Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tööandja võib kehtestada, et isikliku autoga töölähetuses käimise kulusid ei hüvitata rohkem kui 8l/100 km kohta?15.01.2013

Täites tööülesandeid, viibisin lähetuses ja kasutasin isiklikku sõiduautot. Eelmised aastad on asi igati toiminud ja mingeid probleeme tekkinud pole. Sellel aastal, esitades oma lähetusdokumente, sain raamatupidajalt kirja, et pean lähetusdokumendid ümber kirjutama.
Kuna kasutan 2001. aasta autot, on kütusekulu keskpärane või ka pisut üle 9l/100km, selliselt olen seni vormistanud ka oma dokumente. Nüüd aga on pandud piirang ja kütusekulu võib olla vaid 8l/100 km. Ülejäänu raha peaksin justkui omast rahast tasuma.

Minu küsimus on, kas asutusel on õigus kehtestada selliseid piiranguid, kuna VV määrus sellist normi ette ei näe?

Ette tänades

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Asutus võib kehtestada mistahes normi, aga see tuleb enne lähetust teatavaks teha. Kui norm töötajale ei sobi, siis ei pea ta oma autot kasutama. Kuna antud juhul asutus uut, 8-liitrist ettepanekut enne lähetust ei teinud, st poolte vahel puudus vastav kokkulepe, siis võib küsija jääda oma nõude juurde, viidates senisele praktikale.
 

Küsimus: Kuidas saab korteriühistu ühistu liikmele tagant järgi kompenseerida tehtud kulutusi?15.01.2013

Tere,

KÜ püstakus oli leke ning selle parandamiseks tuli ühe korteri seina sisse auk teha. Korteri omanik võttis seina parandustööd enda kanda ja suhtles oma korteri kindlustajaga, et saada remonditööde hüvitist. Nüüd palub korteriomanik tagantjärgi kindlustuse omavastutuse summat ühistult. Olen teadlik, et ühistu peaks tasuma sellisest veeavariist tekkinud kahjud, kuid kas ja kuidas on ühistul võimalik teha väljamakset eraisikule kui remonditööd on juba tehtud ja kindlustuse poolt osaliselt hüvitatud?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui ükskõik kes on teinud teise isiku eest kulutusi, siis tuleb need talle soovi korral hüvitada. Selleks ei saa olla mingeid takistusi. Pole vahet, kas tegu on füüsilise või juriidilise isikuga, väljamakse aluseks on korteriomaniku poolt tasutud remondiarve ja tõend kindlustusseltsi poolt makstud summa kohta.
 

Küsimus: Kui osa müüdi enne osakapitali eurodeks ümbervormistamist, kuidas siis toimida varem makstud vaheraha summaga?14.01.2013

Osaühing soovis 2012. aastal konverteerida oma osakapitali eurodesse. Dokumentide vormistamine jäi raamatupidaja ülesandeks. Põhikirja muutuste ja juhatuse koosoleku otsuse tegemise hetkel oli 4 eraisikust osanikku, igaüks maksis puudujääva osa firma pangaarvele nii nagu seadusest tulenes (ümardati ülespoole). Kui nüüd Ettevõtjaportaalis asusin kandeid tegema, selgus, et vahepeal oli 1 osanik oma osa jõudnud ära müüa juriidilisele isikule. Minu teada ei peaks see olema võimalik enne kui osakapital eurodes. Samas on see toimunud ja see ei olegi probleem, vaid minu küsimus on alljärgnev: Kas nüüd tuleks endisele osanikule tagastada tema poolt sissemakstud summa ja paluda uuel osanikul seesama summa sisse maksta ja siis ka lisatavad dokumendid vastavalt ringi teha?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei, osaühingul on täiesti ükskõik, kes kapitali sissemakse teeb – peaasi, et see laekub. Sissemakse üleandmine äriühingule on pöördumatu. Sissemakse tegija nime ei pruugi leida ühestki osanike nimekirjast.
 

