Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui pärime emalt korteri ja soovime seda vennaga müüa, kas siis see läheb ka tulumaksu alla?08.09.2015

Kas ema korteri pärimine läheb ka 20% tulumaksule, kui soovime korterit müüa peale pärimist? Tegemist on lapsepõlve koduga ja olen seal sünnist saati vennaga olnud sissekirjutatud? Pärijaid on kaks ja ühel vendadest on sissekirjutus olemas sünnist saati ja mina kirjutasin ennast 5 aastat tagasi korterist välja isa juurde?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvabalt saab müüa ainult sellist korterit, mis kuulub müüjale ja mida müüja kasutab vahetult enne müümist oma eluasemena. Sissekirjutus ei oma maksustamise seisukohalt mingit tähendust. Kaasomandi puhul on maksuvabalt võõrandatav korteris elavale inimesele kuuluv osa. Seega on korteri müük maksuvaba juhul, kui see kuulub 100% korteris elavale inimesele.
 

Küsimus: Mis summalt pean maksma korteri müügil tulumaksu, kas pangalaenu jäägi summalt?07.09.2015

Tere! Loen tulumaksuseadusest, et tulumaksu ei pea tasuma korteri müügi pealt kui maksumaksja kasutas korterit kuni võõrandamiseni oma elukohana. Eeldan, et selle tõestamiseks peab maksumaksja olema ametlikult korterisse sisse kirjutatud st elanikuregistris märkinud korteri aadressi enda elukoha aadressiks? Kas selle kohta on ka piirangud/kitsendused sees elatud perioodi kohta? Et peab olema seal registri järgi elanud nt vähemalt 6 kuud/1 aasta või võib olla end sinna elanikuna sisse registreerinud ka alles vahetult enne müüki? Lisaks uurin, kas tulumaksu peab maksma kogu müügisumma pealt või ainult nn tulu pealt? Näide: Korter on soetatud pangalaenuga, laenu jääk on 14000, müügi hind 20000. Peale müüki tasun laenu ja alles jääb tulu 6000. Kas tulumaksu pean maksma 20000 või 6000 pealt? Tänan vastamast!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

See, millal korter elukohana registrisse kanti või kas seda üldse on tehtud, pole määrava tähtsusega. Oluline on korteri tegelik kasutamine elukohana. Seda tõendavad mitte juriidilised, vaid elulised faktid. Elukohana kasutamise aeg enne võõrandamist ei ole piiritletud, maksuvabalt saab võõrandada ainult ühe eluaseme kahe aasta jooksul. Maksustatakse korteri võõrandamisest saadud kasu, mis võrdub müügist laekuva summaga, millest on lahutatud korteri eest makstud summa ja müügiga seotud kulud. Pole vahet, kas korteri osteti oma või laenurahaga. Seega pole õige ei 20000 ega ka 6000.
 

Küsimus: Kas eesti käibemaksukohustuslasest ettevõte peab soome eraisikule osutatud teenuse arvele käibemaksu lisama?01.09.2015

Tere,
Eestis tegutsev ettevõte (käibemaksukohustuslane) osutab reklaamteenust (reklaambännerite trükkimine) Soomes asuvale eraisikul st Eesti ettevõte trükib reklaambännerid ning edastab need kulleriga Soome.
Kuidas koostada arve? Kas arvele lisandub käibemaks? Millised kohustused kaasnevad Eesti ettevõttele, millised Soome eraisikust arve saajale?

Lugupidamisega

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui Eesti maksukohustuslane osutab teenust isikule, kelle elu- või asukoht on teises liikmesriigis, kuid kes ei ole ühegi teise liikmesriigi maksukohustuslane, siis tekib käive üldjuhul Eestis. Kirjeldatud teenus kuulub selliste teenuste hulka. Arvel näidatakse lisaks teenuse hinnale käibemaks 20 %. Mingeid erilisi kohustusi teenuse osutajale ega saajale ei kaasne.
 

Küsimus: Kas tantsutreeningute arvele peab lisama ka käibemaksu või on see õppemaks ja maksuvaba?25.08.2015

Tere,
Kas käibemaksukohuslasest osaühing (põhitegevusalaga tantsutreeningute andmine ja tantsuetenduste esitamine ja loomine) peab tantsutreeningutel osalejate treeningtasu (õppemaksu) ehk siis põhimõtteliselt koolitust maksustama 20%-se käibemaksuga või on need tasud maksuvabad?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksuvabad on alus-, põhi-, kesk-, kutse- ja kõrghariduskoolitus ning nendega seotud teenused. Vabahariduslikku koolitust, nagu ka sporditreeninguid, maksustatakse 20%-se käibemaksuga. Teenuse osutaja vorm pole oluline, käibemaksukohustuslaseks tuleb registreerida siis, kui aastane maksustatav käive ületab piirmäära 16 000 €.
 

