Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas maamaksuvabastus kehtib ainult elamuga kinnistule või on ka mingeid erandeid?06.12.2012

Tere!
Elan maal vanas talukohas, millel on 2 kaasomanikku. Majapidamise juurde erastati 2 ha maad. Kuna maja konstruktsiooni tõttu (mansardkorrusega) kaasomandit reaalosadeks jagada polnud võimalik, jagasime hiljem kinnistu maanõuniku soovitusel 3-ks nii, et kaasomandisse jäi ainult elumaja koos võimaliku minimaalse maaga ja ülejäänud maa jaotati vastavalt osalusele (1/3 ja 2/3) ning varem osanike kasutuses olevaid kõrvalhooneid ja rajatisi arvestades. Maamaksu vabastamise seadus näeb ette vabastust kinnistule, millel asub elamu. Kas see tähendab, et mul on õigus vabastusele ainult väikese majaaluse kinnistu osas või on siin võimalik mingi erand. Maal elamine ei tohiks ju tähendada ainult elamut, vaid ka kõrvalhooneid, aeda jm. Milleks üldse muidu see 2 ha suurus.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Eks seda näitab seaduse rakendamise praktika, aga arvan, et antud juhul peaks maa omanik või maa kasutaja olema maamaksu tasumise kohustusest vabastatud nii elamu kui ka abihoonete aluse katastriüksuse osas. Maamaksust saab vabastada üksnes elamumaa sihtotstarbega maa või maatulundusmaa sihtotstarbega maa koosseisu kuuluva õuemaa kõlviku juhul, kui seal on isiku elukoht rahvastikuregistri andmetel. Maamaksusoodustuse saamiseks peab maamaksu subjektile kuuluval või tema kasutuses oleva katastriüksuse piires asuma hoone. See ei pea olema tingimata elamu. Kuna seadus vabastab maamaksust koduomanikud ja kodu, nagu ka elukoht, on kindlasti laiem mõiste kui eluruum, iseäranis talu puhul, siis tuleks maamaksust vabastada ka katastriüksus, millel ei asu küll maa omaniku või maakasutaja elamut, kuid see on õuemaana vajalik elamu teenindamiseks (näit aed) või seal asub talu majandushoone.
 

Küsimus: Mida peaksin tegema, et saada kätte oma töötasu likvideerimisel olevast osaühingust?06.12.2012

Osaühing on mulle Töövaidluskomisjoni otsuse
põhjal võlgu ca 7900 eurot. Kohtutäitur on täitekutse ametlikes teadaannetes avaldanud augusti lõpul 2012 a. Kahjuks on OÜ maksejõuetu ja varad puuduvad (ära kanditud). Esitasin Harju Maakohtule Pankrotiavalduse oktoobris 2012 a, mis võeti menetlusesse ja nõuti pankrotihalduri tasu 2000 euro äramaksmist!
Loobusin, sest lõpptulemusena saanuksin õnnestumise korral tühise summa oma töö- ja puhkusetasust kätte läbi töötukassa.
Täna avastasin, et Krediidiinfos on märge, et OÜ on likvideerimisel. Mida ma peaksin tegema, kelle poole pöörduma, et saaksin töötukassa kaudu osagi minule kuuluvast summast?
Jään ootama Teie vastust!
Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui likvideeritava OÜ varast ei jätku võlausaldajate kõigi nõuete rahuldamiseks, peab likvideerija esitama pankrotiavalduse. Vaadake Ametlikest Teadaannetest, kes on likvideerija ning kuhu ja mis ajaks tuleb nõuded esitada (nõuete esitamiseks on aega neli kuud teate avaldamisest). Kuigi OÜ-le on see võlgnevus teada ja likvideerija peab seda niigi arvestama, on parem asi üle korrata – eriti on see vajalik juhul, kui likvideerijaks pole juhatuse liige, vaid keegi teine, kes teie asjast ei pruugi teada. Antud juhul vist nii ongi, sest likvideerija pidanuks Teile, kui teadaolevale võlausaldajale saatma likvideerimisteate.

Kui pankrotiavalduse esitab võlgnik ise, siis ajutise pankrotihalduri tasu pole vaja deponeerida – kui võlgnikul vara pole, siis tasub halduri vaeva riik. Kohtu poolt tuvastatud maksejõuetuse korral (pankroti väljakuulutamine või menetluse raugemine vara ebapiisavuse tõttu) hüvitab palgavõla ja puhkusetasu Töötukassa. Taotluse väljamakse tegemiseks esitab (ajutine) pankrotihaldur.