Küsimus: Kuidas tõendatakse elukohana kasutamist, sest tulumaksuga ei maksustata elukohana kasutatud eluruumi müüki?10.01.2013

Tulumaksuga ei maksustata eluruumi, mida maksumaksja kuni võõrandamiseni kasutas oma elukohana, ütleb seadus. Olen teatud põhjusel sisse kirjutatud kohta, mida tegelikult elukohana ei kasuta. Kas elukohta peab olema sisse kirjutatud? Kuidas tõestada, et kasutasin elukohana antud kohta? Näiteks korteri müümisel?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Elukoha registreerimine konkreetsel aadressil ei anna isikule iseenesest mingeid õigusi selle ruumi suhtes ja üksnes sellest ei piisa ka isiku elukoha tõendamiseks. Maksuvabastust kohaldatakse selle eluruumi võõrandamisel, kus inimene tegelikult elab. Seda hinnatakse tõendite kogumi alusel. Tõendeiks on eelkõige isiku enda kinnitus, aga ka naabrite või ühistu ütlused, poodlemispaiku kajastav pangakonto väljavõte, laste koolide asukoht, ühe sõnaga – inimene jätab oma elukohta ja selle ümbrusse ohtralt jälgi. Tuleb märkida, et inimesel võib olla ka mitu elukohta, kuid registrisse kantakse neist vaid üks.
 

Küsimus: Kui ettevõte on väärt 10000 eurot, kuid see ostetakse 10 euro eest, kas siis ostjal tekib maksukohustus?09.01.2013

Tere,
Olukord järgmine: isik soovib osta 10 euro eest osaühingut, mille juhatuse liige ta ise on. Osaühing on 10 000 eurot väärt (raha pangakontol 5000 eurot ja varad 5000 eurot, kohustusi pole). Kas väärtusest väiksema hinnaga ostmisel tekivad ostjale mingid maksukohustused? Mida peaks tehingu korrektseks toimumiseks veel teadma? Kas juhatuse liige justkui erisoodustust ei saa? Kas osaühingul ei teki mingeid maksukohustusi?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ostjal ei teki mingeid kohustusi. Tehing tuleb vormistada notari juures.
Küsimusest paraku ei selgu, kes on osa müüja. Küsimus erisoodustuse andmisest võib kerkida juhul, kui osaühing müüb oma osa ise, st ta on selle eelnevalt tagasi ostnud (reeglina see nii ei ole). Kui siiski on tegu oma osa võõrandamisega, siis maksustatakse erisoodustusena summa, mille võrra osa tagasiostuhind ületab müügihinda (tagasiostuhind - 10 eurot). Äriühingu vara suurusega ei ole ühelgi juhul mingit tegemist.
 

Küsimus: Kas vanemahüvitiselt makstakse sotsiaalmaksu?09.01.2013

kas vanemahüvitiselt makstakse sotsiaalmaksu, kui mitte, siis mis põhjusel ja millise seaduse alusel? Teistelt peretoetustelt ju makstakse. Vanemahüvitiselt maksan mina tulumaksu, kuid kui nüüd 2 aastat 7 kuud hiljem jälle vanemahüvitisele jäin, selgus, et minu tulu - vanemahüvitise arvutamisse see enam sisse ei lähe. Ma tunnen, et riik on mind petnud.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Maksustamine toimub vastavate seaduste alusel. Sotsiaalmaksuseadus näeb ette üksnes töise tegevusega seotud tulu maksustamise. Seetõttu vanemahüvitist ei maksustatagi, nagu ei toimu ka töötuskindlustus- ja kogumispensioni maksetega maksustamist. Vanemahüvitis arvutatakse hüvitise taotleja eelneva 12 kuu sotsiaalmaksuga maksustatud tulu (töötasu) alusel.
 

