Soome kodakondsus) ja otsustasin müüa Eestis oleva korteri, mida siiani nö. suvilana ning peatumiskohana perega kasutasime. Korteri omanik olen olnud 30 aastat. Elektriarved ning korteri kommunaalmaksud on tulnud minu nimele ja pole korterit kellelegi välja üürinud. Kuna kinnisvara müügikogemus puudub, soovin nõu ja infot, kuidas kogu protsess toimub (notaritasud, riigilõiv - mis summadega pean arvestama) ning kas pean ja kellele, kui palju tulumaksu maksma? Kas tulumaksust pole võimalik vabastust saada?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tavaliselt kasutatakse kinnisvara müügil mõne kinnisvarabüroo teenuseid. Maakleritasu küsitakse 2 – 3 % müügihinnast. Notaritasu arvestatakse korteri väärtuse alusel, mille ütlevad notarile tehingu taotlejad, aga see ei saa olla alla 6391 euro. Sel juhul on notari tasu 25 eur. Kui kõne all on keskpärane korter Tallinnas, siis õiglase hinnaga opereerides kujuneb notaritasuks ca 100 eur ja kinnistu uue omaniku registrisse kandmise riigilõivuks ca 75 eur. Kulude jaotuse lepivad kokku tehingupooled. Korteri müügist saadud kasu maksustatakse tulumaksuga, mis arvutatakse valemiga: (müügitulu – soetamismaksumus – müügiga seotud kulud) x 0,2. Tuludeklaratsioon (vorm V1) tuleb esitada maksuametile ühe kuu jooksul kasu saamisest.
 

Küsimus: Kuidas toimida, kui otsustasin ümber ja soovin oma eesti riigile makstud tulumaksu maksta ikkagi riigis, kus selle teenisin?09.02.2016

Tere. Kas on võimalik ja kuidas toiming käib juhul kui ma olen mõelnud ringi ja soovin Eesti riigile makstud tulumaksu välisriigis teenitud tulult maksta siiski tagantjärgi riiki, kus tulu teeniti. Tegu on teise EU maaga.
Tänan

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Siin pole endal suurt midagi mõelda, maksustamine toimub vastavalt riikidevahelistele maksulepingutele, mitte kellegi soovi järgi. Kui Eesti on saanud maksuraha, millele on õigus teisel riigil, siis klaarivad asja kahe riigi maksuhaldurid omavahel. Kui leiate, et maksuraha on läinud valesse kassasse, siis peaksite informeerima teise riigi maksuhaldurit, kes saab vajaduse korral initsiatiivi üles näidata.
 

Küsimus: Kas pean pärimisega saadud maa müügi järgselt mingi aja ootama, et ülejäänu müümisel ei tekiks tulumaksukohustust?03.02.2016

Tere! 2001.a pärisin vanatädi talu ja sain tagasi vanatädi maad teise ringi pärijana. 2013 müüsin osa põllumaast ilma, et oleksin pidanud tulumaksu maksma. Kuulsin, et enne kui ma saan uuesti müüa, peab mingi arv aastaid vahet olema, muidu läheb tulumaksu alla. Kuidas sellega lood on? Ega pole vahepeal mingeid sellealaseid seadusemuutusi olnud.

Tänan!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mingeid muudatusi ei ole, omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamine on maksuvaba.
 

Küsimus: Kui müün kinkelepinguga saadud suvila, mis oli pool aastat minu peamine elukoht, kas pean maksma tulumaksu?03.02.2016

Kui müün kinkelepinguga saadud suvila, mis oli pool aastat minu peamine elukoht, kas pean maksma tulumaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei pea, kui enne seda kahe aasta jooksul eluaset ei ole müüdud.
 

Küsimus: Kas kinkelepinguga saadud suvila müügist pean maksma tulumaksu?02.02.2016

Sain 2010. aasta jaanuaris kinkelepinguga krundi, millel oli pooleliolev suvila. Lammutasin ja renoveerisin selle täielikult. Elanud seal siiani veel ei ole.
Kui tahaksin seda müüa, kas peaksin maksa ka tulumaksu? Kokkuvõttes jääksin nii veel kahjumisse, sest ehituseks kulunud raha ületab kinkega saadud vara väärtust. Kui end elanikukuna sisse kirjutan mõneks kuuks ja mööblit/ajakirju jms.tellin, kas siis on võimalik maksuvabalt müük teostada? Ja kas sellel on määrav tähtsus, kas ehitis on valmis ja registreeritud või mitte ning kas on registreeritud kui suvila või maja?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kinkega saadud vara soetamismaksumus on alati 0. Tulumaksu tuleb maksta kinnisvara müügist saadud kasult, mis võrdub müügihind miinus dokumentaalselt tõendatud ehituskulud. Maksuvabalt saab müüa maja, kus selle omanik tegelikult elab. Hoone peab olema elamiskõlblik. Ehitisregistrisse kandmata ja kasutusloata ehitist on keeruline müüa. Ka suvila ja aiamaja kuuluvad elamute hulka.
 