Kui siiski on likvideerimine lõpule viidud ja OÜ registrist kustutatud, võib kohtult taotleda likvideerimise ennistamist.
 

Küsimus: Kui ettevõte üürib lühiajaliselt välja korterit, kas seda võib üüritasuna käsitleda või läheb see üldkäibe alla?05.12.2012

Üürime firma nimel välja korterit lühiajalisteks perioodideks paarist päevast mõne nädalani. Kas antud tulu võib arvestada üüritasuna ning ei pea muus osas käibemaksukohuslasest firmana käibemaksu lisama või tuleks seda käsitleda majutusteenusena millelt tuleb maksta käibemaksu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kõnealust korterit tuleks käsitleda majandustegevuses kasutatava (äri)ruumina, mida kasutatakse majutusteenuse osutamiseks (maksumäär 9%). Eluruum on alaliseks elamiseks kasutatav ruum. Teenuse käsitlemine eluruumi üürileandmisena muudaks arvepidamise tarbetult keerukamaks.
 

Küsimus: Kui maksuamet uurib juuni enammakstud käibemaksu, kas revidendil on õigus nõuda kontoväljavõtteid, lepinguid, arveid kuni septembrikuuni?26.11.2012

Tere,

Mure maksuametiga seoses enammakstud käibemaksuga. Nimelt juuni kuus tekkis firmal enammakstud käibemaks ligi 2900 eurot, peale mida hakkas asjaga tegelema revident (augustis). Ka mulle, kui juhatuse liikmele, oli üllatuseks, et firmale ostetud liiklusvahend (mida ma polnud ümber vormistanud) oli arestitud augusti alguses. Võtsin siis antud auto nö deklaratsiooni summast maha ja seega oli uus juuni deklaratsiooni summa 2800 eurot - sellest oli ka revidenti teavitatud. Aga revident oli maksuotsuse teinud siiski 2900 euro kohta. Maksuamet käis kohapeal ja tegi kõikidest asjadest, mis ettevõte juuni kuus ostis, pilti. Kuna tegemist on siiski ainult ühe kuu (juuni) enammakstud käibemaksu uurimisega, kas revidendil on õigus nõuda kontoväljavõtteid, lepinguid, arveid jne. kuni septembrikuuni? Olen saanud maksuametis ainult maksuotsuse kohta paberi, seda, mille alusel on maksuotsus tehtud, pole minuni jõudnud. Kas maksuotsuse tegemiseks ei peaks olema algatatud nö kontrollimenetlus? Kas mõistlik oleks pöörduda kõrgemate õigusorganite poole?
Maksuametnik küsis väga palju sellist infot, mida tegelikult antud kuu uurimiseks tegelikult vaja polekski.
Infoks veel niipalju, et ettevõtte tegeleb ehitusega.

Ette tänades,

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsimusest ei selgu küll maksuotsuse sisu, kuid arvatavasti leidis maksuhaldur, et olete esitanud valeandmeid, mille alusel arvestatud tagastamisele kuuluv maksusumma on suurem maksuseaduse kohaselt tagastamisele kuuluvast summast. Õige summa määramiseks pidi ta läbi viima maksumenetluse (küsimuses on mitmeid menetlustoiminguid ka kirjeldatud). Küsimusest võib järeldada, et maksuhaldur on enne menetlustoimingute teostamist esitanud asjakohase korralduse, kust nähtub selle faktiline ja õiguslik alus ning tehtava ettekirjutuse sisu, samuti kõik muud haldusakti kohustuslikud elemendid. Ilma sellise korralduseta menetlust läbi viia ei saa. Seda, millist teavet menetluse käigus on vaja, otsustab maksuhaldur. Kontrollitaval on õigus vaidlustada nii korraldust kui ka iga menetlustoimingut, samuti küsida selgitusi ja esitada tehtud järeldustele vastuväiteid. Maksuotsust on võimalik vaidlustada 30 päeva jooksul maksuameti keskasutuses või halduskohtus.

Jääb arusaamatuks, miks peaks sõiduki vormistamine või arest maksuarvestust mõjutama. Pole vahet, kas maksuhaldur tegi otsuse 2900 või 2800 euro kohta (st tunnistas küsija otsuse auto sisendkäibemaksu välistamise kohta õigeks).