Küsimus: Kas sügisene seadusemuudatus muudab sissenõudmiskulude summade piirmäärasid?25.08.2015

Toimetan väikeses firmas, mis pakub erinevatele ettevõtetele raamatupidamise- ja inkassoteenust. Inkassoteenuse puhul lisan põhisummale juurde kulu, mille peab tasuma võlglane (on nii ettevõtteid kui ka eraisikuid). Summad on seni olnud väga erinevad. Sügisel muutub seadus ja kehtestatakse piirmäärad inkassokulu kohta. Kas see tähendab, et eraisiku käest, kelle põhivõlg on 300 eurot, saan nõuda sissenõudekulude hüvitamist maksimaalselt 30 eurot? Või lisandub summale ka meeldetuletuskirja eest 15 eurot? Kas need summad on käibemaksuvabad?
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tarbijalt võib sissenõudmiskulude hüvitist nõuda üksnes majandus- või kutsetegevuses tegutsev võlausaldaja tarbijaga sõlmitud lepingu alusel pärast lepingu lõppemist. Seega saab võlgnikult sissenõudmiskulude hüvitist nõuda ainult võlanõude omanik. Inkassoteenuse puhul, kus inkassaator abistab võlausaldajat võla sissenõudmisel, on tegemist standardmääras maksustatava käibega. Inkassaatoril pole õigust nõuda tarbijalt oma kulude hüvitamist – seda teeb vastava kokkuleppe alusel teenust kasutav võlausaldaja. Sissenõudmiskulude piirmäärad, mis on vastavalt võla suurusjärgule 30, 40 ja 50 eurot, sisaldavad kõiki kulusid, sh kulutusi meeldetuletuskirjade saatmisele.
 

Küsimus: Kui olen ostnud Saksaamaalt eraisikuna kasutatud sõiduki, kas maksuametil on õigus panna sõidukile võõrandamise keeld?19.08.2015

Maksuamet on viimasel ajal hakanud panema välismaalt toodud autodele võõrandamiskeelde. Kui olen ostnud Saksaamaalt eraisikuna kasutatud sõiduki, kas maksuametil on (ja kui siis mille alusel) õigus panna sõidukile kuue kuuline võõrandamise keeld?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mitte mingil juhul. Maksuamet ega ükski teine asutus või isik ei saa seadusliku aluseta piirata omandi vaba käsutamist, sh auto müüki. Omanikuvahetuse registrisse kandmise avaldust võib Maanteeamet menetleda kuni 30 päeva. Kui selle aja jooksul Maanteeamet ei registreeri autot uue omaniku nimele, siis peab ta oma keeldumist kirjalikult põhjendama, selgitades registrisse mittekandmise faktilisi ja õiguslikke aluseid. Selle paberiga võiks pöörduda suvalise juristi poole. Sama tuleks teha ka juhul, kui Maanteeameti nõutud dokumenti ei anna. Maksuametil ei ole ega saagi olla selles asjas mingit rolli.
 

Küsimus: Kas pean maksma päritud korteri osa müügilt tulumaksu, kui ise seal ei elanud?18.08.2015

Peale isa kaotust otsustas ema müüa korteri, mis oli nende eluasemeks ca 50 aastat, minu lapsepõlvekodu. Müük toimus peale pärimismenetlust. Korter oli ühisvara, aga ema nimel. Pärijad olime emaga kahekesi osades 3/4 ja 1/4. Mina nimetatud korteris alaliselt ei elanud.
Kas ja milliselt summalt pean tulumaksu maksma?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kuna korter ei ole küsija alaline/peamine elukoht, siis temale maksuvabastus ei laiene ja ta peab tasuma oma korteriosa müügist saadud kasult tulumaksu. Kuna korteriosa on päritud, siis puudub sel soetusmaksumus, v.a juhul, kui küsija on teinud kulutusi korteri parendamiseks. Müügitulust loetakse küsija tuluks ¼. Tulust saab ta maha arvata ¼ korteri parendamiskuludest ning 1/4 müügiga otseselt seotud dokumentaalselt tõendatud kuludest. Enne korteri müümist võiks kaaluda oma osa loovutamist alalisele elanikule.
 

