Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millise kinnisvara müügilt pean maksma tulumaksu, kui ühes elasin sees, kuid teise olin sisse kirjutatud?15.12.2015

Kui olen elanud oma korteris 5 aastat, kuhu ma ei ole sisse kirjutatud olnud, vahepeal ehitasin maja, kuhu kirjutasin ennast sisse ja 5 kuu pärast müüsin selle. Nüüd soovin müüa ka oma korteri. Kas pean mõlema müügi pealt makse maksma või kuidas peaksin käituma. Korteri müük võib lükkuda järgmisesse aastasse. Maja müüsin sellel aastal 2015.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvabalt saab müüs ainult ühe eluaseme kahe aasta jooksul. Loeb ruumi tegelik kasutamine, mitte ainult sissekirjutus. Kui elasite majas enne selle müüki, siis on see tehing maksuvaba. Kui korter müüa enne kahe aasta möödumist maja müügist, siis tuleb saadud kasult (müügihind – soetamismaksumus) maksta tulumaksu.
 

Küsimus: Kas raha kinkimisega kaasnevad mingid maksukohustused kinkijale või kingisaajale?14.12.2015

Tere!
Plaanin kinnisvara ostu. Raha laenab mulle sugulane, 20 000 eurot. Mingit laenulepingut me ei sõlmi, sisuliselt on tegu raha kinkimisega. Kas raha kinkimisega kaasnevad mingid maksukohustused kinkijale või kingisaajale?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Raha kinkimisest ei tulene maksukohustust ei kinkijale ega kingisaajale. Maksustatakse inimese aktiivse tegevuse tulemusel tekkinud tulu või kapitalitulu.
 

Küsimus: Kas maksuamet vaatab kõveralt, kui mul on ettevõtte kassas 15000 eurot?14.12.2015

Tere,
Mure on üsna lihtne - oman mitut ettevõtet, mis ei ole käibemaksu kohuslased. Ometigi on laekunud arveid iga-aastaselt ja raha olen sulas välja võtnud, sest pankasi ei usalda. Lisaks sellele olen nii rumal olnud, et ei ole esitanud ettevõtete kohta majandusaasta aruandeid.
Raha olen investeerimise otstarbel välja laenanud mitmeks aastaks ilma tagatiseta küll aga lepinguga.
Kuidas reageerib MTA, kui ma saadan nüüd aruanded ära?
Küsiks veel, et millised on seadusega paika pandud kriteeriumid laenu välja andmisel (mis miinimum intress olema peab ja millised aspektid peavad käsitletud olema lepingus)?
Kas maksuamet vaatab siis tõesti kõveralt, kui mul on kassas näiteks 15000 eurot? Loomulikult, raha on olemas sulas.
Vabandan rumalate küsimuste pärast, aga pean tunnistama, et olen noor ja rumal ja ei oska veel ettevõtlust ajada.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Aruandeid esitatakse äriregistrile, maksuametil pole nendega üldjuhul tegemist. Kui äriühing pole aruandeid esitanud, siis tuleb need esitada, vastasel korral kustutatakse äriühing registrist. Kindlasti olete saanud maakohtult sellekohaseid hoiatusi. Laenu andmiseks pole kehtestatud mingeid kriteeriume, välja arvatud tarbijakrediidi andmisel. Samuti pole kehtestatud nõudeid laenulepingule ei vormi ega sisu osas. Maksustamisel peaks äriühing järgima turutingimusi intressi osas, eriti temaga seotud isikutele laenu andmisel. See, kus keegi oma raha hoiab, on raha omaniku asi.
 

Küsimus: Kas mul tekib maksukohustus, kui müün metsamaa, mille sain, kuna vanaema loovutas mulle õigusvastaselt võõrandatud maa nõudeõiguse?02.12.2015

Tervist
Vanaema loovutas oma nõudeõiguse õigusvastaselt võõrandatud maa tagastamise kohta minule, vara tagastati minule. Kui ma nüüd müün metsamaa, kas siis minul tekib maksukohustus? Tulumaksuseaduse järgi ei tohiks seda tekkida (info pärit MTA kodulehelt).

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksukohustust ei teki, sõltumata sellest, kas müüte tagastatud maa tervikuna või osaliselt või mis liiki maaga on tegemist.
 

Küsimus: Miks ei saa tulumaksutagastust väljaüürimiseks ostetud korteri laenu intressidelt?27.11.2015

Ostsin korteri eesmärgiga see välja üürida ja ühtlasi kindlustada "pensionipõlve". Üürilt saadud tulult pean maksma riigile tulumaksu, kuid miks ei saa makstud intressidelt tulumaksutagastust? Miks riik võtab, aga anda ei taha! Näiteks: Üüri saan 100€ kuus ja pangalaenu kuumakse on ka 100€, siis kuidas ma sealt tulu saan? Tulu hakkan ju alles siis saama, kui laen makstud ja korter 100% minu oma.

Aitäh,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksusoodustus on ette nähtud neile, kes peavad omale eluruumi soetamiseks laenu võtma. Äri käib ettevõtja enda riisikol, maksusoodustusi ei anta kellelegi üheski valdkonnas.
 

Küsimus: Kuidas kustutada ja vormistada omanikosaühingu poolt tütarettevõttele antud laen?26.11.2015

Tere,
Osaühingu osanik on teine ettevõtte, kes müüb oma osaluse kolmandale ettevõttele. Praegune osanik on andnud OÜ-le laenu ja müümisel soovitakse see kustutada, kuidas tuleb antud olukorras käituda? Kuidas seda kajastada bilansis ja kas tekib mingi maksukohustus?
Ette tänades!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kuni osaühingu võlausaldaja pole oma nõuet kellelegi loovutanud jääb ta võlausaldajaks edasi, sõltumata sellest, kes on osaühingu osanik. Osaga tehtavad tehingud ei puutu osaühingusse. Kui võlg kustutatakse, siis tekib nõudest loobunud juriidilisel isikul tulumaksukohustus määraga 20/80. Võlast vabanenu kajastab seda oma kasumis.
 