Maksuhaldur kannab deklaratsioonide ja/või tagastusnõuete alusel tagastatavad maksusummad pärast tagastusnõuete ja maksudeklaratsioonide riskianalüüsi ja vajadusel täiendavat kontrollimist isiku ettemaksukontole. Ettemaksukontole kantud summad muutuvad vabadeks vahenditeks, mille tagastamistaotlust enam ei kontrollita.
 

Küsimus: Kuidas saab tööandja töötajalt tagasi välislähetuse päevarahad, kui töötaja naases haiguse tõttu varem?23.11.2012

Töötaja saadeti välislähetusele ning talle maksti 20 kalendripäeva eest päevaraha. Töötaja haigestus ja saabus tagasi varem. Mis õigused on tööandjal väljamakstud päevaraha puhul? Kas selle võib kinni pidada töötaja palgast või peab selle töötaja ise tagasi maksma?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tööandja võib töötaja nõusolekuta töötaja töötasust kinni pidada töötajale makstud ettemakse, mille töötaja peab tööandjale tagastama. Antud juhul ongi tegemist sellise ettemaksega. Kui tegu on töötaja jaoks olulise summaga, siis tuleks avansi tagastamises või tasaarvestamises töötajaga kokku leppida.
 

Küsimus: Kuidas arvepidamine korda saada, kui kandsin osaühingu arvelt sõbrale tagasi raha, mille olin eraisikuna laenanud OÜ asutamiseks?23.11.2012

Kõigepealt soovin teada, kas on võimalik töötukassas arvele võtta, kui ma olen registreerunud ettevõtjana aga tegevus on alles algjärgus või peaaegu mitte toimiv? Ja teine küsimus registreerisin firma sissemaksuga aga sissemaksuks laenasin raha teiselt inimeselt ja rumalast peast tegin firma arvelt talle tagasimakse, aga olen kuulnud, et nii ei oleks tohtinud teha. Kandsin siis uuesti firma arvele tagasi aga ei märkinud, et tagasikanne või valele arvele tehtud kanne vaid lihtsalt ülekanne. Kas sellega seoses raamatupidamises või maksudes näitab ta summat, mis vajab maksustamist või... ma ei oskagi seletada. Igatahes see on raha, mis ei ole mul tegelikult sisse tulnud.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Esimesest lausest jääb mulje, et küsija on end registreerinud füüsilisest isikust ettevõtjana. Edasisest selgub, et tegu registrisse kanti siiski üks teine isik – juriidilisest isikust äriühing. See, et küsija on selle äriühingu ainuosanik, ei tähenda töö, töötuse, töötuskindlustuse jm töösuhetega seotud asjus midagi. Töötuskindlustushüvitisele on õigus igaühel, kes on töötuna arvele võetud ja kellel on töötukindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul.

Sellest, et äriühing tasus kolmandale isikule küsija võla, ei juhtu midagi hullu. Selle tagajärjel jääb küsija selle summa äriühingule võlgu. Et vältida maksukohustuse tekkimist, peavad äriühing ja küsija (kes ilmselt on juhatuse liige) kokku leppima laenuintressis vähemalt 2% aastas. Kuna äriühing on antud juhul oma raha juba tagasi saanud, siis sellest, et raha vahepeal ära käis, ei tulene mingeid probleeme. Kui raamatupidaja küsima hakkab, siis juhatuse liige selgitab talle nii, nagu seda tehtud siin vastatud küsimuses.
 

Küsimus: Kas riigifirma palgaline töötaja võib olla ettevõtja?21.11.2012

Kas palgaline (riigifirmas) töötaja võib hakata FIE-ks, et moodustada väike põllumajandusettevõte? Kes sel juhul maksab sotsiaalmaksu? Kas pensionär võib ka olla FIE?Põllumajandusettevõte peab olema juriidiline isik, muidu ei maksta toetusi.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Füüsilisest isikust ettevõtjaks võib hakata igaüks, ka töötaja ja pensionär. FIE maksab sotsiaalmaksu avansiliste maksetena neli korda aastas. Lõplik arvestus tehakse tuludeklaratsioonis näidatud ettevõtlustulu alusel. Kui tegu on töötajaga, siis vähendatakse avansilisi makseid tööandja poolt makstud sotsiaalmaksu võrra. Pensionär avansilisi makseid ei tee. Ükski ettevõte ei ole isik, vaid majandusüksus, mille kaudu ettevõtja (füüsiline või juriidiline isik) tegutseb. Ma ei tea, et mingeid toetusi antakse üksnes juriidilistele isikutele.
vt ka http://www.vastused.ee/loe/oigus/maksud-ja-raamatupidamine/3920/alustada-ettevotlusega-kas-kasulikum.html
 