Küsimus: Kas FIE asutamise ja näiteks kahe nädala pärast lõpetamise puhul peab makse maksma terve kuu või ainult nende kahe nädala eest?18.08.2015

Kui FIE tegutseb vaid hooajaliselt (siis kui tööd pakutakse) jääb tema registreerimisnumber peale kustutamist ja uuesti sama nimega loomist samaks? Nimelt on klientidega lepingud, kus FIE number kirjas, kuid tööd tuleb ette liiga harva selleks, et maksta koguaeg FIE makse. Samas ei saa ka kliendid iga kord sõlmida uut lepingut sest kui töö on vaja ära teha, on seda vaja teha päevapealt, lepingu vormistamisega aga läheb peakontorite erinevates piirkondades asumise tõttu aega niikaua kui post kohale jõuab.
Kas FIE asutamise ja näiteks kahe nädala pärast lõpetamise puhul peab makse maksma terve kuu või ainult nende kahe nädala eest (kui näiteks töö saabki enne oodatut otsa ja FIE tuleb lõpetada)?
Mis juhtub kui makse ei maksa (näiteks klient ära ei maksa ja seega FIE ei olegi ühtegi tehingut teinud ega ei saa selle perioodi jooksul ühtegi sissetulekut millest makse maksta)? Kas hakkavad kuluma mingid intressid, kohtutäituri kulud?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Teenuseid võib osutada igaüks. Selleks pole vaja end FIE-na registreerida. Registreerimata ettevõtja puhul õiendab tema tulu- ja sotsiaalmaksu tellija. FIE arvepidamine on kassapõhine, st maksukohustus tekib vastavalt raha laekumisele. FIE-na tasub end registreerida siis, kui teenuse osutamine on seotud oluliste kuludega, mida pole võimalik jätta tellija kanda. Alati tasub kaaluda ka osaühingu asutamist – OÜ pidamine (raamatupidamine ja maksustamine) läheb maksma mõnikümmend eurot kuus. Kui FIE-l tööd pole, siis ei pea ta end registrist kustutama, vaid ta võib teatada maksuametile oma tegevuse peatamisest, näidates teates peatumise aja. Peatumise ajal FIE minimaalse sotsiaalmaksu maksmise kohustust ei ole. Sel ajal varasema töö eest laekunud tasud võetakse maksuarvestusse tavalises korras.
 

Küsimus: Kas tegu on erisoodustusega, kui viljakoristusperioodil viiakse töötajatele toit põllule?11.08.2015

Ettevõte viib oma töötajatele nt viljakoristuse perioodil põllule termosega toitu. Antud juhul ei ole töötajatel võimalik minna mõistliku ajakuluga ise sööma (alternatiivide kättesaadavus/puudumine).
Kas tegu on kindlasti erisoodustusega ja tuleb maksustada tulumaksu ja sotsiaalmaksuga?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Erisoodustuse hind määratakse kauba/teenuse turuhinna alusel. Erisoodustusega on tegu juhul, kui toit on tasuta või turuhinnast oluliselt odavam. Kuna põllul konkureerivat söögikohta ei ole, siis pakutava toidu turuhinda määrata pole võimalik. Kui ei soovita töötajailt söögiraha võtta, siis on tegu erisoodustusega. Maksude arvestamise aluseks võib võtta sarnases olukorras rakendatava hinna. Näiteks gümnasisti koolilõuna hind on 1 – 1,5 eurot.
 

Küsimus: Kas pean midagi deklareerima, kui välismaalasest elukaaslase e-poe raha liigub läbi minu pangakonto?07.08.2015

Tere,
elukaaslane otsustas teha e-poe eesti turu jaoks. Kuna ta on Türgi kodanik ning ka pangakonto on türgi pangas, siis ülekande tasud on tavalisest suuremad. Selleks, et hoida klientide jaoks hinnad võimalikult madalad otsustasime, et ostude eest tasutakse minu pangakontole Eestis. Kuna tegelik tulu saaja on elukaaslane, mitte mina, kas ma pean selle kuidagi ka enda tuludeklaratsioonis esitama?

Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kuna tegemist ei ole küsija äriga, siis pole temal ka mingit arvepidamis- ega maksukohustust. Maksustamisel pole kodakondsus oluline ega ka see, millisel turul ettevõtja tegutseb. Eesti-Türgi maksulepingu kohaselt maksustab ettevõtja äritulu see riik, mille resident isik on. Inimene on selle riigi resident, kus on ta elukoht.