Küsimus: Kui töötan välismaal üle 180 päeva aastas, kas pean oma palga Eestis deklareerima?07.01.2013

Olen juba mitmendat aastat välismaal tööl (tööandjaks on teise riigi ettevõte) ja viibin töötamise ajal Eestist eemal rohkem kui 180 päeva aastas. Kas minu palgast saadud tulu kuulub maksustamisele? Ja kas ma pean oma palka deklareerima? Ette tänades!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Välismaal teenitud palgatulu on Eestis mittemaksustatav, kui inimene on viibinud 12 järjestikuse kuu jooksul välismaal vähemalt 183 päeva ja see tulu oli välisriigis maksustatav ning selle kohta on dokumentaalne tõend, kust nähtub välisriigis makstud või kinnipeetud maksusumma (ka juhul, kui see on 0). Kui eelmärgitud tingimused on täidetud, siis deklareeritakse välismaine tulu vormi A tabelis 8.8, kui mitte, siis tabelis 8.1.
 

Küsimus: Kuidas arvestatakse 15 tööpäeva tasu kuupalgalisel?19.12.2012

Tere,
Minu tööleping sõlmiti 10.09.2012. Lepingu järgi on töötasu kuupalk 1300 eurot kuus. Septembris töötasin 15 tööpäeva. Selle aja eest arvutati töötasu järgmiselt, kuupalk/kalendripäevadega x 21. Tulemuseks 910 eurot. Kas see arvutus on õige? Arvan, et oleks pidanud arvutama kuupalk/tööpäevad x töötatud päevad.

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

 

Küsimus: Kuidas arvestatakse puhkusepäevi ja puhkusetasu?13.12.2012

Tere,

Olen olnud terve 2012. aasta täiskohaga tööl (tähtajata leping). Puhkust on õigus saada 35 päeva. 2013. aastal jätkan poole kohaga. Puhkuse kavatsen võtta (2012. aasta eest) 2013. aasta juuli kuus.

Küsimus: Kui palju puhkusepäevi on mul õigus saada ja kuidas arvutatakse puhkusetasu?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Küsimuse esimesele poolele on küsija ise juba vastanud. Puhkusetasu arvestatakse puhkuse-eelsete kuude palga alusel. Kui asuda poole kohaga tööle 1. jaanuarist ja minna puhkusele juulis, siis on kuue puhkuse-eelse kuu palk muutumatu ja puhkuse ajal jätkatakse selle maksmist. Rahaliselt oleks seega mõistlik minna puhkusele 1. jaanuarist või töötada täiskohaga juuni lõpuni.
 

Küsimus: Kuidas peaks vormistama välisfirmale Eestis ühekordse töö tegemise (leping, maksude tasumine jne)?10.12.2012

Tere!

Sooviksin teada, millised reeglid kehtivad juhul, kui ma soovin ühele teises Euroopa Liidu riigis asuvale firmale ühe väikese töö teha. Tegu pole püsiva töösuhtega, Eesti firmadele olen analoogilisi töid teinud käsundus- ja töövõtulepingute alusel ning töö teostamise ajal viibin Eestis.

See firma palus mul endal vajalikud ettevalmistused teha. Ma ei tea isegi seda, kas leping tuleks sõlmida firma asukohamaa või Eesti seaduste järgi, samuti ei tea ma, kuidas oleks sel juhul korraldatud maksude tasumine, pensionifondi sissemakse jm., kui need on antud olukorras kohustuslikud.

Seega - kuidas see leping sõlmida?

Aitäh!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Millist lepingut kasutada, sõltub töö iseloomust, aga ka tellija tavadest. Kui tellija palub täitjal lepingu ette valmistada, siis on arvatavasti tegu töövõtuga, st täitja peab ise teadma, mida ja kuidas teha tuleb. Tehke lepinguprojekt nii, nagu see on olnud Eesti firmadega. Maksustamine toimub vastavalt Eesti ja tellija asukohamaa vahelisele maksulepingule. Üldjuhul peab tellija kinni tulumaksu ja annab vastava tõendi. Täitja deklareerib saadud tulu ja kinnipeetud tulumaksu tuludeklaratsiooni 8. osas.