Küsimus: Kuidas kajastada raamatupidamises, kui ettevõte ostab eraisikult remontivajava korteri kontoriks?28.01.2016

Tere,
Ettevõte (k/m kohustuslane) ostab eraisikult korteri kontoriks, teostab remondi ja ostab mööbli. Esmane arvelevõtmine, kas põhivarana? Milline oleks sellisel juhul kasulik eluiga? Millelt võib sisendkäibemaksu tagasi arvestada? Kas on veel midagi, mida peaks teadma seoses korteriostuga?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Korter võetakse põhivarana arvele ostuhinnaga. Remondikulusid põhivara hinnale ei lisata. Põhivara kasulik eluiga on periood, mille vältel ettevõte põhivara tõenäoliselt kasutab, st selle otsustab juhatus/osanikud. Kui läheb teisiti, kui kavandatud, siis tehakse vastav korrektuur. Korteriostuga ei seondu midagi iseäralikku. Kui kontorit kasutatakse ainult maksustava käibe tarbeks, siis arvatakse maha kogu sisendkäibemaks.
 

Küsimus: Kuidas vormistada isiklik tehnika firmale nii, et see saaks seda välja rentima hakata?28.01.2016

Olen alustav ettevõtja, valdkonnaks erineva tehnika rent. Kui olen kunagi ise näiteks sülearvuti ostnud ja soovin seda ettevõtte alt rentima hakata, siis kuidas saaksin selle seadme firma varade hulka kanda? Kas võib mingi dokumendi alusel firmale tasuta üle anda või volitada firmat minu asju rentima? Kas tuleb määrata mingi hind sellele seadmele, sest firmal hetkel raha ei ole, et seda seadet osta? Kas korraga võib ka näiteks sülearvuti ja kaks videokaamerat firma nimekirja kanda? Kui seadmed kuuluvad firma alla, siis kas nende väärtus tuleb kuskil ära näidata? Ise olen firma omanik ja juhatuse liige.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Võite kaaluda oma vara OÜ-le müümist. Lepite OÜ-ga hinnas kokku ja OÜ jääb teile esialgu võlgu. OÜ võtab asjad arvele ostuhinnaga. Kuna tegu on isiklikus tarbimises olevate asjadega, siis nende müük on maksuvaba. Võite OÜ-ga ka kokku leppida tehnika rendile andmises, kusjuures OÜ-l on õigus tehnikat ka edasi rentida. Sel juhul jääb OÜ teile võlgu rendisumma. Asju võib talle ka tasuta kasutamiseks anda. Kokkulepped peavad olema kirjalikud. Tasuta üle anda küll ei tasu, see tekitab OÜ-le potentsiaalse tulumaksukohustuse, kui tulevikus OÜ midagi maksma hakkab või asjad tagasi annab.
 

Küsimus: Kas sellel aastal on kohustuslik juhatuse liikmele palka maksta ja mis muutus seadustes juhatuse liikme osas?26.01.2016

Tere,
Tahtsin küsida, kas sellel aastal on kohustuslik juhatuse liikmele palka maksta? Mis muutus seadustes aastal 2016 juhatuse liikme osas?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Juhatuse liikmele tasu maksmise otsustamine on osanike/aktsionäride asi. Keegi kõrvaline, sh riik, ei saa sellesse kuidagi sekkuda. Alates 2016. aastast saab juhatuse liige ravikindlustuse, kui äriühing maksab tema eest sotsiaalmaksu vähemalt 390 eurolt kuus.
 

Küsimus: Kas põhitöö kõrvalt lisatööd tehes peab FIE registreerima või saab niisama ka lisatööd teha ja mis maksud tuleb maksta?26.01.2016

Kas põhitöö kõrvalt lisatööd tehes peab FIE registreerima või saab niisama ka lisatööd teha ja mis maksud tuleb maksta?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui asuda tööle teise tööandja juures, siis vastutab töö ja kõige sellega kaasneva (töötasu, maksustamine jne) eest tööandja. Tööd võib teha ükskõik mitmele tööandjale. Füüsilisest isikust ettevõtjaks tasub hakata siis, kui tehtav töö seisneb iseseisvas teenuste osutamises ja sellega kaasnevad märkimisväärsed kulutused, näiteks materjalidele, transpordile vmt.