Küsimus: Kas tööandja võib osta oma töötajatele (hambaarstid) prillid või kehtib see üksnes kuvariga töötamisel?07.11.2012

Kas osaühing võib osta prillid hambaarstile. Osaühingus on 10 hambaarsti aga ainult ühele osteti (omaniku ema). Kas teistel prillikandjatel hambaarstidel on ka selleks õigus või kehtib ainult see soodustus kuvariga töötajatele? Kas see läheb kuidagi ka maksu alla?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tööandja võib oma töötajale osta nii prille kui mistahes muid asju sõltumata sellest, mis tööd inimene teeb või milline on töötaja ja tööandja eraeluline vahekord. Seda nimetatakse erisoodustuseks, millelt tööandja peab maksma nii tulu- kui sotsiaalmaksu. Erisoodustusega ei ole tegemist, kui kulutus on tehtud tööst tulenenud tervisekahjustuste leevendamiseks või nende ärahoidmiseks. See kehtib ka prillide ja kuvaritöö kohta. Iga tööandja on ise pädev otsustama, kas töötajale antud hüve puhul on tegu erisoodustusega või mitte. Töötajal on õigus nõuda erisoodustust, kui selles on kokku lepitud töö- või kollektiivlepingus.
 

Küsimus: Kas korteriühistu esinaisel on õigus lapseootuspuhkuse ajal saada autokompensatsiooni?05.11.2012

22. oktoobrist 2012 on KÜ esinaine lapseootepuhkusel. Kas tema töösuhe korteriühistuga lõpeb 21.oktoobril? Kas tal on õigus puhkuse ajal saada autokompensatsiooni?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kuna ühistu juhatuse liikmetel ühistuga töösuhet reeglina ei ole, siis seda suhet töölepingu seadus ei reguleeri, muuhulgas ei saa olla juttu töövõimetusest, puhkusest ega ka töölepingu lõppemisest. Tegemist on käsunduslepinguga, kus käsundiandjaks on ühistu ja käsundisaajaks juhatuse liige. Käsunduslepingu võib kumbki pool üles öelda korraliselt või erakorraliselt. Juhul, kui küsijal pole lepingu ülesütlemiseks tõsist põhjust, siis pole vaja seda teha.

Käsundusleping peab tagama käsundisaajale teatud teenuste osutamise, antud juhul siis mittetulundusühingute ja muude seadustega sätestatud juhtimisülesannete täitmise. Kuigi eeldatakse, et käsundisaaja peab täitma käsundi isiklikult, võib ta käsundi täitmisel kasutada kolmanda isiku abi. See tähendab, et juhatuse esimehe ülesandeid võib suuremal või vähemal määral enda kanda võtta mõni teine juhatuse liige, majahaldur, küsija abikaasa või muidu sõber.

Autokompensatsiooni saab maksta ainult juhul, kui autot kasutatakse ühistu huvides. See ei sõltu sellest, kas tegu on töö- või käsunduslepinguga või kes täpselt roolis on istunud.
 

Küsimus: Kui palju võib eraisik aastas maksuvabalt müüa erametsa?29.10.2012

Kui palju võib/saab müüa füüsiline isik erametsa maksuvabalt aastas? Kas maksuvaba määr on määratud leibkonna peale või igale isikule eraldi?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Raieõigust ega metsamaterjali maksuvabalt müüa ei saa. Maksustatakse müügitulu, millest võib maha arvata metsa soetamismaksumuse, metsa majandamiseks tehtud kulud, samuti müügiga seotud kulud. Arvesse saab võtta ka pärast raiet kolme aasta jooksul tehtud metsa majandamisega seotud kulud, st metsa müügist saadud kasu maksustamist on võimalik kolme aasta võrra edasi lükata. Kulud peavad olema dokumentaalselt tõendatud.