Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis maksud tuleb ettevõttel tasuda eraisikule makstud viivistelt?04.11.2015

Ettevõte hilines käsunduslepingus kokkulepitud tasu maksmisega eraisikule, nüüd lisandusid viivised. Mis maksud tuleb eraisikule makstud viivistelt tasuda? Kas ainult tulumaks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mingeid makse ei tule tasuda, ka tulumaksu mitte.
 

Küsimus: kas tulumaksu tuleb tasuda ka siis, kui hoonestusõigus on seatud minu senisele alalisele eluruumile?26.10.2015

Selle aasta alguses esitati Teile küsimus "kas ettevõte saab mulle kui eraisikule hoonestusõiguse tasust kinni pidada tulumaksu". Vastasite, et saab. Siinkohal on mul täpsustav küsimus: kas tulumaksu tuleb tasuda ka siis, kui hoonestusõigus on seatud minu senisele alalisele eluruumile?(vastavalt tulumaksuseadusele on ju alalise eluruumi võõrandamine tulumaksuvaba).

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Hoonestusõigus piiratud asjaõigusena lubab maaga püsivalt ühendatud ehitise tsiviilkäivet lahus maast. Hoonestusõiguse alusel on hoonestajal õigus omada ka kinnisasjal hoonestusõiguse seadmise ajal olevat ehitist. Kui selleks ehitiseks on hoone, mida kinnisasja omanik kasutas kuni hoonestusõiguse seadmiseni oma eluasemena, siis saadavat hoonestusõiguse tasu tulumaksuga ei maksustata.
 

Küsimus: Kas müüdud maa soetamismaksumuseks saaks lugeda kinnisvara hindamissummat?26.10.2015

Tere
1. Kas kaasomandi lõpetamise kaudu korteri ainuomandisse saamise eest peaks tulumaksu maksma? Olen lugenud, et mitte, aga pole kindel.
2. Müüsin 2014 a maatüki ja tulumaksu ei tasunud, nüüd MTA nõuab seda. Soetamishind pole teada, sest see toimus nii ammu. Kas soetamishinnaks ei saaks lugeda kaasomandi lõpetamise käigus KVB poolt tehtud hindamist?
Lugupidamisega

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kaasomandi lõpetamisest võib maksukohustus tekkida oma osa võõrandajal, mitte selle osa omandajal, kelle jaoks selle tehingu sisuks oli kinnisvara soetamine. Soetamismaksumusena läheb arvesse ainult asja eest tegelikult makstud raha.
 

Küsimus: Kas ma olen seaduse silmis kuidagi süüdi, kui ma tean, et mulle makstakse palka, kuid makse minu pealt ei maksta?19.10.2015

Tere
Töötan osaühingus ja tööandja maksab alati palka, aga riigile pole töötaja makse tasunud ja paistab, et ei plaanigi tasuda. Kas ma olen seaduse silmis kuidagi süüdi, kui ma tean, et osaühing ei plaanigi vanu/uusi makse ära tasuda, aga töötan OÜ-s edasi ja võtan palka vastu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui palga väljamaksmisel tulumaksu kinni ei ole peetud, siis vastutavad maksukohustuse täitmise eest ühtmoodi nii töötaja kui tööandja, st maksuamet võib tulumaksunõude esitada ükskõik kummale. Kui tööandja on palgast tulumaksu kinni pidanud, siis töötaja maksukohustuse täitmise eest ei vastuta, sõltumata sellest, kas tööandja on maksu üle kandnud või mitte või kas töötaja ülekandmata jätmisest teab või mitte. Muude tööjõumaksude (sotsiaalmaks, töötuskindlustus, kogumispension) tasumise eest vastutab ainult tööandja.
 

Küsimus: Kas liisinguandja saab keelduda, kui liisinguvõtja soovil ostab auto välja mõni liisinguvõtjaga seotud ettevõte?14.10.2015

Tere,
Kas liisinguandja saab keelduda sellest kui liisinguvõtja soovib, et auto ostab välja mõni liisinguvõtjaga seotud ettevõte?
Auto oli ostu hetkel käibemaksuga, müüjaks oli KM-kohustusega osaühing ja liisinguandjaks ehk sellel hetkel ostjaks oli ka KM-kohustusega osaühing. Mina võtsin alguses eraisikuna liisingusse, aga kuna nüüd tahaks auto välja osta teises EU riigis KM-kohustust omav ettevõte neto hinnaga, siis liisinguandja väidab, et selline võimalus puudub ja välja peaks ostma mina eraisikuna.
Kas liisinguandjal on tõesti õigus keelduda auto müügist teisele isikule/ettevõttele?
Aitäh!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Praegune liisinguvõtja ja liisinguandja peavad järgima kehtiva lepinguga sätestatud tingimusi, sh väljaostuhinda. Kui praeguse liisinguvõtja asemele soovib asuda teine isik, siis on selleks vaja liisinguandja nõusolekut. Kuna auto on liisinguandja oma, siis on tema otsustada, kellele ja mis tingimustel ta selle müüb või liisingusse annab. See on tehing, mis praegusesse liisinguvõtjasse eriti ei puutu.
 