Küsimus: Kui inimene kasutab tööks oma autot, mis ulatuses ja mille alusel võin maksta autokompensatsiooni?24.11.2015

Tere
Mul töötab inimene hommikuti 2 tundi. Maksan talle iga kuu 100 eurot palka, aga kuna nüüd muutus olukord nii, et hakkab hommikuti tööd tegema enda autoga ja tahab selle eest saada iga kuu autkompensatsiooni 0,30 senti kilomeetri kohta.
Kuna ta läbib hommikuti autoga 100 km, siis kas tohin inimesele nii maksta, et palka 100 eurot ja autokompensatsiooni ca 300 eurot kuus?
On kõik korrektne?

Ette tänades,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Isikliku sõiduauto töösõitudeks kasutamise eest makstava hüvitise maksuvaba piirmäär on 0,30 eurot kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 335 eurot kalendrikuus, tingimusel, et auto kasutamise üle peetakse arvestust, milles näidatakse: sõiduauto kasutaja ees- ja perekonnanimi, auto registreerimismärgi andmed, läbisõidumõõdiku alg- ja lõppnäit iga töösõidu korral, kuupäev ja sõidu eesmärk iga sõidu korral.
Hüvitise kohta vormistatakse tööandja kirjalik otsus, mis sisaldab hüvitise saaja isiku ees- ja perekonnanime, hüvitise suurust, sõidu kuupäeva või perioodi, mille jooksul tehtud sõitude kulusid hüvitatakse. Otsusele lisatakse auto kasutamise õigust tõendava dokumendi koopia (seda pole vaja, kui selles esitatud andmed ei ole võrreldes eelmisel korral esitatuga muutunud).
Hüvitise maksmine ei sõltu tööaja pikkusest.
 

Küsimus: Kas selline tavaline tšekk (nagu me saame toidupoes) sobib ettevõtte raamatupidamisse?19.11.2015

Tere!
Tegin omale osaühingu. Tegelen internetis välismaalt riiete tellimisega ja siin müümisega. Sain oma esimese kauba kätte. Arve tuli mulle meiliga lihtkirjas, kus oli välja toodud makse saaja andmed ja tellimuse sisu. Raha kandsin üle pangaülekandega. Kauba kätte saades lootsin saada korralikult vormistatud arvet aga tuli hoopis tavaline tšekk, selline mille me saame siin toidupoes. Kas see tšekk sobib raamatupidamisse?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Toidu- jt kaupmeeste tšekid on väga korralikult vormistatud arved, mis vastavad raamatupidamise algdokumendile esitatavatele nõuetele. Ainus, mis seal puudub, on ostja nimi. Selle peab ostja ise arvele kirjutada. Ka e-postiga laekunud arve sobib väga hästi. Arve võib koosneda ka mitmest dokumendist, näiteks ei pruugi arve sisaldada andmeid kauba kohta, kui sellel on viide tellimusele ja raamatupidamisse antakse arve koos tellimusega. Makse teostamist kinnitab kaupmees vastava kviitungiga. Kui äriühingule vajaliku kauba/teenuse eest on oma arvelt tasunud keegi teine, näiteks osanik, siis hüvitab äriühing tehtud kulutuse temale selle kviitungi alusel.
 

Küsimus: Kas pensionäri sotsiaalsetes garantiides on mingit eripära juhul, kui ta on osaühingu juhatuse liige?05.11.2015

Osaühingu juhatuse liikmeks on pensionär (seoses vanusega), tasu ei saa. Millised on tema sotsiaalsed garantiid? Kas säilib ravikindlustus? Kas säilib pension? Kas sellega kaasneb üldse mingeid muudatusi sotsiaalsetes garantiides, s.t. pensionäri staatus versus pensionärist juhatuse liikme staatus?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei muutu midagi. Pensionäri ravikindlustuskaitse ei sõltu sotsiaalmaksu maksmise kohustusest, see säilib ka siis, kui pensionär käib tööl või on mõne juriidilise isiku organi liige. Vanaduspensioni makstakse varem teenitud palga, pensionkindlustusstaaži ja aastakoefitsientide alusel, sõltumata sellest, millega pensionär tegeleb.
 

Küsimus: Kas lastega hetkel töötuna ravikindlustust omades kaotan selle, kui alustan ettevõtlusega?05.11.2015

Hetkel on mul ravikindlustus, sest mul on kolm alla 16-aastast last ja kõik alla 8a ning ma olen töötu. Kui aga peaksin nüüd võtma ennast kas FIE´na arvele või loon osaühingu, kas mul on kuidagi ikkagi võimalik, et riik minu eest miinimum sotsiaalmaksu maksab ja mul ravikindlustus säilib. Alustava ettevõtjana poleks mul endal võimalik sotsiaalmaksu nii suures osas maksta. Kas mu ainsad võimalused ongi, et olen kas ilma rahata kodus ja ravikindlustusega või maksta kogu oma teenimis võimalus riigile, et omada ravikindlustust (ravikindlustust ma ka kindlasti vajan).

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Riik maksab kolme alla 19-aastast Eestis elavat kasvatava vanema eest sotsiaalmaksu, sõltumata sellest, millega see vanem veel tegeleb. Kui ta saab ettevõtlustulu, siis vähendatakse FIE avansilist sotsiaalmaksu makset selles kvartalis riigilt laekunud sotsiaalmaksu võrra. OÜ peab sotsiaalmaksu maksma tegelikult välja makstud töötasult/juhatuse liikme tasult.