Küsimus: Kas naine peaks maksma maamaksu poole maa pealt, sest kinnistu on soetatud abielu ajal aga omanikuks märgitud vaid mees?07.10.2015

Meil on maja, mis on soetatud abielu ajal. Kinnistusraamatusse on omanikuna märgitud ainult mees. Tema rahvastikuregistrijärgne elukoht on ka sellel aadressil. Naise registrijärgne elukoht on teisel aadressil. Maksuvabastus kodualuse maa pealt on arvutatud mehele kogu maa pealt. Küsimus on selline, et kas naine peaks maksma maamaksu poole maa pealt, sest kinnistu on tegelikult ju abielu ajal soetatud ühisomand, kuigi omanikuks on märgitud vaid üks abikaasa?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kuna maa on mehe ainuomandis, siis naine maamaksu maksma ei pea, sõltumata sellest, kus on tema registrijärgne elukoht. Maamaksu tasumise aluseks on maksuameti poolt saadetud maksuteade ja maa maksuvabastus arvestatakse automaatselt. Seega pole maamaksu (osaline) tasumine võimalikki.
 

Küsimus: Millises järjekorras tuleb üürivõla summat vähendada, kui makstakse üüriarveid, kuid viivisarved ei maksta?24.09.2015

Korteriomanik tasub üüriarveid viivitusega, märkides maksekorraldusele arve numbri. KÜ põhikirjas: maksete mittetähtaegsel tasumisel tasub liige iga viivitatud päeva eest viivist 0,07% maksmata summast. Juhatuse otsus. Seega tekivad viivisarved. Millises järjekorras tuleb üürivõla summat vähendada, kui maksekorraldusele märgitud ainult üüriarve number? Viivisarvete summa jääb puudu.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Võlgnetavate maksete vähendamise järjekord, kui üldkoosolek pole otsustanud teisti:
1. võla sissenõudmisega (sh täitmisele sundimisega) seotud kulud (sh kohtukulud ja kulud õigusabile),
2. viivised,
3. võlgnetavad põhisummad nende tekkimise järjekorras.

Viivisarvet pole tingimata vaja esitada. KÜ võib lugeda liikme iga makse täielikult või osaliselt kulude või viiviste katteks, sõltumata sellest, mis maksekorraldusele on märgitud, teatades sellest liikmele mõistliku aja jooksul, näiteks järgmise üüriarvega.
 

Küsimus: Kas MTÜ poolt mälestuspingi püstitamiseks kogutud annetuste raha on tulumaksuvaba või tekib maksukohustus?18.09.2015

MTÜ (ei kuulu tulumaksusoodustusega nimekirja) soovib panna oma auliikmele mälestuspingi ja kogume selleks raha nii eraisikutelt kui asutustelt. Kas kogutud raha on tulumaksuvaba või tekib maksukohustus?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Eestis võib juriidilisel isikul maksukohustus tekkida ainult väljamaksete korral. Juriidilisele isikule laekuv raha on alati maksuvaba, sõltumata juriidilise isiku liigist või muudest asjaoludest.
 

Küsimus: Kas osakapitali sissemakseta asutatud osaühingu osakapitali sissemakset saab edasi lükata?16.09.2015

Tervist. Plaanin osta ettevõtte, mis on juba mõned aastad tegutsenud, kuid olles ise alustav ettevõtja, siis tekkis küsimus osakapitali kohta. Kui see ettevõte asutati, siis pandi kirja, et osakapital 2500 eurot tasutakse 3a jooksul. Tean, et seda on võimalik tasuda 5a jooksul. Kas seda aega on võimalik ka pikendada, et ei tuleks tasuda nüüd (kohe saab 3a täis)? Tänan

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mingit üldkehtivat sissemakse tegemise tähtaega pole sätestatud, see kuulub osaühingu osanike pädevusse. Põhimõtteliselt ei pruugi sissemakset kunagi teha. Kui kehtiv 3-aastane tähtaeg ei sobi, siis on osanikul võimalik seda muuta. Kui muuta ei viitsi, siis ilmub tähtaja möödudes osaühingu bilanssi 2500 eurone nõue osanike vastu. Kuna tegu on osaühingu ja osaniku vahelise asjaga, mis kolmandaid isikuid kuidagi ei puuduta, siis pole sest hullu. Antud juhul võiks tegemata sissemakset kasutada argumendina ettevõtte hinna üle kauplemisel.
 

Küsimus: Kui palju on miinimum tunnitasu kui maksud on juba maha arvestatud?16.09.2015

Tere. Tekkis küsimus seoses palga arvestusega. Kui palju on miinimum tunnitasu kui maksud on juba maha arvestatud? Augustis olin tööl 187 tundi aga palk tuli kuidagi kahtlaselt väike (kogumispensioniga olen liitunud)? Kas saangi oma palga arvutada sedasi, et miinimum tunnitasu korrutan oma töötundidega või on see siiski keerulisem?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Arvutus on pisut keerukam. 2015. a on tunnitasu alammäär 2,34 eurot ja kuutasu alammäär täistööajaga töötamise korral 390 eurot. Miinimumtunnitasu alusel töötaja kuupalk on 187-tunnise kuu korral: 2,34 x 187 = 437,58 eurot. Enne väljamakse tegemist tehakse sellest seadusega ettenähtud mahaarvamised ja kinnipidamised. Enne tulumaksu kinnipidamist arvatakse brutopalgast maha maksuvaba tulu 144 eurot ja kogumispensioni makse 2%. Kinni peetakse tulumaks 20% ja kogumispensioni makse. Tulumaks: (437,58 – 144 – 8.75) x 0,2 = 56,97 ja netopalk: 437,58 – 56,97 - 8,75 = 371,86.